Stránky

nedeľa 27. novembra 2022

Matkin hrob (Recenzia)

Autor: Lisa Regan

Originálny názov: Her Mother's Grave
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2022
Séria: Detective Josie Quinn
Diel:  3/16
Počet strán: 360
Žáner:  detektívka
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Keď dvaja malí chlapci nájdu pri hre v lese pochované telo, policajnej náčelníčke Josie Quinnovej sa začínajú vracať nepríjemné spomienky. Aj ona sa ako dieťa v tom lese hrávala, aby bola čo najďalej od svojej nevyspytateľnej matky Belindy Roseovej. Josie však už nemôže svoje spomienky ďalej potláčať. Policajná analýza dokáže, že nájdené telo patrilo mladej žene zavraždenej pred tridsiatimi rokmi. Žene menom Belinda Roseová...

Josie svoju matku roky nevidela a nechce na tom nič meniť. Spojenie medzi ňou a prípadom ju však donúti oživovať veci, ku ktorým sa už nikdy nechcela vracať. Blíži sa odhalenie tajomstva. Keď sa nájde ďalšie telo, navždy jej to zmení život. Je jasné, že niekto z Josinho okolia sa nezastaví pred ničím, len aby udržal pravdu navždy hlboko pochovanú.

Dokáže Josie vybojovať bitku s démonmi zo svojej minulosti, aby dokázala ochrániť ďalšie nevinné životy?
***

Zistila som, že táto séria sa krásne rozrastá a aktuálne má už 16 dielov. To ma veľmi teší, pretože ja sa určite chystám na každý jeden a verím, že kvalitou a úrovňou budú stále na podobnej vlne. Z aktuálnych troch častí, ktoré sú u nás preložené ma zatiaľ tento bavil najviac. Zápletka bola naozaj skvelá, vyšetrovanie a odhaľovanie pravdy dávalo zmysel a nechýbali ani prekvapivé zistenia a zvraty. 

Prípady Josie Quinnovej sa zatiaľ vždy týkali aj jej súkromného života, ale tu išlo doslova o prepieranie jej vlastnej špinavej bielizne. Vyšetrovanie ukázalo, že s vraždou súvisí Josiena matka, ktorú už dlhé roky nevidela a Josie z toho vôbec nie je nadšená. Kapitoly z prítomnosti striedajú tie z Josienho detstva a teda musím povedať, že boli nechutné. Tieto ožraté, zdrogované a sebecké kreatúry bývajúce v prívesoch, ktoré každú noc spávajú s iným chlapom fakt neznášam. 

Vyzerá to, že Josie sa už zo smrti svojho exmanžela spamätala a je možno pripravená aj na nový vzťah. Celkom sa teším, ako sa bude vyvíjať v ďalších dieloch a dufám, že Josie prestane byť taká panovačná. Pretože niekedy sa správa veľmi nebojácne a neohrozene a nakoniec jej prejde cez rozum starnúca a chorá šesťdesiatročná žena. Našťastie má ale za sebou skvelý tím, ktorí je vždy po ruke a nikdy ju nenechá v štichu. 

Výborne prepracované pozadie a tajomstvá z minulosti nedovolili, aby som knihu dokázala len tak odložiť a ak by som mala viac času, určite by som ju s veľkou chuťou prečítala pokojne aj na jedno posedenie. Presne takéto detektívky vyhľadávam a mám najradšej. 

                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

streda 23. novembra 2022

Berlínčanska (Recenzia)

Autor: Mandy Robotham

Originálny názov: The Berlin Girl
Vydavateľstvo: Motýľ
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 392
Žáner:  (pred)vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 3,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Berlín, rok 1938:

Leto je v plnom prúde a v Nemecku sa neodvrátiteľne schyľuje k vojne. Keď začínajúcu novinárku Georgie Youngovú prevelia do Berlína spolu s jej kolegom z Londýna, Maxom Spenderom, uvedomuje si, že situácia v krajine sa dramaticky mení.

Po príchode do mesta zahaleného do červených vlajok s hákovými krížmi, v ktorom sa to hemží nacistami, Georgie bezmocne sleduje, ako sú mnohí ľudia prenasledovaní a miznú zo dňa na deň. So stupňujúcim sa napätím si uvedomí, že s Maxom sa nemôžu len tak prizerať a musia konať, aj keby tým mali riskovať svoj život.

Postupne Georgie preniká do tajov ríše a začína odkrývať neopísateľné zverstvá Hitlerovho Nemecka. Táto dvojica sa stáva bytostnou súčasťou tohto temného sveta.

Nezabudnuteľný príbeh o svete na začiatku vojny a silnej žene, ktorá sa začne stretávať s nebezpečným dôstojníkom koncentračného tábora, aby sa postupne infiltrovala až do najužších kruhov nacistov. No čo ak dôstojník zistí, kto Georgie v skutočnosti je a prečo sa s ním stretáva?

