Stránky

sobota 30. decembra 2023

Štvrté krídlo (Recenzia)


Autor:
Rebecca Yarros
Originálny názov: Fourth Wing
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: The Empyrean
Diel: 1/5
Počet strán: 544
Žáner: fantasy

Moje hodnotenie knihy:  5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*


Anotácia:

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol.

Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod.

Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.

***

Ani si nepamätám knihu, ktorá by zobrala všetky sociálne siete a celý knižný svet takým útokom, ako Štvrté krídlo. Samozrejme, som sa nevedela dočkať, kedy si aj ja budem môcť tento fenomén prečítať a som veľmi šťastná, že som mala možnosť dostať sa k výtlačku s oriezkou, keďže celé spracovanie knihy je naozaj úžasné. 

Hlavná hrdinka Violet chcela odjakživa patriť k pisárom na Basgiathskej vojenskej akadémii v Navarre. Na príkaz jej matky - generálky je však nútená pridať sa k jazdeckému kvadrantu a stať sa dračou jazdkyňou. Samozrejme, len v tom prípade, ak sa jej podarí prežiť všetky prijímacie skúšky a vyberie si ju nejaký drak. Okrem nástrah, ktorým musí dennodenne čeliť vrámci vyučovania, sa však musí ubrániť aj krvilačným spolužiakom, ktorí ju chcú ako najslabší článok oddielu zabiť. Rovnako by sa radi pomstili aj deti povstalcov, ktorých popravila Violetina matka, a slabá Violet je viac ako ideálny nástroj na ich pomstu. 

Od začiatku je kniha pomerne akčná, Violet je vrhnutá do úplne nového života, než aký žila doteraz a na aký sa pripravovala. Zároveň nás však autorka veľmi nenútene prostredníctvom Violet oboznámila so svetom Navarre, drakmi a ich mágiou, s akadémiou a jej pravidlami, politikou a konflitkmi so susednými provinciami. Od začiatku ma vtiahla do deja a aj keď som knihu začala čítať v asi najhektickejšom období roka, nestrácala som sa a nemala som problém sa začítať zakaždým, keď som knihu otvorila. 

Uznávam, že kniha je plná klišé, ako napríklad milostný trojuholník (ktorý ale nie je až tak otravný a pomerne rýchlo sa vyrieši); malá a slabá hlavná hrdinka, ktorá sa stane vyvolenou; zamilovanie sa do absolútne nevhodného, neprístupného muža, ktorý ju od začiatku nenávidí, atď. Ale vzhľadom na to, že som už dlhšie tento typ fantasy kníh nečítala, vôbec mi tieto prvky nevadili a vďaka pútavému, jednoduchému a až návykovému štýlu autorky som sa naplno ponorila do úžasného Štvrtého krídla. A aj keď som občas prevrátila očami nad rozhodnutiami a myšlienkovými pochodmi hlavnej hrdinky, zamilovala som sa doň rovnako ako väčšina čitateľov. Už len za to, aký fenomén sa z tejto knihy stal, treba autorku obdivovať. A keď sa zamyslím nad tým, aké hodnotenia a rekacie som na knihu videla, úprimne som čakala oveľa väčší brak bez príbehu, takže som nadmieru spokojná. 😆

Úplne najviac sa mi na knihe páčili draky a fungovanie dračej mágie, prepojenia s ľudmi, resp. s dračími jazdcami, ich vlastná politika, ktorej sa ľudia musia podriadiť. Keď k tomu pridáte sympatické postavy, kopu nesympatických postáv, neuveriteľného bad boya, ktorý môže kľudne konkurovať Rhysandovi z Dvorov, intrigy medzi jednotlivými postavami, politikárčenie a náznak niečoho oveľa väčšieho, čo sa zatiaľ deje mimo obraz, tak máte recept na skvelú knihu. Mne sa kniha páčila veľmi, nenudila som sa pri nej ani chvíľu a ak máte radi romantické fantasy, určite po nej siahnite, aj keď som si istá, že túto knihu má v hľadáčiku asi každý nadšenec žánru. 😊 A neviem ako vy, ale ja sa teda druhého dielu už neviem dočkať! 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar.
Knihu si môžete kúpiť tu

piatok 29. decembra 2023

Jak ulovit boháče (Recenzia)

Autor:
Evie Dunmore
Originálny názov: Portrait of a Scotsman
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2023
Séria: A League of Extraordinary Women
Diel: 3/4
Počet strán: 408
Žáner: historical, romance
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Hattie Greenfieldová, dědička bankovního impéria, chtěla v životě „jen“ tři věci – získat uznání v uměleckých kruzích, bít se za správnou věc a provdat se za skutečného džentlmena.

Jenže se z donucení ocitla před oltářem s přitažlivým, ale zasmušilým finančníkem Lucianem Blackstonem, jehož temná minulost a bezohledné obchodní praktiky nahánějí britské šlechtě strach.

Lucian Blackstone se sám vypracoval a získal obrovské bohatství, jediné, co mu chybí, je společenské postavení. A tak když mu do klína spadne dcera jeho obchodního soka, neváhá a chopí se příležitosti, aby mohl uvést do pohybu své dlouho utajované plány.
Svatební cesta do Skotska však ukáže celou situaci v jiném světle. Hattie pomalu poznává Lucianovo pravé já a uvědomuje si, že oba můžou získat všechno – pokud jsou připraveni ztratit svá srdce

***

Konečne je tu tretí diel z úžasnej, historicko-romantickej série Liga mimoriadnych žien. Prvé dva diely Jak svrhnout vévodu (vyšlo aj v slovenčine ako Vojvoda z Montgomery) a Jak zkrotit svůdníka patria medzi moje najobľúbenejšie historické romance, práve pre svoju zábavnosť, svižnosť, originalitu a okorenenie feminizmom a emancipáciou žien. 

V tretej časti sa stretávame z ďalšou z rebelských kamarátok - Hattie Greenfield. Hattie je nádejná umelkyňa, ktorá túži vykročiť z tieňa svojej finančníckej rodiny. Cestu jej však skríži hrubý a absolútne nevhodný adept na manžela, zbohatlícky Škót Lucian. Aj keď sa zo začiatku nenávidia, okolnosti ich prinútia k tomu, aby sa začali aspoň tolerovať. 

Čo ma na tejto sérii veľmi baví je pridaná hodnota, ktorú Evie Dunmore do tohto žánru priniesla. Nielen ten feminizmus a formovanie hnutia sufražetiek, ktoré tvoria hlavné pozadie všetkých častí. Ale aj fakt, že sa dej odohráva až ku koncu 19. storočia, čo už nie je až také bezstarostné obdobie pre britskú šľachtu a ich rozhovory už nie sú len zdvorilostné frázy o počasí, ale už sa rozoberajú "modernejšie" témy, napríklad financie, obchodovanie a podnikanie. Konkrétne v tomto dieli sa veľká pozornosť venuje aj ťažkej a nebezpečnej práci v baniach, keďže Lucian je majiteľom uhoľných baní. A, samozrejme, vďaka väčšej feministickej osvete sa do týchto rozhovorov často zapájajú aj ženy, čo však stále nie je úplne konvenčné a akceptovateľné. 

"... jen máloco pohorší společnost víc, než když se ženy hlasitě dožadují, aby se s nimi před zákonem zacházelo jako s lidmi."

Jediné, čo by som knihe, resp. prekladu, vytkla, je ten názov, ktorý absolútne nechápem a s príbehom ani originálnym názvom nemá nič spoločné. To je však naozaj jediná výčitka a celú sériu naozaj vrelo odporúčam. Po druhom dieli, ktorý bol predsa len trochu pomalší som dúfala, že sa vrátime k tempu, ktoré autorka nastolila v prvej časti a mala som pravdu - 400 strán ubehlo tak rýchlo, že som si ani nestihla všimnúť. 

Jak ulovit boháče je ďalším skvelým pokračovaním série a ja budem netrpezlivo očakávať záverečný diel, ktorý sa bude sústrediť na poslednú zo štvorice kamarátok - Catrionu. Na ten si však určite počkáme nejaký čas, pretože ešte len v origináli vyšla 5. decembra. Vďaka tomu si však určite stihnete prečítať všetky diely, pokiaľ vám táto séria doteraz unikala. Za mňa výrazné odporúčanie a je to jedna z tých sérií historických romancí, ku ktorým sa určite budem vracať, podobne ako k Bridgertonovcom alebo Čekankám. Už teraz sa mi chcú čítať všetky tri diely znova!


                                   Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

Zasnežené Vianoce (Recenzia)

Autor: Sarah Morgan

Originálny názov: Snowed In For Christmas
Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 368
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Dokonalé rodinné Vianoce... s cudzou rodinou?

Rodinné stretnutie
Tieto Vianoce majú súrodenci Millerovci jediný cieľ – vyhnúť sa dobre mieneným otázkam svojich rodičov a starej mamy. Ross, Alice a Clemmie si strážia tajomstvá, o ktoré sa s nimi nemienia podeliť, a spoliehajú sa jeden na druhého, že od nich odvrátia pozornosť.

Nepozvaná hostka
Lucy Clarkovú čakajú osamelé Vianoce a vyhliadka na stratu zamestnania, pokiaľ sa jej nepodarí dosiahnuť spoluprácu s firmou Rossa Millera. Rozhodne sa, že svoj obchodný návrh doručí do jeho rodinného domu na Škótskej vysočine a potom odíde. Koniec koncov, nechce pokaziť Millerovcom ich dokonalé Vianoce v kruhu rodiny.

Vianoce, na ktoré sa nezabúda
Keď sa Lucy objaví na prahu dverí ich domu, pomýlia si ju s Rossovou fiktívnou priateľkou. Kým sa však táto zámena vysvetlí, strhne sa snehová búrka a Lucy uviazne pod jednou strechou s celou rodinou Millerovcov. Tajomstvá postupne vyplávajú na povrch a Lucy sa odrazu ocitne uprostred konfliktu rodiny, ktorá nie je jej...

***

Sarah Morgan je autorka, ktorá každoročne píše vianočný príbeh. A ja som si tie jej veľmi obľúbila a patria k tým, na ktoré sa najviac teším a ktoré čítam medzi prvými. Musím povedať, že aj Zasnežené Vianoce sa jej podarili a to najmä vďaka mixu rôznych postáv, ktoré nás príbehom sprevádzajú. 

Lucy pracuje v reklamnej agentúre, ktorá má ťažké obdobie a potrebuje získať veľkú zákazku. A firma Rossa Millera sa zdá byť ideálnou príležitosťou. Preto sa Lucy rozhodne mu trochu netradičným spôsobom predložiť svoje návrhy, ale akosi "nešťastne" sa ocitne s ním a celou jeho rodinou počas celých Vianoc odrezaná od sveta v ich rodinnom sídle. 

Samotná Lucy a Ross ma ako hlavné postavy nezaujali natoľko ako zvyšní členovia Millerovcov. Všetci totiž mali svoje problémy, o ktorých doteraz nikto nevedel a postupne sa o nich dozvedáme viac a prichádzame spolu s postavami na ich riešenie. Jednoznačne najlepšou a mojou najobľúbenejšou postavou bola stará mama, ktorá si nebrala servítku pred ústa a všetko všetkým povedala na rovinu. Nikdy nezabudla pripomenúť, že je už stará a na zbytočné reči a čakanie už nemá čas :D Takže aj vážnejšie úseky vždy vedela nadľahčiť a príbeh tak stále pôsobil príjemne a veselo. 

Rozprávanie je striedavo rozdelené medzi štyri ženské postavy, a tak sa stále striedajú ich jednotlivé pohľady na vec a tento spôsob rozprávania príbehu ma veľmi bavil. Záver opäť ako z rozprávky, všetko sa ideálne vyrieši, ale od takejto vianočnej knihy, samozrejme, ani nič iné neočakávate, takže to vôbec nevadí. Určite vám tento príbeh krásne spríjemní predvianočné alebo vianočné obdobie a rodinu Millerovcov si jednoducho obľúbite.   

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri. 

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

utorok 26. decembra 2023

Dom so zlatými dverami (Recenzia)

Autor:
Elodie Harper
Originálny názov: The House With the Golden Door
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: The Wolf Den Trilogy
Diel: 2/3
Počet strán: 488
Žáner: historický román

Moje hodnotenie knihy: 4,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*


Anotácia:

V jej svete láska nemá miesto

Amare sa podarilo uniknúť osudu otrokyne v najznámejšom pompejskom nevestinci a získať patróna. Teraz jej život závisí od náklonnosti muža, ktorého možno nepozná tak dobre, ako si myslela. Spomienky na Vlčí brloh ju mátajú v snoch a nezabudla ani na priateľky, ktoré musela opustiť. A čo je horšie, prenasleduje ju muž, ktorému kedysi patrila. Ak sa chce oslobodiť od minulosti, musí byť rovnako nemilosrdná ako on. A hoci jej patrónkou je bohyňa lásky Venuša, nájsť v sebe skutočné city nie je pre Amaru jednoduché.

