Knihu si môžete kúpiť tu.
Stránky
▼
nedeľa 30. apríla 2023
Sokolník (Recenzia)
Originálny názov: A Different Dawn
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2023
Séria: Nina Guerrera
Diel: 3/3
Počet strán: 368
Žáner: krimi
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 2*/5*
Anotácia:
Nový případ agentky FBI Niny Guerrerové nás opět zavede do arizonského Phoenixu. Na tamní univerzitě se za poslední měsíce pohřešuje už šest studentek. Policie i agenti FBI horečně pátrají. Vyšetřování získá na naléhavosti, když detektivy v náhodně objevené šachtě opuštěného dolu ohromí bizarní nález: pět dívčích těl v různém stadiu mumifikace.
Specializovaný tým FBI, jehož je Nina součástí, nepochybuje o tom, že má opět co dělat se sériovým vrahem. Situace se mění každým okamžikem. Pátrací tým ve strhujícím tempu rozkrývá vrahův psychologický profil i motivaci, jeho totožnosti však nejsou o nic blíž.
Další vrahův krok Nině zasadí ochromující ránu. Může se však spolehnout nejen na neochvějnou podporu svých kolegů, ale i na vynalézavost a bojovné srdce, které tak často zdobí děti ulice. Stopu za stopou se Bojovnice blíží až k rozhodujícímu střetu, při němž jde o život všem zúčastněným.
***
Tým, že Isabella Maldonado má za sebou dvadsať ročnú prax v FBI, píše veľmi realisticky a svoje skúsenosti a pracovné postupy veľmi verne opisuje vo svojich príbehoch. Jej námety sú mimoriadne zaujímavé, vždy veľmi dobre premyslené a poriadne zamotané.
V tretej časti s Ninou Guerrerovou sa už priamo nerieši jej traumatický únos z mladosti, ale stále je tu spomínaný a v úzadí ju neustále ovplyvňuje. Aktuálny prípad sériového vraha sa zameria na Nininu najbližšiu osobu - Biancu, ktorú si vzala do opatery jej susedka pani Gomezová. Celé vyšetrovanie je veľmi osobná záležitosť a Nina tak ide opäť na hranu, len aby svoju zverenkyňu našla včas a zachránila ju z rúk nebezpečného psychopata.
Ninina partia z FBI je opäť v akcii. Výborní profilovači, skvelá počítačová expertka, očarujúci policajt a "Bojovníčka" Nina - títo sa snažia odhaliť totožnosť únoscu už siedmeho dievčaťa. Vyšetrovanie je opäť výborne zvládnuté, je ale dosť technické, čomu som nie vždy chápala a taktiež sa v ňom jednotlivé poznatky častokrát opakovali. Opisy tunelov a podzemných priestorov boli veľmi podrobné, ale napriek tomu som si situácie akosi nevedela predstaviť, a preto sa mi niektoré pasáže zdali miestami zbytočne zdĺhavé.
Asi každému bude pri čítaní jasné, že aj keď naša partička odhalila vraha už asi v polovici knihy, nebude všetko také jednoduché, ako sa im na prvý pohľad zdá. V tomto smere mali naši mimoriadne inteligentní hlavní hrdinovia asi jemné zatmenie, keď sami nezapochybovali o svojom podozrivom a zaslepene išli po evidentne príliš jednoduchom vysvetlení. Myslím si totiž, že aj pri malej snahe je vraha celkom ľahké uhádnuť. V čom bol ale príbeh trochu iný, bol fakt, že samotné vyšetrovanie nebolo ani tak dlhé a keď vraha zneškodnili, tak sa vlastne až po tom začalo pátrať po jeho minulosti, motívoch a spúšťačoch. Až keď bol prípad vyriešený, agenti zisťovali, ako sa všetky únosy udiali a dostali sme vysvetlenia, na ktoré nebol čas predtým.
Aj keď sa mi tento prípad s Ninou zdal spomedzi tých troch doterajších "najslabší", stále má latku nastavenú veľmi vysoko a táto séria sa u mňa určite radí medzi tie najviac obľúbené, pri ktorých netrpezlivo čakám na každý nový diel.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Grada.
piatok 28. apríla 2023
Vražda v Mena House (Recenzia)
Autor: Erica Ruth Neubauer
Originálny názov: Murder at Mena House
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ 2023
Séria: Prípady Jane Wanderlyovej
Diel: 1/5
Diel: 1/5
Počet strán: 312
Žáner: cozy detektívka
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5
Anotácia:
Vitajte v luxusnom hoteli Mena House – žiarivom klenote v rozpálenom centre Káhiry! Schádzajú sa tu bohatí cestovatelia z celého sveta, aby vďaka noblesným večierkom a dobrodružným výletom za miestnymi pamätihodnosťami zabudli na dozvuky prvej svetovej vojny. V tieni paliem a múrov hotela však na prominentných hostí číha nebezpečenstvo...
Píše sa rok 1926 a mladá vdova Jane Wunderlyová sa vyberie s tetou Millie na dovolenku do Egypta. Hoci by jej teta rada našla nápadníka, nezávislá Jane javí väčší záujem o pyramídy v Gize než o dvorenie šarmantných cudzincov. Napriek tomu sa nevyhne spoločnosti príťažlivého pána Redversa, na ktorom jej však čosi nesedí. A nielen na ňom. Zdá sa, že viacerí hostia v hoteli Mena House čosi skrývajú. Patrí k nim aj očarujúca Anna Staintonová, ktorá dáva jasne najavo, že sa s nikým nemieni deliť o obdiv a miesto na výslní – a najmä nie s Jane. Tá na seba nechtiac strhne všetku pozornosť v okamihu, keď sa ocitne nad mŕtvym telom svojej samozvanej rivalky.
Odrazu je v stávke nielen Janina povesť, ale aj život. Zákony cudzej krajiny sú neúprosné a mladá Američanka musí dokázať, že je nevinná. Miestna polícia sa s vyšetrovaním neponáhľa, a tak sa Jane rozhodne na vlastnú päsť vypátrať, kto by mohol mať motív na spáchanie takej brutálnej vraždy. Môže sa spoľahnúť na záhadného pána Redversa, ktorý má akosi priveľa tajomstiev? Jane si tým vôbec nie je istá, no nesmie váhať pridlho, pretože počet obetí v hoteli stúpa ako púštna horúčava...
***
Táto kniha predstavuje presne to, čo mi aktuálne na pultoch kníhkupectiev chýba. Všetci sú pri detektívkach a thrilleroch zvyknutí na sérových vrahov, množstvo krvi, napätie a nebezpečenstvo. Nehovorím, aj ja to mám rada, ale milujem aj tieto pohodové, cozy detektívky, ktoré svojou (častokrát) naivitou a jednoduchosťou dokážu spríjemniť nejedno popoludnie. Bez zbytočných drám a naťahovania si viem tento žáner veľmi vychutnať a mrzí ma, keď ho niekto znehodnocuje len pre to, že to nie je skrátka ten typický nervydrásajúci thriller, ktorý mnohí očakávajú.
Jane Wunderlyová je vdova, ktorá sa zapletie do vyšetrovania vraždy v prestížnom egyptskom hoteli, kde stretne očarujúceho a záhadného pána Redversa. Jednoduchá zápletka s mimoriadne sympatickými postavami. Jane je postava presne podľa mojej chuti. Na tú dobu tak akurát pokroková, nedramatizuje situácie a pristupuje k životu celkom racionálne. Páčilo sa mi, že bola vdova, takže nebola zviazaná až toľkými spoločenskými pravidlami a v podstate si mohla robiť, čo chcela.
Samotné vyšetrovanie je viac ako napínavé, skôr zábavné. Zo začiatku sa zoznamujeme so všetkými dôležitými postavami a tým nám autorka vlastne predstavuje aj všetkých možných podozrivých. Výnimočne som si vraha tipla správne hneď na začiatku, ale to knihe vôbec neubralo na atraktivite, pretože s ďalšou vraždou sa všetko zamotalo a adeptov bolo hneď niekoľko. Pátranie malo svoje nedostatky a možno trochu nedomyslené kroky a stopy, ale pri tomto žánri mi to vôbec neprekáža a v závere to malo ten správny spád.
Táto nová séria priniesla presne to, v čo som dúfala a pevne verím, že si nájde svojich fanúšikov a dočkáme sa u nás všetkých dielov. Určite knihu odporúčam milovníkom Agathy Christie, Louse Penny a dovolenkárom, ktorí sa chystajú, tak ako naša hlavná hrdinka, práve do Egypta :)
Knihu si môžete kúpiť tu.
sobota 22. apríla 2023
Boj o srdce Morrow Littleovej (Recenzia)
Autor: Laura Frantz
Vydavateľstvo: i527.net 2023
Séria: -
Diel: -
Diel: -
Počet strán: 392
Žáner: historický román
Moje hodnotenie knihy: 2*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*
Anotácia:
Morrow Littleovú prenasleduje spomienka na deň, keď pri útoku šónijských bojovníkov prišla takmer o celú rodinu. Teraz, keď je takmer dospelá a jej otec vážne chorý, musí urobiť ťažké rozhodnutia týkajúce sa budúcnosti. Niekoľko mužov – od nežiaducich po nemysliteľných – sa uchádza o jej priazeň, ale Morrow nevysvetliteľne priťahuje zakázaná láska, ktorá ju desí a zároveň láka. Môže zradiť pamiatku svojich stratených milovaných – a vyvolať podozrenie v priateľoch – tým, že sa rozhodne pre život s ním? Alebo by mala spečatiť svoj vlastný biedny osud vydajom za muža, ktorého nemiluje?
Tento strhujúci príbeh o láske a odpustení čitateľov doslova pohltí a umožní im sledovať cestu hlavnej hrdinky z kentuckej pevnosti cez rozľahlú divočinu na západ pri hľadaní pravej lásky.
***
Laura Frantz patrí k stáliciam v mojej knižnici, čo sa týka historických romancií. Páči sa mi, že jej historicke knihy sa odohrávajú netradične v Ameriky a sústreďujú sa na obdobie bojov a sporov o územia medzi Indiánmi a prisťahovalcami. Raz za čas je to v danom žánri vždy príjemné osvieženie, aj keď v autorkiných knihách vládne vždy tak trochu stiesnená, pochmúrna a smutná atmosféra. V tejto knihe prevláda hneď od začiatku, kedy sledujeme tragédiu, ktorá sa stala v Morrowinej rodine, pri ktorej prišla o matku a dvoch súrodencov.
Tak ako napovedá aj samotný názov, dej knihy sa sústreďuje na to, kto si získa srdce Morrow Littleovej. Tá si ale pomaly uvedomuje, že nikto z vhodných nápadníkov jej nevyhovuje a ona túži po človeku, ktorého predkovia sú zrejme zodpovední za smrť jej rodiny. Zvádza boj sama so sebou, ale nakoniec, keď jej rozhodnutiu požehná aj otec, si manžela vyberie. V závere knihy sa ešte rieši záhada jej strateného brata, ktorá je po celý čas v pozadí, ale riešenie sa odhalí naozaj až na posledných stránkach.
V tejto knihy máme pomerne jasne dané dve hlavné zápletky a v podstate sa kniha ničomu inému ani nevenuje. Dej je jednoduchý a pomerne ľahko predvídateľný, doplnený o mapovanie nebezpečnej situácie a bojov prebiehajúcich v danej oblasti. Pri tomto príbehu som mala pocit, že mohol byť o niečo kratší, pretože až toľko sa v ňom neudialo a situácie sa opakovali.
Musím priznať, že toto bola pre mňa zatiaľ najslabšia kniha od Laury Frantz, zrejme aj kvôli tomu, že som si nedokázala obľúbiť hlavnú hrdinku. Bola príliš pasívna, nechala sa viesť otcom a svojím okolím. Takmer celú knihu preplakala a neustále ju museli zachraňovať. Samozrejme, na tú dobu bola zrejme primerane pokorná a poslušná, ale ja mám radšej silnejšie ženské postavy.
Boj o srdce Morrow Littleovej si to moje až tak nezískalo, ale citlivejšie duše si tu určite prídu na svoje. Na koľko je otec hlavnej hrdinky kňaz, tak aj náboženských odkazov a prosieb je tu trošku viac, ako v predchádzajúcich autorkiných knihách. Niekto kto to vyhľadáva bude určite spokojný, pre iných to je len malé upozornenie, pretože nie každému prepojenie romantickej beletrie s náboženstvom vyhovuje.
Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu i527.net.
Knihu si môžete kúpiť tu.
pondelok 17. apríla 2023
Veľké myšlienky: Ekonómia a Mytológia (Recenzia)
Autor: kolektív autorov
Originálny názov: The Economics Book: Big Ideas Simply Explained / The Mythology Book: Big Ideas Simply Explained
Vydavateľstvo: Lindeni, 2023
Séria: Veľké myšlienky
Diel: -
Počet strán: 352 / 352
Žáner: literatúra faktu
Moje hodnotenie kníh: 5*/5*
Moje hodnotenie obálok: 5*/5*
Originálny názov: The Economics Book: Big Ideas Simply Explained / The Mythology Book: Big Ideas Simply Explained
Vydavateľstvo: Lindeni, 2023
Séria: Veľké myšlienky
Diel: -
Počet strán: 352 / 352
Žáner: literatúra faktu
Moje hodnotenie kníh: 5*/5*
Moje hodnotenie obálok: 5*/5*
"Veľké myšlienky zrozumiteľne podané - pre odborníkov aj pre úplných začiatočníkov."
Ekonómia
Ako fungujú peniaze? Prečo platíme dane? Čo je recesia? Ekonomika ovplyvňuje každý aspekt nášho života od práce až po míňanie peňazí – a veľké ekonomické myšlienky naďalej formujú náš svet.
Kniha Veľké myšlienky: Ekonómia zrozumiteľne a výstižne približuje najvýznamnejšie míľniky v dejinách ekonómie a ponúka prehľadné schémy a vtipné ilustrácie, ktoré jednoducho vysvetľujú zložité teórie.
Či už ste laik, študent alebo odborník, táto kniha vás určite má čím zaujať.
Mytológia
Ako sa zrodil mocný Zeus? Čo spolu zažili Thor a Loki v Jötunheime? Kto je podvodnícky boh Maui? A čo hovorí staroveká egyptská mytológia o podsvetí?
Kniha Veľké myšlienky: Mytológia dáva odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky. Skúma a rozoberá viac ako osemdesiat mýtov z celého sveta. Je plná úžasných obrázkov, fotografií a pútavých príbehov, ktoré ponúkajú nový pohľad na mýty a na to, čo znamenajú pre kultúry, ktoré ich vytvorili.
Či už ste v tejto téme úplní nováčikovia, zanietení študenti alebo máte jednoducho radi skvelé rozprávanie, táto kniha vás určite má čím zaujať.
***
Po Vede a Medicíne, ktoré ma veľmi milo prekvapili svojím spracovaním, som siahla po ďalších dvoch knihách z edície Veľké myšlienky jednoducho vysvetlené - Ekonómia a Mytológia. Ekonómiu som študovala, takže som si oprášila nadobudnuté vedomosti a pri mnohých témach som si pospomínala, že som sa to kedysi naozaj učila. Mytológiu mám veľmi rada a bola som veľmi zvedavá, aké nové informácie sa dozviem.
Obe knihy sú opäť rozdelené na kapitoly - v prípade Ekonómie na časové obdobia, v prípade Mytológie na mytológie rôznych kultúr.
Ekonómia začína Počiatkami obchodu (400 p. n. l. - 1770 n. l.), pokračuje Vekom rozumu (1770 - 1820), Priemyselnou a ekonomickou revolúciou (1820 - 1929), dostávame sa cez obdobie Vojny a krízy (1929 - 1945) až po Povojnovú ekonómiu (1945 - 1970) a Súčasnú ekonómiu (1970 - súčasnosť). Toto rozdelenie je veľmi prehľadné a umyžňuje chápať prepojenosť rôznych vedných odborov s historickými udalosťami. Obzvlášť pri ekonomike je táto závislosť veľmi tesná.
V Mytológii nájdeme kapitoly o mytológii pochádzajúcej zo Starovekého Grécka, Starovekého Rímu, Severnej Európy, o Ázijskej mytológii, mytológii Severnej a Južnej Ameriky, Starovekého Egyptu a Afriky a jedna kapitola sa venuje aj mne doteraz neznámej mytológii pochádzajúcej z Oceánie. Na záver je v knihe ešte krátky prehľad ďalších mytologických postáv z rôznych kultúr.
Aj keď na prvý pohľad možno Ekonómia niekoho nezaujíma, je to veda, s ktorou sa každodenne stretávame v praktickom živote a vždy je dobré sa zorientovať v aktuálnej situácii a rozumieť rôznym zákonitostiam, ktoré platia či už v domácej, národnej alebo svetovej ekonomike. Mytológia je atraktívna u množstva čitateľov, veď aj v beletrii sa s ňou roztrhlo vrece, ale je naozaj zaujímavé sa dočítať o pôvode mýtov a aké sú častokrát drastické vo svojom pôvodnom znení. Myslím si, že na svete je toľko rôznych kultúr, pričom každá má svoje legendy, že by vyšlo aj na druhý diel, kde by napríklad mohla byť slovanská alebo germánska mytológia, ktorá nám je najbližšia.
Verím tomu, že obe knihy si nájdu svojich čitateľov a vydavateľtsvo Lindeni bude v produkcii tejto edície pokračovať, pretože tento formát encyklopédií sa mi naozaj veľmi páči a je spracovaný spôsobom, ktorý dokáže zaujať množstvo ľudí.
Za poskytnutie recenzných výtlačkov ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.
nedeľa 16. apríla 2023
Smrť a kúzelník (Recenzia)
Autor: Tom Mead
Originálny názov: Death and the Conjujor
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ 2023
Séria: Joseph Spector
Diel: 1/2
Diel: 1/2
Počet strán: 272
Žáner: detektívka
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 4/5
Anotácia:
Román Smrť a kúzelník ponúka čitateľovi napínavý prípad vraždy v zamknutej miestnosti, inšpirovaný detektívnymi románmi zlatého veku. Nadšencov klasickej detektívky zaujme pôsobivou atmosférou Londýna 30. rokov minulého storočia a naoko nerozlúštiteľnou záhadou.
Meadovi sa darí držať čitateľa v napätí až do samého konca, ktorý prináša uspokojivé rozuzlenie. Milovníci záhad budú netrpezlivo čakať na pokračovanie.
Publishers Weekly
Londýn 1936. Keď gazdiná Olive Turnerová nájde svojho zamestnávateľa - popredného rakúskeho psychiatra doktora Reesa - mŕtveho v zamknutej pracovni, inšpektor Flint zo Scotland Yardu si uvedomí, že bude potrebovať pomoc svojho dávneho priateľa Josepha Spectora, kúzelníka s výnimočným talentom riešiť nevysvetliteľné záhady. Spolu vypočúvajú pestrý rad podozrivých – doktorových pacientov a členov jeho domácnosti -, odhaľujú ich temné tajomstvá a snažia sa prísť na motív ohavného činu. Keď však dôjde ku krádeži vzácneho obrazu a k ďalšej vražde v uzavretom výťahu, obaja pochopia, že páchateľa musia vypátrať čo najskôr.
***
Smrť a kúzelník ponúka zamotaný a na prvý pohľad neriešiteľný prípad na spôsob Agathy Christie. Ak milujete jej detektívky, je veľmi pravdepodobné, že si vás získa aj Tom Mead so svojím Josephom Spectorom, kúzelníkom a iluzionistom, pre ktorého žiadna záhada nie je neriešiteľná. Všíma si to, čo iným uniká a na pomoc si ho neváha zavolať ani hlavný vyšetrovateľ.
Je isté, že autor Tom Mead je obdivovateľom a fanúšikom klasickej anglickej detektívky a aj týmto svojím dielom jej vzdáva poctu. Odvoláva sa nielen na Agathu Christie, ale aj na iných autorov a ich literárne diela, ktoré milovníci tohto žánru určite poznajú. Trochu som sa bála, ako kúzelník zapadne do vyšetrovania, ale sadol tam výborne a ponúkal vždy zaujímavé postrehy, ktoré vyšetrovanie neustále posúvali ďalej.
Zo začiatku to vyzerá na veľmi zamotaný a zapeklitý prípad s viacerými podozrivými. Vrahom môže byť v podstate ktorákoľvek postava a ako to pri podobných knihách býva, podozrievala som postupne asi každú jednu z nich :D Vyšetrovanie ukazovalo každú chvíľu na iného podozrivého a vraha som veru neuhádla. Okrem vraždy sa riešil aj prípad ukradnutého obrazu a až do konca neviete, či tieto dva prípady spolu súvisia alebo sú páchateľmi odlišné postavy.
Autorov štýl je veľmi svižný, nezdržuje sa zbytočnými opismi, ale napreduje rýchlo a sústreďuje sa len na hlavné stopy. Pri prvých stránkach som mala trochu problém sa zorientovať v postavách, ale keďže som knihu prečítala na jedno otvorenie, rýchlo som sa do deja dostala a potom som sa už orientovala bez problémov. Veľmi dúfam, že táto séria bude mať postupne viacero dielov a že sa ich u nás všetkých dočkáme. Joseph Spector je výborná postava a jeho kúzelnícke postrehy zasadené do vyšetrovania ma neskutočne bavili.
Knihu si môžete kúpiť tu.
pondelok 10. apríla 2023
Ôsmy div sveta (Recenzia)
Autor: Tania Farrelly
Originálny názov: The Eighth Wonder
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: -
Diel: -
Diel: -
Počet strán: 392
Žáner: historický román
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 4/5
Anotácia:
Bez odvahy sú sny iba snami
New York, 1897. Najbohatšie mesto sveta.
Od krásnej a privilegovanej Rose Kingsburyovej-Smithovej sa neočakáva viac (a ani menej), než to, že sa podriadi prísnej spoločenskej etikete a vydá sa za „muža dobrých mravov“. No mladá rebelka, ktorá túži na panoráme rastúceho Manhattanu zanechať vlastnú stopu, sa neponáhľa pod čepiec. Má v úmysle kráčať v otcových šľapajach a stať sa uznávanou architektkou. Krádež vzácneho rodinného dedičstva však uvrhne Kingsburyovcov-Smithovcov na pokraj krachu a iba Rose ich môže zachrániť. Zvolí si manželstvo ako obchodnú transakciu alebo ostane verná svojim ideálom o ženskej rovnoprávnosti a slobode?
Záhadný Ethan Salt má dni svojej cirkusovej slávy dávno za sebou. S milovanou slonicou Daisy žije pokojne na Coney Islande a venuje sa záchrane týraných cirkusových zvierat. Snaží sa získať peniaze na založenie vlastného zverinca, ale obáva sa, že tento sen sa mu nikdy nesplní. Až kým mu do života nezasiahne náhodné stretnutie s nádejnou mladou architektkou.
Zoči-voči zdrvujúcim predsudkom a zrade musí Rose zistiť, ako využiť svoj najväčší potenciál, aby ochránila všetko, čo je jej drahé.
***
Na jednej strane ma táto kniha lákala rebelskou hlavnou hrdinkou a rozvíjajúcim sa New Yorkom na konci 19. storočia, no na druhej strane som sa bála témy cirkusu, ktorú v knihách až tak neobľubujem. Našťastie, tá tu bola poňatá len okrajovo a dej sa skôr zameriaval na záchranu a ochranu zvierat. Autorka sa okrem toho venuje aj mnohým iným témam, z ktorých najviac do popredia vystupujú ženské práva a ženská nezávislosť. To sú všetko veci, o ktorých som rada, že sa hovorí aj v dnešnej dobe, takže týmto si ma kniha absolútne získala.
Hlavná hrdinka Rose mi bola mimoriadne sympatická. Mala svoj sen stať sa architektkou a išla si za ním. Mohla získať pohodlný život na vrchole newyorskej smotánky, ale nedala sa zlákať bohatstvom a neobetovala svoju nezávislosť. Bojovala aj za práva iných žien, bola členkou spolku pomáhajúcemu získať ženám slušné pracovné podmienky a neustále sa snažila preraziť v architektúre.
Dej je najskôr zameraný na Rose, jej rodinu a ich upadajúce postavenie. Keď spoznáva Cheta, najžiadanejšieho a snáď najvplyvnejšieho muža New Yorku, jej matka je celá bez seba a už vidí, ako Rose zachráni celú ich rodinu. Schyľuje sa k svadbe, ale Rose nakoniec vycúva. Zrejme za to môže aj charizmatický Ethan Salt, ktorý je chudobný záchranca cirkusových zvierat.
Kniha sa čítala mimoriadne dobre. Občas som mala pocit, že čítam rozprávku, síce niekedy s nádychom smútku, keď sa opisovalo ubližovanie zvieratám a znevažovanie Rosinej práce, ale nakoniec sa všetko veľmi pekne vyriešilo. Je to historická romanca zasadená do veľkolepého, rozvíjajúceho sa New Yorku, kde spoločnosť nebola zviazaná toľkými konvenciami, ako sme zvyknutí pri deji odohrávajúcom sa v Anglicku, a to sa mi na knihe páčilo. Okrem toho téma Rosinho rebelstva, architektúry a záchrany zvierat priniesla do tohto žánru závan originality a výnimočnosti. Všetkým emancipovaným milovníčkam historických romancií túto knihu veľmi odporúčam.
Knihu si môžete kúpiť tu.
nedeľa 2. apríla 2023
Atlas oblohy (Recenzia)
Autor: Edward Brooke-Hitching
Originálny názov: Sky Atlas
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: -
Diel: -
Diel: -
Počet strán: 256
Žáner: encyklopédia
Moje hodnotenie knihy: 3/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5
Anotácia:
Jedinečný súbor máp, príbehov, malieb a artefaktov, ktoré odrážajú predstavivosť ľudstva a objavovanie nebeskej klenby i svetov za ňou
Táto ilustrovaná pokladnica nebeskej kartografie, plná prekvapujúcich faktov a obrázkov, spája najväčšie astronomické objavy s najpodivnejšími mýtmi a so zabudnutými epizódami dejín. Ponúka príbehy o dávnych pozorovaniach UFO, o okrídlených mesačných tvoroch, o pretrvávajúcej viere v existenciu mora nad oblakmi a kuriózny príbeh aristokrata, ktorý mapoval mimozemský život na Marse.
Vydajte sa na komplexnú prehliadku kultúr posadnutých hviezdami. Od kostí drakov v Číne a nebeských pohrebov v Tibete po sibírske tanečné odevy a mongolských veštcov z hviezd. Toto je nebo, ako ho ešte nikto nikdy nezobrazil: ríša hviezd a planét, ale aj bohov, diablov, čarodejníkov s počasím, lietajúcich námorníkov, stredovekých mimozemšťanov, mýtických zvierat a zúrivých duchov.
Dnes, keď sa odvažujeme prenikať čoraz hlbšie do srdca vesmíru, nemôže byť lepší čas na knihu, ktorá je nádherná ako samotná nočná obloha a ktorá ilustruje rozsah dosiahnutých úspechov a pripravuje scénu pre objavy, ktoré nás ešte len čakajú.
Toto pozoruhodné dielo s napínavými príbehmi a krásnymi ilustráciami skúma fascináciu ľudstva oblohou v rôznych časoch a kultúrach a predstavuje mimoriadnu kroniku obrazotvornosti a objavovania kozmu.
***
Atlas oblohy láka určite už len tou krásnou obálkou, na ktorej sa nádherne lesknú desiatky zlatých hviezd, ale nebojte, aj vo vnútri nájdete na každej stránke mnoho nádherných ilustrácií, ktoré výborne dopĺňajú text. Vďaka tejto publikácii získate prehľad, ako ľudia objavovali oblohu a vesmír, od praveku až po novodobé zistenia. Informácií je veľa a aby ste ich správne pochopili, sú obšírnejšie vysvetlené v rámci doby, do ktorej sa datujú, čiže okrem astronomických poznatkov získate aj veľa z oblasti histórie, geografie, matematiky alebo fyziky.
Keď som knihu ešte len zahliadla v edičnom pláne, musím priznať, že som si hneď spravila určitú predstavu o obsahu a spracovaní. Čakala som veľa obrázkov a málo textu, ktorý by bol písaný ľahkou a možno až vtipnou formou o tom, čomu všetkému ľudia kedysi verili a ako postupne zisťovali pravdu o Zemi a vesmíre. Ako to už ale niekedy u mňa býva, mýlila som sa.
Kniha obsahuje veľa textu, ktorý je veľmi odborne spracovaný. Ponúka tak síce naozaj veľké množstvo informácií, ale spôsobom, kvôli ktorému boli pre mňa ťažko zapamätateľné. Preto som si čítanie dávkovala po kúskoch. Každý deň jednu - dve kapitoly, aby som mala dostatočný čas uložiť si vždy aspoň zopár informácií trvalo do pamäti.
Poznatky sú zoradené podľa času a zároveň sú zatriedené aj geograficky. Ocitneme sa v Číne, Babylone, Egypte, Grécku, ktoré prinieslo výnimočných mysliteľov, ktorí položili základy pre rozvoj astronómie. Nikdy som si neuvedomila ako strašne dávno a v podstate len vďaka pozorovaniam a matematike, dokázali ľudia zistiť toľko pravdivých informácií o svete a vesmíre. Sledujeme aj vplyv viery a náboženstiev a tiež si uvedomíme, že veľkí myslitelia boli prevažne vždy len muži, pretože ženy sa v tých časoch nemali možnosť vzdelávať. Len veľmi zriedka a nenápadne sa objavujú až v neskorších obdobiach. Tak mi napadá, ak by mali možnosť sa viac rozvíjať a angažovať, či by niektoré objavy neboli uskutočnené už oveľa skôr :D
Knihu si môžete kúpiť tu.
sobota 1. apríla 2023
Uteč, dokud můžeš (Recenzia)
Autor: Rebecca Zanetti
Originálny názov: You Can Run
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2023
Séria: Laurel Snow
Diel: 1/3
Počet strán: 368
Žáner: thriller/krimi
Moje hodnotenie knihy: 2*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*
Anotácia:
Zvláštní agentka FBI Laurel Snowová si předvánoční čas představovala docela jinak, ale když se v horách u jejího rodného města ve státě Washington najdou stopy řádění sériového vraha, rozhodne se vyrazit na místo činu a pustit se do pátrání.
Svérázná mladá žena s výjimečnou pamětí, která z domova coby zázračné dítě odešla už v jedenácti letech na univerzitu, se díky znalostem psychologie pokouší vžít do myšlení násilníka, jenž se skrývá mezi spořádanými občany horského městečka. Pátrání jí komplikuje nejen drsné zimní počasí, ale také stíny vlastní minulosti a nekontrolovatelná přitažlivost, kterou pociťuje k Hucku Riversovi, bývalému vojákovi a rangerovi, který se stal proti své vůli jejím parťákem ve vyšetřování.
***
Nová séria, nová autorka a jeden sériový vrah. Niečo, čo som nutne potrebovala vyskúšať. Už po prvých stránkach mi bolo jasné, že kniha klame nielen obalom, ale aj anotáciou. Podľa nej na mňa totiž kniha pôsobila ako mrazivý thriller odohrávajúci sa v drsnom horskom prostredí s nevšednou a geniálnou agentkou. Vykľula sa z nej ale romantika ako vyšitá do červenej knižnice. Aspoň prvých 200 strán knihy určite.
Bola som teda zaskočená a prekvapená, akým smerom sa kniha väčšinu času uberala. Nakoľko viac preferujem thriller ako romantiku (hlavne, keď ju tak úplne nečakám), v určitom zmysle som bola z knihy sklamaná. V konečnom dôsledku ale musím priznať, že hlavná krimi zápletka nebola vôbec zlá, ak by sa na nej trochu popracovalo a išlo viac do hĺbky pri vyšetrovaní, bol by to veľmi dobrý odrazový mostík pre ďalšie príbehy s touto hlavnou hrdinkou.
Prvá polovica knihy je hlavne o postavách a ich vzájomných vzťahoch. Hlavne teda o vznikajúcom vzťahu medzi Laurel a Huckom. Obaja sa navzájom priťahujú a viac ako snahe vyriešiť ten kopec mŕtvol, ktoré boli objavené, sa venujú vzájomnej príťažlivosti. A pritom som bola taká zvedavá na vyšetrovanie, pretože to mohol byť vážne dobrý krimi prípad.
Taktiež vzhľadom na to, že autorka výrazne venuje pozornosť len našim dvom hlavným postavám a otázke, ako rýchlo spolu strávia prvú noc, do úzadia išlo aj Laurelino výnimočné nadanie, jej genialita a mimoriadna schopnosť chytať sériových vrahov. Autorka miestami akoby zabúdala, že Laurel je drsná a sebestačná FBI agentka a nie krehká kvetinka, ktorá neustále potrebuje dohľad a záchranu. Jej mimoriadne schopnosti pri vyšetrovaní v podstate nijako nepomáhali a vo výsledku prípad síce vyriešila ona, ale aj to len vďaka akémusi náhodnému osvieteniu vo vypätej situácii.
Druhá polovica knihy bola výrazne lepšia než tá prvá, napriek tomu som nedostala to, čo som od knihy očakávala. Odporúčam ju ale čitateľkám, ktoré majú rady romantické príbehy, iskrenie medzi hlavnými hrdinami a chcú svoj obľúbený žáner ozvláštniť o niečo nové, ako napríklad o krimi zápletku.
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Grada.