sobota 8. júla 2023

Tábor zavrhnutých (Recenzia)

Autor: Lily Sparks

Originálny názov: Teen Killers Club

Vydavateľstvo: Egmont 2023
Séria: Teen Killers Club
Diel: 1/3
Počet strán: 264
Žáner: YA thriller

Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 1*/5*

Anotácia:

Sedemnásťročnú Signal všetci považujú za gotičku, ktorej je lepšie vyhnúť sa. Keď ju odsúdia za vraždu, skončí v tábore na výcvik elitných zabijakov. Ani sem však nezapadá. Neznáša krv. Je chápavá a empatická. A práve preto hrozí, že zo skupiny maniakov sa stane zohraný tím priateľov. Niekto totiž vraždu na Signal hodil a ona teraz musí očistiť svoje meno. Všetko sa začne komplikovať, keď sa zamiluje. A navyše... skutočný vrah sa rozhodne znova zaútočiť – a to priamo v tábore.

***

Tábor zavrhnutých je nenápadná novinka medzi YA knihami a žiaľbohu ani obálka zrejme nenapomáha k jej zviditeľneniu. A pritom v danom žánri predstavuje závan čerstvého vzduchu, niečo iné a pritom akoby už známe. Neskutočne dobre sa to čítalo a cieľovka by túto knihu mohla adekvátne oceniť. Jasné, netreba pri nej veľmi veľa rozmýšľať a pitvať situácie do detailov, ale ak sa nad určité veci dokážete povzniesť, aj starší čitatelia si pri nej môžu fajn oddýchnuť. 

Signal obvinili z vraždy, ktorú nespáchala a zaradili ju medzi Áčka. To sú tí najhorší z najhorších! Takýto výkvet presunú do tábora, kde ich vycvičia na zabíjanie a postupne budú dostávať pokyny, kde a koho majú zlikvidovať. Možno by ste mali dojem, že pôjde o krvilačný thriller, v ktorom budú delikventi súperiť o víťazstvá a uznanie. Opak je však pravdou. Partička deciek sa spriatelí a navzájom si začnú pomáhať a budovať medzi sebou ozajstné priateľstvo. 

Páčilo sa mi, že autorka do príbehu zakomponovala aj detektívne prvky, pretože Signal bola odhodlaná prísť na to, kto na ňu vraždu narafičil. Okrem toho ich v tábore niekto sleduje a napadne. V závere sa všetky príbehové linky pretnú a perfektne do seba zapadnú. Aj keď počas príbehu máte pocit, že niečo nedáva zmysel, na konci sa všetko vysvetlí a vy pri spätnom pohľade uznáte, že autorka to vážne dobre premyslela. 

Jasné, od takýchto delikventov by ste častokrát možno očakávali iné správanie a aj samotný výcvik by ste si zrejme predstavovali oveľa drsnejšie. Ale ak sa nad toto dokážete trochu povzniesť a príbehu to prepáčite, užijete si super jazdu plnú akcie. Kniha je pomerne krátka a neustále sa v nej niečo deje, takže sa nenudíte a čím viac prečítate, tým ste zvedavejší na rozuzlenie. 

Je tu zmes fajn postáv, z ktorých každá má svoje špecifiká a sú ľahko zapamätateľné. Vzhľadom na vek nesmie chýbať teenegerská romantika, črtajúci sa zamilovaný trojuholník, ktorý mi v tomto prípade vôbec neprekážal a istá dávka naivity. Aj keď je na texte poznať, že autorka je ešte nevypísaná, je to veľmi slušný štart série. Určite si rada prečítam pokračovanie, len dúfam, že sa ho dočkáme. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára