utorok 9. júna 2015

Fanúšička (Recenzia)

Autor: Rainbow Rowell
Originálny názov: Fangirl
Vydavateľstvo: Yoli 2015
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 396
Žáner: YA, contemporary
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:
Cath je fanúšička seriálového hrdinu Simona Snowa.
Jasné, celý svet zbožňuje Simona Snowa... Ale Cath je fanúšičkou celý svoj život a je v tom fakt dobrá. So sestrou dvojčaťom Wren sa ešte ako deti ukryli v Simonovom svete a pomohlo im to zvládnuť matkin odchod.
Čítanie. Druhé čítanie. Vypisovanie na fanúšikovské fóra, písanie fanfiction, prezliekanie sa za postavy na každú filmovú premiéru.
Cathina sestra už z fandomu vyrástla, ale Cath to nedokáže. Ani nechce.
Obe sestry majú osemnásť a idú na výšku. Wren nečakane vyhlási, že nechce v internáte bývať s Cath, aby bola nezávislejšia. Dvojčatá sa rozdelia a Cath je vydaná napospas namosúrenej spolubývajúcej a jej očarujúcemu frajerovi. Jej profesorka si myslí, že fanfiction je koniec civilizácie, a pekný spolužiak sa chce rozprávať iba o slovách... Popri tom všetkom sa Cath ustavične bojí o milujúceho, no zraniteľného otca, ktorý ešte nikdy nezostal sám.
Otázka znie: Zvládne to Cath? Dokáže to, aj keď ju Wren nebude držať za ruku? Je pripravená žiť vlastný život? A chce vôbec vykročiť vpred, ak to znamená, že musí opustiť Simona Snowa?


***

Odkedy som zistila, že knihy od Rainbow Rowell budú vychádzať aj u nás, vedela som, že ich chcem. Niekedy mám taký nevysvetliteľný pocit, ktorý mi hovorí, že nejakú knihu musím mať, bez toho, aby som si o nej hocičo prečítala. Takže, keď sa ohlásilo vydanie Fanúšičky, bola to moja jasná voľba. 

Keď sa chystám čítať knihu zo žánru, akým je aj Fanúšička, zásadne si nikdy nečítam anotáciu. Veľakrát sa mi už stalo, že práve anotácia prezradila všetko podstatné a v knihe ma už nič neprekvapilo. Preto som ani len netušila, o čom Fanúšička je. Napriek tomu som mala určité očakávania. A práve kvôli mojim možno až príliš vysokým očakávaniam som zo začiatku bola mierne sklamaná.

Hlavná hrdinka Cath, spolu so svojou sestrou-dvojčaťom Wren, miluje Simona Snowa. Nie je to žiadny konkrétny chlapec. Je to séria kníh a filmov o Simonovi Snowovi, ktorá je  vo svete Fanúšičky jedným z najobľúbenejších príbehov vôbec. (Čiže niečo ako Harry Potter v našom reálnom svete.) Cath nie je však len pasívna milovníčka týchto kníh. Je autorkou jednej z najobľúbenejších fanfiction, ktoré sú publikované na internete a vytvára tak svoj vlastný príbeh.

Cath a Wren sa chystajú na vysokú. Problém však nastáva vtedy, keď sa Wren chce stať nezávislejšou a chce si užívať neviazaný vysokoškolský život. Pre Cath je to veľká rana, pretože ona sama je skôr utiahnutá a radšej sa zavrie sama v izbe a píše, než by mala vymetať najlepšie žúry a fakt, že jej sestra s ňou chce mať zrazu spoločné čo najmenej, nesie veľmi ťažko.

Možno práve tu vznikol môj najväčší problém s knihou - nedokázala som sa stotožniť s hlavnou hrdinkou. Cath bola síce super, inteligentná, milá a keď si odmyslím pár uplakaných scén, tak ju zaradím medzi najuvedomelejšie hlavné hrdinky. Ale bola veľmi nespoločenská, čo ja nedokážem pochopiť, keďže som presný opak. Ale každopádne, mi Cath nijako nevadila a v podstate žiadna z postáv mi nebola vyslovene nesympatická. (Keby sa autorka rozhodne napísať voľné pokračovanie, určite by som si rada prečítala samostatnú knihu o Reagan, Cathinej spolubývajúcej. Myslím, že by to mohlo byť veľmi zaujímavé a hlavne vtipné. :))

Do knihy som sa zo začiatku akosi nemohla začítať a vôbec mi nevadilo, keď som ju musela odložiť. Netvrdím, že to bolo zlé, to vôbec nie. Len som mala pocit, že je to taká priemerná kniha a nechápala som, čo na nej všetci vidia. Približne v polovici ma to však konečne chytilo a teraz môžem povedať, že Fanúšičku považujem za veľmi vydarenú knihu.

Nie je vôbec komplikovaná, skôr by som ju charakterizovala ako oddychové čítanie, ale presne takáto kniha sa hodí na horúce letné dni, podobné, ako máme momentálne. Je to príbeh o rodine, priateľstve, prvej láske, písaní a každodenných problémov. Čítanie Fanúšičky som si rozhodne užila. Určite si plánujem prečítať aj Eleanor & Park, ktorá takisto vyšla nedávno vo vydavateľstve Yoli a to čo najskôr. Jednoznačne knihu odporúčam a nebyť toho pomalšieho rozbehu, mala by kniha odo mňa možno aj plný počet hviezdičiek. 


Moje hodnotenie:
 

 Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Knihu si môžete zakúpiť tu
Ellie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára