nedeľa 17. apríla 2016

Vězeň noci a mlhy (Recenzia)

Autor: Anne Blankman
28695117Originálny názov: Prisoner of Night and Fog
Vydavateľstvo: CooBoo 2016
Séria: Prisoner of Night and Fog
Diel: 1/2
Počet strán: 355
Žáner:  historical-fiction
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:
Mnichov 30. let 20. století skrývá mnohá tajemství a za každým rohem číhá nějaké nebezpečí...
Sedmnáctiletá Gretchen Müller vyrostla mezi národními socialisty pod ochranným křídlem „strýčka“ Dolfa. Ano, byla oblíbenkyní samotného Adolfa Hitlera. Její otec totiž padl, aby zachránil Hitlerův život. Nebo alespoň tak jí to nacisté vyprávějí a Gretchen tomu věří tak jako všemu, co jí Hitler říká.
Dokud ale nepotká odvážného a pěkného židovského novináře Daniela Cohena. Gretchen by měla Danielem opovrhovat a vůbec by s ním neměla mluvit, avšak z nějakého důvodu nedokáže neposlouchat jeho vysvětlení otcovy smrti – že její otec, nacistický mučedník, byl zabit někým ze strany. A už vůbec nedokáže odolat přitažlivosti, která ji k Danielovi táhne…
Gretchen začne na vlastní pěst vyšetřovat otcovu smrt a prověřovat lidi, které považovala za rodinné přátele. Zvolí si Gretchen raději pohodlný život Hitlerovy oblíbenkyně, anebo dokáže poslechnout své srdce a zavrhnout vše, čemuž do té doby věřila?

***

Toto nie je recenzia. Toto je óda na Vězeň noci a mlhy. :) Naozaj nepreháňam, ale v nasledujúcich riadkoch nenájdete jedinú negatívnu vec, čo by sa mi na knihe nepáčila. Som s ňou úplne spokojná, ba čo viac! Môžem povedať, že ďaleko presiahla moje očakávania.

Kniha bola písaná perfektným štýlom. Vtiahne vás do deja už od prvých stránok a ak by ste ju náhodou chceli odložiť, tak nemôžete, pretože nemáte na to priestor. Na každej strane sa deje totiž niečo podstatné a dôležité a vy ste zvedaví, ako to pôjde ďalej. Naozaj, žiadne miesto, kde by dej plynul pomaly alebo kde by ste si mohli vydýchnuť a ísť si pripraviť aspoň čaj alebo kávu. Ak ju začnete čítať večer a poviete si: "len pár stránok, nech sa zoznámim s postavami",  verte mi, tak skoro spať nepôjdete.

Milujem knihy, pri ktorých si príjemne oddýchnem a ešte sa aj veľmi ľahkou a nenútenou formou môžem niečo naučiť. Ale, bohužiaľ, takých kníh je málo. Mnohé z takého žánru sú veľmi opisné, písané ťažkou formou, prechádzajú skôr do poučného výkladu, ako do beletrie a to skrátka nie je ten pravý relax. Tu však autorka podala skutočné historické fakty a postavy beletristickým štýlom a nie životopisným, prípadne až encyklopedickým. Vystihla ich veľmi verne, trefne a realisticky - ich charaktery, spôsoby aj správanie. Vkladala im do úst slová, ktoré kedysi naozaj povedali a umiestnila ich do prostredia, v ktorom kedysi naozaj žili. Ja sa o druhú svetovú vojnu a Hitlera samotného veľmi nezaujímam, pretože je to smutná a tragická téma, z ktorej môžem upadnúť akurát tak do depresie. Ale po dočítaní tejto knihy som mala chuť vziať do ruky životopisy a ísť si o každej postave zistiť viac. Páčilo sa mi, že hlavný príbeh bol zložený z vymyslených postáv, ale zasadený do reality pred druhou svetovou vojnou. Skvelé bolo, ako autorka na konci knihy zhrnula, čo boli fakty a čo bolo vymyslené.

Už dávno sa mi nestalo, aby som si hlavné postavy obľúbila tak ako tieto. Gretchen a Daniel boli „dokonalý pár“ pre vyvíjajúce sa nacistické Nemecko. Gretchen bola neskutočne odvážna, nechýbal jej rozum ani svedomie. Bola milá a poslušná a vždy vedela, kedy má čo povedať a kedy sú slová naopak zbytočné. Daniel bol ako jej chýbajúci kúsok, ktorý ju skvele doplnil a v mnohom jej otvoril oči, a pomohol jej stať sa takým dievčaťom, akým bola na konci príbehu. Obidvaja mi boli veľmi sympatickí a musela som na nich myslieť ešte dlho po dočítaní knihy. Vlastne stále na nich myslím, pretože kade chodím, tade knihu vychvaľujem a odporúčam.

Ak ste boli nadšení z Verity, tak toto je pre vás povinná jazda a trúfam si tvrdiť, že sa vám bude páčiť ešte viac. Neviem, či by som ju vyslovene zaradila medzi YA knihy. Podľa mňa je veľká šanca, že by sa páčila aj starším čitateľom. Možno by sme ju mohli ponúknuť aj našim mamám alebo starším sestrám.

Verte mi, že toto je kniha, ktorú chcete a musíte mať vo svojej knižnici! Už teraz viem, že bude určite v rebríčku najlepších kníh za rok 2016 a že sa k nej budem rada vracať aj viackrát. Našťastie ma čaká ešte jej pokračovanie, takže sa s hlavnými hrdinami ešte stretnem. Veľmi sa naň teším a už sa ho neviem dočkať, no zároveň sa nesmierne obávam, aký osud autorka mojim milovaných hlavným postavám pripraví. Ak by som mohla dať 6 hviezdičiek, dám ich. Takto „aspoň“ zaslúžených 5 :)

Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Ellie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára