utorok 15. novembra 2016

Dvůr trnů a růží (Recenzia)

Autor: Sarah J. Maas
Originálny názov: A Court of Thorns and Roses 
Vydavateľstvo: CooBoo 2016
Séria: A Court of Thorns and Roses 
Diel: 1/6
Počet strán: 440
Žáner:  YA, fantasy
Moje hodnotenie obálky: 4/5

Anotácia:

Úžasný a mrazivý příběh na motivy Krásky a Zvířete od autorky série Skleněný trůn.

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, zaútočí na ni podivný tvor. Odvleče ji do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že tajemným únoscem je jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku. Feyre čeká těžký úkol - musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. 

***

Nová séria od obľúbenej autorky prináša pomerne originálne prerozprávanie rozprávky Kráska a zviera. Verím, že na svoje si príde nielen cieľová skupina YA, ale už aj trochu staršie čitateľky, ktoré majú rady kúzelné rozprávkové príbehy, kde dobro vyhráva nad zlom a láska vždy zvíťazí. Vytvorila vílí svet s veľmi zaujímavými hrdinami, či už zápornými alebo tými dobrými.

Príbeh je o Feyre, dievčati, ktorému zomrela mama a na smrteľnej posteli jej Feyre sľúbila, že sa postará o otca a jej dve staršie sestry. Rodina skrachovala a bola nútená presťahovať sa do schátralej chatrče. Všetci prepadali zúfalstvu, jedine Feyre sa snažila dodržať sľub a zaobstarávala všetko najnutnejšie k prežitiu. Raz pri love zastrelila zviera, ktoré bolo premenená víla. Ako trest za jej smrť musela odísť do ríše víl. Na svoj zámok si ju odviedol jeden z jej vládcov - Tamlin. Feyre zo začiatku plánovala svoj útek, ale časom pochopila, že to nie je najlepší nápad. O jej rodinu sa Tamlin postaral a ani jej tam nič nechýbalo. Obávala sa len, že hroziaca nákaza, o ktorej sa tam dozvedela, prenikne až do sveta ľudí a zasiahne aj osudy jej rodiny. S Tamlinom si navzájom stále viac rozumeli až postupne začala vznikať medzi nimi láska. Ale ako to už býva, žiadna láska nie je bez tŕňov a ani v tomto prípade to nebolo inak. Nad Tamlinom, ako aj nad celou ríšou visela kliatba, kvôli ktorej sa museli Feyre a Tamlin odlúčiť. Feyre sa však nevzdávala a robila všetko preto, aby svoju lásku zachránila a tým vyslobodila aj celú víliu ríšu od tyranie.

Hneď po prečítaní prvých stránok som mala z knihy veľmi dobrý pocit. Veľkým pozitívom bolo, že hlavná hrdinka mala 19 rokov, čo je na takýto žáner pomaly starenka. :D Ale celému príbehu to prospelo, bol uveriteľnejší. Ľahšie si viem predstaviť 19-ročnú ženu, ktorá zachraňuje svet, ako 14-ročné dievča, ktoré je na život a na smrť zaľúbené a snaží sa ten svet zachrániť.  Spokojná som bola až po moment, kedy Feyre odviedli do ríše víl. Tam už dej začal plynúť veľmi pomaly, celé to bolo o tom ako Feyre ráno vstane, ide maľovať, Tamlin ju vezme na prechádzku a večer sa spolu aj s jeho priateľom Lucienom navečerajú . Tu som knihu na dlhšie aj odložila, lebo ma nič nenútilo čítať ďalej. Premohla som sa však, lebo pozitívne ohlasy, ktoré som v poslednej dobe na knihu čítala, ma presvedčili, že na základe niečoho musí byť taká obľúbená. Za polovicou sa to naozaj rozbehlo a bolo len otázkou pár hodín, kým som knihu dočítala. Z kostrbatej zápletky sa vykľul originálny nápad, dej sa stále stupňoval a zamotával. Vytvorila sa aj zápletka, ktorá, predpokladám, sa bude riešiť v ďalšej časti. Veľmi som si obľúbila postavu Rhysanda, ktorý chvíľami Feyre pomáhal a niekedy ju len provokoval a škodil jej. Bude to s ním ešte asi veľmi zaujímavé a možno bude neskôr aj Tamlinov konkurent. ;) Nie som fanúšik zaľúbených trojuholníkov, prípadne viacuholníkov, ale v tomto prípade by som možno bola ochotná urobiť výnimku, pretože všetky mužské postavy tu boli vykreslené veľmi dobre, mali iskru a charizmu, takže také malé kohútie zápasy určite nebudú na škodu.

Veľmi oceňujem, že kniha ma dokázala prekvapiť. Čakala som, že zo zmienky o nákaze a nejakej kliatbe so zlatými maskami, ktoré nosili Tamlin a jeho poddaní sa vykľuje niečo viac. Našťastie som sa nemýlila. Druhá polovica knihy bolo naozaj čítanie na jeden záťah. Dynamika deja vám jednoducho nedovolí knihu odložiť. A keď knihu dočítate, budete chcieť pokračovanie. Máme tu teda príbeh, ktorý je dobre vymyslený, zasadený do zaujímavého prostredia, kde sú perfektne vykreslené postavy, hlavnú hrdinku, ktorá skoro vôbec nelezie na nervy, mužské postavy, ktoré si musíte zamilovať a záporáčku, ktorú budete zo srdca neznášať.    


Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Ellie

1 komentár:

  1. Ej, obľúbila si si Rhysanda (ako my všetci), čo je veľmi dobré, pretože dvojka je oveľa oveľa oveľa lepšia ako jednotka a sama až neverím, ako si ma tá kniha získala. Už sa neviem dočkať trojky.
    Inak pekná recenzia, dobre si to vystihla. Aj keď knižka mala nejaké muchy, mne sa tak či tak veľmi páčila, lebo ma bavila viac ako väčšina kníh, ktoré čítam v poslednej dobe (teda v tej dobe, kedy som jednotku čítala). :D

    OdpovedaťOdstrániť