Stránky

štvrtok 29. apríla 2021

Knihomoľský život Niny Hillovej (Recenzia)



 Autor: Abbi Waxman

Originálny názov: The Bookish Life of Nina Hill
Vydavateľstvo: Lindeni 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 352
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Introvertka Nina vedie život, o akom sníva nejeden knihomoľ: pracuje v kníhkupectve, súťaží v kvízovom tíme a o byt sa delí len s kocúrom Philom. Ak ju niekedy prepadne pocit, že v živote ide o viac než len o čítanie, jednoducho sa otrasie… a vyberie si z police ďalšiu knihu. Po smrti otca, ktorého nikdy nestretla, s hrôzou zisťuje, že jej zanechal celú hŕbu súrodencov, synovcov a neterí – ktorí bývajú, čo by kameňom dohodil! Všetci – až na pár výnimiek – ju túžia spoznať a viesť siahodlhé rozhovory! A aby toho nebolo málo, jej kvízový rival Tom sa náhle ukáže neskutočne zlatý a vtipný, nehovoriac o tom, že ju chce lepšie spoznať. Hádam nevidí, aký je to hrozný nápad?

Nina zvažuje svoje možnosti:

1. Zmeniť si meno a celkový výzor. (Príliš drastické – a okrem toho, so svojimi vlasmi je spokojná.)

2. Utiecť na opustený ostrov. (Čo bude ťažké – kvôli káve.)

3. Utiahnuť sa do kútika vo svojom byte a hojdať sa vpred a vzad. (To už vlastne robí.)

Je načase, aby vyliezla zo svojej komfortnej zóny. Ale je to vôbec možné?

***

Pomaly si treba začať robiť zásoby dovolenkového čítania a aj keď dovolenku zrejme mnohí nebudú tráviť tradične niekde pri mori v zahraničí, pohodu si viete spraviť aj doma na lehátku, s vychladeným drinkom, namočenými nohami vo vode a takouto oddychovou knihou. Nina Hillová je totižto receptom na zlepšenie nálady a veľmi rýchlo vás privedie do bezproblémovej pohody.  

Nina Hillová má rada poriadok a organizáciu. Všetko vopred plánuje a nečakané prekvapenia ju vedia poriadne rozhodiť. Má rada svoju malú bublinu, v ktorej chodí do milovanej práce v kníhkupectve, vedie niekoľko čitateľských skupín, chodí na vedomostné kvízy a zo všetkého najradšej trávi večer doma s dobrou knihou. Jedného dňa však zistí, že na svete nie je tak sama, ako sa doteraz nazdávala a že ani jej kvízový súper nemusí byť nakoniec taký otravný, ako sa na prvý pohľad zdalo.  

Okrem toho, že Nina musí prekonávať vlastné hranice a sama so sebou sa musí naučiť robiť kompromisy, hľadá si cestu k svojej novoobjavenej rodine a čas si musí nájsť aj pre nového nádejného partnera. Všetky problémy sú ale riešené s nadhľadom a všetkého je v tejto knihe tak akurát. Nie je ani presladená, ani predramatizovaná, má správnu dávku humoru a odľahčenosti. Miestami sa v knihe nájdu aj trochu nudnejšie miesta, ale celkovo kniha pôsobí naozaj ako milá oddychovka, ktorých je, povedzme si úprimne, v dnešnej dobe ako šafránu. 

Napriek tomu, že som s knihou bola spokojná, k dokonalosti ešte krôčik chýbal. Už samotná anotácia nás privádza k myšlienke, že Nina bude minimálne aspoň trochu netypická a zvláštna postava. Osobne by som uvítala, ak by sa autorka trochu viac venovala jej povahe a viac by vyzdvihla jej "nenormálnosť". Častokrát sa v deji totiž stalo, že Nina niečo vehementne odmietala a o pár strán s tým zrazu nemala žiadny problém. Zrejme by som jej dôraznejšie vytýčila povahové vlastnosti, ktorých by som sa držala počas celého príbehu a Nina by tak bola úplne netradičná, originálna a nezabudnuteľná hrdinka. Ak vás zaujímajú podobné hrdinky, určite všetkými desiatimi odporúčam prečítať si knihu V podstate som celkom v poriadku  (vydavateľstvo PLUS), kde je hlavná hrdinka úplne neprekonateľná. Nina ju miestami trochu pripomína, ale Eleanor je moja absolútna srdcovka. 

Veľmi nadčasová a moderná kniha s množstvom odkazov na iné literárne a filmové diela, ktoré sú častokrát skryté v riadkoch a vy ich môžete odhaľovať ako hádanky. Určite skvelé pre tých sčítanejších, ale zasa podané tak, že ani čitateľov-začiatočníkov to od knihy neodradí. Sympatické postavy, ktoré medzi sebou vedú vtipné rozhovory, častokrát o veľmi bizarných témach, si vás určite získajú. Mnohé situácie vám možno budú veľmi blízke a budete mať pocit, akoby tie pasáže boli vystrihnuté z vášho života. Určite aj vy zažívate, že vaše okolie nechápe, že dáte dobrovoľne radšej prednosť večeru s knihou, ako ísť von medzi ľudí na kávu alebo večeru? 

Inteligentné a vtipné čítanie pre každú modernú ženu. Určite odporúčam, ak si chcete dopriať chvíľku pohodového času samy pre seba, alebo aj keď potrebujete zdvihnúť náladu a oddýchnuť si od problémov. Ja už sa obzerám po ďalších autorkiných knihách a pridávam ich na letný to-read-list. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie


utorok 20. apríla 2021

Stratené dievčatá v Paríži (Recenzia)

 Autor: Pam Jenoff

Originálny názov: The Lost Girls of Paris
Vydavateľstvo: Lindeni 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 368
Žáner: vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Pozoruhodný príbeh o priateľstve, odvahe a sebaobetovaní tajných agentiek počas druhej svetovej vojny. 

1946, Manhattan
Grace Healeyová jedno ráno prechádza stanicou Grand Central na ceste do práce a pod lavičkou nájde opustený kufor. Neodolá pokušeniu a otvorí ho. Nájde v ňom okrem osobných ženských vecí aj tucet fotografií, na každej z nich je iná žena. Grace impulzívne vezme fotografie a rýchlo odíde zo stanice.
Čoskoro zistí, že kufor patril Eleanor Triggovej, ktorá viedla v Anglicku počas vojny sieť tajných agentiek. Dievčatá na fotografiách poslali z Londýna do okupovanej Európy ako kuriérky a radistky, aby pomáhali protifašistickému odboju. Žiadne z nich sa však domov nevrátilo.
Grace sa rozhodne vypátrať pravdu o ich osude, zistiť, či aspoň jedno z dievčat neprežilo, aby podalo svedectvo o ich odvahe, sile a hrdinstve.

***

Ďalší príbeh z obdobia 2. svetovej vojny a ja sa niekedy obávam, či ma má ešte čím zaujať, keďže kníh s touto tematikou som už prečítala naozaj veľa. Ale musím povedať, že určite aj tento má čo ponúknuť a človek sa aj z fiktívneho príbehu môže dozvedieť veľa nového. Zaujme predovšetkým veľmi dobrým spracovaním, ale určite má v sebe aj istú dávku originality.  Veľmi ľahko sa do neho dokážete ponoriť a len veľmi ťažko sa vám od neho bude odchádzať. 

Dozvedáme sa príbehy tajných agentiek, ktoré svojou statočnosťou pomáhali spojencom pri oslobodení Európy spod nátlaku nacistov. Možno len vďaka malým a pomalým krokom, ktoré ale určite zachraňovali stovky a možno až tisíce životov. Eleanor vedie sieť tajných agentiek sídliacu v Anglicku. Dievčatá si dôkladne vyberá a zaraďuje do rýchleho výcviku, po ktorom sú nasadené do akcie vo Francúzsku. Sú to nebezpečné misie, pri ktorých nemajú istotu, že sa vrátia živé. Každý deň riskujú svoje životy, aby sťažili nacistom obsadiť ďalšie územia. Marie sa pod Eleanoriným vedením ocitne skôr pre peniaze ako z nejakého morálneho presvedčenia, ale postupne si uvedomuje, že ak chce pre svoju dcéru lepšiu budúcnosť, je ochotná ísť do každého rizika, ktoré prinesie oslabenie Nemcov. K príbehu Eleanor a Marie sa dostávame vďaka tretej hlavnej ženskej hrdinke Grace, ktorá na stanici nájde kufor, v ktorom sú fotky Eleanoriných dievčat. Grace niečím veľmi priťahujú a chce sa o nich dozvedieť viac. 

