pondelok 5. júna 2017

Obľúbené filmy

Ahojte :)

Dnes vám predstavím zopár obľúbených filmov, na ktoré sa môžem pozerať stále dokola a nikdy ma neomrzia. Som si istá, že väčšinu budete poznať, ale možno nájdete aj tipy na nové filmy, ktoré sú podľa mňa absolútne úžasné a rozhodne nie sú stratou času. 

 Amélia z Montmartru/Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain


Amélie žije v pařížské čtvrti Montmartre, která je světem sama pro sebe. Je číšnicí v místním bistru, nakupuje u místního zelináře, zdraví sousedy jako na malém městě. V jejím životě se nikdy neudálo nic zvláštního, až na matčinu kuriózní smrt, nad níž Améliin tatínek stále truchlí. Amélie by asi zůstala smířená se svým osamělým údělem, kdyby jednoho dne neobjevila ve svém bytě ukrytý poklad v podobě staré krabice s památkami na dětství někdejšího nájemníka. Nejenže se Amélie rozhodne po letech doručit krabici jejímu majiteli, ale dospěje současně k poznání, že může pomáhat zlepšit a napravovat okolní svět. Když pak jednoho dne objeví člověka sbírajícího u nádražních fotoautomatů zahozené podobenky cizích lidí, Amélie se zamiluje. Trvá to ale ještě nějaký čas, než se seznámí s Ninem a než mu dovolí rozšifrovat její tajemné zprávy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt amelie

Toto je môj absolútne najobľúbenejší film na celom svete. Videla som ho už asi 100x a nikdy sa mi nestalo, že by som naň nemala náladu, ale zároveň si ho vychutnám najviac, keď mám tú správnu melancholickú náladu. Vtedy je najlepší čas na Améliu. Je to typický francúzsky film, kde sa v podstate za celú dobu nestane nič. Keď sa ma niekto opýta, o čom je ten film, tak neviem odpovedať, ale určite ho odporúčam. Audrey Tautou je v hlavnej úlohe skvelá a atmosféra celého filmu je neprekonateľná. 

"Pane, když prst ukazuje k nebi, jen hlupák se dívá na prst."

 Grandhotel Budapešť/The Grand Budapest Hotel


Pan Gustave je legendou mezi hotelovými zaměstnanci. V bezčasí mezi dvěma světovými válkami, v bohem zapomenuté zemi, kde toho nepříliš funguje, je luxusní Grandhotel Budapešť oázou spolehlivosti, již zosobňuje právě tento šéf hotelového personálu. Přání svých hostů plní pan Gustave, ještě než jsou vyřčena, a většinu z nich navíc zcela nezištně miluje, a to i ve fyzickém slova smyslu. Když mu jedna taková vděčná zákaznice odkáže mimořádně vzácný obraz a vzápětí navěky zavře oči (ne zcela dobrovolně), nejenže náhle závratně zbohatne, ale navíc se stane trnem v oku naštvaných pozůstalých, terčem nájemného vraha a hračkou v rukou místní policie. Ve všech těchto nevděčných rolích mu pomáhá obstát jeho osobní šarm a mladý pikolík Zero Moustafa, z něhož chce vychovat svého nástupce.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt grandhotel budapest

Môj druhý najobľúbenejší film a zasa tak trochu zvláštny. Nič podobné som nikdy predtým nevidela a myslím, že ani neuvidím. Opäť trochu komický a zároveň melancholický príbeh, ktorý ma dostal na prvé pozretie. Vynikajúce herecké obsadenie zaručuje naozaj nezabudnuteľný zážitok. V tomto prípade jednoznačne odporúčam originálne znenie (určite aj Amélia je v originále úžasná, ale, bohužiaľ, francúzštine by som asi veľmi nerozumela), vďaka ktorému si vychutnáte film ešte viac. 

"M. Gustave: Why do you want to be a lobby boy?
Zero: Well, who wouldn't - at the Grand Budapest, sir. It's an institution."


 Alica v krajine zázrakov / Alice in wonderland


Devatenáctiletou Alenku, občanským jménem Alice Kingsleyovou, čeká zážitek, na který hned tak nezapomene. Když ji na viktoriánské zahradní slavnosti na její počest požádá o ruku Hamish, bohatý, ale přihlouplý syn lorda a lady Ascotových, sebere se a uteče pryč. Vydá se za králíkem v saku a s kapesními hodinkami, kterého viděla pospíchat po louce. Bílý králík záhy zmizí do králičí nory. Alenka najednou pocítí zvláštní nutkání následovat ho, do nory spadne a po pádu, který působí skoro jako podivný sen, se ocitne v kruhové místnosti s celou řadou dveří. Poté, co si zkusí lahvičku s nápisem „Vypij mě“, jejíž obsah způsobí, že se zmenší, a koláčem, na kterém je zdobeně napsáno „Sněz mě“, a po kterém se zase zvětší, se jí nakonec podaří jedněmi z dveří projít a ocitá se v ohromujícím a fantastickém světě. Tam se setkává s celou škálou pozoruhodných postav, od vychloubačného Plcha až po vyšinutého Kloboučníka, od zubící se kočky Šklíby až po houseňáka Absaloma, kouřícího vodní dýmku, od podivné Bílé královny až po její zlou starší sestru Srdcovou královnu.


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt johnny depp have i gone mad

A trojicu mojich najobľúbenejších filmov uzatvára Alica. K tej snáď nemusím ani nič písať. Klasika v prevedení Tima Burtona je absolútne úžasná. Milujem Alicu, ako v knižnej, tak vo filmovej podobe s absolútne dokonalým hereckým obsadením. Neviem si predstaviť lepšie stvárnenú Srdcovú kráľovnú alebo  Klobučníka. Veľmi sa mi páčil aj druhý diel, ale prvý rozhodne neprekonal. 

„Čím dál úžasnoucnější.”


 Mládí / La Giovinezza


V luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách se každý rok setkávají staří přátelé Fred Ballinger a Mick Boyle. Letos se zde Fred léčí pod dozorem své dcery a mezi léčebnými kúrami s Mickem vzpomínají na své pestré životy hudebního skladatele a filmového režiséra a se suchým humorem komentují své chátrající tělesné schránky. Kypící život kolem nich a ostatní excentričtí hosté - jihoamerická fotbalová legenda, mladý herec z Kalifornie nebo současná Miss Universe - jim poskytují bohaté podněty k úvahám o mládí, kráse, kreativitě, zkrátka o všem, co zahání myšlenky na blízký konec.

Súvisiaci obrázok

Absolútne úžasný film, ktorý tak trochu zapadol, avšak rozhodne neoprávnene. Natrafila som naň v podstate náhodou a neuveriteľne ma prekvapil svojou atmosférou. Opäť trochu melancholický, horko-sladký, poetický a ne-gýčový film, ktorý vo vás niečo zanechá. Určite nevynechajte, ak ste ho ešte nevideli. 


"You say that emotions are overrated. But that's bullshit. Emotions are all we've got."

Pokánie / Atonement

Příliš bujná fantazie dvanáctileté "budoucí spisovatelky" Briony Tallisové odstartuje tragický příběh, který nenapravitelně změní osudy tří lidí. Vinou vlastní nezralosti a série nedorozumění nařkne mladého zahradníka Robbieho Turnera ze znásilnění nezletilé sestřenice. Nadaný chlapec, který původně mířil na lékařskou fakultu, končí ve vězení. Toto obvinění ale ničí život i její sestře Cecilii, která Robbieho bezhlavě milovala. Když si záhy už o něco starší Briony uvědomí, co napáchala, je už pozdě. Cecilia zavrhla celou rodinu v čele s ní a odstěhovala se do Londýna, kde se živí jako zdravotní sestra. Robbie výměnou za zkrácení trestu narukoval do armády a ve Francii se snaží zastavit postupující Němce. Briony na cestě za vykoupením nastoupí do ošetřovatelského kursu a díky utrpení, které kolem sebe dennodenně vidí, konečně dospívá. S tím souvisí i rozhodnutí postavit se svým dvěma obětem tváří v tvář a respektovat jakýkoli trest. Možná se tím očistí, možná to ale na vykoupení nebude stačit. Možná to ani nestihne, protože Londýn se připravuje na masivní bombardování. Možná všechny tři čeká úplně jiný konec.

Súvisiaci obrázok

Myslím, že toto je ďalší film, ktorý nemusím nejak zvlášť predstavovať. Pokánie mi vždy, bez ohľadu na to, koľkokrát ho vidím, zlomí srdce. Ten príbeh je tak neuveriteľne dojímavý a krutý, že ma skrátka vždy dostane. Knižnú predlohu som zatiaľ nečítala a popravde sa aj trochu bojím, ale určite sa na ňu chystám.

"I will return, find you, love you, marry you. And live without shame."

***

Na dnes to bude všetko a ďalších obľúbencov (je ich naozaj viac než dosť) vám predstavím niekedy nabudúce. Určite mi napíšte, ktoré filmy sú vaše obľúbené a či ste videli nejaký z mojich. :) 
Majte sa krásne! :)

Ellie

2 komentáre:

  1. Pokánie je skvelá kniha,film som ešte nevidela ale plánujem si ho pozrieť :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Skvělý výběr filmů :) Alenka v říši divů také patří mezi mé oblíbené a Amélie také :)

    OdpovedaťOdstrániť