Pokračovanie románu Vlčí brloh sa vracia do pompejského lupanária, kde osudy žien dlhé stáročia zostávali v tieni nezáujmu a zabudnutia.

***

Veľmi sa teším, že vydavateľstvo Ikar nás nenechalo dlho čakať a druhý diel Vlčieho brlohu nám prinieslo  ešte tento rok. Dúfam, že rovnako rýchlo vydajú aj tretí diel, aj keď ten bude ešte len v origináli vychádzať v novembri. Napriek tomu sa už teraz neviem dočkať záverečného dielu s opäť nádhernou obálkou a ladiacou oriezkou, presne ako pri prvých dvoch častiach. A som veľmi zvedavá, či sa dostaneme až do roku 79, kedy vybuchol Vezuv a Pompeje pochoval. 

Príbeh Domu so zlatými dverami plynulo nadväzuje na udalosti, ktoré sa stali v prvej časti, takže, ak ste sa k nej ešte nedostali, tento odsek preskočte a namiesto toho siahnite po Vlčom brlohu 😉. Amare sa podarilo dostať z lupanária, kde bola nútená pracovať ako prostitútka. Teraz je závislá len na jednom mužovi, a tak dosiahla určitú mieru slobody. Avšak neustále ju mátajú spomienky na jej predošlý život a na jej priateľky, ktoré v bordeli ostali. Čoraz viac sa túži stať slobodnou ženou, obzvlášť po tom, ako sa zamiluje. 

Druhý diel na ten predchádzajúci nadviazal nielen príbehom, ale aj kvalitou a štýlom rozprávania. Amarin príbeh je skutočne veľmi zaujímavý, autorka má skvelý, pútavý štýl, čo je presne tá správna kombinácia. Čo je pre túto sériu najväčším pozitívom sú pre mňa jednoznačne postavy. Nielen Amara, ktorú spoznáme najbližšie a ktorej sa jednoducho nedá nefandiť v jej ceste za slobodou a láskou, ale aj ostatné postavy, ktoré sú vytvorené veľmi realisticky a komplexne, čo z nich robí skutočných ľudí. Jediné, čo by som knihe vytkla je, že v nej bolo málo mojej asi najobľubenejšej postavy - Felixa, majiteľa bordelu a pôvodného "majiteľa" Amary.

Keďže príbehy až z takej hlbokej histórie veľmi nečítam, táto séria je pre mňa veľmi príjemným a originálnym prekvapením. Netradičné prostredie a veľmi zaujímavý životný príbeh hlavnej postavy tomu len nahrávajú a zatiaľ sa oba diely zaradili k mojim obľúbeným knihám. Som si istá, že ma ani záver série nesklame a po konci druhého dielu som ešte viac zvedavá, ako sa autorka rozhodne zakončiť Amarin príbeh.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar.
Knihu si môžete kúpiť tu

piatok 22. decembra 2023

Veľké myšlienky: Druhá svetová vojna

Autor: kolektív autorov
Originálny názov: The World War II Book: Big Ideas Simply Explained
Vydavateľstvo: Lindeni, 2023
Séria: Veľké myšlienky
Diel: -
Počet strán: 336
Žáner: literatúra faktu
Moje hodnotenie kníh: 5*/5*
Moje hodnotenie obálok: 5*/5*

Anotácia: 

Najdôležitejšie fakty o druhej svetovej vojne v bohato ilustrovanej encyklopédii.

Druhá svetová vojna bola najrozsiahlejší a po všetkých stránkach najdrahší ozbrojený konflikt v dejinách. Táto kniha zrozumiteľne približuje historické udalosti tohto obdobia z politického, taktického aj technického hľadiska. Ponúka výstižné vysvetlenia a dôvtipné ilustrácie či mapy najdôležitejších udalostí a míľnikov svetového vojenského konfliktu. Či už ste laik, študent alebo historik, táto kniha vás určite má čím zaujať.

***

Dočkali sme sa ďalšieho dielu série encyklopédií Veľké myšlienky, jednoducho vysvetlené, ktorý je tentokrát venovaný čisto II. svetovej vojne. Táto kapitola našich dejín je tak obsiahla, že je pochopiteľné, prečo je neustálym predmetom kníh, či už beletrie alebo literatúry faktu. Keďže sa mi táto séria encyklopédií už osvedčila, neváhala som ani nad touto a rozhodne neľutujem. 

Opäť nás knihou vedú kapitoly, ktoré nám poskytujú kompletný prehľad udalostí II. SV. Máme tu Počiatky vojny (1914 - 1939), čiže udalosti, ktoré predchádzali 2. SV. V kapitole V Európe prepuká vojna (1939 - 1940) máme prehľad všetkých "menších" konfliktov zo začiatku vojny v Európe. Nasledujú kapitoly Vojna sa rozširuje (1941 - 1942), kedy sa k vojne v Európe pridá aj zvyšok sveta, Karta sa obracia (1943 - 1944), v ktorej sú predstavné zásadné udalosti zvratu vo vojne, až sa dostávame k poslednej kapitole Posledná fáza vojny (1945), v ktorej autori opisujú posledné udalosti vojny, použitie atómových zbraní a dôsledky vojny. 

Táto kniha predstavuje veľmi dobrý prehľad a môže byť aj dobrým študijným materiálom pre sredoškolákov, pretože každá kapitola obsahuje aj časovú os s najdôležitejšími dátumami a zároveň poskytuje výborný, ale stále stručný prehľad. Určite je vhodná pre čitateľov, ktorí nemajú o 2. SV naštudované všetky detaily, ale je skôr pre čitateľov, ktorí si chcú pripomenúť najvýznamnejšie udalosti tejto obrovskej katastrofy. 

Encyklopédia si stále zachováva svoj, už štandardný, vzhľad a text je doplnený množstvom fotografií, schém a obrázkov. Už len vizuálne je kniha veľmi pútavá, čo jej však neuberá na obsahovej stránke. Mne sa kniha veľmi páčila, je fajn sa občas pozrieť na 2. svetovú vojnu aj cez fakty a tak trochu s odstupom, než cez tragické, často emocionálne veľmi vyčerpávajúce beletristické príbehy z tohto obdobia. 


Za poskytnutie recenzných výtlačkov ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihy si môžete kúpiť tu.

nedeľa 17. decembra 2023

Chirurgova dcéra (Recenzia)

Autor: Audrey Blake

Originálny názov: The Surgeon's Daughter

Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria:  Nora Beady
Diel: 2/2
Počet strán: 440
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Pokračovanie príbehu o žene, ktorá nasleduje svoj sen

Nora Beadyová je ako jediná študentka na prestížnej lekárskej fakulte v Bologni raritou. V 19. storočí sa od žien očakávalo, že zostanú doma a budú vychovávať deti. Norine nekonvenčné ambície stať sa právoplatnou chirurgičkou preto urážajú mužov v jej okolí. Ustavične je pod ich drobnohľadom, a kým úspechy považujú za samozrejmosť, každú chybu použijú ako dôkaz jej neschopnosti.
Až vďaka spojenectvu s Magdalenou Marenco, jedinou lekárkou v profesorskom zbore, má Nora šancu dokázať, že aj ženám patrí miesto v medicíne.

S Magdalenou vypracujú nové postupy na zlepšenie prelomového, no zároveň rizikového zákroku – cisárskeho rezu. Väčšina mužov neverí ich zisteniam a mnohí sa rozhodnú odoprieť svojim manželkám lekársku starostlivosť.

Keď Nora natrafí na pacientku, ktorá bez tejto operácie zomrie, čelí odporu zo všetkých strán a bezmocnosti. Ak sa zákrok podarí, mohla by zmeniť svet. Za neúspech však zaplatí všetkým – vzácnymi životmi, kariérou aj úlohou, ktorú ženám dovolia hrať v medicíne.

***

Taká som rada, že sme sa dočkali prekladu aj druhého dielu o ambicióznej Nore Beadyovej. Ju a aj jej najbližších som si veľmi obľúbila už v prvom dieli, a tak som bola veľmi zvedavá na jej ďalšiu cestu za snom stať sa lekárkou. Aj keď nemám vo svojom živote k medicíne nijaký výnimočný vzťah a nikdy som sa tomuto oboru nechcela venovať, v knihách mám túto tematiku veľmi rada, obzvlášť, keď sa týka jej raných začiatkov a vývoja. 

Nora Beadyová je veľmi silná hrdinka s jasnou predstavou o živote a tvrdo si ide za svojím snom. Od začiatku príbehu na ňu čaká množstvo prekážok, ale je nezlomná a postupne všetky prekážky zvládne. Páči sa mi pozornosť upriamená na utláčanie žien a zároveň aj boj proti takýmto myšlienkam. Celým príbehom nás sprevádza myšlienka zrovnoprávnenia a ženskej sily. V závere sa mi veľmi páčilo, ako prešibane Nora dosiahla to, po čom najviac túžila a všetkým dokázala, že si to zaslúži a je vážne dobrá v tom, čo robí. 

Aj keď som tento druhý diel čítala po roku, do príbehu som sa dostala okamžite. Začiatok bol trochu pomalší, kým sme sa zoznámili s novým prostredím, kde Nora pôsobí a s pomermi, aké tam panujú. Akonáhle prišli ale prvé problémy, dej sa rozbehol a tešila som sa na každú ďalšiu stránku. Niekedy som si musela spraviť prestávku, keď som sa bála, aké nepríjemnosti a nešťastia Noru ešte čakajú. Inokedy, aj keď ma tie mužské "nadpostavy" rozčuľovali, som musela rýchlo pár stránok pridať, aby som okamžite vedela, ako si s problémom Nora poradila a uistiť sa, že to dobre dopadlo :D

Vývoj medicíny nebola prechádzka ružovou záhradou, a tak aj opisy lekárskych postupov sú niekedy dosť nechutné. V dnešnej dobe nám mnohé veci prídu nepredstaviteľné, ale ja verím, že bez podobných výskumov by sme nikdy neboli tam, kde sme. Takže ďakujem za takéto silné osobnosti. Verím, že medzi mužmi boli aj ženské hrdinky, také ako bola aj Nora, a aj vďaka nim lekári môžu zachraňovať životy. 



                                                             Knihu si môžete kúpiť tu 

Malá princezná (Recenzia)

Autor: Frances Hodgson Burnett

Originálny názov: A Little Princess
Vydavateľstvo: Stonožka 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 192
Žáner: rozprávka 
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 4/5

Anotácia:

Nádherné nové vydanie nesmrteľného klasického príbehu o sile odhodlania a fantázie.

Malá Sara je výnimočne inteligentná a privilegovaná študentka Výberového lýcea pre mladé dámy pani Minchinovej, ktorá si majetok Sárinho otca cení oveľa viac než vedomosti a milú povahu svojej zverenkyne, a potajme na dievča žiarli. Obe, hoci každú z iného dôvodu, zdrví nečakaná správa o jeho smrti. Sara, ktorú majetok a otcovo rozmaznávanie nikdy nepoznačili a zostávala vždy skromná, sa zrazu ocitne v novej situácií – žije vykázaná v podkroví a pracuje ako slúžka. Ani bieda, útlak, hlad či zlé zaobchádzanie ju však nezlomia a vďaka fantázii a priateľstvu odolá aj tým najťažším skúškam v živote dieťaťa.
Pôvabný a dojímavý príbeh malej Sary vychádza v kompletnom revidovanom slovenskom preklade Oľgy Kralovičovej. Hlavná hrdinka je plná odhodlania nevzdávať sa za žiadnych okolností, k čomu jej dopomáha jej bohatá fantázia. Práve vďaka nej prekonáva aj najťažšie momenty vo svojom živote.
Toto nádherne ilustrované vydanie vychádza v takejto podobe v slovenčine po prvý raz a je obohatené o ilustrácie maliara Grahama Rusta, ktorý príbehu vdýchol jedinečnú dobovú atmosféru viktoriánskeho Anglicka.

***

Čítanie Malej princeznej bol návrat do detských čias, kedy som tento príbeh, spolu aj s Tajnou záhradou, milovala. Už vtedy som si veľmi obľúbila prostredie anglickej šľachty, obdobie kočov, dievčenských škôl a ďalekých obchodných ciest do Indie. A tak ako vtedy, aj teraz sa k podobným príbehom rada vraciam. Veľmi sa teším, že Malá princezná vyšla na novo v tomto krásnom ilustrovanom vydaní. 

Tento príbeh je na rozprávku pomerne dlhý a určite ho s deťmi neprečítate na jedno posedenie. Jednotlivé kapitoly sú ale dĺžkou tak akurát, aby ste ich čítali svojím deťom vy, alebo ich s textom necháte trošku potrápiť aj samotné. Ilustrácie text krásne dopĺňajú, a aj keď ich kniha neobsahuje veľa, sú výstižné a veľmi pekné. 

Z každej kapitoly na vás dýcha milota a inteligencia malého dievčatka a tak príbeh skrýva mnoho poučení a príkladov, ako aj zlé veci môžete obrátiť na niečo dobré. Sara je skvelá hlavná hrdinka a pre mnohé dievčatá môže byť inšpiráciou čo sa týka spoločenského správania, kamarátskych vzťahov, hrania a učenia. Nie vždy je príbeh len úsmevný, sú v ňom aj smutnejšie pasáže, ale aj také k životu patria a takýto príbeh ich jednoducho musí obsahovať. 

Je pravda, že dnešné deti môžu mať problém s dobou, do ktorej je príbeh zasadený. Predsa len sa jedná o klasické dielo, ktoré v dnešnej modernej dobe nemusí zaujať. Ak mu ale dáte šancu, môže sa vryť do pamäte tak, ako napríklad aj mne a pokojne si ho budú vaše deti pripomínať s láskou aj vo svojej dospelosti. 

   
                         Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar/Stonožka.

                                                           Knihu si môžete kúpiť tu   

piatok 15. decembra 2023

Dokonalá korisť (Recenzia)

Autor: Helen Fields

Originálny názov: Perfect Prey
Vydavateľstvo: Lindeni 2023
Séria: D. I. Callanach
Diel: 2/7
Počet strán: 408
Žáner: detektívka
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Druhý diel dokonalej krimi série s detektívom Callanachom a inšpektorkou Turnerovou.

Edinburgh sa stáva európskou metropolou hrôzy. Uprostred hudobného festivalu niekto ostrou čepeľou rozpára brucho charitatívnemu pracovníkovi. V mnohotisícovom dave hudobných fanúšikov si vraha nikto nevšimne. Onedlho nájdu na dne smetnej nádoby učiteľku materskej školy zaškrtenú jej vlastným šálom. Polícia nepozná motívy a nevie nájsť žiadne stopy vedúce k páchateľovi, až kým sa nezačnú po meste objavovať podozrivé graffity. Vrah nimi oznamuje ďalšiu obeť. Čím nevinnejšia bude korisť, tým pre šialeného vraha lepšie...

***

Druhý diel série a ja mám pocit, že tu máme adepta na NAJlepší diel série. Neviem veru, či toto niektorý ešte prekoná, pretože tu je latka nastavená naozaj vysoko. Dokonalé vyšetrovanie s dokonalými postavami. Táto autorka vie presne skĺbiť pomer práce a osobného života, v jej príbehoch sa to skvele prelína a dopĺňa. Dvojica vyšetrovateľov Callanach a Turnerová je na špičke rebríčka v sympatickosti a aj keď im to spolu prajete, nebudete chcieť, aby tu prišlo už teraz, pretože tá ich chémia a to napätie medzi nimi je jednoducho skvelé. 

V podstate máme v tejto časti až tri linky vyšetrovania. Dve ktoré, sa vzájomne nejakým záhadným spôsobom prelínajú a tá tretia je úplne mimo, ale výrazne tie dve ovplyvní. Autorka si vzala naozaj veľké sústo, ale podľa mňa jej všetko pekne do seba zapadalo, malo to hlavu a pätu, logické vysvetlenia a samotný nápad s takouto zápletkou bol podľa mňa jednoducho výborný. Počas čítania si naozaj nemáte kedy oddýchnuť, vyšetrovatelia sú neustále v plnom nasadení a okrem toho riešia aj súkromné problémy. 

Medzi Callanachom a Turnerovou to tu trochu škrípe, čo ma strašne štvalo, ale zároveň som sa tešila, ako sa to na konci určite všetko vysvetlí. Veľmi sa mi na Callanachovi v tomto dieli páčilo, ako obchádza pravidlá a predpisy. Dokonca sa dal pri vyšetrovaní dokopy s novinárom a zločincom, čo bol dosť riskantný ťah. Ale karty to pekne zamiešalo a pribudla veľmi sympatická nová postava do ďalších dielov. 

Kade chodím, tade túto sériu odporúčam. Keď sa ma niekto opýta na dobrú detektívnu sériu, vždy poviem túto. Neviem prečo som si ju tak obľúbila. Jasné, možno nejaké malé mikro nedostatky by sa tu našli, ale úprimne? Ja ich tu jednoducho hľadať nepotrebujem. Páči sa mi to tak, ako to autorka napísala a teda tento diel za mňa určite 5 ***** ! 😉

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu.

nedeľa 10. decembra 2023

Kuchárka z Castamaru: V dobrom i v zlom (Recenzia)


Autor:
Fernando J. Muñez
Originálny názov: La Cocinera de Castamar
Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2023
Séria: Castamar
Diel: 2/2
Počet strán: 432
Žáner: historický román

Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Clara Belmonteová pracuje ako hlavná kuchárka na castamarskom panstve. Talentované dievča dokáže vyčariť neobyčajne lahodné pokrmy, ktorým nie je možné odolať. Prísna správkyňa doňa Úrsula sa na rastúcu popularitu a na dosiahnuté úspechy mladej kuchárky pozerá s nedôverou, no v istom zmysle ju obdivuje. Vzdelaná a dobre vychovaná Clara tajne miluje dona Diega a zdá sa, že ani ona mu nie je ľahostajná.

Môže veriť jeho citom? Nájdu zaľúbenci odvahu čeliť spoločenským konvenciám a podlému sprisahaniu dona Enriqua, ktorý si zaumienil zničiť vojvodu a jeho najbližších?

***

Keď sa mi dostal do rúk druhý diel Kuchárky z Castamaru, hneď som si ho chcela zaznačiť na Goodreads. Avšak druhý diel tam stále nebol a až po prieskume som zistila, že Kuchárka z Castamaru žiadny ďalší diel nemá, ale u nás vyšla samostatná kniha na dve časti. Na jednej strane to chápem, v origináli má takmer 800 strán, ale ocenila by som, keby som túto informáciu vedela vopred. Taktiež to vysvetľuje, prečo som pri "prvom dieli" mala pocit, že kniha skončila presne v strede deja. 

Vzhľadom na to, že ide o druhú polovicu knihy, prezrádzať o deji nechcem veľa. V príbehu sledujeme panstvo Castamar, do ktorého prišla slúžiť nadaná kuchárka Clara, ktorá okamžite očarila dona Diega, pána Castamaru. Samozrejme, Clara sa postupne do Diega zamiluje, situáciu však okrem spoločenských konvencií komplikuje aj sprisahanie, ktoré proti Diegovi zosnoval don Enrique. Ten túži jedine po tom, aby Diega zničil. 

Zo začiatku som mala veľký problém zorientovať sa v príbehu, keďže prvý diel som čítala pred rokom a množstvo postáv som si už takmer vôbec nepamätala. Postupne sa mi však vybavilo, kto je kto a dokázala som sa do príbehu ponoriť. Táto druhá kniha mala rozhodne lepšie tempo, svojím spôsobom mi to pripomínalo klasické francúzske historické diela, ako napr. Angelika alebo Traja mušketieri, a tak ma kniha naozaj bavila a bola som zvedavá, ako to nakoniec celé dopadne. 

Stále si myslím, že kniha ani v origináli nemusela mať 800 strán, stačilo zoškrtať nudnejšie, nezáživné pasáže v prvej polovici a do 500 strán by sa autor pokojne zmestil, knihe by to len prospelo. Zároveň si však myslím, že keby kniha vyjde ako celok, resp. dve knihy rýchlo za sebou a čitatelia majú šancu si prečítať celý príbeh naraz, bolo by to lepšie riešenie. Ak ste teda ešte Kuchárku z Castamaru nečítali, teraz je ten správny čas po nej siahnuť a prečítať obe knihy za sebou. Dostanete prepracovanejší a napínavejší príbeh a ak ste fanúšikmi historických príbehov okorenených trochou telenovely, určite je Kuchárka z Castamaru tá správna voľba. 




Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

piatok 8. decembra 2023

Počúvaj ma (Recenzia)

Autor: Tess Gerritsen

Originálny názov: Listen to Me

Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria:  Rizzoli & Isles 
Diel: 13/13
Počet strán: 328
Žáner:  detektívka
Moje hodnotenie knihy: 4/5
Moje hodnotenie obálky: 3/5

Anotácia:

Mamy to vedia najlepšie... Ale kto ich počúva?

Detektívka Jane Rizzoliová z Bostonského oddelenia vrážd a súdna lekárka Maura Islesová riešia na prvý pohľad nezmyselnú vraždu. Vdovu a zdravotnú sestru Sofiu Suarezovú ktosi dobil na smrť v jej vlastnom dome. Medzi ľuďmi všeobecne obľúbená Sofia mala podľa všetkého v posledných dňoch života veľa tajomstiev. A keď Jane zistí, čo spája Sofiu a obeť náhodnej dopravnej nehody spred niekoľkých mesiacov, prípad sa ešte viac zamotá. Isté je len to, že vrah urobí čokoľvek, aby svoje tajomstvo uchoval v bezpečí.

Odkedy sa dcéra Angely Rizzoliovej stala detektívkou na oddelení vrážd, Angela sa poriadne nevyspala. Jej pozornosti neunikne nič, čo sa vo štvrti odohráva. Vyplašia ju klebety o úteku tínedžerky aj čudní susedia, ktorí sa prisťahovali do domu oproti. Kiežby ju Jane počúvala! Ona však Angeline obavy pripisuje príliš bujnej fantázii. Podľa Angely náhody neexistujú a v blízkom okolí číha skutočný nepriateľ.

V prípade Sofie Suarezovej majú Jane a Maura čo robiť, aby vyriešili zamotaný prípad. Neprehliadnu však niečo zlovestnejšie, čo sa odohráva v ich bezprostrednej blízkosti?

***

Milovníkom detektívneho žánru sériu Rizzoli & Isles určite nemusím nijako zvlášť predstavovať. A tí, čo tento žáner nevyhľadávajú ju možno zaregistrovali nie v knižnej podobe, ale skôr ako seriál v TV. Pre mňa sú obe spracovania, či už knižné, alebo to seriálové, srdcovými záležitosťami. Detektívku Jane Rizzoli a súdnu lekárku Mauru Isles jednoducho milujem! (Priznávam, Mauru o čosi viac 😊 ) 

Autorka sa k tejto sérií vrátila po piatich rokoch a my sme sa tak konečne dočkali trinásteho dielu. Určite je ideálnejšie sériu čítať po poradí, najmä zo začiatku, aby ste sa čo najlepšie zoznámili s postavami, ale neskôr si myslím, že nie je problém čítať sériu aj poprehadzovane. Ja som napríklad skočila zo šiesteho dielu na trinásty a absolútne mi to neprekážalo. 

Máme tu zaujímavý spôsob rozprávania. Jane, Maura a Amy sú rozprávané v er-forme a Janina mama Angela rozpráva v ich-forme. Použitie oboch foriem rozdelilo knihu prehľadne na dve odlišné linky. Jane s Maurou vyšetrovali na prvý pohľad jednoduchú vraždu vlúpania, ale postupné stopy ich zaviedli niekoľko rokov späť k inému zločinu, ktorý nebol nikdy vyriešený. Naozaj ide o veľmi zamotaný a premyslený prípad s pomerne veľkým počtom zainteresovaných a vypočúvaných postáv. Nakoľko dej naozaj odsýpa rýchlym tempom, treba čítať pozorne a snažiť sa rýchlo orientovať medzi postavami a ich väzbami. Ideálne, ak knihu prečítať na jedno otvorenie, čo vzhľadom na autorkin štýl, naozaj nie je problém. 

Angela viedla svoje vlastné pozorovania na ulici, kde žije už niekoľko desiatok rokov. Zisťuje, že ani taký dlhý čas nestačí na to, aby ľudí skutočne spoznala a ako pravá gossip girl ulice sa zamotáva do rôznych problémov. Je skvelou postavou série, oživuje ju a dodáva jej vtip a odľahčenie. Pri nej som mala pocit, že čítam nejakú cozy-mystery z malej anglickej dedinky 😃

Ako inak, knihu odporúčam. A som veľmi zvedavá, koľko budeme čakať na štrnásty diel. Našťastie, mám ešte nejaké knihy z tejto série neprečítané, takže keď dostanem opäť chuť na šarmantnú spoločnosť týchto dvoch dám, mám si čo rozčítať 🙃

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar.

                                                             Knihu si môžete kúpiť tu  

pondelok 4. decembra 2023

Jablká nepadajú ďaleko (Recenzia)

Autor: Liane Moriarty

Originálny názov: Apples Never Fall
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 448
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Milovaní nás dokážu zraniť najhlbšie

Všetci v meste poznajú Delaneyovcov, úspešnú rodinu tenistov, v ktorej lásku ku kurtom našli všetky generácie. Stan a Joy sa spoznali vďaka tenisu a odvtedy to medzi nimi len iskrilo. Po päťdesiatich rokoch manželstva však aj posledná iskra vyhasla, a keď predajú spoločne vybudovanú tenisovú akadémiu, neostane nič, čo by ich spájalo. Samozrejme, okrem štyroch detí a nádeje na vnúčatá. Potom im raz v noci zaklope na dvere neznáma zakrvavená mladá žena. Predstaví sa ako Savannah a prosí o záchranu pred násilným partnerom. Delaneyovci neváhajú a dobrosrdečne ju prijmú pod svoju strechu. Onedlho však Joy zmizne a aj po Savannah akoby sa zľahla zem. Jediným podozrivým je Stan, a hoci odmieta priznať vinu, určite niečo tají. Čo sa naozaj stalo? Kam zmizla mama a ako to súvisí so záhadnou neznámou? Neistota a pochybnosti postavia súrodencov proti sebe a nútia ich prehodnotiť rodinnú minulosť. Inak nikdy neodhalia pravdu.

***

Od Liane Moriarty som zatiaľ prečítala len dve knihy, napriek tomu, že ide o mimoriadne plodnú autorku. Manželovo tajomstvo sa mi páčilo veľmi, Veľké malé klamstvá o dosť menej, ale autorkin štýl ma baví, a tak som sa tešila aj na jej novinku Jablká nepadajú ďaleko. 

Autorka má celkom zvláštny štýl písania. Vymyslí si pomerne jednoduchú zápletku, ale zakomponuje do nej veľmi veľa postáv a častokrát píše veľmi všeobecne a nejasne, aby vyvolávala zvedavosť a napätie. A tak je dej pomerne jasný a priamočiary, ale Liane Moriarty ho dokáže rozťahať na niekoľko sto strán a pozornosť čitateľa odvádza mnohými, často nepodstatnými, smermi. Ani tu tomu nebolo inak. Jablká sú pomerne hrubá kniha, vzhľadom na to, čo sa v nej za celú dobu vlastne vyrieši. 

Kniha je písaná striedaním dvoch časových rovín. Súčasnosť, kedy hľadáme matku rodiny Delaneyovcov a obdobie pred rokom, kedy sa v tejto rodine objavila neznáma mladá žena a veci sa začali komplikovať. V tejto dejovej linke sledujeme striedavo pohľady matky Joy, otca Stana a ich štyroch detí. Autorka sa podrobne venuje ich životným situáciam, analyzuje ich rozhodnuia, spomína na určité okamihy z detstva, ktoré ich formovali, a tak trochu sa zamýšľajú nad tým, čo urobili zle a či sú so svojím životom vlastne spokojní. 

Súčasná linka je písaná dosť neurčito, autorka začína kapitoly častokrát bez toho, aby uviedla, kto v nich vystupuje a my tak máme možnosť si veľa vecí domýšľať a tipovať, čo v tejto na prvý pohľad idylickej rodine neklape. A postupne začínate tušiť, že tam toho neklape viac a všetci sú divní. Tieto časti ma bavili viac, boli kratšie a mali lepšie tempo. Záver bol veľmi dobrý. Autorka uzatvorila príbeh každej postavy z rodiny Delaneyovcov a všetko pekne preplietla s vecami, ktoré sa veľmi nenápadne spomínali v priebehu knihy. 

Nakoľko autorka do tohto románu nahustila veľmi veľa postáv, venovala sa aj banálnym všedným veciam, zrejme aby tak v nich ukryla temnejšie tajomstvá rodiny, dej sa niekedy zbytočne vliekol. Čítanie ma síce bavilo, na túto pomerne nesympatickú, ale zaujímavú rodinu som bola celkom zvedavá, ale neubránim sa pocitu, že pokojne aspoň sto strán mohla autorka vynechať. Myslím si ale, že toto je jedna z tých kníh, ktoré by boli možno lepšie a zaujímavejšie sfilmované. Presne tak som to mala aj s jej knihou Veľké malé klamstvá. Kniha ma miestami dosť nudila, ale seriál absolútne milujem.     



Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 2. decembra 2023

Želám si Vianoce každý deň (Recenzia)

Autor: Milly Johnson

Originálny názov: I Wish It Could Be Christmas Every Day Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 352
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Blížia sa Vianoce. Hostinec v srdci yorkshirských močarísk sa stane nečakaným útočiskom pre šesť ľudí, ktorí hľadajú úkryt pred snehovou búrkou. Mary už štyri roky túži, aby sa do nej jej šéf Jack zaľúbil, no on ju vníma iba ako asistentku. Spojí ich zlé počasie a dostane Mary šancu, na ktorú čakala? Bridge a Luke sa majú stretnúť, aby podpísali rozvodové papiere. Spoločné chvíle v malej dedinke v nich však vyvolajú priveľa príjemných spomienok – a lásky? Charlie s Robinom sú na ceste do luxusného hotela v Škótsku, kde majú prežiť výnimočné Vianoce. Vynahradí im starý hostinec drahú dovolenku a splní sa im, v čo dúfajú?

Ako spoznať, kedy ostať a kedy odísť, kedy hranice tolerovať a kedy ich posúvať?

Nechajte sa očariť príbehom o priateľstve, o láske, o smiechu, o koláčoch a o kúzle Vianoc.

***

Vždy pred Vianocami si rada prečítam knihy s touto tematikou a už skôr si navodím nielen vianočnú pohodu, ale aj pravú až rozprávkovo bielu zimu, ktorá dotvorí dokonalú sviatočnú atmosféru. 

V tomto príbehu vystupujú tri dvojice ľudí a jedná rozhlasová stanica, ktorá sa dá naladiť. Táto skupinka ľudí neplánovane uviazne kvôli snehovej kalamite v malom odľahlom a opustenom hostinci, v ktorom nájdu útočisko. Spočiatku boli všetci rozladení z toho, že neočakávaný prídel snehu im nedovolí plniť si naplánované povinnosti, ktorým prikladali vysokú dôležitosť. V hostinci boli odrezaní od okolitého sveta, našťastie bol vybavený palivom a jedlom, akoby počas Vianoc očakával hostí. 

Postupne sa šesť veľmi odlišných ľudí, ženy - muži, mladí - starší - postarší, bohatí - menej solventní, s rôznymi zamestnaniami a s rôznymi bydliskami, spoznávajú, zverujú sa navzájom so svojimi životnými osudmi a túžbami, a prežijú spoločne Vianoce so všetkými zvykmi, čo k nim patria. Od výroby papierových ozdôb, prípravy jedla a darčekov, spievania kolied až po stavanie snehuliakov. Vzájomne si pomáhajú a prebúdzajú v sebe potláčané pocity a nové pohľady a názory na život. Spoločne prežijú nezabudnuteľné Vianoce. 

Knihu hodnotím ako veľmi dobrého a vtipného spoločníka po celodennom predvianočnom zhone a pri pití večerného voňavého čaju alebo punču. Siahla som po knihe plnej vtipných prirovnaní, na ktorých som sa dobre bavila. Je to skôr rozprávka, lebo v skutočnom terajšom hektickom spôsobe života to je úplne inak. Škoda. Je nepredstaviteľné a nereálne, aby všetci ľudia počas celého roka boli k sebe dobrí, milí, trpezliví, ústretoví a nápomocní. Skúsiť to ale môžeme aspoň počas Vianoc :) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri. 

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

streda 29. novembra 2023

Spoza čarovného prútika (Recenzia)

Autor:
Tom Felton
Originálny názov: Beyond the Wand: The Magic and Mayhem of Growing Up a Wizard
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 336
Žáner: autobiografia

Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*


Anotácia:
Ohlásili prestávku a Gambon vyčaroval zo svojej brady cigaretu. Nás dvoch bolo často vídať pred skladom, v ktorom stála Astronomická veža, ako si užívame „závan čerstvého vzduchu“, ako sme tomu hovorili. Okolo nás pobehovali maliari, štukatéri, tesári a elektrikári a medzi nimi sme ja a Dumbledore poťahovali z cigariet.

Dospievanie Toma Feltona od nakrúcania filmu Piadimužíci po úlohu čarodejníka rozhodne nemožno označiť za obyčajné. Vo svetle reflektorov sa ocitol už ako dvanásťročný, keď získal kultovú rolu Draca Malfoya vo filmoch o Harrym Potterovi.
Tom prvý raz úprimne a s humorom jemu vlastným opisuje, aké to bolo vyrastať na plátne a byť súčasťou čarodejníckeho sveta. Hovorí o zlomovom bode vo svojom živote, o filmovom zákulisí a priateľoch, ktorých počas desiatich rokov získal, ako aj o kladoch a záporoch slávy a života po skončení nakrúcania potteroviek.

Pripravte sa na stretnutie so skutočným čarodejníkom.

***

Napriek tomu, že Tom má len 36 rokov, rozhodol sa svoj život fanúšikom priblížiť v autobiografii. Samozrejme, v tomto prípade to je pochopiteľné - Harry Potter, vďaka ktorému sa preslávil, je taký pojem a tvoril takú časť jeho života, že už len samotné zážitky z natáčania by vystačili na niekoľko kníh. Tom nám však vo svojej spovedi približuje svoj život nielen počas natáčania filmov, ktoré v podstate definovali jednu celú generáciu, nielen jeho samotného, ale aj život pred a po nich. 


Aj keď, že životopisy až tak často nečítam, pokiaľ sa týkajú osobnosti alebo témy, ktorá ma zaujíma, rada po nich siahnem. V tomto prípade tomu nemohlo byť inak. Tom mi na základe jeho naozaj úprimnej spovede príde ako veľmi príjemný, rozhľadený človek, s ktorým síce sláva trochu zamávala, ale vďaka pomoci a pokore to ustál a mohol nám otvorene priblížiť svoj život. Tom nás prevedie svojím detstvom, najväčšiu časť prirodzene venuje životu počas natáčania Harryho a v posledných kapitolách sa zameriava na svoj život po natáčaní, presťahovanie do LA, na svoje psychické zdravie a knihu uzavrie cenným, pozitívnejším odkazom.  

Jeho prirodzený, nenútený štýl písania mi pripadal veľmi autentický (čo pri autobiografiách veľmi oceňujem) a knihu som prečítala raz-dva. Text dopĺňa aj zopár fotiek, vždy sú to zachytené momenty, ku ktorým sa dozvieme aj nejaký príbeh. Napriek tomu, že občas preskočí v čase, v tomto prípade mi prišlo usporiadanie logické a neprekážalo mi - napr. v životopise Matthewa Perryho (RIP 😢) mi jeho skákanie v čase prišlo chaotické a jeho kniha sa mi čítala oveľa ťažšie (samozrejme, je to spôsobené aj tým čo v nej Matthew opisoval). 

Mnohé veci ma prekvapili, napr. že Tom bol od detstva vášnivý rybár, ako prebiehal jeho casting na Harryho, vďaka čomu ho na rolu Draca obsadili alebo že za učiteľským stolom v Hlavnej sieni sa ocitol aj jeho vlastný starý otec. Každému z dôležitých postáv venuje vo svojej knihe kapitolu a takisto venuje spomienku aj zosnulým hercom a herečkám. 

Pre fanúšikov Harryho je toto určite povinná jazda. Neviem, ako by si užili čítanie ľudia, ktorý tento príbeh nepoznajú, aj keď takých je pravdepodobne minimum, keďže naozaj veľkú časť tvoria spomienky na ľudí a zážitky počas rokov strávených v Rokforte. Som rada, že som Toma mohla spoznať na základe jeho rozprávania a bola by som veľmi rada, keby svoje knihy vydá kľudne aj každá z postáv a predstaví nám náš milovaný čarodejnícky svet zase zo svojho pohľadu. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar.
Knihu si môžete kúpiť tu