Kniha je vyrozprávaná striedaním kapitol o našich troch hlavných hrdinkách. Gracin príbeh sa odohráva v roku 1946 v New Yorku, kde pátra s priateľom Markom po informáciách o dievčatách z fotografií, ktoré našla v Eleanorinom kufri. Tieto kapitoly sú striedané s Eleanorinými a Marinými, kde sledujeme, ako sa to všetko v roku 1944 naozaj udialo. Čítame teda striedavo "PRED a PO" a celé sa to prepletie do veľmi pekného príbehu.  

Autorka si zjavne dala záležať pri zisťovaní informácií k tomuto románu. Páči sa mi jej výber témy, ktorá zobrazuje ženské hrdinky počas vojny a ukazuje, že tá je nielen o mužských hrdinských činoch, ale aj ženy môžu zohrať významnú úlohu. Je dôležité, aby sme si zabudnuté neznáme hrdinky pripomínali aspoň takto, prostredníctvom krásneho románu na ich počesť. Jediné, čo by som knihe mohla vytknúť je fakt, že sa v nej vyskytovali občas veľké náhody a nepravdepodobné situácie, ktoré jej uberali na autentickosti. Preto je z nej cítiť, že ide o fiktívny príbeh, ktorému to ale určite neuberá na zaujímavosti. Zrejme aj vďaka tomu by som ho odporučila aj tým, ktorí bežne vojnové romány nečítajú, ale majú radi vyšetrovanie spojené s romantickou linkou. 

Stratené dievčatá v Paríži sú tou správnou zmesou napätia a romantiky. Nebezpečenstvá, v ktorých sa agentky ocitajú sú vyvážené láskou, ktorá, ako sa zdá, vzniká v každom čase. Nevyberáme si kedy a do koho sa zaľúbime, jednoducho sa to stane. Mne sa príbeh tajných agentiek veľmi páčil a autorkin štýl ma presvedčil, že toto nebola jediná kniha, ktorú si od nej prečítam. Silný príbeh o láske, odvahe a priateľstve. Odporúčam. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie


utorok 6. apríla 2021

Aria (Recenzia)

 Autor: Nazanine Hozar

Originálny názov: Aria

Vydavateľstvo: Lindeni 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 416
Žáner: magický realizmus
Moje hodnotenie knihy: 3,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Epické rozprávanie o dospievaní na pozadí dramatických spoločenských zmien v časoch iránskej revolúcie. O tom, ako hlboko nás dokážu poznačiť kritické situácie, i o sile života, ktorý navzdory všetkému plynie stále ďalej.

Jednej pokojnej zimnej noci v Teheráne roku 1953 začuje vojenský šofér Behrúz na ceste domov zvláštny zvuk: v zastrčenej uličke kvíli opustené dieťa, sotva párdňové novorodeniatko. Vezme si ho domov, pomenuje ho podľa hudobnej skladby Aria a ani len netuší, ako hlboko táto temperamentná modrooká bytosť ovplyvní celý jeho život. Do Ariinho sveta postupne vstupujú tri ženy: bezcitná Behrúzova manželka Zahra, ktorá ju týra, bohatá vdova Ferešte, ktorá jej poskytne útočisko, no nie je schopná dať jej lásku, a chudobná Mehrí, najtajomnejšia zo všetkých, s ktorou Ariu viaže zvláštne puto.

V Teheráne sa medzitým schyľuje k veľkej zmene. Šíria sa zvesti o horlivom náboženskom exulantovi Chomejním, ktorý chystá pre krajinu novú budúcnosť aj za cenu krviprelievania. Uprostred tejto búrky Aria prežíva svoju prvú lásku. A onedlho ju zaplaví vlna povstania, ktoré navždy zmení osud krajiny a jej obyvateľov.
***

Keďže je v súčasnej situácií veľmi ťažké dostať sa niekam do zahraničia a vidieť nové krajiny, veľmi rada ich spoznávam aspoň prostredníctvom kníh. Najmä preto v poslednej dobe vyhľadávam práve také, ktoré sa odohrávajú v cudzine. Najlákavejšie sú pre mňa miesta s úplne inou kultúrou a náboženstvom. V krajinách Blízkeho východu je už na prvý pohľad život úplne odlišný od toho nášho a keďže o ich histórii toho naozaj veľa neviem, Ariu som si nemohla nechať ujsť. 

Dej sa odohráva v Teheráne a prináša nám príbeh Arie, dievčatka, ktoré matka hneď po narodení nechala opustené na ulici. Počas jej dospievania sa v jej živote ocitlo viacero významných ľudí, najmä žien, ktoré, či už pozitívne alebo negatívne, ovplyvnili jej vývoj a formovali jej povahu. Na pozadí sledujeme napätú situáciu v krajine, ktorá vyústi do revolúcie, ktorej dôsledky sledujeme z pohľadu rôznych spoločenských vrstiev. 

Príbeh striedavo zobrazuje životy všetkých postáv. Od samotnej Arie, cez jej adoptívneho otca, tri matky, priateľov a známych. Na jednej strane sa mi páčilo, že text z väčšej miery pozostáva z dialógov, ktoré dej stále niekam posúvajú a text je pomerne dynamický zameraný na medziľudské vzťahy, no na druhej strane mi možno trochu chýbali opisy doby, krajiny, náboženstva a celkovo sociálneho života v Teheráne. Informácie o politickej situácií a príčinách vzniku samotnej revolúcie sú podávané veľmi skromne a útržkovito. Miestami som mala dosť veľký problém orientovať sa, kto vyznáva aké náboženstvo a politiku, za aké práva a stranu vlastne bojuje. 

Autorka zobrazuje 30-ročný úsek života ľudí v Teheráne spôsobom, ktorý je síce zaujímavý, ale pre mňa príliš tajomný a neosobný. Konanie postáv bolo častokrát zvláštne, akoby malo nejaký skrytý význam, ktorý som očakávala, že sa neskôr v príbehu vysvetlí, ale nestalo sa tak. Postavy dospievali, vyvíjali sa, ale ja som mala stále pocit, akoby som toho ja, ako čitateľ, nebola súčasťou. Ich skutky sa mi odvíjali pred očami, ale častokrát som netušila, prečo to spravili a čo tým chceli dosiahnuť. Boli tajomné a zvláštne, ťažko uchopiteľné a neosobné. Nemôžem povedať, že by boli vyslovene nesympatické, ale ani jedna si ma ako čitateľa nedokázala získať. Prečítala som si ich príbeh, ale nejaké hlbšie emócie vo mne ich osud nezanechal. 

Ako som už spomínala, vďaka dialógom nebolo vôbec ťažké sa do príbehu začítať a zostať pri ňom. Príbeh miestami vedel prekvapiť a po možno trochu pomalšom začiatku, nabral od polovice rýchlejší spád. Do deja pribudlo viac informácií o samotnej revolúcii a čitateľ sa mal možnosť lepšie orientovať v celkovej spoločenskej situácií. Sledovali sme rebelov, vzbúrencov a zradcov. Ako veľký problém doby tu boli zobrazené veľké hmotné rozdiely v spoločenských vrstvách a, samozrejme, náboženstvo. 

Páčilo sa mi striedavé rozprávanie o postavách, ktoré zabezpečovalo, že sa príbeh stále niekam posúval a nenudil. Očakávala som, že sa ich osudy na konci vzájomne prepletú a rozprávanie vyústi do jedného veľkého epického príbehu, ale v tomto smere ma príbeh trochu sklamal. Náznak veľkého finále tam bol, ale akoby tomu niečo chýbalo. Niektoré veci zostali zahalené tajomstvom a nedopovedané. Akoby ešte pár strán Arii chýbalo. Ale určite to je vec názoru, verím, že mnohým bude príbeh vyhovovať presne taký, aký je. 

Celkovo mám po dočítaní podobné pocity, ako pri románe Mliekar. Ak vás kniha naláka práve tým, kde a kedy sa odohráva, nemusí uspokojiť vaše očakávania. Ak vás, naopak, odradí tým, že sa obávate, či na vás nebude až príliš politická, môžete sa pripraviť o zaujímavý príbeh, ktorý je orientovaný predovšetkým na postavy a vzťahy a nie na miesto, kde žijú a za akých podmienok. V Arii totiž ide najmä o príbehy postáv a nie o iránsku revolúciu. Samozrejme, pre tých, ktorí sa vďaka knihám chcú dozvedať nové fakty a informácie, môže byť Aria inšpiráciou, čo si najbližšie googliť na Wikipédii. Aspoň ja som to tak po jej dočítaní mala :)


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie