Stránky

piatok 29. septembra 2023

Pod šepkajúcimi dverami (Recenzia)

Autor: T. J. Klune

Originálny názov: Under the Whispering Door
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 400
Žáner: fantasy
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Vitajte v Cháronovom prievoze! Čaj je tu horúci, koláčiky čerstvé a mŕtvi práve prichádzajú. Keď si zberačka Mei príde vyzdvihnúť Wallacea z jeho vlastného pohrebu, začína mať podozrenie, že by mohol byť mŕtvy. Zoznámi sa však s Hugom, majiteľom zvláštnej čajovne, ktorý mu sľúbi, že mu pomôže prejsť na druhú stranu. Wallace len ťažko prijíma fakt, že je definitívne mŕtvy. Ani po smrti nie je pripravený opustiť život, ktorý však dovtedy ledva žil. Napokon získa týždeň na to, aby prekonal samého seba a za sedem dní úplne nanovo prežil celý svoj život.

***

Takmer každá recenzia, ktorú som na túto knihu prečítala, obsahuje porovnanie tohto príbehu s Domom na azúrovom pobreží. Asi je to prirodzené a tak aj ja prispejem svojím názorom. Pripájam sa k väčšine, že Dom bol lepší. Samozrejme, obe knihy mi neuveriteľne vyhovujú predovšetkým štýlom, akým sú napísané. Ľahkým, prirodzeným, dobre sa čítajúcim. Príbehovo sa mi ale táto zdala slabšia. 

S touto knihou som to mala ako na húsenkovej dráhe. Začiatok si ma okamžite získal. Páčila sa mi hlavná postava Wallacea. Mám rada tieto workoholické typy, ktoré si idú tvrdo za svojimi cieľmi a city idú do úzadia. Potom sa im náhle niečo nezvratné stane a oni začnú rekapitulovať. A so svojimi zisteniami sú len málokedy spokojní. A tak tu Wallace bol a zrazu zomrel. Ocitol sa na medziceste a čakal ho prechod na lepšie miesto. A práve časť tohto medziprechodu, kedy sa ocitol v čajovni Cháronov prievoz bola pre mňa celkom dosť veľkým čítacím orieškom. 

Wallace síce v čajovni stretol veľmi sympatické postavy, ktoré celý príbeh zachraňovali, ale na 200 stranách sa absolútne nič nedialo a ku knihe ma nič neťahalo. Celkom trvalo, kým som sa stredom knihy prelúskala. No a posledných sto strán bolo opäť výborných. Tak akurát citlivé a dojemné, aby to neprekročilo moju hranicu znesiteľnosti. Kniha bola aj príjemne vtipná a odľahčená, čiže stále prítomná téma smrti nebola vôbec smutná a deprimujúca. 

Nápad, aj keď určite nie najoriginálnejší, sa mi veľmi páčil. Pozrieť sa spätne na svoj život a nazrieť, čo bude nasledovať po ňom, dávalo nádej, že sa tam niekde raz všetci spolu stretneme. Že tu sme len na chvíľu a čaká nás niečo iné a lepšie, čo už bude navždy. A nielen nás ľudí. Budú tam aj naši štvornohí najlepší priatelia, na ktorých autor nezabudol a v podobe úžasného psa Apolla nám túto nádej doprial. Tiež sa mi páčila veľmi jemná romantická gay linka, ktorá tu bola vykreslená veľmi prirodzene a nenútene. Osobne by som knihu skrátila, ale uznávam, že myšlienku má veľmi peknú. Dokonca by som ju niekomu odporučila ako malú dávku terapie po tom, ako stratil niekoho blížneho. 


                                   Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 23. septembra 2023

Rozum a cit (Recenzia)

Autor: Jane Austen

Originálny názov: Sense and Sensibility
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 392
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

V láske určujú pravidlá peniaze a postavenie.

Po manželovej smrti sa musí pani Dashwoodová vysťahovať s tromi dcérami z rozľahlého panstva, v ktorom prebývala dlhé roky. Všetok majetok zdedil John, mužov syn z prvého manželstva, a vdove v porovnaní s ním pripadla len almužna. Pani Dashwoodová sa preto presťahuje s dcérami k vzdialenému príbuznému. Dve z nich sú pritom súce na vydaj. Najstaršia Marianne nosí srdce na dlani. Zamiluje sa však do nevhodného muža Johna Willoughbyho a nepočúva varovania sestry Elinor, že sa pre svoje impulzívne správanie vystavuje klebetám a narážkam. Mladšia dcéra, vždy háklivá na spoločenské konvencie, pritom zakrýva vlastné sklamanie v láske, dokonca aj pred svojimi najbližšími. V spoločnosti, kde postavenie a peniaze ovplyvňujú pravidlá lásky, obe rýchlo pochopia, že ak chcú nájsť šťastie, musí sa rozum spojiť s citom.
Rozum a cit je prvým publikovaným románom Jane Austenovej. Vyšiel v roku 1811 pod pseudonymom A Lady a dodnes patrí ku kultovým dielam svetovej literatúry.

***

Jane Austen - to sú nadčasové klasiky, ktoré neomrzia. K jej knihám sa pravidelne vraciam vždy, keď si chcem knihu poriadne vychutnať. Pretože je to stávka na istotu. Aj keď Rozum a cit nie je moje najobľúbenejšie dielo od autorky, mám pocit, že po rokoch som si ho užila oveľa viac, ako prvýkrát. Našla som v ňom viacero ironických a výsmešných úsekov, ktoré dokonalo sedia aj na súčasnosť a citáty z knihy používam aj vo svojom bežnom živote :D

"Dokopy budú mať päťsto ročne. Preboha, čo viac by mohli štyri ženy chcieť? Nebudú mať prakticky žiadne náklady na domácnosť. Nebudú mať žiadny koč, kone a takmer nijaké služobníctvo, nebudú nikoho hostiť a nebudú mať žiadne výdavky! Len si pomysli na to pohodlie! Päťsto ročne! Neviem si predstaviť, ako by z toho mohli minúť čo i len polovicu. Keď si pomyslím, že by si im chcel dať ešte viac, pripadá mi to nezmyselné. To skôr ony ešte budú môcť dať tebe." 😂😂😂
(str.14)

Rozum a cit je predovšetkým príbehom dvoch sestier, z ktorých jedna sa riadi rozumom, je rezervovaná a rozvážna. Druhá dáva prednosť citu, všetko veľmi intenzívne prežíva so svojím okolím a všetkých zaťahuje do svojich trápení. Bavilo ma sledovať tieto dva protiklady. Ako je jedna zo sestier otvorená a druhá, naopak, všetko prežíva vo svojom vnútri. 

Jane Austen je majsterka slova a na svoju dobu neuveriteľne pokroková. Nebojí sa zosmiešňovať vyššiu spoločnosť, do ktorej aj ona sama patrila. S humorom a veľkou iróniou poukazuje na prežitky doby a dokáže byť kritická nielen voči spoločnosti ako celku, ale obzvlášť aj k vlastnému pohlaviu. Samozrejme, veľkú rolu tu zohráva majetok a postavenie a s tým súvisiace problémy v láske. Pretože na čo by niekomu bolo milovať bez peňazí, všakže? ;) 

Možno sa miestami zdá, že príbeh je o ničom a my musíme znášať bezduché rozhovory. Ale pre mňa je práve v tom tá krása! Možno v ňom nie sú zamotané zápletky, ale napriek tomu si autorkin štýl naplno užívame aj po 200 rokoch od jej prvého vydania. Okrem skvelého obsahu je táto nová edícia klasík krásna aj zvonka a Jane Austen si rozhodne v nej zaslúži byť zaradená . 



Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 16. septembra 2023

Taká veľmi anglická vražda (Recenzia)

Autor: Verity Bright

Originálny názov: A Very English Murder
Vydavateľstvo: Lindeni 2023
Séria: Záhady lady Eleanor Swiftovej
Diel: 1/15
Počet strán: 320
Žáner: cozy mystery
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Urobte miesto, slečna Marplová, do mesta prišla nová detektívka! Zoznámte sa s váženou lady Eleanor Swiftovou, chýrnou cestovateľkou, ktorá má rada dobrodružstvá a psy.

Anglicko, 1920. Eleanor Swiftová strávila posledných pár rokov cestovaním po svete – dopriala si čaj v Číne, testovala reakcie aligátorov v Peru, utiekla zo zajatia banditom v Perzii a po dobrodružnom lete z Južnej Afriky, ktorý aj s prestávkami trval štyridsaťpäť dní, práve dorazila do Anglicka.

Po smrti lorda Henleyho sa stala dedičkou chladného, zatuchnutého panského sídla Henley Hall. A hneď tu zažije šok – počas prechádzky sa stane svedkom vraždy! Napriek hustému dažďu totiž vo vzdialenom kameňolome zbadá, ako niekto zastrelí muža. No kým sa dostane na miesto činu, vrah je preč a mŕtve telo tiež. Keďže obeť chýba a miestni policajti sú presvedčení že zbytočne robí problémy, Eleanor sa rozhodne, že prípad vyrieši sama. Keď však zlyhajú brzdy na jej aute, jedna vec je istá – niekto v tomto tichom vidieckom mestečku si zobral lady Eleanor Swiftovú na mušku...

***

Výborné!!! A rozhodne by som bola šťastná, ak by som aktuálne mala pri sebe všetkých 15 dielov tejto série. Taká veľmi anglická vražda je skvelý úvodný diel do tejto už mnohopočetnej série a garantuje zábavu, ale aj malé zamyslenie sa nad vrahom. Aktuálne patria takéto "cozy mystery" detektívky k môjmu najobľúbenejšiemu žánru, ale vo svete sú tiež veľmi moderné a obľúbené. U nás (ale asi najviac v Česku) mám pocit, že sú stále akosi nepochopené a hádzané do vreca s klasickými thrillermi a kriminálkami. Chyba! Toto je samostatná podkapitola a ak sa k nej správne pristupuje, čitateľ nemôže byť sklamaný. Samozrejme, ak je to čitateľ obľubujúci záhady, suchý alebo možno až čierny humor, iróniu, možno až paródiu a hlavne má nadhľad nad celou situáciou. 

Eleanor Swiftová ako lady amatérska vyšetrovateľka je jedna skvelá postava. Na svoju dobu je veľmi pokroková, moderná a tak trochu rebelská. Asistuje jej majordóm zo starej školy, veľmi distingvovaný, stále mysliaci na etiketu a dobré meno. Napriek tomu sympatickej Eleanor toleruje jej malé nekonvenčné prešľapy a spontánne nápady. 

Táto kniha spĺňa všetky znaky dobrej cozy mystery. Je tu zaujímavá zápletka vraždy, aj keď to nie je v podstate to hlavné, na čo sa má čitateľ sústrediť. Dôležité sú samotné postavy, ich vzťahy, vtipné rozhovory a v neposlednom rade roztomilý buldog Gladstone. Zápletka nie je nijako zvlášť zložitá, ale napriek tomu si autorka pár prekvapení pripravila. Čitateľ je ale, samozrejme, spolu s Eleanor schopný vraha odhaliť. 

Ak sa kniha správne kategorizuje a spoločnosť sa s daným žánrom lepšie oboznámi, verím, že si nájde svojich priaznivcov. Prirovnávať ale túto knihu a jej podobné k tvorbe Agathy Christie naozaj nie je na mieste. Opakujem, toto je cozy mystery - pohodové, vtipné, zábavné a hlavne nenáročné čítanie, po ktorom treba siahnuť, keď sa chce čitateľ zabaviť, oddýchnuť si a neočakáva od knihy hĺbku, myšlienky do života a podobné vážne záležitosti. Za mňa to bolo výborné a pevne verím, že z tejto série dostanem viac ako len prvý diel. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu.

sobota 9. septembra 2023

Noc je tvoja (Recenzia)

Autor:  Amanda Dykes

Originálny názov :  Yours is the Night

Vydavateľstvo:  i527.net 2023
Séria:  -
Diel:   -
Počet strán :  424
Žáner:   historický román
Moje hodnotenie knihy:  4*/5*
Moje hodnotenie obálky:  5*/5*

Anotácia:

Tajomná pieseň v lese...
Odhalenie vo vojne sužovanom Francúzsku...
Cesta za nádejou.

Zákopy veľkej vojny sú tienisté miesto. Aj keď tam seržant Matthew Petticrew prišiel s minulosťou dávno poznačenou stieňmi, skutočná tvár boja so sebou prináša nové rany, ktoré do neho vyrývajú túžbu po svetle a rozhodnutie bojovať zaň.
Jednej noci Matthewa s jeho druhmi očarí taký čistý zvuk, taký nadpozemský hlas, že im poskytne úľavu – aj keď len na chvíľu. Zanedlho sa zákopami začnú šíriť chýry aj od ďalších, ktorí počuli túto uspávanku. Ten hlas nazvali Anjel z Argonne, tajomná neviditeľná bytosť, ktorá za sebou na hroboch bez mien zanecháva vence.

Mireilles vyrastala v divokej hlbočine Argónskeho lesa a po tom, čo do ho idylického domova vtrhne vojna a pripraví ju o veľa, sa ocitne uprostred trosiek svojho života v ústraní. Keď ju Matthew so svojimi dvoma nečakanými spoločníkmi objaví, musia sa vydať na cestu, ktorá každého z nich navždy zmení... a možno nakoniec rozžiari svetlo v tme.
So stým výročím odhalenia pomníka Hrob neznámeho vojaka vznikol dojímavý príbeh inšpirovaný odvahou vojakov z prvej svetovej vojny.

***

Amanda Dykes je Rolls Royce medzi spisovateľkami. Nepoznám nikoho, kto by to so slovami vedel tak, ako ona. Je neuveriteľne nadanou rozprávačkou a tvorkyňou nezabudnuteľných príbehov. Noc je tvoja je zatiaľ jej tretia kniha, ktorá u nás vyšla, ale ja dúfam a verím, že sa dočkáme úplne všetkých jej kníh. 

Tentokrát si pre svoj príbeh autorka vybrala obdobie prvej svetovej vojny. Vzhľadom na jej štýl, je to trochu nezvyčajná voľba, pretože keď čítate jej knihy, máte pocit, akoby ste sa ocitli v magickej krajine plnej dobroty, nádeje, ľudskosti a lásky. A tu, aj keď je prostredie drsné, surové a kruté, Amanda Dykes dokáže vo vás tie dobré pocity a nádej stále udržať. Je pravda, že som sa po celý čas, čo som knihu čítala, bála, ktorá postava nakoniec zomrie, komu dopraje šťastný a komu tragický koniec. Pretože tu si musíte obľúbiť každú postavu a intenzívne prežívať každú prečítanú stránku. 

Príbeh je rozprávaný z pohľadu viacerých postáv, ale tými ústrednými je Matthew a Mira. Úprimne, neviem, či existuje na svete taká láska a oddanosť, akú zažila v tomto príbehu táto dvojica, ale ak aj nie, Matthewovi a Mire som ju uverila. Vyhrotená vzhľadom na okolnosti, intenzívna vzhľadom na nebezpečenstvo. 

Autorka priniesla v podstate jednoduchý príbeh. Vojaci našli v lese dievča, ktoré sa snažia priviesť domov. Napísaný je ale tak nevšedným a snovým spôsobom, že si užívate každú vetu, nič vás nenudí a hlavne budete zrejme  stále veľmi zvedaví, aký koniec na vás čaká. V niektorých momentoch budete mať možno pocit, akoby ste čítali rozprávku pre dospelých, ale tie výbuchy a zákopy vás rýchlo prebudia do inej, tvrdšej, reality. 

Veľmi originálne poňatie príbehu odohrávajúceho sa počas prvej svetovej vojny. Pre mňa netradičné, krásne vyrozprávané, s krásnym a dojemným zakončením. Možno by som čitateľom dala len také malé odporúčanie - darujte si k tejto knihe tú správnu atmosféru. Pre každého to možno znamená niečo iné. Ja by som si ju čítala v neskorej jeseni, keď bude vonku chladno, pochmúrno, daždivo, ale farebne a ja zababušená v deke, so šálkou bylinkového čaju a čokoládovými sušienkami pri nej presedím celý víkend a nasajem z nej všetko to dobré, čo ponúka.   


Z a poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  i527.net . 
Knihu si môžete kúpiť  tu

piatok 8. septembra 2023

Poklady prírody (Recenzia)

Autor: Ben Hoare

Originálny názov: Nature’s Treasures

Vydavateľstvo: Stonožka 2023
Séria:  -
Diel: -
Počet strán: 192
Žáner:  lit.faktu, pre deti
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Neobyčajné príbehy o čare a pozoruhodných procesoch, ktoré sa skrývajú aj v tých najobyčajnejších veciach
Jemné vtáčie pierko, krehký jesenný list či ligotavý minerál – príroda je plná pokladov, hoci si to často ani neuvedomujeme. Každá pozoruhodná prírodnina zobrazená v tejto knihe má vlastný príbeh, no zároveň aj jeden spoločný, pretože spolu sú súčasťou histórie života na Zemi.
Nájdete tu viac než stovku pútavých opisov, ktoré vrhajú viac svetla na zázraky, ktoré sú prirodzenou súčasťou sveta, na ktorom žijeme. Odhalíte skryté a i tie známe vlastnosti rastlín a živočíchov, ich hniezd, hornín i minerálov.

***

Keď máte doma odborníka na zvieratá, ktorý má o nich napozerané tisíce hodín dokumentov, samozrejme, že sa ho neustále snažíte nachytať pri niečom, čo by nevedel. A s touto knihou sa mi to podarilo :D 

Napriek tomu, že Poklady prírody sú určené pre malých čitateľov, určite sa v nej nájde kopec informácií, ktoré prekvapia aj dospelých. Ja som sa rozhodne dozvedela veľa zaujímavostí. Páči sa mi, že autor v nej spomína z každého rožku trošku. Niečo o zvieratách, niečo o rastlinách, hubách a riasach, horninách a mineráloch a nakoniec o veciach, ktoré bežne vidíme v prírode, ale častokrát nás ani nenapadne, koľko práce predchádzalo výsledku. 

Každej téme je venovaná jedna dvojstrana s krásnymi ilustráciami, kde nie je veľa textu, preto ju rýchlo prečítajú aj rodičia so svojimi deťmi. Ja by som ju určite odporučila žiakom prvého stupňa, ktorí sa s prírodou ešte len zoznamujú a táto kniha môže byť pre nich výborným opakovaním a zároveň bude pre nich určite aj doplnením vedomostí. 

Vedeli ste napríklad, že hady zvliekajú kožu jeden až štyrikrát ročne? Že najväčší kvet na svete  - raflézia - v snahe pritiahnuť roj mušiek smrdí ako zdochlina? Že pomenovanie diamant pochádza zo starej gréčtiny a znamená nezničiteľný?

No a, samozrejme, táto kniha má okrem zaujímavého obsahu aj krásnu obálku, vo vnútri pekné ilustrácie, prehľadné spracovanie a neprehliadnuteľnú zlatú oriezku.  



                                                             Knihu si môžete kúpiť tu 

streda 6. septembra 2023

Ostrov (Recenzia)

Autor: Sarah Pearse

Originálny názov: The Retreat

Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: Detective Elin Warner
Diel: 2/2
Počet strán: 352
Žáner: krimi/thriller

Moje hodnotenie knihy: 2*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Niekto prichádza za oddychom, niekto po pomstu.

Novootvorené letovisko na ostrove neďaleko anglického pobrežia je ako stvorené na dokonalý oddych. Luxusný ubytovací komplex uprostred nedotknutej prírody láka návštevníkov množstvom aktivít a možností, ako načerpať energiu. O tomto raji na zemi sa však šepká, že je prekliaty. Na ostrove kedysi vyčíňal sériový vrah a jeho činy pripomína skala známa ako Kamenná smrtka.
Keď pred pavilónom jogy nájdu telo mladej ženy, spočiatku to vyzerá ako tragická nehoda. Na ostrov je povolaná detektívka Elin Warnerová, aby vyšetrila záhadné okolnosti úmrtia – obeť totiž nepatrila medzi hostí a v komplexe vôbec nemala byť. Na ďalší deň zahynie pri potápaní iný hosť a Elin nadobúda presvedčenie, že ani teraz nejde o náhodu. Prečo by sa niekto zameral na hostí, a komu ešte hrozí nebezpečenstvo? Vraha musí nájsť skôr, než sa zopakuje história ostrova.

***

Milujem vyšetrovať zločiny, ktoré sa odohrávajú na opustenom mieste, v uzavretej skupine ľudí, kde vrahom môže byť ktokoľvek z prítomných. Naháňa to hrôzu a medzi prítomnými vzniká o to väčšie napätie. Pretože ďalšou obeťou môžu byť práve oni. Práve pre to som si myslela, že výberom tejto knihy nemôžem stúpiť vedľa. No ale presvedčila som sa, že nie všetko, čo má výborný nápad a pre mňa vysoký potenciál, sa musí vydariť. 

Hneď ako som sa pustila do čítania som tušila, že toto asi nebude pre mňa. Ocitla som s v príbehu, pri ktorom som mala pocit, že som minimálne prvých sto strán, kde som sa mala zoznamovať s postavami, preskočila. Akoby ma autorka postavila do stredu už rozbehnutého príbehu. Všetky postavy a vzťahy medzi nimi som nemala čas spoznať, zorientovať sa medzi nimi a ja som skutočne až do konca mala stále problém určiť, kto bol s kým, v akom vzťahu a čo sa s nimi stalo. Tým pádom si ma žiadna postava nezískala a pre mňa za mňa ich mohol vrah vyzabíjať pokojne aj všetkých :D

Ako som už naznačila, najviac sa mi na knihe páčil nápad vrážd na odľahlom ostrove, kde je len jeden novovybudovaný dovolenkový rezort a prístup na ostrov je obmedzený. Takže s určitosťou vieme, že nakoľko obetí stále pribúda, vrah musí byť niekde tam s nimi.  Už len čo najrýchlejšie vypátrať, kto ním je. 

Autorka páchateľa prepojila cez tri rôzne obdobia. Minulosť, v ktorej bola na ostrove škola pre problémové deti, potom obdobie, kedy na ostrove táborili deti a vyčíňal tam sériový vrah a nakoniec súčasnosť s dovolenkármi. Toto všetko preplietla, zakomponovala tam Kamennú smrtku, snažila sa navodiť nadprirodzenú atmosféru a všadeprítomné zlo, ale na mňa osobne toho bolo zbytočne veľa a príliš prekombinované. Nakoniec tam pár vecí ani nedávalo celkom zmysel a ten záver ako z akčného filmu sa hlavnej hrdinke detektívke Elin Warnerovej vážne nehodil. Tá mala problém hlavne sama so sebou, nie to ešte riešiť nejaké tri desaťročia staré zločiny.  

Autorku Sarah Pearse bohužiaľ na základe tohto príbehu nepovažujem za veľmi zručnú rozprávačku, chýbala jej systematickosť, ktorá je pre detektívne zápletky kľúčová a tiež jej opisy som si akosi nedokázala predstaviť. Mne nesadla, ale videla som už aj veľa pozitívnych ohlasov, takže sa mnou nenechajte odradiť a ak vás kniha zaujala, vyskúšajte ju. Ja budem veľmi zvedavá na ďalšie reakcie. 


                                                              Knihu si môžete kúpiť tu