Stránky

streda 29. júna 2022

Pohlednice z Paříže (Recenzia)

Autor: Alex Brown

Originálny názov: A Postcard from Paris
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2022
Séria: Postcard
Diel:  2/2
Počet strán: 352
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 3,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Píše se rok 1917, Evropou zmítá první světová válka a mladá zdravotní sestra Beatrice Crawfordová opouští bezpečí svého domova ve Velké Británii, aby se mohla na francouzských bojištích starat o zraněné vojáky. Ani o desítky let později, když Francie podlehne nacistické okupaci a Paříž přikryje temný stín, Beatrice nedokáže jen nečinně čekat na záchranu. Komu však v tomhle novém, nebezpečném světě může věřit?

V roce 2019 do Paříže přijíždí Annie Lovellová, jež bez rozmýšlení skočila po možnosti navštívit byt, který ve městě zdědila její londýnská sousedka. Vedle příjemného vytržení z každodenního života tam na ni čeká i překvapení, které možná změní celý její život – podaří se jí totiž objevit Beatriciny skryté deníky.

Uchvácena strhujícím vyprávěním i nádherou Města světel skládá dohromady mozaiku dávných událostí, jež Beatrice uvedla do chodu… a které ještě stále čekají na své završení.

***

Rozmýšľate čo čítať v lete na dovolenke? Samozrejme, musí to byť nenáročné, oddychové a romantické čítanie :) Mám tu pre vás skvelý tip, ktorý si zamilujú určite všetky fanúšičky Julie Caplin. Štýlom sa jej Alex Brown veľmi približuje a jej postavy sú tiež veľmi podobne, tak trochu idealisticky, zobrazené. Aj keď je v anotácii spomenutá vojna, vôbec sa neobávajte, že kniha bude smutná. 

Na začiatku sa v príbehu objavuje pár kapitol, ktoré zobrazujú vojnové roky a striedajú sa s kapitolami zo súčasnosti. Postupne sa ale vytrácajú a nahrádzajú ich denníkové zápisky, ktoré nám vykresľujú minulosť ich pisateľky. Prevažne je ale kniha situovaná do súčasnosti, kde sledujeme tri priateľky, ktoré chcú zistiť, prečo jedna stará žena v Anglicku zdedila krásny starý historický dom v centre Paríža. 

Malé tajomstvá, ktoré príbeh prináša a skvelá atmosféra Paríža si vás určite získa a vy pri ňom skvele zrelaxujete. Páčilo sa mi, že aj keď boli do príbehu zakomponované aj určité problémy a nie všetko bolo vždy ľahké a ideálne, postavy si so všetkým vedeli poradiť a v pokoji ich vyriešiť. Zároveň príbeh ale nevyznieval vôbec plytko, skôr optimisticky a povzbudzujúco. Ukazuje, že rozhodnúť sa zmeniť život sa dá v kľude aj v päťdesiatke a na žiadne rozhodnutie nie je príliš neskoro. 

Niekto by možno namietal, prečo sa autorka rozhodla tak málo venovať minulosti, pretože tá časová linka mala určite veľký potenciál a vyzerala zaujímavo. Ja musím povedať, že mne to vôbec nevadilo, pretože tak by bolo možné, že príbeh skĺzne do smutnej a pochmúrnej atmosféry, na čo som ja osobne vôbec nemala náladu. Preto som spokojná, že plynul skôr na pozitívnej vlne súčasnosti. Miestami vynikala aj romantická linka, ktorá sa mne zdala síce trochu nereálna, ale koniec koncov, celý príbeh je zidealizovaný, takže to k nemu celkom pasovalo. 

Knihu určite odporúčam všetkým, ktorí hľadajú niečo nenáročné, radi sa presunú na miesta, ktoré majú čaro a atmosféru a od knihy očakávajú hlavne to, že si pri nej dobre oddýchnu. Určite je vhodná aj pre staršie čitateľky, nakoľko aj hlavná hrdinka už nie je najmladšia a možno by bola pekný darček aj pre staré mamy milujúce klasické romantické príbehy. 

                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 19. júna 2022

Slovník stratených slov (Recenzia)

Autor: Madeline MartinPip Williams

Originálny názov: The Dictionary of Lost Words
Vydavateľstvo: Motýľ
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 432
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Esme sa narodila do sveta slov. Bez matky trávi svoje detstvo v skriptóriume, záhradnom domčeku v Oxforde, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský anglický slovník.

Mladá Esme si našla miesto pod ukladacím stolom, aby si ju nevšimli. Jedného dňa jej pod stôl padne zvláštne slovíčko a keď zistí, že znamená „otrokyňa“, začína zbierať aj iné slovíčka, ktoré boli vyškrtnuté alebo prehliadnuté mužmi, ktorí slovník zostavujú.

Počas dospievania si Esme uvedomuje, že slová a ich významy, často týkajúce sa žien a skúseností obyčajných ľudí, sú nezaznamenané. Tak sa dáva na vyhľadávanie slov pre jej vlastný slovník: Slovník stratených slov. Aby sa jej toto podarilo, musí opustiť bezpečný svet univerzity a vydať sa za ľuďmi, ktorí jej chýbajúce slovíčka doplnia.

Príbeh sa odohráva v čase, keď bolo na vrchole hnutie sufražetiek a blížila sa prvá svetová vojna. Slovník stratených slov ponúka jedinečný rozprávačský talent a skryté riadky stratené z histórie, ktorú napísali muži. Autorka Pip Williams sa inšpirovala skutočnými udalosťami, vyhľadávanými v archívoch Oxfordského anglického slovníka, aby prerozprávala provokujúci a originálny príbeh. Slovník stratených slov je nádherná, lyrická a hlboko podnecujúca oslava slov a sily jazyka formovať svet.

***

Hneď, ako som sa do knihy začítala, prekvapilo ma, že v určitom zmysle je a bude pre mňa aj veľmi poučným čítaním. Ešte väčší prínos a pochopenie môže tento príbeh priniesť anglicky hovoriacim čitateľom, pretože sa dozvedia, ako dlho a dôsledne sa pracovalo na ich slovníku anglického jazyka. Takmer všetky postavy v knihe sú reálne postavy a my sledujeme, ako celý svoj život zasvätili tvorbe tohto diela. Veľmi odovzdane, obetavo a zodpovedne posudzovali každé jedno slovo a hľadali všetky jeho významy, ktoré vyjadrovalo. 

Autorka do popredia týchto historických udalostí umiestnila fiktívnu postavu Esme. Malé dievčatko, ktorého otec pracoval v Skriptóriu, mieste, kde vzniklo vydanie prvých zväzkoch Oxfordského anglického slovníka. Esme milovala slová od malička a záležalo jej aj na takých, ktoré by niektorí ľudia radi zabudli alebo ich vôbec nepovažovali za dôležité. Všetky zaujímavé a odmietané slová ukrývala vo svojom starom kufri, ktorý pomenovala Slovník stratených slov. 

Postavu Esme som si zamilovala. Bola dobrosrdečná, skromná a veľmi vnímavá. Veľa toho nenahovorila, ale niekedy jej mlčanie alebo skutky toho vyjadrili viac ako tisíc slov. Celkovo je kniha písaná veľmi zvláštnym štýlom, ktorý, myslím si, nemusí sadnúť úplne každému. Akoby toho bolo veľa skrytého medzi riadkami, myšlienky a pocity postáv sme si mohli častokrát len domýšľať a smútok a žiaľ bol vyjadrený len pár slovami, ale o to viac dokázal čitateľa rozcítiť. 

Začiatok knihy bol zaujímavý. Zoznamovala som sa s prácou v Skriptóriu, s postupom, ako sa na jednotlivých slovách pracovalo a sledovala som, ako Esme postupne z dievčatka vyrastá v mladú ženu. Postupy tvorby slovníka sa ale začali opakovať a miestami mi kniha prišla zdĺhavá. Aj keď rozumiem, že autorka chcela vzdať priblížením tejto témy spomínaným tvorcom slovníka úctu, tieto pasáže boli postupom času už pre mňa menej zaujímavé. Naopak, veľmi sa páčilo sledovať Esmin život už ako dospelého dievčaťa, kedy spoznávala lásku, starosti s ňou spojené a predovšetkým sledovala dianie týkajúce sa volebného práva žien, vznik sufražetiek a celkovo postavenie žien v tedajšej dobe. Veľmi zaujímavou postavou bola aj Esmina priateľka Edith Thompsonová (reálna postava), ktorá stelesňovala modernú, pokrokovú a inteligentnú protagonistku ženského pohlavia. Ku koncu sa príbeh odohráva aj počas prvej svetovej vojny, ktorá vo veľkej miere zasiahne aj Esmin život a príbeh prechádza do ešte väčšej melancholickej nálady. 

Kniha je určite mimoriadne originálna a poučná. Okrem toho, že miestami sa mi zdala zdĺhavá, jej nemám čo vytknúť a autorkin štýl si ma získal. Veľmi pozitívne na knihe je aj to, že sa zaoberá aj ľuďmi s najchudobnejších vrstiev a tiež poukazuje na ženské práva. Dúfam, že sa dočkáme ďalších podobných príbeh z autorkinej tvorby. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  Motýľ. 
Knihu si môžete kúpiť tu

streda 15. júna 2022

Putinova ľudia (Recenzia)

Autor:
Catherine Belton
Originálny názov: Putin's People: How the KGB Took Back Russia and Then Took On the West
Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 560
Žáner: literatúra faktu
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Zasahovanie do amerických volieb. Podporovanie extrémistickej politiky v Európe. Vojna na Ukrajine. Putinovo Rusko v uplynulých rokoch vynakladá veľké úsilie, aby rozšírilo svoj vplyv a podkopalo západné inštitúcie. Ako k tomu však došlo a kto to zosnoval?

Investigatívna novinárka a bývalá moskovská spravodajkyňa Catherine Belton v Putinových ľuďoch odhaľuje dosiaľ nevypovedaný príbeh, ako sa Vladimir Putin a skupina bývalých príslušníkov KGB v jeho bezprostrednom okolí dostali k moci a vyrabovali vlastnú krajinu. Belton sa ponára hlboko do vnútorných procesov v Kremli a vďaka výpovediam kľúčových aktérov odhaľuje, ako Putin nahradil svojvoľných oligarchov z jeľcinovských čias novou generáciou lojálnych oligarchov, ktorí ovládli ruské hospodárstvo, justíciu a rozšírili vplyv Kremľa do Spojených štátov a do Európy.

Výsledkom je mrazivý pohľad na pomstu KGB – príbeh, ktorý sa začína kolapsom Sovietskeho zväzu, keď celé siete agentov dokázali vyviezť zo štátnych podnikov na Západ miliardy dolárov a s nimi aj svoj vplyv. Putin so spojencami svoje dielo dovŕšili, keď obnovili moc Ruska, zmocnili sa hospodárstva, potlačili nezávislé hlasy a v zahraničí rozpútali tajné operácie.

***

Vo svojom čitateľskom výbere zvyčajne preferujem fikciu, ale raz za čas siahnem aj po literatúre faktu. Kniha Putinovi ľudia ma zaujala ešte pred jej slovenským vydaním, ale v kontexte súčasnej situácie ju považujem za jedno z najdôležitejších diel investigatívnej žurnalistiky, ktoré by si mal prečítať skutočne každý. 

Autorka nazhromaždila obrovské množstvo informácií. Či už to boli informácie z kníh alebo iných prameňov, všeobecne známe udalosti, ale najmä fakty z prvej ruky, ktoré získala z rozhovorov s ľuďmi, ktorí boli v centre diania. Kniha pokrýva priebeh udalostí od rozpadu ZSSR, cez vzostup ruskej mafie a oligarchov, prerod agenta KGB na najmocnejšieho muža krajiny a jedného z najobávanejších ľudí planéty až po pokusy o rozvrat západného demokratického sveta. 

Je naozaj náročné pár slovami obsiahnuť všetko, čo Catherine Belton v knihe spracovala. Avšak veľmi oceňujem fakt, že autorka bola schopná dať všetky informácie do jedného kompaktného diela, pri ktorom  nemusíte mať rozsiahle vedomosti o tejto problematike vopred. Podarilo sa jej prezentovať túto tému tak, aby ju pochopili aj ľudia, ktorí sa možno doteraz o Rusko a Putina až tak nezaujímali. Za veľmi nápomocné považujem aj poznámky pod čiarou, ktoré obsahovali rôzne dovysvetlenia, dôkazy udalostí, ktoré opisuje vo svojich kapitolách, zdroje informácií a odkazy na ďalšie, súvisiace diela venujúce sa podrobnejšie tej ktorej téme. 

Putinovi ľudia sú skutočne desivé čítanie. Na jednej strane sa kniha číta veľmi dobre - autorka používa pútavý štýl písania, ktorý vás určite zaujme a vysvetľuje všetky zložité informácie a ich súvislosti. Na druhej strane vám môže prísť z tých informácií zle (podobne ako aj mne). Myslela som si, že rozumiem, ako veľmi mimo našu realitu Putin a celé Rusko je, ale mýlila som sa. Je to oveľa horšie, ako som si myslela. 

Knihu Putinovi ľudia jednoznačne odporúčam všetkým a špeciálne tým, ktorí si ju, pravdepodobne a bohužiaľ, neprečítajú. Určite bude mať trvalé miesto v mojej knižnici a dúfam, že podobných kníh bude vychádzať stále viac, pretože ich v dnešnej dobe a v dnešnej nálade spoločnosti potrebujeme ako soľ. 



Knihu si môžete kúpiť tu