piatok 19. januára 2024

Vraždiť nie je hračka (Recenzia)

Autor: Carla Valentine

Originálny názov: Murder Isn't Easy: The Forensics of                                     Agatha Christie
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 376
Žáner: krimi, veda
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Objavte forenznú vedu prostredníctvom románov Agathy Christie! Agatha Christie patrí k najobľúbenejším spisovateľkám na celom svete. Jej majstrovské rozprávačstvo zostáva dodnes neprekonateľné. Agathu však smelo môžeme nazvať aj forenznou expertkou, keďže vo svojej tvorbe využívala nielen vynikajúce pozorovacie schopnosti a dôvtip, ale aj najnovšie poznatky v oblasti súdobej forenznej vedy.

Rovnako ako je Agatha Christie pre celý svet kráľovnou zločinu, tak je Carla Valentine kráľovnou forenznej vedy. Už od útleho detstva hltala všetky Agathine romány, ktoré sa pre ňu stali celoživotnou láskou. Preto sa vo svojej najnovšej knihe Vraždiť nie je hračka rozhodla priblížiť čitateľom spôsob, akým slávna spisovateľka držala krok s vtedajšou forenznou vedou a dokonca ju v niektorých prípadoch aj pomáhala rozvíjať. Knihu autorka rozdelila do niekoľkých tematických kapitol, z ktorých sa okrem iného dozvieme, ako sa dajú sfalšovať odtlačky prstov, akú zbraň Agatha Christie používala na vraždenie svojich románových postáv najradšej aj to, prečo pre jej najobľúbenejšieho detektíva, svojrázneho Hercula Poirota, neboli stopy na mieste činu až také dôležité…

Osobitnou čerešničkou na torte sú v knihe skutočné prípady vrážd siahajúce hlboko do minulosti, ktoré autorka opisuje z pohľadu forenznej vedkyne. Vraždiť nie je hračka spĺňa všetky kritériá pútavého, fascinujúceho čítania pre všetkých nadšených fanúšikov jedinečnej Agathy Christie.

***

Či už máte prečítané všetky knihy od Agathy Christie, alebo aj nie, toto je povinná jazda pre všetkých jej fanúšikov a nadšencov pravej a poctivej detektívky. Christie jej kraľuje už niekoľko desaťročí a rozhodne si zaslúži ako vyjadrenie pocty, tak aj takúto publikáciu od uznávavanej britskej odborníčky - forenznej patologičky Carly Valentine. Tá, vzhľadom na súčasné vedomosti a sledovanie pokroku vedy vie najlepšie zhodnotiť, ako sa Agatha Christie dokázala popasovať s detektívnym žánrom, kedy bola forenzná veda takpovediac ešte v plienkach. 

Predstavuje nám viaceré hlavné smery, ktorým sa pri vyšetrovaní venujeme. Sú prehľadne rozdelené do dlhších kapitol, v ktorých nás oboznamuje s históriou, so skutočnými prípadmi a, samozrejme, aj so súčasnými postupmi. Sú to najmä odtlačky prstov, stopové dôkazy, forenzná balistika, forenzná dokumentácia, analýza krvných škvŕn, pitva alebo forenzná toxikológia. 

V diele sú spomínané mnohé fakty zo života slávnej autorky. S mnohými ste, ako jej fanúšikovia, už možno aj oboznámení, ale vďaka tejto publikácií prelínajúcej súčasné a vtedajšie vedomosti, a vy si tak uvedomíte, ako Agatha Christie predčila dobu, oceníte jej genialitu a talent a na celý jej život sa pozriete z pohľadu viacerých okolností a súvislostí. 

Aj keď ide o literatúru faktu, kniha sa číta naozaj veľmi dobre. Vďaka prepojeniu s Agathinými detektívkami si máte možnosť zaspomínať na jej najslávnejšie prípady, alebo ak ste ich aj nečítali, budete mať chuť sa do nich okamžite ponoriť. Ja by som si určite rada pripomenula aj tie, ktoré som už čítala a patria k mojím najobľúbenejším, ale viem, že ma čaká ešte veľa nových prípadov, na ktoré si teraz posvietim v úplne novom svetle aj vďaka tejto knihe a budem oveľa pozornejšie sledovať všetky stopy a odkazy na jednotlivé postupy a spôsoby vyšetrovania. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar/Slovenský spisovateľ.

                                                           Knihu si môžete kúpiť tu   

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára