piatok 8. decembra 2023

Počúvaj ma (Recenzia)

Autor: Tess Gerritsen

Originálny názov: Listen to Me

Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria:  Rizzoli & Isles 
Diel: 13/13
Počet strán: 328
Žáner:  detektívka
Moje hodnotenie knihy: 4/5
Moje hodnotenie obálky: 3/5

Anotácia:

Mamy to vedia najlepšie... Ale kto ich počúva?

Detektívka Jane Rizzoliová z Bostonského oddelenia vrážd a súdna lekárka Maura Islesová riešia na prvý pohľad nezmyselnú vraždu. Vdovu a zdravotnú sestru Sofiu Suarezovú ktosi dobil na smrť v jej vlastnom dome. Medzi ľuďmi všeobecne obľúbená Sofia mala podľa všetkého v posledných dňoch života veľa tajomstiev. A keď Jane zistí, čo spája Sofiu a obeť náhodnej dopravnej nehody spred niekoľkých mesiacov, prípad sa ešte viac zamotá. Isté je len to, že vrah urobí čokoľvek, aby svoje tajomstvo uchoval v bezpečí.

Odkedy sa dcéra Angely Rizzoliovej stala detektívkou na oddelení vrážd, Angela sa poriadne nevyspala. Jej pozornosti neunikne nič, čo sa vo štvrti odohráva. Vyplašia ju klebety o úteku tínedžerky aj čudní susedia, ktorí sa prisťahovali do domu oproti. Kiežby ju Jane počúvala! Ona však Angeline obavy pripisuje príliš bujnej fantázii. Podľa Angely náhody neexistujú a v blízkom okolí číha skutočný nepriateľ.

V prípade Sofie Suarezovej majú Jane a Maura čo robiť, aby vyriešili zamotaný prípad. Neprehliadnu však niečo zlovestnejšie, čo sa odohráva v ich bezprostrednej blízkosti?

***

Milovníkom detektívneho žánru sériu Rizzoli & Isles určite nemusím nijako zvlášť predstavovať. A tí, čo tento žáner nevyhľadávajú ju možno zaregistrovali nie v knižnej podobe, ale skôr ako seriál v TV. Pre mňa sú obe spracovania, či už knižné, alebo to seriálové, srdcovými záležitosťami. Detektívku Jane Rizzoli a súdnu lekárku Mauru Isles jednoducho milujem! (Priznávam, Mauru o čosi viac 😊 ) 

Autorka sa k tejto sérií vrátila po piatich rokoch a my sme sa tak konečne dočkali trinásteho dielu. Určite je ideálnejšie sériu čítať po poradí, najmä zo začiatku, aby ste sa čo najlepšie zoznámili s postavami, ale neskôr si myslím, že nie je problém čítať sériu aj poprehadzovane. Ja som napríklad skočila zo šiesteho dielu na trinásty a absolútne mi to neprekážalo. 

Máme tu zaujímavý spôsob rozprávania. Jane, Maura a Amy sú rozprávané v er-forme a Janina mama Angela rozpráva v ich-forme. Použitie oboch foriem rozdelilo knihu prehľadne na dve odlišné linky. Jane s Maurou vyšetrovali na prvý pohľad jednoduchú vraždu vlúpania, ale postupné stopy ich zaviedli niekoľko rokov späť k inému zločinu, ktorý nebol nikdy vyriešený. Naozaj ide o veľmi zamotaný a premyslený prípad s pomerne veľkým počtom zainteresovaných a vypočúvaných postáv. Nakoľko dej naozaj odsýpa rýchlym tempom, treba čítať pozorne a snažiť sa rýchlo orientovať medzi postavami a ich väzbami. Ideálne, ak knihu prečítať na jedno otvorenie, čo vzhľadom na autorkin štýl, naozaj nie je problém. 

Angela viedla svoje vlastné pozorovania na ulici, kde žije už niekoľko desiatok rokov. Zisťuje, že ani taký dlhý čas nestačí na to, aby ľudí skutočne spoznala a ako pravá gossip girl ulice sa zamotáva do rôznych problémov. Je skvelou postavou série, oživuje ju a dodáva jej vtip a odľahčenie. Pri nej som mala pocit, že čítam nejakú cozy-mystery z malej anglickej dedinky 😃

Ako inak, knihu odporúčam. A som veľmi zvedavá, koľko budeme čakať na štrnásty diel. Našťastie, mám ešte nejaké knihy z tejto série neprečítané, takže keď dostanem opäť chuť na šarmantnú spoločnosť týchto dvoch dám, mám si čo rozčítať 🙃

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar.

                                                             Knihu si môžete kúpiť tu  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára