streda 1. apríla 2020

Polámané kosti (Recenzia)

Autor: Angela Marsons
Originálny názov: Broken Bones
Vydavateľstvo: Ikar 2020
Séria: D. I. Kim Stone
Diel: 7/11
Počet strán: 360
Žáner:  thriller, krimi
Moje hodnotenie obálky: 2/5

Anotácia:
Zavraždená prostitútka a opustené dieťa. Dva nálezy počas jednej zimnej noci, ktoré odštartujú ďalšie náročné vyšetrovanie detektívky Kim Stonovej. Ďalšie, ktoré ju prinúti čeliť traumám z detstva.
V krátkom čase sa nájdu aj mŕtvoly iných troch dievčat, ktoré poskytovali sexuálne služby na ulici. Úroveň násilia pri každej vražde stúpa. Kim a jej kolegovia pochopia, že prvé úmrtie nebolo iba náhodným útokom, ale dielom zvráteného sériového vraha vykorisťujúceho bezbranné duše. Popritom stále pátrajú po žene, ktorá nechala na policajnej stanici bábätko. Skutok sprvu považujú za prejav zúfalstva, no v skutočnosti má oveľa brutálnejšie pozadie. Prípady zavedú detektívku do sveta zneužívania ľudí a novodobého otrokárstva. Kim sa pritom musí vyrovnávat’ s vlastnou minulost’ou a odkrývanie šokujúcich tajomstiev ju takmer stojí život.

***

Séria Kim Stone je zárukou dobrého čítania. Preto, keď neviete čo čítať, ale chcete zaručene niečo dobré a chytľavé, odporúčam Angelu Marsons. Zatiaľ sa u nás môžeme tešiť z jej siedmych kníh a verím, že sa čoskoro dočkáme aj ďalších. Prvé tri diely som čítala po poradí, ale medzi tými ďalšími preskakujem podľa toho, ktorý sa mi práve dostane do rúk. Nemám ani pocit, že by to nejako výrazne vadilo. Kim Stone je stále rovnaká workoholička, ktorá veľmi osobný život nerieši, takže jej osobný príbeh v pozadí nie je veľmi výrazný. Samozrejme, sem-tam sa spomínajú prípady z minulosti, ktoré som ešte nečítala, ale tieto zmienky nemajú vplyv na riešenie nových prípadov.

Veľmi mi vyhovuje autorkin dynamický, úderný štýl písania, ktorý je plný dialógov a akcie, takže vás veľmi rýchlo dokáže vtiahnuť do deja, od ktorého sa po začítaní už neviete odtrhnúť. Kim Stone má skvelý tím, ktorý nerieši len jeden prípad, ale vyšetrovanie je zamerané viacerými smermi a vy celkom neviete, či a ako sa prepletú. Zo začiatku som sa musela naozaj veľmi sústrediť, aby som sa v deji orientovala, pretože kapitoly v knihe sú veľmi krátke, rýchlo sa menia a každá je z pohľadu niekoho iného.

Angela Marsons si do tejto časti vybrala mnoho aktuálnych problémov a zaujímavých tém. V prvom rade rozobrala otázku prostitúcie a zobrazila pozadie tohto obchodu s bielym mäsom ako tvrdý nekompromisný biznis plný vydierania a klamstva. Nie že by som túto tematiku vyhľadávala alebo mala obzvlášť rada, tu ale bola spracovaná inak a mala som pocit, že veľmi verne. Načrtla aj problémy s dospievaním a zložité vzťahy medzi rodičmi a deťmi. No a v neposlednom rade sa pustila do problémov migrácie a následného začleňovania sa týchto ľudí do života v novej krajine. Je pravda, že to bola téma zaujímavá a mala som pocit, že v knihe jej nebol venovaný dostatočný priestor na úkor práve toho "hlavného" prípadu s prostitúciou. Možno by si každá táto téma zaslúžila mať svoj diel s Kim Stonovou.

Koniec bol pre mňa prekvapivý. Samozrejme, že mi postupne dochádzalo, kto je vrahom, ale naozaj  som to vedela až úplne pred koncom, kedy to už bolo jasné asi každému :) Nemala som pocit, že by niektoré veci ostali nevyriešené. Aj keď posledné strany boli možno trochu viac zidealizované, než by bolo vhodné, bolo to opäť výborné čítanie, ktoré mi zabezpečilo príjemne strávené popoludnie a mne neostáva nič iné, len si dokúpiť diely, ktoré mi ešte chýbajú a s veľkou chuťou sa pustiť aj do nich. Kiežby bolo viac takýchto dobrých krimi sérií. 


Moje hodnotenie:

Ellie


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára