nedeľa 3. mája 2020

Uväznená kráľovná (Recenzia)

Autor: Kristen Ciccarelli
Originálny názov: The Caged Queen
Vydavateľstvo: CooBoo 2020
Séria: Iskari 
Diel:  2/3
Počet strán: 352
Žáner:  YA, fantasy
Moje hodnotenie knihy: 2,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*


Anotácia:
Pokračovanie románu Posledný Namsara.
Sestry Rou a Essie spájalo puto silnejšie než krv. Až do dňa, keď Essie zomrela a jej dušu uväznili v tomto svete. Na svedomí to mal Dax, dedič Firgaardskeho trónu. Roa sa zaprisahala, že sestru pomstí a princovi nikdy neodpustí. Ani keď sa Dax priplazí za Rou so žiadosťou o pomoc pri zvrhnutí tyranského kráľa. Roa súhlasí, ale s jednou podmienkou: Dax ju musí vyhlásiť za kráľovnú!
S korunou na hlave je cudzinkou na kráľovskom dvore. A napriek všetkému, čo obetovala, Dax stále nesplnil svoje sľuby – jej rod naďalej trpí. Potom sa jej naskytne šanca všetko napraviť – zbaviť sa manžela a zachrániť sestru. Musí len zabiť kráľa.

***

Uväznená kráľovná je druhým dielom série Iskari. Prvý diel Posledný Namsara predstavoval pre mňa celkom vydarený úvod do dračej série. Autorka vytvorila fungujúci svet opradený legendami a poverami, so sympatickými postavami a dobrými zápletkami. Od druhého dielu som preto mala ešte vyššie očakávania a bola som zvedavá na ďalší vývoj postáv. Či už tých, ktoré poznáme z prvého dielu, alebo aj nejakých nových.

Na jednej strane je pri tejto sérii (aspoň zatiaľ) veľmi pozitívne to, že každý diel sa dá čítať v podstate aj samostatne. Oba diely boli zamerané na úplne rozdielne postavy a riešili každý zvlášť svoje dejové linky. Z prvého dielu som si veľa nepamätala a pri čítaní tohto mi to vôbec ani nechýbalo. Na strane druhej tí, ktorí majú radi série, pretože sa radi vracajú do rovnakého sveta, k rovnakým postavám a dozvedajú sa radi stále viac o svojich hrdinoch budú sklamaní. Uväznená kráľovná je čisto zameraná len na hlavnú hrdinku Rou, ktorá si z politických dôvodov zobrala kráľa Daxa, aby uchránila svoj ľud pred nátlakom kráľovstva.

Už dávno som nečítala knihu, kde by mi hlavná hrdinka bola až tak nesympatická ako Rou (dokonca predbehla aj Selah :D ). Žiaľ, vadilo mi na nej asi úplne všetko. Jej rozpoltenosť, nestálosť a naivnosť. Celú knihu v niečo verí a nakoniec bez nejakého vysvetlenia zaujme úplne opačné stanovisko. A tak to s ňou bolo vlastne počas celej knihy. Menila názory nie zo strany na stranu, ale z vety na vetu. Raz svojho manžela zrádza, inokedy zachraňuje. Z jej nestálosti nemohla vzniknúť uveriteľná romantická linka, pretože svojím rozdvojeným konaním ju Rou dokázala zničiť v samom zárodku.

Celý príbeh zachraňoval Dax, ktorému autorka mohla vyčleniť viac priestoru. Z veľmi inteligentného kráľa hrajúceho sa na úplného hlupáka, ktorý je pred každým o krok vpredu sa dalo vyťažiť podstatne viac. Páčilo sa mi aj puto Rou so svojou mŕtvou sestrou v podobe vtáka, opradené mnohými legendami. Bavil ma príbeh sestier z minulosti, ktorý sa čitateľovi postupne odkrýva. Čo už bolo trochu slabšie, tak to bola chorobná posadnutosť Rou svojou mŕtvou sestrou a snaha zachrániť ju. Rou sa celú knihu hnala za niečím, čo dokázala bez mihnutia oka zavrhnúť. V závere tak celý diel vyznieval trochu povrchne.

Veľká škoda, že autorka úplne zabudla na postavy Ashy, Torwina a ich draka Kozua. Táto trojica sa mihne dejom až na úplnom konci a sú tam pridaní akoby nasilu. V celej knihe nie je o drakoch ani zmienka, akoby som ani nečítala fantasy.  Kniha bola veľmi predvídateľná a priamočiara. Záver veľmi rýchly a zlepený tak, aby všetci boli rýchlo spokojní. Na to, že kniha sa venuje naozaj iba Rou, takmer nerieši žiadne vedľajšie postavy a dejové linky, je kniha dosť dlhá a veľakrát stále o tom istom. Moja predstava o pokračovaní série Iskari nemala v mojej fantázií nejaké presné smerovanie, určite však boli moje očakávania oveľa vyššie. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie


1 komentár:

  1. No zhodneme sa...od druhej časti som tiež očakávala viacej, ale nakoniec to bola skutočne hrôza. Hlavná postava úplne nesympatická, rozporuplná, jednoducho odveci. Dej si autorka prispôsobovala ako sa jej zachcelo, len aby jej vyšli isté situácie. Objavenie niektorých postáv viac než odveci.

    OdpovedaťOdstrániť