Stránky

piatok 29. novembra 2019

Deväť brestov (Recenzia)

Autor: Robert Bryndza
Originálny názov: Nine Elms
Vydavateľstvo: Lindeni 2019
Séria: Kate Marshall
Diel:  1/3
Počet strán: 405
Žáner:  detektívka, thriller
Moje hodnotenie obálky: 1/5


Anotácia:
Robert Bryndza je pripravený dobyť svet ďalším bestsellerom. Na scénu prichádza vyšetrovateľka Kate Marshallová, ktorá zažila kruté poníženie a teraz musí bojovať nielen o svoju povesť, ale aj o holý život...
Kate Marshallová bola vychádzajúcou hviezdou londýnskej metropolitnej polície. Mladej ambicióznej vyšetrovateľke sa podarilo chytiť obávaného sériového vraha známeho pod prezývkou Kanibal z Deviatich brestov. Jej úspech sa však čoskoro zmenil na nočnú moru a Kate zakúsila traumu, zradu aj verejnú potupu. Jej nádejná kariéra sa napokon skončila nevídaným škandálom.
Od týchto nešťastných udalostí uplynulo pätnásť rokov. Kate prednáša na univerzite a vedie pokojný život na anglickom pobreží, keď do jej života opäť vtrhne zločin. Na scéne sa objavil imitátor Kanibala z Deviatich brestov, ktorý chce zavŕšiť jeho krvavé dielo...

***

Robert Bryndza je u nás veľmi obľúbený autor a aj keď ma jeho knihy zaujali už dávnejšie, zatiaľ som nemala možnosť si nejakú z nich prečítať. Keď som premeškala prvý diel z jeho predchádzajúcej série s vyšetrovateľkou Erikou Fosterovou, každým ďalším som sa od jeho kníh už len vzďaľovala, pretože som nestíhala dobiehať zameškané. Teraz však prichádza s novou sériou a ja si ju tentokrát už nenechám ujsť. Za prvé preto, že táto anotácia so sériovým vrahom vyzerala obzvlášť zaujímavo a za druhé preto, lebo som bola naozaj veľmi zvedavá, ako mi autorov štýl sadne a či sa pripojím k davu jeho fanúšikov.

Kniha začína udalosťami spred pätnástich rokov, kedy vyšetrovateľka Kate Marshallová odhalila totožnosť sériového vraha z Deviatich brestov Petra Conwaya. Žiaľ, stálo ju to kariéru a vo veľkej miere to ovplyvnilo aj jej súkromný život. Po vrahovi jej zostali temné spomienky, ktoré sa pokúšala zahnať alkoholom a dieťa, o ktoré sa nedokázala postarať, preto si ho do starostlivosti zobrala Katina matka. Hneď od prvej stránky autor nasadil veľmi rýchle a akčné tempo. Povedala som si "WAU, tak toto vyzerá na poriadnu jazdu!". A nemýlila som sa :)

Po pätnástich rokoch sa Kate zdá, že história sa opakuje a kanibal z Deviatich brestov je akoby opäť na slobode. Ale veď predsa Peter je stále zatvorený na prísne stráženom psychiatrickom oddelení! Má veľmi prísne bezpečnostné opatrenia, ktoré pripomínajú celu slávneho Hannibala. Kate uvažuje, kto a prečo napodobňuje Petrove vraždy a začína mať strach nielen o seba, ale predovšetkým o svojho syna Jakea.

Chtiac-nechtiac je Kate zatiahnutá do vyšetrovania a so svojím univerzitným asistentom sa ako súkromní detektívovia púšťajú pátrať po stopách "staro-nového" kanibala z Deviatich brestov. Nové vraždy stále pribúdajú a Kate pomaly dochádza čas. Stále však postupne odhaľuje nové stopy, ktoré ju vedú nielen späť k Petrovi, ale aj k jeho napodobiteľovi.

Výborné tempo, ktoré autor nasadil od samého začiatku, vydržalo až do poslednej stránky. Autor presne vie, čo má svojim čitateľom ponúknuť, aby uspokojil ich očakávania a priniesol im nadšenie z čítania jeho kníh. Zvolil výborný námet. Myslím, že nie som jediná, ktorá obľubuje v knihách sériové zločiny. Okrem toho tu nemáme jedného, ale hneď dvoch takýchto šialencov. Jeden je na slobode a druhý poťahuje nitky zo svojej väzenskej (alebo presnejšie psychiatrickej) cely. Prostredie psychiatrických liečební s takto narušenými jedincami je pre mňa veľmi zaujímavé a som zvedavá na všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré sa v nich aplikujú. Taktiež  nevychádzam z údivu pri nápadoch, ktoré tieto opatrenia aj tak dokážu obísť a väzni dostanú presne to, čo chcú a potrebujú.

Kate mi zatiaľ neprirástla úplne k srdcu, nemám veľmi v obľube hrdinky a hrdinov, ktorí stále zápasia s alkoholickými závislosťami, ale verím, že postupne sa tejto neresti zbaví a v ďalších dieloch sa predvedie ako úspešná súkromná detektívka.

Koniec bol, samozrejme, dobrý, ale na môj vkus trochu prirýchly. Odhalenie a chytenie vraha prebehlo strašne rýchlo a ani som sa nestihla spamätať a už som otáčala poslednú stránku. Nechcem veľa prezrádzať, ale určite sa máme ešte na čo tešiť v ďalších dieloch. Mám pocit, že medzi Petrom a Jakeom ostalo veľa nevypovedaného. Robert Bryndza sa touto knihou zaradil medzi autorov, ktorých knihy si určite nenechám ujsť. Jeho štýl mi vyhovuje, presne takýto druh detektívok mám rada. Majú spád, dobre vygradovaný dej, čítajú sa rýchlo a dokážu si udržať moju pozornosť a zvedavosť až do samotného konca. Idem zháňať sériu s Erikou a užiť si aj tieto knihy! :)

Moje hodnotenie:


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

Knihu si môžete kúpiť tu

Evie

pondelok 18. novembra 2019

Deň, keď si zmizol (Recenzia)

Autor: John Marrs
Originálny názov: When You Disappeared
Vydavateľstvo: Ikar 2019
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 336
Žáner:  psychothriller
Moje hodnotenie obálky: 1/5


Anotácia:
Chcela vedieť pravdu, ale nakoniec zistí, že by bolo lepšie, keby sa ju nikdy nedozvedela.
Catherinin pokojný život ženy v domácnosti a matky troch malých detí sa rýchlo zmení na nočnú moru. Jej manžel Simon sa jedného dňa stratí. Catherine je presvedčená, že ju neopustil dobrovoľne, a zúfalo ho hľadá. Čoskoro však musí čeliť tvrdej realite a pre finančné problémy takmer príde o zdravie aj strechu nad hlavou.
Simon medzitým vedie bezstarostný život a cestuje po svete. Tajomstvo svojej minulosti je odhodlaný strážiť za každú cenu, aj keby to znamenalo uchýliť sa k podvodom a násiliu.
Ale prečo odišiel?
Catherine dostane na túto otázku odpoveď až po dlhých dvadsiatich piatich rokoch, keď sa stratený manžel zrazu objaví na jej prahu. Počas ich posledného búrlivého stretnutia vyjdú najavo tajomstvá, klamstvá a nedorozumenia, ktoré ich pred rokmi od seba odtrhli a poznačili životy nielen im, ale aj ich deťom.

***

Pre mňa neveľmi lákavú obálku kompenzuje zaujímavá a tajomná anotácia. Mám rada príbehy s nevyriešenými tajomstvami z minulosti a postupné odhaľovanie pravdy. V knihe sa striedajú kapitoly z pred dvadsiatich piatich rokov z pohľadu hlavného hrdinu Simona s kapitolami, ktoré zobrazujú Catherinin život. Na konci každej je krátky úsek zo súčasnosti, kde sa už Simon s Catherine opäť stretli a Simon vysvetľuje, čo všetko je za jeho zmiznutím, kde a ako prežil toľko rokov a prečo sa vrátil. 

Okrem tejto základnej príbehovej linky nám autor ponúka aj Simonove spomienky z detstva a čitateľovi tak predostiera otázku, či je zlo vrodené a jednoducho je v človeku už od narodenia, alebo je výchova hlavným faktorom formovania ľudskej osobnosti. 

Len veľmi ojedinele narazím na knihu, kde by mi bol hlavný hrdina tak veľmi nesympatický ako tu. Simon mi od prvej strany išiel na nervy. Jeho ľutovanie, podozrievanie a detinské správanie by si zaslúžilo poriadny preplesk a aj keď som si počas celého čítania nebola celkom istá, či aj Catherine nenesie časť viny na tom, ako sa Simon správal, ľutovala som ju. Výborne vykreslená ľudská sebeckosť a bezohľadnosť. 

Catherine naopak, zo začiatku možno trochu rozmaznaná manželka, vyzrela v ženu, ktorá sa ale nenechala zničiť ani nepríjemnými a neopodstatnenými obvineniami. Aj keď bola miestami zúfalá, nevzdávala sa a znovu sa dokázala postaviť na nohy. Či už si to potrebovala dokázať sama pred sebou alebo to robila pre svoje deti. 

Niektoré pasáže knihy mali veľmi stiesnenú atmosféru a doslova na vás dýcha zúfalstvo z každej strany. Inde na vás čaká úplne narušené zmýšľanie jedinca a nevyrovnaný vzťah samého pred sebou. Ku koncu, keď sa odkrývalo z minulosti stále viac a viac, doslova do vás preniknú dôsledky ťažkých chorôb a na čitateľa to môže pôsobiť až depresívne. 

Deň, keď si zmizol je výbornou ukážkou toho, aká dôležitá je komunikácia a dôvera vo vzťahu. Tu však prevládajú staré krivdy, nedorozumenia a pochybnosti. Miestami poriadne psycho a naopak inde celkom poučný príbeh, ktorý si svojou uveriteľnosťou získa určite nejedného čitateľa. Aj keď vás možno záverečné odhalenie až tak nešokuje, ja oceňujem, že bolo reálne a celý príbeh bol viac uveriteľný a skutočný. Konečne žiadny pokus o veľký WAU efekt, z ktorého nakoniec autor aj tak nevie vykorčuľovať. Dôstojné ukončenie príbehu dvoch nešťastných ľudí, ktorý mohol prebiehať vlastne úplne inak. 

Moje hodnotenie:

Evie

streda 13. novembra 2019

Posledný Namsara (Recenzia)

Autor: Kristen Ciccarelli
Originálny názov: The Last Namsara
Vydavateľstvo: CooBoo 2019
Séria: Iskari 
Diel:  1/3
Počet strán: 376
Žáner:  YA, fantasy
Moje hodnotenie obálky: 5/5


Anotácia:
Prvý diel fantasy trilógie, v ktorej vedú ľudia dávnu vojnu s drakmi. A jedno dievča ich má za úlohu všetkých vyzabíjať.
Princezná Asha je najobávanejšia lovkyňa drakov. Privoláva ich rozprávaním prastarých legiend, ktoré síce drakov prilákajú, ale zároveň im dodávajú dávno zabudnutú moc – opäť chrlia oheň. Ignoruje tak všetky kráľove príkazy. Dávne legendy totiž stáli kráľovnú život. A takmer aj Ashu. Pred vyše desiatimi rokmi ju drak pri love popálil, Asha takmer zomrela a drak vypálil polovicu kráľovstva.
Keď jej kráľ prikáže skoliť obávaného prvodraka Kozua, Asha zacíti príležitosť ako splatiť dlh svojmu mestu a kráľovstvu. Aby pokorila najmocnejšieho zo všetkých drakov, musí sa postaviť vlastnej minulosti, odolať volaniu rozumu a počúvať svoje srdce. Časy sa však menia a dávni hrdinovia, ktorých poznala len z prastarých legiend, jej ožívajú pred očami s neuskutočniteľnými výzvami. Lebo aj ľudia z čírej temnoty dokážu chytiť svoj osud do vlastných rúk a nájsť cestu k dobru.

***

Mám pocit, že dračí boom je už takpovediac za nami a momentálne už naozaj len sem-tam narazím na knihu s touto tematikou. Ale nakoľko sú mi tieto záhadné príšerky sympatické a rada o nich čítam rôzne vybájené príbehy, zatúžila som si túto knihu okamžite prečítať. Ale ešte skôr, ako som vedela, o čom bude, ma najskôr upútala táto nádherná obálka, ktorá je naživo ešte oveľa výraznejšia. Tie zlaté fliačiky na nej sa vo svetle krásne trblietajú a celá kniha pôsobí naozaj luxusne :) 

Asha je princezná, ktorej hlavnou úlohou je lov drakov. Ako neohrozená a strach naháňajúca Iskari má za úlohu zabiť toho najobávanejšieho a najnebezpečnejšieho draka zo všetkých - Kozua. Ak sa jej to podarí, vyhne sa nežiaducemu sobášu s mužom, ktorého jej vybral otec, keď bola ešte dieťa. To je pre ňu najväčšia motivácia a je plná odhodlania aj napriek tomu, že proti Kozuovi už raz stála a neuspela. Ako pripomienku na tento jej jediný neúspešný boj má na tvári jazvu a spomienku na zhorené mesto. 

Autorka vymyslela nový svet s celkom zaujímavým fungovaním. Veľkú moc v ňom majú legendy a príbehy, ktoré v knihe rozpráva Iskari a tým celý príbeh ozvláštňuje a zároveň sa tým pre mňa stal uveriteľnejším. Mnohé veci ale autorka spomína viackrát, čo bolo pre mňa trochu otravné. Evidentne je kniha určená mladším čitateľom, je použitý jednoduchý jazyk a nie veľmi zložité zápletky. Dej je predvídateľný, ale nájdu sa momenty, ktoré dokážu prekvapiť.

Napriek tomu, že kniha má aj svoje nedostatky, nemožno jej uprieť, že keď sa raz začítate, je ťažké ju odložiť, pretože je nabitá akciou na každej stránke. Dej je rýchly, neustále sa niečo deje, postavy sa veľmi rýchlo premiestňujú z miesta na miesto a pre hlavných hrdinov je tu pripravených množstvo prekážok.

Knihu odporúčam mladším čitateľkám. Najmä takým, ktoré rady čítajú o nebojácnych a odvážnych hlavných hrdinkách. Dokážem si veľmi ľahko predstaviť, že pre  -násťročných môže byť táto kniha celkom poriadny trhák, z ktorého budú nadšení. Pre starších (ku ktorým sa radím aj ja) je to príjemné čítanie, ktoré síce má svoje muchy, ale ako nenáročné oddychové, tak trochu rozprávkové čítanie dokáže celkom ľahko zlepšiť náladu. Dúfam, že sa dočkáme ďalšieho dielu, ktorý si rada prečítam, lebo hlavných hrdinov som si obľúbila a som zvedavá, aké ďalšie prekážky si pre nich autorka pripravila. 

Moje hodnotenie:
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie



pondelok 4. novembra 2019

Tichá pacientka (Recenzia)

Autor: Alex Michaelides
Originálny názov: The Silent Patient
Vydavateľstvo: Lindeni 2019
Séria: 
Diel:  -
Počet strán: 352
Žáner:  psycho thriller
Moje hodnotenie obálky: 2/5


Anotácia:
Alicia Berensonová má napohľad dokonalý život. Je známa maliarka, vydatá za vychyteného módneho fotografa, ktorého nadovšetko miluje, a býva v nádhernom dome obklopenom zeleňou v luxusnej štvrti Londýna. A predsa jedného večera z neznámych príčin svojho muža chladnokrvne zavraždí. Do hlavy mu vypáli päť rán a odvtedy neprehovorí.
Aliciino mlčanie premení obyčajnú rodinnú tragédiu na verejnú záhadu, ktorá Aliciu neslávne preslávi. Cena jej umeleckých diel prudko vzrastie, zatiaľ čo ona sama postupne upadá do zabudnutia za múrmi psychiatrického ústavu.
Psychoterapeuta Thea Fabera Aliciin osud od začiatku fascinuje a keď dostane príležitosť s ňou pracovať, urobí všetko pre to, aby prehovorila. Terapia pomaly napreduje a vzťah medzi ním a pacientkou je čoraz dôvernejší. Hľadanie pravdy však na povrch vyplaví skutočnosti, ktoré môžu celkom rozvrátiť aj Faberov vlastný život...
Psychologický triler s detektívnymi črtami Agathy Christie, nádychom gréckej tragédie a hitchcockovsky pomaly gradujúcim napätím, ktoré vyústi do nepredvídateľného šokujúceho finále. Ambiciózny debut, ktorý žne úspechy po celom svete a chystá sa preniknúť aj na filmové plátna.

***

Akonáhle som si prečítala anotáciu, Tichá pacientka sa ocitla na mojom zozname kníh, ktoré si chcem v blízkej budúcnosti prečítať. Aj keď obálka ničím nevyniká a v obchode by som ju pravdepodobne úplne prehliadla, určite všetci milovníci psycho thrillerov zvýšte pri tejto knihe svoju pozornosť.

V súčasnom thrillero-boome je naozaj ťažké orientovať sa, čo je dobré a čo nie. Samozrejme, je to otázkou individuálneho vkusu a schopnosťou šokovať a prekvapiť.  Tichá pacientka mala predpoklad, toto všetko splniť a je už na každom z vás posúdiť, či sa jej to podarilo. U mňa splnila očakávania sčasti. Myslím, že kniha určite má čo ponúknuť, ale vedela by som si predstaviť, že by v určitých ohľadoch bola ešte prepracovanejšia.

Aliciu Berensonovú obvinia zo zabitia svojho manžela. Dôkazom je len to, že ju našli pri jeho mŕtvom tele celú od krvi. Hlbšie vyšetrovanie nebolo potrebné, motív sa nehľadal a celý prípad uzavreli ako Alicino psychické zlyhanie a umiestnili ju do psychiatrickej liečebne, kde zaujala psychoterapeuta Thea Fabera. Toho Alicia úplne fascinovala tým, že od smrti manžela prestala rozprávať. Zaumieni si, že vypátra príčinu a celú pravdu o rodine Berensenovcov.

V knihe sa striedajú Alicine zápisky o dňoch pred zavraždením jej manžela s Theovým rozprávaním o jeho vlastnom vyšetrovaní a liečbe. Všetko ešte dopĺňa Theov súkromný život a problémy s jeho manželkou. 

Veľmi zaujímavé bolo, ako autor prepojil príbeh s literatúrou a umením. Alicia mala typickú povahu umelca. Častokrát nevnímala nič iné len svoju tvorbu a bola mimo diania bežného života. S manželom mala milujúci vzťah a nič nenasvedčovalo tomu, že by mali nejaké problémy. Keď sa u nej z času na čas objavili známky zhoršenej psychiky, vždy stál pri nej a snažil sa jej pomôcť. Celý príbeh je zahalený tajomstvom a ponúka množstvo nezodpovedaných otázok. Najzásadnejšou a najdôležitejšou je: PREČO Alicia nerozpráva?

Počas Theovho vyšetrovania sa zoznamujeme s úzkym kruhom Aliciných príbuzných, priateľov a kolegov. Autor každého z nich postavil do pozície, že by s vraždou jej manžela mohol mať teoreticky niečo spoločné a pri čítaní sa mi v hlave odvíjalo viacero verzií možného príbehu. Každú chvíľu som mala iného podozrivého a iný motív vraždy. Bolo zábavné, ako sa so mnou autor zahrával.

Tichá pacientka predstavuje určite zaujímavý nápad a predovšetkým zaujímavé spracovanie. Napriek tomu sa neviem ubrániť pocitu, že tomu ešte niečo chýbalo. Celý príbeh sa odohráva v psychiatrickom ústave a myslím, že z tohoto prostredia sa dalo vyťažiť viac. Predostrieť taký ten stiesnený pocit psychicky narušených ľudí, z ktorého vám naskakujú zimomriavky. Alebo rozviť aspoň o trochu viac príbehy vedľajších postáv. Faktom je, že zvedavosť ma neopúšťala počas celého čítania a stránky veľmi rýchlo ubiehali jedna za druhou. Môžem povedať, že kniha ma dokázala prekvapiť a celé vysvetlenie mi pomaly dochádzalo s otáčaním posledných stránok.

Som zvedavá na vaše ohlasy na túto knihu a teším sa aj na jej filmové spracovanie.

Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

Evie