***

Ak máte radi vojnové romány a chcete v nich vždy niečo nové objaviť, aby vám v tom množstve aktuálne vydávaných kníh jednotlivé príbehy nesplynuli, toto môže byť pre vás tá správna voľba. Berlínčanka vyniká už len tým, že sa odohráva nie priamo počas vojny, ale sledujeme predvojnový Berlín prostredníctvom anglických novinárov vyslaných poskytovať aktuálne informácie z hlavného tábora Hitlerovej propagandy. 

Hlavnou postavou je Georgie Youngová, mladá anglická novinárka, ktorá je odhodlaná posielať do sveta čo možno najvernejšie zobrazenie aktuálneho diania v Berlíne. Je jej jasné, že sa schyľuje k niečomu veľmi zlému, má tušenie, že za dverami táborov, kde zhromažďujú Židov sa deje niečo neľudské, ale, žiaľ, nemá dôkazy. Bez nich jej slovám ľudia neuveria. Ona sa ale nevzdáva a všemožne sa snaží svetu otvoriť oči. 

Max Spender zo začiatku Georgie veľmi neobľubuje. Postupne ale vidí jej odvahu a nadanie a jej presvedčenie ho strhne, a spoločne začnú pracovať na záchrane jednej židovskej rodiny. Je to nebezpečný plán, pri ktorom im ide o život, ale oni napriek tomu chcú svojou trochou prispieť a odvrátiť blížiace katastrofy. 

To, že sú hlavné postavy reportéri, sa odráža aj na štýle, akým je kniha písaná. Veľmi veľa priestoru je venovaného mapovaniu politickej situácie, opisu atmosféry, ktorá je neustále napätá a sledujeme, ako rýchlo nacisti naberajú moc a sú takpovediac neohrození. Podrobne sa dozvedáme všetky najdôležitejšie udalosti, ktoré vojne predchádzali a je nám priblížené novinárske prostredie. Ako sa získavajú kontakty, informácie, ale aj aké rýchle a ľahké je zbaviť sa neželaných osôb. 

Kniha sa čítala veľmi dobre, autorka je nadaná spisovateľka, napriek tomu nebol príbeh taký strhujúci, ako som očakávala. To, akým štýlom bol písaný a že väčšinu priestoru sa venovala skôr politickej situácii ako samotnému príbehu spôsobilo, že síce sa mi kniha páčila, ale nemala som pocit, že by som sa od nej nedokázala odtrhnúť. Najviac ma bavila v závere, kedy sa najviac rozvíjala nielen romantická linka, ale aj dni tesne pred vyhlásením vojny. Dej bol akčnejší, postavy riskovali a dostávali sa do mnohých nebezpečných situácií. Veľmi sa mi páčili aj záverečné články, ktoré priblížili dôležité míľniky v životoch hlavných hrdinov, a tak sme mali možnosť dozvedieť sa celý ich životný príbeh. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  Motýľ. 
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 20. novembra 2022

Straky (Recenzia)

Autor: Zoe Sugg, Amy McCulloch
Originálny názov: One for Sorrow
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2022
Séria: The Magpie Society 
Diel: 1/2
Počet strán: 288
Žáner: YA, mystery
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Mrtvá studentka na pláži.
Série otázek bez odpovědí.
Tajemné stračí tetování.

Audrey přijíždí z Ameriky na prestižní anglickou internátní školu, aby utekla své minulosti. Nic se ale neděje podle očekávání – spolubydlící Ivy ji ignoruje a nad celou školou se vznáší mrak v podobě nejasné smrti sedmnáctileté spolužačky na konci předešlého školního roku. Když začne kdosi vysílat anonymní podcast s názvem „Kdo zabil Lolu?“, celá škola už nemluví o ničem jiném.

Co znamenal obrázek straky vytetovaný na jejím těle? Existuje snad stále tajné Stračí společenství a má něco společného se smrtí studentky? Nebo to byla opravdu jen nešťastná nehoda?

Děsivý a napínavý příběh z místa, nad nímž se vznáší hejna zlověstných strak, vám nedá spát.

***

Niekedy je strašne fajn vrátiť sa k žánru YA, aj keď už nie ste pár rokov cieľovkou. Ak vystihnete správny okamih a vyberiete si správny titul, môžete si pri ňom príjemne oddýchnuť a zrelaxovať. A Straky ku mne prišli presne v tú správnu chvíľu, a asi aj preto som ich dokázala oceniť a užiť si ich.

Na tejto knihe je strašne fajn najmä atmosféra miesta. Súkromná prestížna anglická škola na rozľahlom starom panstve a záhadné úmrtie významnej a obľúbenej študentky je naozaj veľmi vydarený námet na príbeh. Akoby ste čítali nemagického Harryho Pottera so súčasnými modernými komunikačnými prostredkami - sms, chaty, youtube, podcasty...

Škola má veľmi veľa pravidiel, častokrát dosť obmedzujúcich, študenti ju ale napriek tomu milujú. Vedia, ako zákazy obchádzať a navzájom medzi sebou súperia o posty prefektov. Tí sú totiž najvplyvnejšie osobnosti na škole a ostatným idú príkladom. Ivy je veľmi ambiciózna a vo všetkom, čo robí chce byť najlepšia. Zaručuje jej to štipendium, vďaka ktorému tu môže byť. Je z veľmi chudobných pomerov, takže je dôležité, aby v učení stále vynikala. Audrey sa prisťahovala z USA a len ťažko si zvyká na prísne pravidlá školy. Okrem toho nevychádza ani s svojou spolubývajúcou Ivy, ktorá ju od začiatku neznáša. Nakoniec ich spojí spoločné pátranie po záhade nešťastného úmrtia a objavia stopy k dávnemu Stračiemu spoločenstvu, ktoré vraj malo ochraňovať reputáciu školy. 

Obe hlavné hrdinky mi boli veľmi sympatické. Pochádzali z odlišných pomerov, napriek tomu si nakoniec navzájom porozumeli a spriatelili sa. Neboli dokonalé, každá mala svoje problémy a starosti a aj vďaka tomu mi pridali reálne. Tak ako aj celá škola. Je vidieť, že knihu napísali mladé autorky. Vystihli dnešné správanie mladých, to aké problémy riešia, aj ako ich riešia. Štýl aj dej bol vzhľadom na žáner jednoduchý, ale to príbehu neubralo na atraktivite. 

Príbehom sa neustále tiahne tajomnosť a aj keď bol častokrát predvídateľný, niektoré odhalenia stále dokázali prekvapiť. Najmä pátranie po Stračom spoločenstve ma bavilo, aj keď v závere išlo do úzadia, verím, že sa autorky k nemu v ďalšom dieli opäť vrátia. Koniec je veľmi otvorený, v podstate sa veľa navyriešilo, akurát pribudli nové otázky, takže na druhý diel sa teším a rozhodne si ho nenechám ujsť. 

                                   Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.

                                                                   Knihu si môžete kúpiť tu 

sobota 19. novembra 2022

Kuchárka z Castamaru: Clarino tajomstvo (Recenzia)

Autor:
Fernando J. Muñez
Originálny názov: La Cocinera de Castamar
Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2022
Séria: Castamar
Diel: 1/?
Počet strán: 432
Žáner: historický román
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Španielsko v roku 1720. Clara Belmonteová, ktorá vyrastala vo vzdelanej rodine váženého lekára, sa obáva o svoju budúcnosť, pretože po náhlej otcovej smrti ostala bez prostriedkov a ochrany. Zároveň trpí vážnou chorobou: len čo opustí uzavreté miestnosti alebo vyjde na otvorené priestranstvo, prepadne ju záchvat paniky. Našťastie má mimoriadny dar – prekvapuje výnimočným kulinárskym talentom, varí s vášňou a dokáže vyčariť tie najlahodnejšie a najnápaditejšie jedlá.

Vďaka výborným odporúčaniam sa zamestná ako pomocná kuchárka v honosnom sídle vojvodu z Castamaru. Kulinárske špeciality vzbudia vojvodov záujem a novou kuchárkou je očarený. Prísne spoločenské pravidlá však nedovoľujú bližšie vzťahy medzi aristokraciou a služobníctvom. Vojvoda obdarúva Claru vzácnymi kuchárskymi knihami a necháva v nich odkazy. Clara mu na ne odpovedá originálnymi pochúťkami. Čoskoro sa však začnú šíriť klebety a Clara sa stáva tŕňom v oku dlhoročnej správkyne, ktorej sa nepáči, ako sa panstvo pod vplyvom novej kuchárky mení...

***

Kuchárku z Castamaru som najskôr zaregistrovala ako pripravovaný seriál, a keď som zistila, že príbeh pôvodne vyšiel ako kniha, vedela som, že si ho chcem určite prečítať. Aj podľa traileru, aj podľa obsahu to vyzeralo presne ako niečo, čo ma bude baviť. Po dočítaní som však trochu v rozpakoch, čo si o knihe vôbec myslím. 

Príbeh sa odohráva na začiatku 18. storočia v prostredí španielskej šľachty, konkrétne na panstve vojvodu z Castamaru. Diego po náhlej smrti svojej milovanej manželky rezignoval na svoje postavenie a povinnosti a so svojim žiaľom sa nevie vyrovnať. Pomôcť sa mu snaží jeho matka, ktorá by ho rada znovu oženila a jeho nevlastný brat, Gabriel, ktorý stojí vždy po jeho boku. Diego sa nakoniec nechá presvedčiť a organizuje na svojom sídle veľkolepý galavečer. Do týchto udalostí vstupuje Clara ako pomocnica do kuchyne, napriek tomu, že je veľmi vzdelaná a vychovaná. Vďaka svojmu kulinárskemu nadaniu sa z nej stane hlavná kuchárka a jej čaru podľahne aj samotný vojvoda. 

Napriek tomu, že kniha sa volá Clarino tajomstvo a celá séria Kuchárka z Castamaru, pripadalo mi, že Clara je úplne vedľajšia postava. V podstate iba hádam, že tým jej tajomstvom bol fakt, že trpí panickým strachom z otvorených priestorov - čo sa dozvieme ako v anotácii, tak aj v priebehu prvých dvoch strán knihy, pretože k inému tajomstvu sme sa nedostali. Dej sa skôr zameriaval na intrigy služobníctva a správkyne a hlavne na pomstu Diegovi, o ktorú sa snaží jeden zo šľachticov. 

Celkovo sa kniha nečítala zle. Určite by som ocenila zoznam postáv, pretože kniha je napísaná z viacerých pohľadov a značne by to uľahčilo orientáciu, ale inak sa príbeh čítal príjemne. Keď som sa do knihy ponorila, stránky naozaj ubiehali rýchlo. Problémom bolo skôr "prinútiť sa" knihu otvoriť. Autorov štýl mi asi úplne nesadol, jednotlivé opisy boli pomerne nudné a jeho rozprávanie ma nedokázalo strhnúť. 

Veľmi ma prekvapilo, že menšie zápletky, ktoré mohli byť zaujímavým dynamickým prvkom príbehu, sa vyriešili v podstate úplne jednoducho a rýchlo, bez akejkoľvek drámy a hlavná zápletka pomsty skončila, dá sa povedať, uprostred, pričom druhý diel zatiaľ neexistuje. Neviem síce, koľko kníh autor v sérii plánuje, ale ak to mala byť dilógia, kľudne sa mohol prvý diel zeditovať na polovicu a vmestiť spolu s uspokojivým koncom do jednej knihy. Každopádne, druhý diel si asi prečítam, aj keď ma autor zatiaľ úplne nepresvedčil. Príbeh sám o sebe mohol byť veľmi zaujímavý a zábavný, avšak spracovaním ma až tak veľmi nezaujal.

Napriek mojej miernej kritike má kniha naozaj výborné hodnotenia a Netflix podľa nej stihol natočiť 12-dielny seriál. Zatiaľ som stihla pozrieť len jeden diel (ktorý má ale 69 min!) a seriál ma pravdepodobne bude baviť o niečo viac ako kniha. Zaujímavé je, že do prvých 20 min seriálu sa zmestila cca polovica knihy, takže očakávam, že tvorcovia seriálu budú musieť v priebehu zvyšných dielov improvizovať a príbeh obohatiť o viacero zápletiek.

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

štvrtok 17. novembra 2022

Búrlivá krv (Recenzia)

Autor: Robert Galbraith

Originálny názov: Troubled Blood
Vydavateľstvo: Lindeni 2022
Séria: Cormoran Strike
Diel: 5/6
Počet strán: 928
Žáner:  detektívka
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Detektív Cormoran Strike je späť s novým prípadom!

Počas rodinnej návštevy v Cornwalle oslovia súkromného detektíva Cormorana Strikea, aby sa pozrel na prípad zmiznutia Margot Bamboroughovej z roku 1974. Strike sa nikdy predtým nepustil do odloženého prípadu a jeho šance na úspech sú viac než mizivé. Aj napriek tomu sa však rozhodne, že jeden prípad navyše jeho detektívnej agentúre nijako neublíži. Jeho partnerku Robin Ellacottovú okrem detektívnej práce ťaží nepekný rozvod a zároveň sa snaží dešifrovať city, ktoré ju prechováva k Strikeovi.

***

Milujem túto sériu! Keď tak nad tým premýšľam, je to zrejme moja absolútne najobľúbenejšia detektívna séria vôbec. Akonáhle sa môžem ponoriť do nového pátrania s Cormoranom s Robin sú to pre mňa literárne a čitateľské Vianoce. 

Napísať takmer tisícstranovú knihu je umenie. Ak je to tisícstranová kniha, ktorá čitateľa navyše celý čas aj baví je to obdivuhodné. Ak tá tisícstranová kniha je ešte k tomu poriadne zamotaná detektívka, ktorá má po celý čas hlavu aj pätu, je dokonalá a nedokážete ju pustiť z rúk, tak vám nezostáva iné, len dať klobúk dole spisovateľovi, ktorý ju dokázal napísať. A Búrlivá krv je toto všetko dokopy!

Ako sme už pri Robertovi Galbraithovi zvyknutí, okrem podrobného systematického vyšetrovania sa vo veľkej miere venuje aj súkromnému životu hlavných hrdinov. Stále ale vie udržať správny pomer. V dostatočnej miere dáva priestor postavám, presne tak, aby si vás úplne získali a vy ste prežívali ich príbeh akoby ste tam boli s nimi. Presne ale vie, kedy treba prestať hovoriť o súkromí a prejsť k práci. 

Tento príbeh predstavuje naozaj spletité vyšetrovanie s množstvom postáv, s nekonečnými vypočúvaniami, ktoré vedú stále k novým a novým stopám. Neustále vás núti meniť podozrivého až vás to nakoniec zrejme prestane baviť, lebo nemáte šancu ho odhaliť. Stôp je priveľa, vyšetrovanie je ale napriek tomu stále prehľadné a vy sa v ňom orientujete, aj keď ste stále bez šance zistiť pravdu :D 

V tomto dieli sa viac dočítame o Cormoranovi a Robinino súkromie ide do úzadia. Problémy medzi ňou a Matthewom sa vyriešili a jej postavenie v agentúre sa upevnilo. Naopak, Cormoran nemá práve najlepšie obdobie, čo sa súkromia týka. Má problém s otcom, s bývalou priateľkou Charlotte (mimochodom, tá v tomto dieli prebrala štafetu po Matthewovi ako najotravnejšej postave) a navyše jeho teta, ktorá mu nahrádzala matku je vo finálnom štádiu rakoviny. Počas celej knihy vládne medzi Cormoranom a Robin zvláštny náboj, ale ani jeden z nich nechce prekročiť hranicu priateľstva. V istých momentoch to medzi nimi parádne iskrí a tieto momenty ma neskutočne bavili. Priala by som im, aby si konečne priznali, čo k sebe cítia a zároveň to ešte nechcem, lebo by sa to razom medzi nimi úplne zmenilo. A mne to zatiaľ vyhovuje presne tak, ako to je :)

Po dočítaní som absolútne spokojná. Všetky stopy, nevyjasnené otázky, náznaky a nezrovnalosti do seba krásne zapadli a aj súkromné veci sa ako tak ustálili. Myslím, že Cormoran aj Robin sú pripravení na nový prípad, ktorý bude ešte obsiahlejší a ak sa všetko podarí, možno sa ho dočkáme už budúci rok. Tešíte sa? 

 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 13. novembra 2022

Les miznúcich hviezd (Recenzia)

Autor: Kristin Harmel

Originálny názov: The Forest of Vanishing Stars

Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 384
Žáner: vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Sugestívny príbeh o mladej žene, ktorá počas druhej svetovej vojny využíva svoje poznanie divočiny, aby pomohla židovským utečencom zmiznúť pred nacistami – až kým všetko neohrozí tajomstvo z jej minulosti.

Jona, ktorú ešte ako malé dievčatko uniesla jej bohatým nemeckým rodičom záhadná žena a vychovávala ju v neľútostnej divočine východnej Európy, sa v roku 1941 ocitá v lesoch na pomedzí Poľska a Bieloruska sama. Jej osamelú existenciu naruší stretnutie so skupinou Židov utekajúcich pred nacistickým terorom. Ohromená sa od nich dozvedá, čo sa deje vo vonkajšom svete, a prisľúbi, že ich naučí všetko, čo vie, o prežití v lese. Na odplatu dostane prekvapivé lekcie, ako si otvoriť srdce po rokoch izolácie. Keď ju však zradia a utečie do mestečka okupovaného Nemcami, jej minulosť a prítomnosť sa stretnú v šokujúcej kolízii, ktorá môže všetko zmeniť.

***

Už z anotácie mi bolo jasné, že toto bude veľmi originálny príbeh, ktorý prináša opäť niečo nové a nevšedné v  žánri vojnových románov. To ma na nej lákalo a zároveň po jej dočítaní mi tá jej nevšednosť a inakosť zrejme aj trochu prekážala. Od začiatku má kniha špecifickú atmosféru tajomna s kopou nevysvetliteľných vízií a predpovedí. Postava jasnovidky ako osoby veľmi vzdelanej, múdrej ale zato komplikovanej, bola určite veľmi originálna a neobyčajná. Do deja priniesla mnoho duchovna a zvláštností, ktoré sa mne osobne do vojnového románu nehodili. Celé sa to autorka neskôr snažila zakomponovať do udalostí, ktoré sa reálne v tej dobe a na tom mieste udiali, napriek tomu mi ale celý príbeh pripadal ako rozprávka, aj keď o hrôzostrašných veciach. 

