Stránky

nedeľa 27. februára 2022

Keď sadá súmrak (Recenzia)

Autor: Robert Bryndza

Originálny názov: Darkness Falls
Vydavateľstvo: Lindeni, 2022
Séria: Kate Marshall
Diel: 3/3
Počet strán: 320
Žáner: krimi, detektívka
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Vyšetrovanie zmiznutia investigatívnej novinárky zavedie Kate Marshallovú na nečakane kľukaté chodníčky vo vzrušujúcom trileri od autora Temných pieskov.

Začínajúca detektívna agentúra Kate Marshallovej sa rozbehne na plné obrátky, keď Kate a jej kolega Tristan Harper dostanú prvý veľký prípad. Novinárka Joanna Duncanová zmizla pred dvanástimi rokmi po tom, ako odhalila politický škandál. Väčšina ľudí – vrátane polície – už jej hľadanie vzdala, ale Joannina matka sa vzdať nemieni.

Keď Kate s Tristanom získajú prístup k pôvodnému vyšetrovaciemu spisu, preverujú rovnakých podozrivých a sledujú rovnaké stopy, ale na rozdiel od polície neuviaznu v rovnakých slepých uličkách. Kate medzi Joanninými osobnými vecami objaví mená dvoch mladých mužov, ktorí takisto zmizli bez stopy. Kate si pri porovnávaní posledných dní troch nezvestných uvedomí, že Joanna možno zistila niečo oveľa zlovestnejšie, než sa predpokladalo: v hre je identita sériového vraha. Čím bližšie sa Kate dostáva k riešeniu, tým temnejší súmrak sadá.

***

Konečne sme sa dočkali tretieho pokračovania detektívnej série s Kate Marshallovou. Aj vy ste sa naň tak tešili? Ja príbehy od Roberta Bryndzu vždy netrpezlivo očakávam a hneď sa do nich aj s veľkou chuťou púšťam. Ani pri tejto časti tomu nebolo inak a za dva dni som mala dočítané. Tento diel sa mimoriadne vydaril a ja ho zatiaľ považujem za najlepší z celej série. 

Kate si konečne splnila sen a naplno sa venuje svojej detektívnej kancelárii. Spolu s Tristanom dostali od jednej zúfalej matky novú zákazku - nájsť jej stratenú dcéru Joannu. Už dvanásť rokov ubehlo odvtedy, ako zmizla táto perspektívna novinárka a polícia tento prípad odložila ako nevyriešený. Dokáže sa Kate vrátiť v čase a priniesť odpovede k záhadnému Joanninmu zmiznutiu? 

Tento prípad je od začiatku veľmi spletitý a odvíja sa viacerými smermi. Zo začiatku nám bolo predostretých veľmi veľa rôznych informácií, mien a viacero smerov vyšetrovania. Nešlo len o zmiznutie novinárky, ale aj o viacero nezvestných gejov a tiež nový prípad vraždy mŕtveho muža nájdeného v jame po vyvrátenom strome. Najskôr som si nebola istá, či pôjde o jedno veľké vyšetrovanie, ktoré sa v závere nejako prepletenie, alebo či pôjde o dva alebo dokonca tri oddelené prípady, takže moja zvedavosť sa zvyšovala a tým pádom aj čítanie odsýpalo naozaj veľmi rýchlo. 

Musím povedať, že tento prípad mal autor naozaj skvele premyslený a aj všetky tie zložito prepletené vzťahy dokázal podať čitateľovi veľmi prehľadne a zrozumiteľne. V príbehu vystupuje viacero postáv, ktoré sú prešetrované, treba sa preto trochu viac sústrediť, aby ste sa vo vyšetrovaní orientovali. Kate s Tristanom odviedli opäť výbornú prácu, krok za krokom sledovali každú jednu stopu a aj keď na viaceré prišli naozaj len náhodou, príbehu to nijako neuškodilo. Niektoré ste síce už očakávali, vzhľadom na situáciu, preto vás ani neprekvapili, ale celkové vyriešenie prípadu predstavovalo pre mňa dokonalé zakončenie skvelého detektívneho príbehu. 

Páči sa mi vzťah Kate a Tristana. Je ako jeho mama alebo veľmi obľúbená učiteľka, ktorá na neho dohliada a učí ho. Tristan je zasa pre Kate oporou a takmer jedinou spoľahlivou osobou, na ktorú sa vždy môže obrátiť. Navzájom si rozumejú a nikdy medzi nimi nepanuje napätie a nezhody. Osobne nemám rada v knihách hrdinky holdujúce alkoholu a Kate zatiaľ úspešne abstinuje a v tomto dieli tejto jej neresti našťastie nebola venovaná takmer žiadna pozornosť, čo veľmi oceňujem. Taktiež vzťah Kate a jej syna sa veľmi zlepšil, Jake je už dospelý a slobodne sa rozhoduje tráviť s Kate leto, z čoho sa ona veľmi teší. 

Na záver si autor opäť neodpustil pár milých slov adresovaných čitateľovi, čo je naozaj veľmi milé gesto. Robert Bryndza sa radí k mojím najobľúbenejším spisovateľom a dúfam, že si čoskoro od neho opäť niečo prečítam :)

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 26. februára 2022

Kráľovná Paríža (Recenzia)

Autor: Pamela Binnings Ewen

Originálny názov: The Queen of Paris
Vydavateľstvo: Lindeni 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 384
Žáner: biografia
Moje hodnotenie knihy: 3,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Legendárna módna návrhárka Coco Chanel je uznávaná pre svoj sofistikovaný štýl, preslávila sa ikonickými malými čiernymi šatami a opojným parfumom Chanel No. 5. Za verejne známou osobnosťou sa však ukrýva komplikovaná žena snujúca intrigy a opradená záhadnými klebetami. Kráľovná Paríža, nový román oceňovanej autorky Pamely Binnings Ewenovej, na základe nedávno odhalených vojenských záznamov farbisto vykresľuje skrytý život Coco Chanel počas štyroch rokov nacistickej okupácie Paríža uprostred druhej svetovej vojny.

Coco Chanel dokázala byť veselá, bezstarostná a štedrá, no zároveň aj bezohľadná, manipulatívna či dokonca krutá. Keď sa priženie víchor vojny a po Champs-Élysées pochodujú vojská Wehrmachtu, Coco Chanel sa ocitá v hoteli Ritz spolu s vrchným ríšskym velením. V obkľúčení nepriateľa vedie súkromnú vojnu v snahe vytrhnúť riadenie vlastnej voňavkárskej spoločnosti z rúk svojho židovského obchodného partnera Pierra Wertheimera. Ten pod hrozbou silnejúceho antisemitizmu utiekol do Spojených štátov s tajným receptom na výrobu parfumu No. 5. Coco nesúhlasí s jeho zámerom presunúť výrobu na perifériu New Yorku, a tak sa zo všetkých síl snaží previesť spoločnosť do svojho výlučného vlastníctva. Módny dom Chanel nesmie padnúť.

Zatiaľ čo sa Coco snaží udržať svoju dovtedajšiu životnú úroveň, Paríž gniavi železná päsť nemeckej nadvlády. Coco Chanel – žena tvrdá ako žula – urobí všetko pre to, aby prežila. Pristane dokonca aj na kolaboráciu s nacistami, aby ochránila svoje najväčšie tajomstvá. Keď z nej Nemecko potajomky urobí špiónku pre Ríšu, stáva sa agentkou F-7124 s krycím menom Westminster. Ale prečo? A kam až zájde v snahe zabrániť, aby ju búrlivá minulosť prenasledovala v budúcnosti?

***

Hneď ako prvú vec musím spomenúť anotáciu - naozaj je potrebná taká dlhá anotácia o žene, ktorú pozná celý svet? :D Coco Chanel ovplyvnila neuveriteľným spôsobom módny svet a stala sa ikonou v danom odvetví. Jej modely patria k najdrahším na svete a mnohí len snívame, že si raz jednu "chanelku" kúpime. Čo však stojí za touto uznávanou značkou?

Coco Chanel patrí k veľmi zaujímavým osobnostiam so zložitou a záhadnou povahou. Ako to už v biznise býva, každý úspech niečo stojí a inak to nebolo ani v prípade Coco. Jej prestíž ju stála časť ľudskosti a možno mnohé činy neskôr aj ľutovala. To, čo dokázala vďaka obrovskému talentu je úžasné, ale nepochybne ju sprevádzala aj podstatná dávka šťastia stretávať a nadväzovať kontakty s tými správnymi ľuďmi. 

Keďže sú v poslednej dobe všeobecne veľmi obľúbené knihy z druhej svetovej vojny, myslím, že aj to autorku motivovalo k tomu, že väčšiu časť knihy venovala práve tomuto obdobiu. Len veľmi v krátkosti odbieha do minulosti a rozpráva, ako sa Coco dostala do vyššej spoločnosti a vyrobila legendárny parfum No. 5. Prevažne ale sledujeme Coco počas vojnových rokov, kedy mala problém s právami na spomínaný parfum a súdila sa o značku. Taktiež veľmi zaujímavé je nahliadnutie do jej mileneckých vzťahov v tomto období. Vedela, ako využiť svoj šarm a to čo chcela, si zabezpečovala častokrát aj cez posteľ. Možno viacerí ste nezachytili, že Coco vraj kolaborovala s Nemcami a po oslobodení Francúzska bola vypočúvaná. Našťastie, dôkazy o jej špionáži pre Nemcov sa nenašli, takže stihla opustiť krajinu a odísť do núteného exilu v Švajčiarsku.

Kniha sa mi čítala dobre, ale je pravda, že v nej bolo často zbytočne veľa opisov. Najmä pri konci bol text primárne zameraný na priebeh vojny, kto na koho zaútočil, kto sa ku komu pripojil a tiež na nepokoje v samotnom Paríži. Ja som chcela čítať o Coco a nie o všetkom tom, čo sa dialo naokolo. Pokojne by som tieto, častokrát nezaujímavé, opisy vymenila za viac informácii o živote Coco pred alebo po vojne.  

Ak vás Coco zaujíma a chceli by ste sa o nej dozvedieť viac, ale zároveň nemáte veľmi radi strohé životopisy plné faktov, ubezpečujem vás, že toto bude pre vás tá správna voľba. Štýl, aký autorka zvolila je skutočne veľmi beletristický, možno dokonca budete mať pocit, že ani nečítate o reálnej postave, ale zahĺbili ste sa do fiktívneho, vymysleného príbehu. Síce sa autorka držala mnohých faktov, ja som z príbehu mala pocit, že doň autorka zapracovala veľa subjektívnych dohadov a možno aj prianí, akú Coco by si želala mať ona. Ja osobne si myslím, že jej dopriala oveľa viac láskavosti a obetavosti, akou v skutočnosti Coco oplývala :D

Ako odrazový mostík k informáciám o tejto ikone je Kráľovná Paríža ideálna. Keď si spravíte zbežný obrázok, určite vás budú zaujímať podrobnejšie fakty a budete si chcieť potvrdiť informácie, ktoré ste sa v tejto knihe dozvedeli. Potom už určite odporúčam čítať vyslovene životopis, ktorý bude možno na čítanie a sústredenie náročnejší, ale informácie budú spoľahlivejšie. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 19. februára 2022

Melmoth (Recenzia)

Autor: Sarah Perry

Originálny názov: Melmoth
Vydavateľstvo: Lindeni 2019
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 288
Žáner: gotický román, mystery
Moje hodnotenie knihy: 3,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Helen Franklinová už pred mnohými rokmi odišla z Anglicka. V Prahe, kde pracuje ako prekladateľka, našla pokojné útočisko. To sa však zmení, keď jej priateľ Karel objaví v knižnici zvláštny list, spoveď a záhadné varovanie pred Melmoth, temnou bytosťou , ktorá sa objavuje v ľudových legendách a obskúrnych rozprávkach. Podľa povier Melmoth cestuje časom a ľudí, ktorých presvedčí, aby sa k nej pridali, uvrhne do večného zatratenia, túlavej samoty. Helen to spočiatku považuje len za výmysly, ľudové povery. No potom, keď kráča po pražských uliciach vydláždených kameňom, má zrazu pocit, že ju niekto sleduje. A potom sa jej priateľ stratí...

Sarah Perryová v tomto majstrovsky napísanom románe spojila strašidelný hororový príbeh a filozofické úvahy o podstate slobodnej vôle a lásky.

***

Hodnotiť knihy od Sarah Perry nie je vôbec jednoduché. Už po prečítaní Hada z Essexu som mala z jej tvorby zmiešané pocity, no napriek tomu, že som hneď neprepadla jej štýlu, mala som chuť skúsiť od nej aj niečo ďalšie. A Melmoth, na moje veľké prekvapenie, sa mi páčila asi viac ako jej predchádzajúca kniha. Je ale fakt, a s týmto názorom som sa stretla už viackrát, že táto autorka nesadne každému. Myslím, že jej umenie je skvelé, len musí jej knihy vziať do rúk správny tip čiateľa. 

Príbeh sa odohráva v Prahe, čo bolo pre mňa jedným z hlavných lákadiel tejto knihy.  Napriek tomu, že sa nachádzame v súčasnosti, vďaka jazyku, ktorý autorka používa, máte pocit, že ste niekoľko desaťročí v minulosti. Do deja sa dostávame veľmi pomaly, zo začiatku vám text možno vôbec nebude dávať zmysel. Až neskôr, keď sa k hlavnej dejovej linke zapoja "poviedkové" príbehy z minulosti, začnete chápať, kam to smeruje. 

V príbehu balansujeme niekde medzi skutočným svetom a predstavami. Prostredie a atmosféra sú zvládnuté naozaj skvele.  Postavy neustále niečo sleduje a oni majú potrebu stále pred tým utekať. Naháňa ich vlastná minulosť a ich hriechy, ktorých sa dopustili a nevedia sa s nimi naučiť žiť. Jednotlivé "poviedky" boli skvele prepletené so súčasnou dejovou linkou a keď mi text konečne začal dávať zmysel, čítanie som si naozaj užívala. 

Napriek tomu, že text je v podstate len jednoliate rozprávanie s minimom dialógov, kniha sa čítala naozaj dobre. Viac ma zaujali príbehy z minulosti, z ktorých bolo jasné, čo chce autorka povedať. V  príbehovej linke súčasnosti používala trochu iný jazyk. Možno sme medzi riadkami mali hľadať to, čo nám chce povedať. Štýl bol ozdobný a častokrát odbočoval k opisom, ktoré boli pre dej zbytočné. Akoby si autorka vzala niečo na povzbudenie a príbeh písala v nejakom poblúznení :D 

Zhrnula by som to tak, že niektoré časti boli úplne skvelé a niektoré, naopak, trochu nudnejšie. Ako celok to na mňa pôsobilo ako dôstojne zvládnutý gotický román, s tajuplnou atmosférou, výnimočný vďaka nevšednej postave Melmotky. Ak hľadáte niečo nezvyčajné, čo sa výrazne vymyká bežnej tvorbe, Melmoth by mohla byť dobrá voľba. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

piatok 18. februára 2022

Zamotané vinice (Recenzia)

Autor: Julianne MacLean

Originálny názov: These Tangled Vines
Vydavateľstvo: Aurora 2021
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 272
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*


Anotácia:

Ak sa Fiona v živote niečo naučila, tak to, ako udržať tajomstvo. Neprezradí ho ani otcovi, ktorý ju vychoval. Nikto okrem nej nevie o ľúbostnom romániku jej matky spred tridsiatich rokov v Toskánsku a ona na tom nemieni nič meniť. Až jej jedného dňa zavolá právnička a oznámi prekvapujúcu novinku: jej biologický otec zomrel a zanechal jej ohromné dedičstvo. A k tomu má dvoch súrodencov. Fiona sa vydá do Talianska, kde otcova rodina zažije šok, keď sa dozvie o jej existencii. Jej nevlastní súrodenci sa zo všetkých síl snažia poprieť jej právo na podiel v poslednej vôli. Zatiaľ čo sa záhada matkinej aféry pomaly odhaľuje, musí Fiona zdolať ťažké rodinné vzťahy a napätú súrodeneckú rivalitu. Má strach, no zároveň túži prijať svoj nový údel a popri tom pátra po pravde toho osudného leta, ktoré jej mama strávila v Taliansku s otcom, ktorého nikdy nepoznala.

Román Zamotané vinice prekypuje honosnými chuťami a romantikou Toskánska. Čitateľov vezme na srdcervúcu jazdu naprieč láskou, tajomstvami, obeťou, odvahou, no predovšetkým skutočným zmyslom rodiny. Hneď po vydaní si táto novinka z pera Julienne MacLean získala pozornosť čitateliek a ich ohlasov, ktoré jej počas leta umožnili kraľovať prvému miestu najpredávanejších elektronických kníh na Amazone.
***

Pred dvoma rokmi som navštívila Toskánsko, prenajali sme si malý domček na kopci s výhľadom na okolité vinice a užívali si tamojšiu neopísateľnú atmosféru. Každý večer sme si dali skvelé jedlo a pohár vína. Určite by som sa tam niekedy znovu rada vrátila a teraz, aj keď nie priamo, som sa tam na chvíľu ocitla práve vďaka tejto knihe. 

Lillian tesne pred smrťou prezradí svojej dcére Fione, že jej otec nie je jej skutočný otec. Toho biologického má v Taliansku. Prinúti ju ale sľúbiť, že toto tajomstvo nikomu neprezradí, kým jej nevlastný otec bude žiť. Zdrvilo by ho to a stratil by aj tú poslednú chuť do života. Od Fioninho narodenia je totiž úplne ochrnutý a musia sa o neho neustále starať nielen ony dve, ale aj viaceré opatrovateľky. Po desiatich rokoch príde ale správa, že jej skutočný otec v Taliansku zomrel a zanechal jej dedičstvo. Bolo by vhodné, aby si ho Fiona prišla prevziať. Vyberie sa teda do Toskánska, do vily svojho otca, zistí, že zdedila obrovský vinohrad v hodnote takmer sto miliónov eur, že má nielen dvoch nevlastných súrodencov, ktorí ju kvôli tomu nenávidia, ale aj skvelých a priateľských zamestnancov, ktorí sú jej nápomocní ako pri práci, tak aj pri zisťovaní pravdy spred tridsiatich rokov. Chce zistiť, čo sa medzi mamou a jej skutočným otcom Antonom stalo a či bol naozaj taký strašný človek, ako sa o ňom hovorilo. 

Príbeh má hneď niekoľko plusov. Odohráva sa v úžasnom prostredí viníc, v slnkom zaliatej krajine, kde milujú jedlo a dobré víno. Je vyrozprávaný striedaním viacerých pohľadov, kde sa Fionina súčasnosť prelína s udalosťami z Lillianinej minulosti. Je pomerne krátky, necelých tristo strán, ale nikdy sa nenudíte. Od prvej stránky má dej spád a neustále udržuje vašu pozornosť. Aj keď sa zdá byť zo začiatku príbeh ako z červenej knižnice - nenáročný, milý a romantický - postupne s pribúdajúcim odhaľovaním tajomstiev prechádza do vážnejšieho románu sústreďujúceho sa na ťažšie otázky života. Na svoje si teda prídu nielen milovníčky ľahkej romantiky, ale aj čitateľky rodinných ság a drám, ktoré chcú k romantike dostať aj niečo naviac. 

Zápletka príbehu sa mi veľmi páčila. Zdedený veľký majetok, na ktorý mali zálusk iní a postupné odhaľovanie tajomstiev zaujímavej postavy bohatého majiteľa vinohradu. Anton, aj keď si o ňom veľa ľudí myslelo len to najhoršie, bol veľmi čestný, verný a spravodlivý muž. Veľmi ma bavilo odhaľovať jeho minulosť a sledovať jeho vzťah s Lillian. 

Naopak, nesmierne ma rozčuľovala postava Fioninho nevlastného otca, ktorý psychickým vydieraním manipuloval so všetkými naokolo. Najmä teda s Lillian a Fionou. Jeho správanie sa mi od samého začiatku nepáčilo a veľmi som si priala, aby sa z Lillian stala silnejšia a priebojnejšia žena. Spolu s Fionou boli trochu nevýrazné ženské charaktery, ktorým by som dopriala výraznejšiu dávku emancipácie. 

Koniec príbehu bol presýtený emóciami a nájdete v ňom toho strašne veľa. Silu lásky, priateľstva, vernosti, ale aj odpustenie a z Fioninho pohľadu konečne aj dávku odvahy. Nezaobišiel sa bez veľkých gest a uzmierujúcich situácií. K takému žánru to ale patrí a treba s miernou dávkou klišé počítať. Dej, zápletka a prostredie boli výborné. S postavami to bolo trochu na hojdačke. Niektoré som si obľúbila veľmi, iné menej. Každopádne dúfam, že sa dočkáme aj ďalšej autorkinej tvorby, som na ňu veľmi zvedavá. Či už si knihu vyberiete kvôli krajine, kde sa odohráva, alebo kvôli samotnému príbehu zahalenému rodinným tajomstvom, verím, že si ju užijete. 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Aurora.
                Knihu si môžete kúpiť tu 

nedeľa 6. februára 2022

Červená tigrica (Recenzia)

Autor: Amélie Wen Zhao 
Originálny názov: Red Tigress
Vydavateľstvo: CooBoo 2021
Séria: Blood Heir Trilogy
Diel:  2/3
Počet strán: 416
Žáner:  YA, fantasy
Moje hodnotenie knihy: 3,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:
Pokračovanie úžasnej fantasy série Krvavá dedička.

Strhujúce čítanie pre fanúšičky Trónu zo skla, Vranej šestky a Červenej kráľovnej!

Ana je poslednou právoplatnou dedičkou trónu, o ktorý ju pripravila šialená spriaznená Morganya. Tá plánuje vyhubiť každého, kto doteraz utláčal ľudí ovládajúcich obávanú mágiu. Ana sa tomu snaží všemožne zabrániť a vybudovať armádu spojencov, ktorí jej pomôžu získať späť ríšu aj trón. Po jej boku stojí nebezpečný Ramson. V jeho očiach Ana osvetľuje cestu k lepším zajtrajškom a len kvôli nej túži byť lepším človekom. Pohyboval sa však v tieňoch podsvetia pridlho na to, aby mu Ana otvorila srdce. Aj keď v Ramsonovi horia stále vrúcnejšie city voči Ane, ich výprava neznámymi vodami Bregonu ich oboch bude stáť priveľa. Ramsona dobieha minulosť a Anu desí budúcnosť. Vydá sa mladá dedička za hlasom svojho srdca, aj keď to bude znamenať, že sa svojej ríši a dedičstvu otočí chrbtom?

***

Červenú tigricu som si chcela prečítať hneď po dočítaní prvého dielu tejto série. Úvodná časť - Krvavá dedička - si ma získala prostredím, postavami, mágiou a hlavne akciou nabitým dejom. Je pravda, že som si z neho už veľa nepamätala, predsa len som ho čítala pred rokom, ale dúfala som, že autorka na začiatku poskytne čitateľovi nejaké nenápadné zhrnutie udalostí, aby sa dokázal opäť rýchlo dostať do deja a prostredia. Vedela som len, že hlavné postavy sú Ana a Ramson, že mágia funguje formou spriaznenosti s určitou vecou alebo živlom a Ana chce získať späť svoj trón. Vedľajšie postavy som si nepamätala vôbec a čo sa týka samotného príbehu, boli to naozaj len útržky. 

Preto najväčším problémom, ktorý som s knihou mala, bolo dostať sa vôbec do diania. V úvode sme boli hneď hodení do akcie bez akejkoľvek rekapitulácie predchádzajúcich udalostí a prvú polovicu knihy som tápala v postavách. Celkovo môžem zhodnotiť, že táto časť bola pomalšia, postavy boli síce neustále v pohybe, premiestňovali sa z miesta na miesto, ale príbeh postrádal výraznejšiu dejovosť. 

V druhej polovici knihy som konečne nabrala ten správny čitateľský dych, konečne prišiel typický autorkin štýl plný akcie, prekvapení a zvratov. Bolo tu veľmi dobre spracované politikárčenie a častokrát som bola veľmi prekvapená, čo sa z niektorých postáv vykľulo. Nie je tu núdza o zradcov, klamárov a podvodníkov, ktorí sú ochotní urobiť čokoľvek pre vlastný prospech. Autorka sa opäť nebojí krvilačne skoncovať s niektorými postavami, smrť prichádza náhle a nečakane. Príbeh sledujeme z pohľadu viacerých postáv a veľmi dobre sú tu zvládnuté nielen tie hlavné, ale určite si veľmi obľúbite aj tie vedľajšie. Rovnako ako v prvej časti, ani v tomto nečakajte priveľa romantiky. Síce viete, kto ku komu patrí, ale veľkých vyznaní a gest sa nedočkáte. Musím povedať, že pokiaľ kniha vyniká inými prednosťami (v tomto prípade akciou, zvratmi a prekvapeniami), romantika mi tam vôbec nechýba. 

S čím som mala trochu problém bolo fungovanie samotnej spriaznenosti. Akoby nemala určité pravidlá, ale autorka si niektoré veci prispôsobovala za pochodu tak, ako sa jej to práve do deja hodilo, aby zvýšila dramatickosť. Niektoré udalosti nemali logické vysvetlenia, len sa jednoducho veľmi rýchlo udiali, aby zdramatizovali dej. Ku koncu som už bola tej akcie až presýtená a na môj vkus mohla autorka v určitých smeroch trochu ubrať. 

Štýlom je kniha veľmi podobná prvému dielu, aj keď tu je podstatne pomalší rozbeh. Napriek spomenutým výhradám to je ale stále celkom vydarená séria, ktorej posledný diel si určite nenechám ujsť.   


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu


piatok 4. februára 2022

Dievča z Brooklynu (Recenzia)

Autor: 
Guillaume Musso
Originálny názov: La fille de Brooklyn
Vydavateľstvo: Motto 2017
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 344
Žáner: psychologický thriller
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

"Závratný psychologický triler s prekvapujúcim záverom! Dievča z Brooklynu je jeden z najambicióznejších a najúspešnejších Mussových románov."

Na tú chvíľu si spomínam veľmi dobre. Dívali sme sa na more, na žiarivý horizont, keď mi Anna položila otázku: Keby som vykonala niečo hrozné, stále by si ma miloval?
Ako by ste odpovedali?
Anna bola žena môjho života. O tri týždne sme sa mali brať. Samozrejme, že by som ju miloval bez ohľadu na to, čo by urobila. Prinajmenšom som si to myslel, no ona sa horúčkovito prehŕňala v taške a podala mi fotografiu. „Toto som spravila ja.“ Pozrel som sa na jej tajomstvo, absolútne omráčený, a v tej chvíli mi bolo jasné, že naše svety sa otriasli v základoch. Šok, ktorý som utrpel, mi nedovolil premýšľať. Jednoducho som vstal a bez slova som odišiel. Keď som sa vrátil, bolo príliš neskoro: Anna zmizla.

***

Guillaume Musso je obľúbený autor, ktorý má na konte už množstvo kníh, no napriek tomu sa k nemu dostávam až teraz. Vďaka špeciálnej ponuke Albatrosu som dostala možnosť si prečítať Dievča z Brooklynu, za čo veľmi pekne ďakujem. A ak by ste mali o knihu záujem, nezabudnite sa prekliknúť dolu na e-shop, kde ju stále nájdete v 50 % akcii. 

Kniha začína na idylickej dovolenke zamilovaných snúbencov, ktorí sa nevedia dočkať, kedy začnú spoločný život. Raphael má však stále nepríjemný pocit, že jeho snúbenica Anna mu niečo tají a neustále na ňu nalieha, aby mu o svojej minulosti prezradila niečo viac. Anna sa nakoniec zlomí a ukáže mu príšernú fotografiu so slovami - Toto som spravila ja. Na Rafaela je to príliš, utečie, no po chvíli sa spamätá a vráti sa naspäť, aby Anne dal príležitosť to vysvetliť. Keď sa však vráti do dovolenkového domu, zistí, že Anna je preč. 

V podstate okamžite sa príbeh rozbehne pátraním a autor si dynamické tempo drží už po celú knihu. Krátke kapitoly, pútavé rozprávanie, viac uhľov pohľadu a množstvo prepletených udalostí ma držali pri knihe tak, že som si ani neuvedomila, že je polnoc a mala by som  knihu predsa len odložiť, lebo vstávanie na druhý deň do práce bude veľmi bolieť. Nebyť tejto nepríjemnosti (tým myslím deň v práci :D ) by som knihu pravdepodobne prečítala na jedno otvorenie. 

Veľmi sa mi páčili použité citáty na začiatku každej kapitoly, ktoré, či už viac alebo menej, súviseli s momentálne prebiehajúcim dejom a boli skvelým ozvláštnením príbehu. Veľmi oceňujem, že sa autor nevybral dnes už klasickou cestou nespoľahlivej hlavnej hrdinky, ale stavil na prepracovanejší a originálnejší príbeh. 

Za jediné negatívum (pre ktoré odo mňa kniha nedostala plný počet hviezdičiek) považujem, že autor používa  pre mňa zbytočné kvetnaté opisy, ktoré občas skĺzavajú do klišoidných fráz (napr. Paríž sa kúpal v žiari zapadajúceho slnka). Najmä zo začiatku mi takéto vety bili do očí, našťastie neskôr od toho autor buď upustil, alebo som si na to zvykla. Každopádne sa mi to nehodilo k prebiehajúcemu akčnému príbehu a vlastne ani k samotnej francúzskej literatúre, ktorá je typická svojou strohosťou, zvláštnosťou a údernosťou. Ale to je skutočne veľmi subjektívne mínus a určite ma to neodradilo od dočítania knihy. 

Na záver musím povedať, že recenzia sa na túto knihu nepíše až tak ľahko, keďže vás chcem na jednej strane nalákať na jej prečítanie, ale na strane druhej vám o nej nechcem nič prezradiť, pretože prakticky čokoľvek by sa dalo považovať za spoiler. Obzvlášť to, čo sa mi na príbehu najviac páčilo. V skratke ale myslím, že stačí povedať, že je to výborný, prepracovaný thriller s detektívnymi prvkami a fanúšikov tohto žánru môžem Dievča z Brooklynu len a len odporučiť. Ja sa určite v budúcnosti poobzerám aj po ďalších autorových knihách. 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu