streda 14. januára 2015

Dievča, ktoré si tu zanechal (Recenzia)

Autor: Jojo Moyes
Originálny názov: The Girl You Left Behind
Vydavateľstvo: Ikar 2015
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 352
Žáner:  romance, contemporary, historical
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:
Píše sa rok 1916. Francúzsky maliar Edouard Lefevre zanecháva svoju mladú manželku Sophie a odchádza bojovať na front. Mladej žene po ňom zostáva na pamiatku len jej portrét, na tie časy trochu zvláštny. Keď ich mestečko padne do rúk Nemcom, obyvatelia sa ocitnú na hranici absolútnej biedy. Pre kúsok chleba niekedy riskujú holý život. Vtedy portrét upúta pozornosť nového kommandanta. Dôstojník je obrazom takmer posadnutý a Sophie je odhodlaná riskovať všetko – rodinu, povesť, život –, len aby sa znova stretla so svojím manželom.
Takmer o sto rokov neskôr sa Sophiin portrét dostane do rúk Liv Halstonovej, ako dar od manžela. Ten ho kúpil na ulici od neznámej Američanky. Úplnou náhodou vysvitne, že obraz má obrovskú hodnotu, a tak sa začne boj o to, kto je jeho skutočným vlastníkom. Livina viera v to, čo je správne, tak podstúpi náročnú skúšku.

***

Kniha Dievča, ktoré si tu zanechal je príbehom dvoch žien, ktorých životy delí takmer jedno storočie, ale ktoré spája sila a odvaha bojovať, za to, čo milujú a čo si zaslúžia. 

Prvá z nich, Sophie, je mladá, vydatá Francúzka, ktorá sa po tom, čo jej milovaný muž odíde bojovať proti Nemcom v prvej svetovej vojne, presťahuje z Paríža späť do malého mestečka k svojej rodine. Mesto je okupované tyranskými nemeckými vojakmi a tak, ako to za vojny v okupovaných mestách naozaj bolo, všetci trpia hrozným hladom, zimou a každé malé (veľakrát vymyslené) previnenie sa kruto trestá. Často aj najvyšším trestom. Jedinou spomienkou na šťastné obdobie, ktoré Sophie prežila s Edouardom, je jej nádherný portrét, ktorý namaľoval. Sophie však napriek všetkému v sebe nachádza odhodlanie vzdorovať a za každú cenu sa snaží vymyslieť spôsob, ako sa postarať o rodinu a ako dostať manžela naspäť domov. 

Druhá, Liv, žije v Londýne a neprežíva práve ľahké obdobie. Okrem toho, že sa stále nevyrovnala so stratou manžela, má obrovské finančné problémy. Má síce nádherný, supermoderný dom, ale ten je tak zaťažený hypotékou, že Liv nezvláda platiť všetky účty. A práve teraz vyjde na povrch, že obraz, ktorý dostala od manžela a ktorý má pre ňu nesmiernu citovú hodnotu, má v skutočnosti obrovskú cenu a rodina, ktorej patril v minulosti, ho žiada naspäť. Liv sa ho však nechce vzdať a rozhodne sa spraviť všetko pre to, aby si ho mohla ponechať. 

Kniha  je rozdelená na dve časti. Jedna časť sa venuje Sophie, druhá Liv a ku koncu sa začnú oba príbehy prelínať. Milujem knihy, ktoré sú napísané buď z viacerých pohľadov, alebo sú to viaceré príbehy odohrávajúce sa v rôznych časových obdobiach, ktoré sa na konci nejako spoja a prepletú. Práve preto som rozhodla siahnuť po tejto knihe a bola to skvelá voľba. 

Keby mám hodnotiť príbeh každej ženy zvlášť, príbeh Sophie ma úplne dostal a rozhodne má u mňa päť hviezdičiek z piatich. Vojna, o ktorej vieme, že sa naozaj odohrala, má extrémne silný účinok aj po takmer sto rokoch. O to viac, keď sa o nej nebavíme len v číslach, rokoch a najdôležitejších bitkách, ale pozeráme sa na ňu cez konkrétne osoby, ktoré všetky tieto hrôzy skutočne zažívali. Neviem si predstaviť nič horšie, čo môže ľudstvo stretnúť. 

Príbeh Liv rozhodne nebol zlý. Páčila sa mi zápletka s obrazom a celkové spojenie so Sophie, ale Liv sa podľa mňa nesprávala veľmi rozumne. Riskovať všetko, všetky svoje úspory a strechu nad hlavou, len preto, aby presadila svoju pravdu, je pre mňa dosť nepochopiteľný čin. Práve toto Livino správanie ovplyvnilo moje rozhodnutie, ako  nakoniec  knihu ohodnotím. 

V každom prípade je to skvelá, pôsobivá kniha, ktorá rozhodne stojí za prečítanie. Autorka má veľmi pútavý štýl písania a rozhodne má schopnosť prinútiť vás pri knihe ostať, až pokým ju nedočítate a zamyslieť sa nad ňou. Od tejto knihy som mala pomerne veľké očakávania, ktoré sa mi ale splnili a dokonca ich možno aj predčili. Určite v budúcnosti siahnem aj po ďalších autorkiných knihách. Myslím, že sú rovnako dobré ako Dievča, ktoré si tu zanechal. 


Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Knihu si môžete zakúpiť tu
Ellie

1 komentár:

  1. Knížka má strašně pěknou obálku :) Ale podle ní bych to tipovala spíš na nějakou hloupoučkou lovestory, takže ještě že jsem si přečetla tvoji recenzi! :) zní to dobře :)

    OdpovedaťOdstrániť