utorok 13. októbra 2020

Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte (Recenzia)


A
utor: A. S. King
Originálny názov: Please Ignore Vera Dietz
Vydavateľstvo: CooBoo 2020
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 336
Žáner: YA
Moje hodnotenie knihy: 4,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:
"Najlepšia tínedžerská kniha roku 2011."
Vera Dietzová sa učí dobre, ale nevytŕča z davu. Prečo? Lebo jej otec je abstinujúci alkoholik, ktorý musel veľmi rýchlo dospieť, aby sa sám postaral o dcéru. Stále jej opakuje, že treba tvrdo makať, a tak Vera roznáša pizzu. A po práci pije, lebo nevie, ako inak uniknúť z tohto sveta, pred vlastnými traumami a strachmi. Vere totiž zomrel sused, donedávna najlepší kamoš a platonická láska v jednom. Vera mu chcela pomôcť, no doma sa riadili heslom: Nevšímaj si to. Ale toho má už plné zuby!

***

Na tvorbu A.S. King som bola už dlhšiu dobu dosť zvedavá, preto ma veľmi potešilo, keď som jej knihu našla v edičnom pláne CooBoo. Trochu ma v anotácii odrádzala Verina náklonnosť k alkoholu, ale zvedavosť prevážila a knihu som si prečítala. Musím povedať, že ma veľmi príjemne prekvapila a považujem ju za najlepšiu tínedžerskú knihu, akú som v poslednej (dosť dlhej) dobe čítala. 

Predovšetkým musím vyzdvihnúť autorkinu vnímavosť a schopnosť vcítiť sa do mladých ľudí a odhaliť ich často skrývané problémy. Vedieť pochopiť ich radosti, ale predovšetkým porozumieť ich trápeniam. Analyzovať začiatok ťažkostí a sledovať postupný pokrok v ich prekonávaní. Zachovať si správny nadhľad, ale zároveň nepodceniť situáciu. 

Autorka poukázala aj na veľmi často vyskytujúci sa problém, ktorí majú mnohí dospievajúci - nevedia, čo so životom. Nevedia, čo po škole, nemajú dôvod sa učiť, nevedia či ísť na vysokú alebo či pracovať. Nevedia sa začleniť do spoločnosti a rodičia tým, že im servírujú všetko pod nos, im ani nedávajú dôvod, prečo by sa nad tým mali zamýšľať. Akoby v nich podporovali ľahkovážnosť a pred problémami zatvárali oči. 

Čo sa mi na knihe ale páčilo zo všetkého najviac? Že autorka nevytvorila zúboženú depresívnu hlavnú hrdinku, ktorá by sa stále ľutovala a čakala by, že sa svet predsa o ňu postará a nejako sa všetko vyrieši. Máme tu Veru, ktorá síce depresívna je, ale zároveň dokáže v živote ďalej existovať, uvedomuje si problémy, ale zároveň je pevne rozhodnutá im čeliť a niečo s tým všetkým spraviť. Je pravda, že riešenie najskôr videla v alkohole, ale zároveň si v každej chvíli, kedy pila, uvedomovala, že to cesta nie je a mala by to zmeniť. Páčila sa mi aj postava jej otca, bývalého alkoholika, od ktorého manželka odišla a jemu zostala úloha vychovať dcéru. Dal si sľub, že ju vychová dobre. Že ju naučí, že nie všetko je bez námahy a zadarmo. Že tu každý má nejakú svoju zodpovednosť a v budúcnosti sa bude musieť postaviť na vlastné nohy. Že ak chceme niečo mať, musíme pre to niečo aj urobiť. 

"Ako sa mám niekedy povzniesť s orlami, keď ma obklopujú moriaky?"
str. 253

Knihu by som odporučila nielen dospievajúcim, ale predovšetkým aj im rodičom, ktorí si častokrát vôbec neuvedomujú, že ich deti majú problémy. Zľahčujú, nevedia sa vcítiť do ich situácie alebo jednoducho pre veľa pracovných (alebo iných) povinností si ich nevšímajú. Nevedia s nimi komunikovať a o veciach sa rozprávať. Alebo naopak, niekedy nevedia, kedy majú byť ticho a počkať, ako si ich dieťa poradí s danou situáciou samo. Myslím, že zlatá stredná cesta je ideálnou voľbou, ale je veľmi ťažké vybrať sa ňou. Táto kniha dáva veľa podnetov na zamyslenie a prináša nám veľmi verne zobrazenú sondu do života nie tak celkom normálnych rodín s ich dospievajúcimi deťmi.  

"Chcem jej povedať, že jediné, čo docielite, keď sa oboženiete múrmi, je prázdnota."
str. 283

Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte veľmi trefne zobrazuje viaceré problémy dnešnej spoločnosti a vďaka sympatickej Vere a jej otcovi sa autorke podarilo veľmi nenásilne na ne poukázať. Knihu som prečítala za jediný deň a za seba ju môžem len a len odporučiť. Teším sa na jej ďalšiu plánovanú knihu "V tejto rodine kopte hlbšie", takže, ak si vás Vera získa, určite sa na túto budete tešiť spolu so mnou :)


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie

4 komentáre:

 1. Osobne podobným knihám sa v poslednej dobe vyhýbam, ale na druhej strane si ju možno napíšem aj na nový zoznam kníh :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mám to podobne, ale táto ma naozaj milo prekvapila spracovaním. Mne sa naozaj veľmi páčila a verím, že si nájde veľa fanúšikov. Snáď sa aj tebe bude páčiť :)

   Odstrániť
 2. Som čitateľ, ktorý ya primárne nečíta, skôr ma baví ya fantasy a iné žánre, ale tejto knihe som dala šancu na základe kamoškinho odporúčania. A som veľmi rada, že som to urobila. Výborné čítanie, hromada reálnych situácií zo života a obvykle taký smiech cez slzy.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Super, som rada, že sa aj tebe páčila. Tiež veľmi takéto knihy už nečítam, ale táto stála za to :)

   Odstrániť