Prežívanie Židov a partizánskych skupín v lese bolo zaujímavé, aj to, ako sa hlavná hrdinka snažila každému pomôcť, poradiť a naučiť, ako prežiť v divočine. Tejto časti bolo v knihe venovaného najviac priestoru a postupne som nadobudla dojem, že sa situácie a myšlienky začali opakovať. Chvíľu bol dej ozvláštnený o jej pobyt v civilizácií, to však netrvalo dlho.

Hlavná postava Jona, dievča vyrastajúce a žijúce v lese, bola veľmi sympatickou postavou, aj keď v určitom zmysle aj veľmi naivnou. Samozrejme, odvaha a zručnosti na prežitie jej nechýbali, ale vzhľadom na jej (ne)skúsenosti so životom s inými ľuďmi, boli jej reakcie a správanie na môj vkus nie veľmi hodnoverne spracované. V určitom zmysle bola jej postava sformovaná dokonale, v inom veľmi povrchne. 

Aj keď mne kniha úplne nesadla, vidím, že romantickým a citlivým dušiam sa veľmi páči a odporúčajú ju. Autorka chce prostredníctvom knihy prinášať lásku, pochopenie a porozumenie, veľký priestor venuje aj náboženským myšlienkam a citátom, ktoré nás majú nasmerovať k správnym rozhodnutiam. Komu nevadia nepravdepodobné náhodné stretnutia a ľahko predvídateľné momenty a má rád dojemné a romantické čítanie, pre tých bude určite Les miznúcich hviezd tou správnou voľbou.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 12. novembra 2022

Kurátor (Recenzia)

Autor: M. W. Craven

Originálny názov: The Curator
Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: Washington Poe
Diel:  3/5
Počet strán: 400
Žáner:  detektívka
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*


Anotácia:

Ak si myslíte, že ste to rozlúskli, ste presne tam, kde vás chce mať

Sú Vianoce a sériový vrah zanechá v rôznych častiach Cumbrie vystavené časti tiel. Na každom mieste činu sa nájde zvláštny odkaz: #BSC6. Washington Poe z Národnej kriminálnej agentúry a Tilly Bradshawová čelia prípadu, ktorý nedáva zmysel. Prečo dostali niektoré obete anestéziu, zatiaľ čo iné zomierali v mučivých bolestiach? Prečo ich jediný podozrivý popiera to, čo mu môžu nezvratne dokázať, ale priznáva sa k veciam, o ktorých ani nevedeli? A prečo si všetky obete vzali pred tromi rokmi v tom istom čase v práci dvojtýždňové voľno? Keď sa s Poom spojí agentka FBI, ktorá sa dostala do nepriazne svojich šéfov, prípad naberie ešte temnejší spád. Agentka si totiž nemyslí, že Poe hľadá sériového vraha. Vraždy má podľa nej na svedomí niekto oveľa, oveľa horší. Muž, ktorý si hovorí Kurátor.
***

Séria s Washingtonom Poeom a Tilly Bradshawovou je jedna z mojich najobľúbenejších krimi sérií a mám pocit, že aj kebyže má 30 dielov, stále nemám dosť. Vždy keď dočítam jeden diel, mám hneď chuť ísť na ďalší. 

Opäť boli moje očakávania vysoké a kniha ma hneď v úvode zaujala. Vyšinutý sériový vrah zanechal na troch miestach tri rôzne páry prstov a Poe sa spolu s Tilly púšťa do nového zamotaného prípadu. Po strhujúcom začiatku prišlo na rad vyšetrovanie, ktoré prebiehalo akosi hladko a bez problémov. Geniálna Tilly prinášala, ako vždy, neoceniteľné informácie a bez nej by zrejme celé oddelenie bolo nahraté. Poe svojím šiestym zmyslom a extrémnymi pozorovacími schopnosťami odhalí každú nezrovnalosť a pochybenie. Po pár stránkach sú vrahovi na stope a aj keď sa zdá, že už ho majú, všetko sa zvrtne a opäť sa začne zamotávať. Bolo mi úplne jasné, že tak skoro prípad vyriešiť nemôžu a bude v tom ešte veľa nezodpovedaných otázok. 

Záverečné dolapenie páchateľa a odhalenie vinníka bolo šokujúce a geniálne. Tak dobrú zápletku som vážne nečakala a veľmi ma celé rozuzlenie prekvapilo. Čo mi prišlo trochu divné, bola záverečná scéna s vinníkom, akosi som si ju reálne nevedela predstaviť, ale v konečnom dôsledku to bol perfektný koniec. Teším sa, ako na to autor nadviaže v ďalšej časti. 

Je pravda, že tento diel si ma hneď nezískal tak, ako predchádzajúce. Vyšetrovanie bolo akési jednoduché a nekonzistetné. Postavy stále niekde lietali a nezmyselne sa presúvali z miesta na miesto. Skákali od jednej stopy hneď k druhej, ale nakoniec, keď som pochopila prečo, dávalo mi všetko zmysel a príbeh som si užila. Výborný diel, ktorý aj spolu s predchádzajúcimi časťami veľmi odporúčam milovníkom krimi. Mňa si títo nezvyčajní vyšetrovatelia a skvelé autorove zápletky hneď získali a už teraz sa teším na ďalšie príbehy. 



Knihu si môžete kúpiť tu

streda 9. novembra 2022

Svetlo v úkryte (Recenzia)

Autor: Sharon Cameron

Originálny názov: The Light in Hidden Places

Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria:  -
Diel: -
Počet strán: 424
Žáner:  vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 2/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Každé zaklopanie na dvere môže znamenať koniec

Píše sa rok 1943 a šestnásťročná Stefania pracuje v obchode u Diamantovcov v poľskom mestečku Przemyśl. Je zaľúbená do Izia, jedného zo synov. Mladý pár svoj vzťah tají, pretože ona je katolíčka a Diamantovci sú Židia, ale nevzdávajú sa nádeje, že raz im osud dožičí byť spolu. S vpádom nemeckej armády do krajiny sa všetko zmení. Rodinu vysťahujú do geta a Stefania ostáva sama v okupovanom meste, kde sa stará o šesťročnú sestru Helenu. A potom ktosi zaklope na dvere. Je to Max Diamant. Počas transportu do vyhladzovacieho tábora vyskočil z vlaku a žiada o pomoc. Stefania v tej chvíli urobí jedno z najzásadnejších rozhodnutí v živote a Maxa ukryje. Po ňom ešte ďalších dvanásť Židov. Každý deň pritom tŕpnu, či sa neozve búchanie na dvere, ktoré by znamenalo koniec pre všetkých.

Svetlo v úkryte je knižným spracovaním skutočného príbehu dvoch sestier, ktoré zachránili trinásť ľudských životov a riskovali pritom vlastnú smrť.

***

Koľko je na svete hrdinov, o ktorých sa nehovorí a vôbec o nich netušíme? Svetlo v úkryte je úžasne spracovaný príbeh dvoch hrdiniek, ktorým sa počas druhej svetovej vojny podarilo zachrániť 13 Židov. Tieto mladé hrdinské dievčatá boli sestry, žili v Polsku vedľa geta, okolo seba neustále sliediace oči a každé zaklopanie na dvere mohlo byť ich posledné. 

Zrejme je veľmi ťažké povedať, ako by sme sa zachovali na mieste hlavnej hrdinky Stefanie, ale veľmi pochybujem, že by som v sebe našla čo len desatinu jej odvahy. Každý deň prekonávala svoje hranice a riskovala nielen svoj život, ale aj sestrin, aby zachránila niekoľko Židov. Niektorých ani nepoznala, ale pre ňu mal každý jeden význam. Aj keď musela neustále čeliť rôznym problémom, myslieť na všetky tie veci, ktoré by sa mohli pokaziť, vymýšľať stále nové nápady, ako prejsť Nemcom cez rozum, nikdy sa nevzdala. Žila s neustálym pocitom strachu a každý jeden deň bola na smrť vyčerpaná. Chodila pracovať na 12 hodín do továrne a potom zháňala potraviny a ostatné nevyhnutné veci pre 13 ukrývaných ľudí, ktorí sa neustále hádali a a nijako jej to neuľahčovali. 

Od prvej stránky bol tento príbeh veľmi pútavo napísaný a vzhľadom na to, že sa venoval naozaj vážnej téme, bol písaný na základe skutočných udalostí a častokrát sa nečítal najľahšie, zhltla som ho naozaj veľmi rýchlo. Bola som zvedavá, ako si Stefania poradí so všetkými problémami a hlavne, čo na ňu ešte čaká na ďalších stránkach. Aj keď viem, že to bola hrozná doba a je mi zle už len z predstavy, že by som bola na jej mieste, musela som sa miestami aj usmievať nad jej vynachádzavosťou a nezhodami medzi "jej" Židmi.  

Väčšina vojnových príbehov z Poľska, ktoré som čítala, sa vždy odohrávali priamo v koncentračných táboroch. Tento je iný, lebo sa venuje ukrývaniu Židov, aby sa do tábora nikdy ani len nedostali. Pretože tí, ktorí tam raz prišli, sa odtiaľ už väčšinou nikdy nevrátili. Svetlo v úkryte je príbeh o odvahe a aj keď nie vždy išlo všetko podľa plánu a hlavní hrdinovia stratili mnoho blízkych osôb, dosiahli nakoniec svoje malé víťazstvo. 
 

           Knihu si môžete kúpiť tu  

sobota 5. novembra 2022

Svetlo v okne (Recenzia)

Autor: Marion Kummerow

Originálny názov: A Light in the Window

Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2022
Séria: Margarete´s Journey
Diel: 1/3
Počet strán: 288
Žáner: vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Margarete sa predrala z trosiek zbombardovaného domu. Prach víril okolo nej ako sneh. Zo zrúcaniny jej pomohol dostať sa príslušník SS. Ten ju považoval za dcéru mŕtveho majiteľa domu. Spýtal sa jej, či pre ňu môže niečo urobiť. Margarete sklopila zrak, pozrela sa na hruď, kde predtým nosila žltú hviezdu, a odvetila: „Áno.“

Berlín 1941: Margarete Rosenbaumová pracuje ako slúžka u vysokopostaveného nacistického dôstojníka, keď jeho dom zasiahne bomba. Živá vyviazne len ona. Po útoku ju považujú za jeho dcéru a Margarete vie, že je to jej priepustka na slobodu… S novými dokladmi a slobodou, ktorú získala, sa dostane do relatívneho bezpečia. To sa však zmení, keď na ňu natrafí syn bývalého zamestnávateľa, príslušník SS Wilhelm Huber.

Z dôvodov, ktoré pozná len on sám, neprezradí jej totožnosť a trvá na tom, aby bývala uňho v Paríži. Je odhodlaný ukrývať ju, má však podmienku: musí aj naďalej predstierať, že je jeho sestra. Jeho plán sa zdá priveľmi riskantný a Margarete sa bojí, že ich odhalia. Desí ju aj to, čo od nej Wilhelm bude chcieť na odplatu. Keď nacisti začnú v Paríži zatýkať Židov a Résistance stupňuje svoju činnosť, nebezpečenstvo hrozí všetkým odporcom nacistického režimu. Margarete si uvedomuje, že šancu prežiť bude mať, len ak zostane v úkryte.

Môže však zveriť nacistickému príslušníkovi všetko, čo jej zostalo… bezpečie, život, či dokonca srdce?

***

Častokrát sa mi zdá, že akonáhle ide o vojnový príbeh, ale nie je podľa skutočnosti a navyše je písaný ľahšou a odpočinkovejšou formou, nie je u čitateľov až tak pozitívne hodnotený. Pritom, ak by bol podobný dej zasadený do iného obdobia, určite by si tento román užili. A s takýmto názorom som sa stretla aj pri tejto knihe. Ja sa s ním nezhodujem a musím povedať, že mi veľmi dobre padol príbeh, ktorý je síce písaný jednoduchším štýlom, ale práve vďaka nemu sa v knihe neustále niečo deje a kniha sa číta skutočne veľmi dobre. 

Príbeh je založený na zámene totožností, čo ho postupne značne komplikuje a vďaka tomu autorka ponúka stále nové problémy a zápletky. V deji sa veľmi ľahko orientuje, je tu len pár hlavných a dôležitých postáv, medzi ktorými prebiehajú neustále dialógy, takže na zdĺhavé opisy tu nie je priestor. Dej má ten správny náboj, páčili sa mi neustále nedorozumenia, ktoré vznikali vďaka zámene postáv a tiež romantická linka, ktorá musela čeliť viacerým problémom. 

Margarete je Židovka, ktorá je, samozrejme, poznačená aktuálnou vojnovou situáciou. Stratila celú rodinu a Nemcov, hlavne vojakov a členov SS, sa bojí. Wilhelm patrí do rodiny, ktorá u Hitlera zastáva vysoké funkcie a je vystavený jej tlaku. Sympatizuje s Hitlerovými názormi na vyčistenie Nemecka, ale nesúhlasí s príliš tvrdými a drastickými opatreniami. Obaja sa ocitajú v ťažkej situácií. Potrebujú sa navzájom, ale nedokážu si veriť. Navyše sa medzi nimi vyvinie niečo oveľa väčšie, ako by si vedeli predstaviť. 

Svetlo v okne je fiktívny vojnový príbeh odohrávajúci sa striedavo v Paríži a v Nemecku. Miesta a mnohé udalosti, ktoré sa tu spomínajú vychádzajú zo skutočnosti, ale hlavné postavy a ich príbeh je vymyslený. Vôbec mi to ale neprekážalo, knihu beriem ako veľmi príjemné, ba až odpočinkové čítanie. Spracovanie je síce jednoduché, ale zápletky pútavé. Prekvapil ma koniec, ktorý bol možno trochu uponáhľaný, ale úplne postačujúci vzhľadom na tempo v celej knihe. Ak by som mala k dispozícií druhý diel, okamžite by som sa doň pustila, lebo autorka skončila v tom "najlepšom". 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu