nedeľa 24. mája 2015

Železná skúška (Recenzia)

Autor: Holly Black a Cassandra Clare
Originálny názov: The Iron Trial
Vydavateľstvo: Yoli 2015
Séria: Magisterium
Diel: 1/5
Počet strán: 280
Žáner: YA, fantazy
Moje hodnotenie obálky: 3/5

Anotácia: 
Dvanásťročný Callum Hunt odmalička vie, že ak by sa niekedy zaplietol s mágiou, znamenalo by to preňho smrteľné nebezpečenstvo. Keď dostane pozvánku na vstupnú „železnú“ skúšku do magistéria, tajomnej čarodejníckej školy, rozhodne sa za každú cenu neuspieť. Lenže majster Rufus si ho napriek tomu vyberie za učňa. A tak chlapec prichádza do školy v podzemných jaskyniach, na miesto s magickou, ale aj zlovestnou históriou a neistou budúcnosťou. Žiakov tu učia čarovať a je to celkom zábavné, lenže zároveň ich pripravujú na to, že raz možno budú musieť zachraňovať svet pred Nepriateľom smrti. Call sa prvý raz v živote necíti ako čudák a dokonca verí, že si v magistériu nájde priateľov. Lenže železná skúška je iba začiatok a to najťažšie ho ešte len čaká. Železná skúška je prvá kniha z celosvetovo úspešnej série Magistérium.

***

Konečne je tu niečo pre všetkých milovníkov a fanúšikov Harryho Pottera. Mysleli ste si, že už nikdy nepríde nič tak dokonalé? To je s najväčšou pravdepodobnosťou asi pravda, ale Železná skúška sa zatiaľ najviac približuje tomu pocitu, aký som mala pri Harrym. Takže, keď niekto dočíta Harryho a bude chcieť čítať niečo podobné, určite mu odporučím všetkými desiatimi sériu Magistérium. Zárukou kvality sú už samotné autorky. Cassandra Clare – autorka veľmi úspešných sérií Nástroje smrteľníkov a Pekelné stroje a Holly Black – autorka obľúbenej série Kronika rodu Spiderwickovcov. 

Vďaka tejto knihe máme opäť možnosť navštíviť čarodejnícky svet, zúčastniť sa na vyučovaní mágie a nájsť si nových priateľov v podobe hlavných hrdinov. Ako pri mnohých iných knihách, tak aj pri tejto som sa obávala príliš nízkeho veku postáv. Našťastie úplne zbytočne. Tri hlavné postavy – Calluma, Tamaru a Aarona si zaručene rýchlo obľúbite. Sú to priatelia, ktorými sa stali v magistériu – škole, do ktorej si ich vybral majster Rufus. Ten ich učí nové kúzla, učí ich ako s mágiou spolupracovať a využívať vo svoj prospech. Z nevysvetliteľných dôvodov chcel predovšetkým Callov otec zabrániť tomu, aby sa magické schopnosti u Calluma rozširovali a zdokonaľovali, ale nepodarilo sa mu to. Call si magistérium obľúbil, našiel si tam konečne priateľov a tešil sa z každého svojho úspechu. Nechápal, prečo je jeho otec taký veľký odporca mágie, ale rozhodol sa zistiť to. Postupne sa dozvedal kúsky svojej minulosti, ktorým vôbec nerozumel a nedávali mu zmysel. Sama som bola veľmi zvedavá, čo autorky vymysleli a čo všetky tie náznaky nakoniec budú znamenať. 


Autorky zvolili vynikajúci štýl písania. Jednoduchý a zároveň veľmi napínavý. Taký, ktorý vás núti obracať stránku za stránkou a neskončiť až pokým neobrátite posledný list. Postupne odkrývajú tajomstvá a zároveň dávajú ďalšie hádanky. Vôbec som nedokázala odhadnúť, akým smerom sa kniha bude uberať. Samozrejme určité maličkosti boli jasné od začiatku, ale hlavnú zápletku som rozlúsknuť nedokázala. Kniha ma až do konca držala v napätí a zvedavom očakávaní.

Možno bude knihu veľa čitateľov kritizovať za podobnosť s Harrym Potterom, ale dnes je už naozaj ťažké napísať niečo absolútne originálne. Knihu, ktorá sa nebude podobať na žiadnu inú, ktorá bude mať úplne nový nápad, nový svet, nové nadprirodzené bytosti, neporovnateľné postavy...Je zaujímavé, že  podobnú hudbu alebo filmy nikto tak nekritizuje, ako sa práve kritizujú podobné knihy. Pre to sa ja na to pozerám tak, že vôbec nejaký autor dokázal napísať niečo aspoň z časti tak príjemné, milé, napínavé a zaujímavé , ako bol práve Harry. Mne sa železná skúška páčila veľmi, netrpezlivo očakávam ďalší diel a s radosťou si dám v blízkej dobe aj jej re-reading.

Kto má rád mágiu a kúzla, určite by sa tejto sérii nemal vyhýbať. Ja osobne mám čarodejnícke svety z oblasti fantasy literatúry jednoznačne najradšej, preto som sa knihy nevedela dočkať. Prečítala som ju za jedno popoludnie a po dlhej dobe to bola kniha, od ktorej som sa naozaj nevedela odtrhnúť a do ktorej som sa začítala od prvej stránky. Bola som veľmi milo prekvapená a knihe dávam zaslúžené hodnotenie.

Moje hodnotenie:

 Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Knihu si môžete zakúpiť tu
Ellie

3 komentáre:

 1. Zní to opravdu skvěle, na knížku si mě nalákala! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pritiahla moju pozornosť C. Clare, predtým som vôbec o tomto nepočula, ale nevyzerá to zle. Ja si podobnosti s HP viem všimnúť, ale ak to nie je čistý kopirák, tak to úplne tolerujem 8)
  Pekná recenzia.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Fíha celkom dobré hodnotenie, kamoška to čítala a jej sa to moc nepáčilo a mňa to akosi neláka. Vraj je to skôr detská kniha tak pre 12 ročných čo mi samozrejme nevadí čítam aj pre menších ale akosi ma to proste vôbec neláka. A obálka sa mne zas naopak veľmi páči ja by som jej dala také lepšie 4 z tých tvojich 5.

  OdpovedaťOdstrániť