Stránky

pondelok 30. marca 2020

Normálni ľudia (Recenzia)

Autor: Sally Rooney
Originálny názov: Normal People
Vydavateľstvo: Lindeni 2020
Séria: -
Diel:  - 
Počet strán: 248
Žáner:  contemporary
Moje hodnotenie obálky: 5/5


Anotácia:
Jeden z najoceňovanejších románov súčasnosti. Víťaz Costa Novel Award za najlepší román roka 2018, nominácia na Man Bookerovu cenu za rok 2018 a množstvo ďalších cien.
Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je v škole obľúbený, zatiaľ čo Marianne je samotárka. Marianne je z bohatej rodiny, Connel vyrastal bez otca a jeho matka je upratovačka. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy.
Normálni ľudia sú príbehom o neprekonateľnej fascinácii, priateľstve a láske. O ľuďoch, ktorých vzájomná príťažlivosť a zároveň neznesiteľná vzdialenosť dovádzajú k poznaniu, že nemôžu byť spolu ani jeden bez druhého. Podáva svedectvo o tom, aké ťažké je zmeniť sa, stať sa tým, čo považujeme za „normálne“. A s dojímavou nehou odkrýva, ako nás život učí manévrovať v priestore medzi sexom a mocou, tendenciou zraňovať a byť zraňovaný, túžbou milovať a byť milovaný.

***

Ak knihu sprevádza toľko ocenení, veľká reklama a mnoho nadšených čitateľov, len ťažko sa jej odoláva. O to viac, ak samotná anotácia sľubuje to, čo vy čítate a vyhľadávate. Z času na čas si aj ja veľmi rada prečítam niečo inteligentné, čo so sebou prináša pridanú hodnotu, mnoho myšlienok na ťažké úvahy a jednoducho dobrý príbeh zo života.

Na Normálnych ľudí som bola nenormálne zvedavá a do čítania som sa pustila hneď, ako som knihu rozbalila. V prvom rade ma prekvapil autorkin štýl, v ktorom nepoužíva na priamu reč úvodzovky. Veľmi mi to nevyhovovalo, nakoľko som hneď nevedela, či si to daná postava len myslí, alebo to skutočne povedala nahlas. Neviem, či sa v tomto prípade dá veľmi hovoriť o deji. Kniha pozostáva vlastne z niekoľkých vytrhnutých úsekov zo života dvoch mladých ľudí, ktorí hľadajú svoje miesto na svete. Nejaký veľký príbeh v tom nehľadajte, len pár myšlienok vytrhnutých zo života nie tak celkom normálnych ľudí. Za seba musím povedať, že som od knihy čakala niečo iné a Normálni ľudia nebola pre mňa dobrá voľba.

OBJEKTÍVNY NÁZOR:
Zrejme dokážem pochopiť, čo sa ľuďom na tejto knihe páči a aj keď len ťažko, predsa len si viem predstaviť, čím si mnohých získala. Určite ju ocenia mladí ľudia, ktorí sú vo veku hlavných hrdinov, chodia na vysokú a riešia podobné vzťahové krízy alebo začlenenia sa do spoločnosti. Jednoducho si hľadajú svoje miesto na zemi a pokúšajú sa prísť na to, čo je to vlastne život a ako ho majú žiť.

Je častokrát zaujímavé sledovať, ako spoločnosť dokáže meniť správanie niektorých jedincov a ako sa títo nechajú ovplyvňovať aj keď vnútorne s tým nie sú celkom stotožnení. Ako sa tak chovajú len preto, lebo sa to od nich presne takto očakáva. Možno preto, že to je jednoduchšia cesta. Je jednoduché ísť s davom, zapadnúť do neho, byť obľúbení. Oveľa ťažšie je byť "iný", mať svoje názory a ísť si svojou vlastnou cestou.

Ak sa na knihu pozeráme tak, že rieši tieto problémy a dopady na jedincov, zrejme ju môžu mnohí považovať ako trefnú sondu do vnútra dnešnej mládeže a ukážkou toho, čo sú aktuálne problémy dnešného moderného človeka. Musím len smutne konštatovať, že ak je toto u mnohých realita, je to smutná ukážka dnešnej formy lásky a priateľstva.

SUBJEKTÍVNY NÁZOR:
Za seba môžem povedať, že som od knihy čakala oveľa viac. Príde mi to trochu ako zlátanina určitých skúseností, z ktorých sa autorka snažila vyskladať knihu. Mala som pocit, akoby sa ona sama musela z niečoho vypísať. Buď z toho, čo prežila ona, alebo niekto koho mala možnosť dlhšie pozorovať. Dať na papier svoju nevyrovnanosť a depresie. Celá kniha sa mi zdala veľmi plytká a povrchná, s nesympatickými postavami a úplnou absenciou deja. V podstate ide len o sledovanie situácii, ktoré dvoch mladých ľudí rozdeľujú a znova dávajú dokopy. A aj tie sú opísané veľmi stroho, s veľmi jednoduchými dialógmi, kde viac ostáva nevypovedané, ako vydiskutované.

Knihu odporúčam najmä mladým ľuďom, ktorí držia krok s dobou a radi čítajú a zamýšľajú sa nad problémami modernej doby. Určite odporúčam aj príležitostným čitateľom, ktorí len z času na čas chytia do ruky knihu a dávajú prednosť tomu, čo aktuálne letí a je "IN". Či už z dôvodu, že väčšinou sa im presne takéto reklamované boomy páčia alebo preto, že 248 strán zvládne prečítať naozaj každý. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Ellie

streda 18. marca 2020

Selah - Nechcená nevesta (Recenzia)

Autor: Anna Bright
Originálny názov: The Beholder
Vydavateľstvo: CooBoo 2020
Séria: The Beholder
Diel:  1/2
Počet strán: 392
Žáner:  YA, fantasy, romantika
Moje hodnotenie obálky: 3/5


Anotácia:
Vydajte sa na neuveriteľne magickú a romantickú jazdu do neznámych prístavov s dedičkou trónu Selah hľadajúcou vysnívaného manžela. Podľahnite románu inšpirovanému najmilovanejšími rozprávkami a najsrdcervúcejšími príbehmi o strhujúcej láske.
Selah je jediná dcéra vládcu Potomacu a dobre vie, že jej povinnosťou je nájsť si partnera hodného zasadnúť na trón. Keď ju vysnívaný snúbenec ponižujúco odmietne, jej nevlastná matka vyrukuje s nepredstaviteľným riešením: prinúti Selah plaviť sa na druhý koniec Atlantiku, kde si má nájsť nového ženícha. Domov sa smie vrátiť len so snúbencom po boku.
Selah na svojej púti zavíta do zámockých záhrad aj severských fjordov. Po celý čas ju bedlivo sleduje neviditeľné oko obávanej Imperije Jötne. Podpalubie Osudu však neukrýva len macochine intrigy... V stávke je oveľa viac ako to, či Selah nájde svoje šťastie.

***

Selah je dedičkou trónu. Očakáva sa od nej, že sa vydá, zasadne na trón a bude vládnuť. Jej vyvolený ju však odmietne a jej macocha pre ňu pripraví výpravu, kde si má nájsť svojho budúceho manžela. Svoju krajinu opúšťa len veľmi nerada, bude jej chýbať krstná mama a predovšetkým otec, ktorý každým dňom viac a viac upadá. Cestuje za tromi potenciálnymi nápadníkmi. Prvý je z Englandu, druhý z Norge a tretí z Deutschlandu. V tejto prvej časti spoznáme príbeh s Bearom z Englandu a príbeh s Tordenom z Norge. Na Deutschland si budeme musieť počkať v druhom dieli. 

Kniha je rozdelená na viac častí podľa toho, ktorým pôvodným príbehom sa nechala inšpirovať. Myslím si, že ten, kto tieto príbehy pozná v originále, tak to celkom ocení, ale pre mnohých, ku ktorým sa radím aj ja, to v konečnom dôsledku vyznie úplne zbytočne. Myslím si, že to bolo zbytočné lákadlo, ktoré sa celkom minulo účinku. Prevýšilo ho totiž nemálo nedostatkov, ktoré kniha má. 

Musím priznať, že do čítania som išla s tým, že kniha sa mi na 100 % bude páčiť. Už dávnejšie som si ju všimla na zahraničných kanáloch a celkové jej prevedenie s tou krásnou pôvodnou obálkou a odkazmi na mnohé rozprávky a príbehy predstavovalo pre mňa veľké lákadlo. Mala som teda dosť veľké očakávania, ktoré žiaľ, u mňa neboli naplnené ani z polovice. A keď už ten obsah za veľa nestál, škoda, že sme neponechali aspoň tú krásnu pôvodnú obálku. (Čo hovoríte vy? Páči sa vám táto alebo dávate prednosť pôvodnej?)

A teraz k samotnému spracovaniu. Kde mám vlastne začať? Je mi naozaj ľúto, že mám k tejto knihe toľko výhrad, ale čím viac som z nej prečítala, tým viac ma rozčuľovala. Selah ako hlavná hrdinka bola veľmi nevýrazná. Na to, koľko mužov sa do nej zaľúbilo, nespravila nič výnimočné. Nebola prezentovaná ani ako neobyčajná kráska, ani neoplývala žiadnou inou výraznou vlastnosťou alebo črtou. Bola dosť ovplyvniteľná, utiahnutá, no predovšetkým hlúpa. Polemizovala nad vecami, ktoré neboli absolútne dôležité a do očí bijúce problémy si nevšímala a vôbec sa nad nimi nepozastavovala. Potom sa len čudovala, že ju všetci klamú a nikto k nej nie je úprimný. Dosť mi prekážali jej vnútorné myšlienky a otázky, ktoré prichádzali úplne nekontrolovateľne a častokrát vôbec nesúviseli s aktuálnym dejom. Neustále opakovanie toho, ako jej chýba domov a otecko a krstná mamička bolo tiež dosť otravné, najmä keď sa vôbec nesnažila celú situáciu urýchliť a niečo s ňou spraviť. Na konci, samozrejme, z ničoho nič dospela a na posledných stránkach bola dokonalým stelesnením dospelej odvážnej ženy, ktorá ide nebojácne čeliť každému problému a každej prekážke. 

Možno by to mohla byť aspoň perfektná romantika, lebo časť v Englande bola naozaj pekne napísaná. Na svoje by si prišlo každé romantické srdiečko, ALE...to by sa nám milá Selah nemohla zamilovávať a odmilovávať na želanie. Buď nechce svojho nápadníka Selah, alebo nakoniec nechcú Selah iní. Vďaka tomu, aká bola Selah nestála, mi na nej absolútne nezáležalo, a preto aj to, čo mohlo robiť túto knihu dobrou, sa stratilo medzi kopou nedokonalostí, ktoré obsahuje. 

Začiatok bol taký nemastný, neslaný. Časť v Englande bola lepšia, aj keď bolo úplne jasné, ako to dopadne. Teda mne (a asi väčšine čitateľov) to jasné bolo, len Selah, chuderka, samozrejme nič netušila. Bavila ma zakázaná láska a Bear mi bol naozaj sympatický. V Norge to bola pre mňa poriadna otrava, pretože toľko nezaujímavých vedľajších postáv pokope vyústilo len v nezáživné doberanie "pubertálnych detí". Samotný koniec sa dal predpokladať a len dúfam, že autorka si ho pripravila takto presne pre to, aby druhý diel bol trochu temnejší, rozvážnejší a logickejší. 

Možno by som knihu o pár strán skrátila, zapracovala trochu na charakteroch, vyškrtala niekoľko zbytočných postáv (a hlavne to rádio!!! - ten kto čítal, zrejme pochopí :D ), pripojila mapu, vynechala výrazné narážky na náboženstvo a možno by z toho bola celkom dobrá YA fantasy pre širší okruh čitateliek. Takto ju odporúčam veľmi mladým čitateľkám, ktoré majú trampoty s prvými láskami a určite v Selah uvidia lepšiu hrdinku ako ja. 

Veľmi nerada musím priznať, že táto kniha nebola pre mňa vôbec dobrou voľbou, ale verím, že si nájde čitateľky, ktoré ju ocenia a budú sa tešiť aj na jej druhý diel. 

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Ellie

sobota 7. marca 2020

Prvá veterná čarodejka (Recenzia)

Autor: Elise Kova
Originálny názov: Air Awakens
Vydavateľstvo: CooBoo 2020
Séria: Mágia živlov
Diel:  1/5
Počet strán: 368
Žáner:  YA, fantasy
Moje hodnotenie obálky: 5/5


Anotácia:
Ríša Solaris má na dosah zjednotenie celého vojnami zničeného kontinentu. A živelná mágia driemajúca v sedemnásťročnej učnici môže priniesť Cisárovi definitívne víťazstvo.
Vhalla Yarlová žije sen každého knihomoľa – pracuje ako učnica v knižnici, kde je dňom i nocou obklopená kopami kníh z celej ríše. Odmalička jej opakovali, aby sa stránila tajomnej Veže, v ktorej prebývajú mágovia a čarodejky. Potom však nevedomky zachráni život najmocnejšieho mága – samotného princa Aldrika. Vhalla by najradšej naveky ostala medzi knihami, lenže v žilách jej koluje dávno zabudnutá mágia, ktorá sa derie na povrch a túži slobodne žiť a dýchať. Musí sa rýchlo rozhodnúť, či prijme svoje dedičstvo a stane sa prvou Veternou čarodejkou po stopäťdesiatich rokoch alebo svoju mágiu zahubí a do konca života bude dýchať knižničný prach. Odvekí nepriatelia číhajú za každým rohom a Vhallina nerozhodnosť ju môže stáť oveľa viac, ako si kedy dokázala predstaviť.

***

Vhalla ani len netuší, aká je výnimočná! Je prvou veternou čarodejkou po takmer 150-tich rokoch, kedy sa objavili posledné záznamy o veterných mágoch. Sama tomu nevie a predovšetkým ani nechce uveriť, pretože už odmalička jej do hlavy vtĺkali, že mágii sa každý normálny človek radšej oblúkom vyhne. Mágovia majú svoju uzatvorenú komunitu vo Veži a vo všeobecnosti sa veľa o nich nevie. Princ Aldrik vo Vhalle túto mágiu objaví a prebudí, a na nej zostane rozhodnutie, či si ju ponechá alebo dá odstrániť. Láka ju nový život v komforte v spoločnosti princa, ale nezabúda ani na svoj jednoduchý život učnice v knižnici, ktorú tak miluje a kde má svojich priateľov už od detstva.

Vhalla je pomerne sympatická postava, často dosť naivná a impulzívna, ktorá je schopná meniť názory z minúty na minútu a pritom sa nad danými situáciami ani trochu nezamyslieť. Samozrejme, postupom času aj ona dospieva a na niektoré veci sa začne pozerať inak. Na konci, po mnohých ťažkých skúškach už čítame o oveľa vyspelejšej a rozvážnejšej postave.

Na to, aká sa cíti byť Vhalla obyčajná a ničím zaujímavá, má bohatý výber nápadníkov. Princa Aldrika - odmeraného tyrana s veľmi zlou povesťou, v ktorom ale Vhalla, ako sa zdá, prebúdza aj jeho lepšie stránky. Pozornosť si získa aj od Aldrikovho brata Baldaira - roztomilého, okúzľujúceho a veľmi príťažlivého princa, o ktorom Vhalla tajne sníva, od kedy sa s ním zrazila v knižnici. A svoju náklonnosť jej konečne po mnohých rokoch prejavuje aj jej kamarát z detstva. Vďaka trom nápadníkom je v knihe dosť priestoru venovaného romantike, ale pri takejto jednoduchej fantasy mi to vôbec neprekážalo. Dalo to príbehu iskru, ktorá ma pri ňom držala a moje sympatie preskakovali hore dole z jedného princa na druhého. Jasné, že nakoniec vyhráva ten temný, zlý a nepríjemný, ktorý vlastne temný, zlý a nepríjemný vôbec nie je :D Veď kto dokáže odolávať týmto akože "zloduchom"?

Čo sa týka samotného deja, tak je celkom pekne vygradovaný. Zo začiatku pokojné rozprávanie spoza múrov knižnice až po nemilosrdný útok na mesto, súd a nekonečné kráľovské intrigy. Je pravda, že celkový obraz tohto nového sveta je nám predostretý celkom povrchne a nezachádza do veľkých detailov. Mne to však pri tejto knihe vôbec nevadilo. Spoznala som základy mágie, fungovanie kráľovstvo, niekoľko zaujímavých a dôležitých postáv a to mi tak na úvod celkom stačilo. Veď máme pred sebou ďalšie  diely, v ktorých sa mám šancu dozvedieť sa niečo viac. Niekedy som unavená z prekombinovaných dejov, kedy už príbeh nemá hlavu ani pätu a jednotlivé súvislosti na seba ani nenadväzujú. Tu nám to nehrozí, príbeh je jednoduchý, ale napísaný veľmi dobrým štýlom, ktorý vynahradí dejové nedostatky.

Koniec bol na mňa trochu viac predramatizovaný a to, ako musela všetkým neprajníkom čeliť Vhalla sama ma celkom otrávilo. Princ Aldrik na to, akú tyranskú povesť má, sa zachoval ako úbožiak zahnaný do kúta. Musím priznať, že už ma unavujú panovníci, ktorí nechajú vládnuť svojich poddaných a nemajú hlavné slovo. V poslednej dobe sa s týmto konceptom stretávam v čoraz viac knihách. Kráľ, resp. princ si má dupnúť nohou a všetci v kráľovstve majú byť pripravený plniť jeho nariadenia.

Celkovo za mňa bola Prvá veterná čarodejka veľmi príjemným vstupom do novej série. Verím, že v prekladoch tejto série sa bude pokračovať, lebo túto trojicu (Vhalla, Aldrik a Baldair) som si celkom obľúbila. Kto na vás urobil lepší dojem? Aldrik alebo Baldair?


Moje hodnotenie:


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie