nedeľa 13. apríla 2014

Havranie dievča (Recenzia)

Autor: Erik Axl Sund
Originálny názov: Kråkflickan
Vydavateľstvo: Ikar 2014
Séria: Victoria Bergmans svaghet
Diel: 1/3
Počet strán: 408
Žáner:  detektívka, psychologický
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:
Kriminálna komisárka Jeanette Kihlbergová už v praxi zažila všeličo, ale keď ju zavolajú k najnovšiemu prípadu, musí pozbierať všetky sily. V kríkoch neďaleko stanice štokholmského metra sa nájde telo malého chlapca. Mumifikované, zohavené, s početnými ranami, telo, ktoré sa bránilo útoku, dokým vládalo, ako keď v ringu bojujú na život a na smrť cvičené psy. Chlapec je pravdepodobne cudzinec „bez minulosti“, ktorý zdanlivo nikomu nechýba, a tak prípad má pre jej nadriadených i prokurátora len nízku prioritu. Jeanette sa nevzdáva, ale stôp je málo a vyšetrovanie sa komplikuje. Hromadia sa však aj problémy v súkromnom živote – manžel je neúspešný umelec a ťarcha financovania rodiny ostáva na nej.
Psychoterapeutka Sofia Zetterlundová vyšetruje dvoch klientov: Samuela Baia, detského vojaka zo Sierry Leone, a Victoriu Bergmanovú, ženu v strednom veku, ktorú v detstve týrali a zneužívali. Dvaja rôzni ľudia s rovnakým problémom – u oboch badať znaky závažnej poruchy osobnosti. Jeanette a Sofia riešia tú istú otázku: Akému veľkému utrpeniu môže človek vystaviť druhého človeka, skôr než sám prestane byť človekom a stane sa monštrom? Obe ženy sa zblížia, možno až priveľmi. Dokonca sa jedného dňa vyberú s Jeanettiným synom Johnom do lunaparku a zlo sa opäť priblíži, je celkom blízko...

***

Knihu Havranie dievča som sa rozhodla prečítať si najmä na základe obálky, ktorá je úplne zvláštna a predovšetkým trefná! A naživo je ešte krajšia - ten úžasný papierový prebal naláka asi nejedného čitateľa. A samozrejme, keď sa na scéne objaví nový autor (v tomto prípade dvojica autorov), som na neho vždy veľmi zvedavá a snažím sa ho, čo najskôr vyskúšať. 

Mám pocit, že o knihe sa veľmi veľa rozprávalo ešte pred jej vyjdením, ale ja som sa snažila to nevnímať, neprečítala som si ani anotáciu, len som sa nechala prekvapiť, čo prinesie. Zo začiatku knihy som bola trochu zmätená. Krátke kapitoly sa veľmi rýchlo striedali, boli pomenované švédskymi názvami, ktoré som nevedela, čo znamenajú (okrem toho sa naozaj veľmi ťažko čítajú) a každá kapitola sa týkala inej osoby. Niektoré rozprávali o Victorii Bergmanovej - jej spomienkach na detstvo - ako ju otec zneužíval, ako si našla malého kamaráta, ako o neho prišla, keď sa utopil v močiari, aké mala pocity a ako sa s tým všetkým vyrovnávala. Začala chodiť k psychologičke Sofii Zetterlundovej, ktorej sú tiež venované zvlášť kapitoly. Má viacero pacientov, ktorým sa snaží pomôcť a popri tom rieši svoje osobné problémy a rozpráva príbeh o svojej bývalej a súčasnej láske. A posledná dejová línia je venovaná vyšetrovateľke Jeanette Kihlbergovej, ktorá vyšetruje vraždy malých chlapcov, ktorých postupne vraždí neznámy páchateľ. Má problémy s mužom, ktorí je nezamestnaný umelec, stále majú nedostatok peňazí a ich vzťah upadá do únavného stereotypu. 

Knihu by som neoznačila titulom klasická detektívka. Vyšetrovaniu sa venuje veľmi málo pozornosti. Skôr čítame o živote hlavných postáv, čo prežili ako sa s tým vyrovnali/vyrovnávajú, prečo sa možno správajú tak, ako sa správajú. Je to skôr psychologické hľadisko, na ktoré je v knihe upriamená pozornosť a na to, že nie vždy platí heslo: "Čo nechceš, aby robili druhí tebe, nerob ani ty iným". Tu je vidieť ako výchova a prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, ovplyvní jeho správanie na celý život a zlé zaobcházdanie môže z neho spraviť monštrum. 

Havranie dievča je napísané veľmi zaujímavým štýlom, predovšetkým sa veľmi dobre a rýchlo číta, kapitoly sú krátke a ani neviete ako pretáčate stránkami. Určite nie je taká desivá, ako sa o nej hovorí. Autori nás našťastie ušetrili nechutných podrobností o detskej pornografií. Boli momenty, kedy som v knihe dokonca čakala, že sa stane niečo neočakávané, hrozné a nechutné, ale nestalo sa tak. A naopak, niekedy sa to všetko tak krásne zamotalo, že som sa nemohla od knihy odtrhnúť, lebo autori veľmi šikovne a len veľmi okrajovo naznačili, kto bude vrahom a čo sa bude diať ďalej. A samozrejme, keď sme zvedaví, musíme čítať ďalej. Postupne určite každému dôjde, ako to vlastne s Victoriou, Sofiou a Jeanette bolo - niekomu skôr a niekomu neskôr.  

Táto kniha je skrátka..... a teraz čo by bolo správne tam doplniť? Je jednoducho N-E-U-V-E-R-I-T-E-Ľ-N-Á !!! Neviem, či je tak neuveriteľne prekombinovaná, neuveriteľne pritiahnutá za vlasy alebo neuveriteľne dokonalá. Pre každého je neuveriteľná iným spôsobom. A, samozrejme, nesmiem zabudnúť na ten neuveriteľný koniec, ktorý podľa mňa nebol koncom a len také "mimochodom spomenutie", že (spoiler) [chuderke Jeanette zmizne dieťa a my vieme, kto ho unesie, ale netušíme, čo sa s ním chystá urobiť.] Ale to všetko sa dočítame asi v ďalšom diely. 

Počas čítania som mala chvíle, kedy sa mi kniha páčila veľmi a dala by som jej plný počet hviezdičiek, ale boli úseky, kedy som ju mala chuť odložiť a vôbec nedočítať. Mám z nej zmiešané pocity a ťažko sa mi hodnotí. Asi spravím kompromis a ohodnotím ju  tak, že pre mňa to bol veľmi dobrý priemer. Aj keď viem, že mnohí so mnou nebudú súhlasiť, pretože knihou boli unesení. Takže verím, že kniha si nájde svojich nadšencov a netrpezlivých čakateľov na jej pokračovanie. Ja si ho určite prečítam, lebo po takomto konci jednoducho túto sériu nemôžem nechať nedočítanú.

Moje hodnotenie:
Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Ikar.
Knihu si môžete kúpiť tu
Ellie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára