utorok 18. októbra 2016

Stránky světa (Recenzia)

Autor: Kai Meyer
Originálny názov: Die Seiten der Welt
Vydavateľstvo: CooBoo 2016
Séria: Die Seiten der Welt
Diel: 1/3
Počet strán: 416
Žáner:  YA, fantasy
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:
Ponořte se do nekonečna a ovládněte magii slov s prvním dílem fantasy trilogie!
Furia Salamandra Faerfaxová žije ve světě knih. Sídlo její rodiny v sobě ukrývá nekonečnou knihovnu. Do jejích hlubin se Furia vydává pátrat po jednom velmi speciálním svazku: své vlastní dušeknize. S ním ovládne sílu a magii slov. Ale netuší, jak smrtelné nebezpečí se nad ní vznáší. Každá kniha má totiž i své tajné stránky. Její rodinu ohrožuje mocný nepřítel – a jde po krku i jí. Musí se vydat do Libropolisu, města ztracených knihkupectví, ovšem nebude to snadná cesta. Boj proti vládcům bibliomantiky právě začíná!

***

Odvážim sa tvrdiť, že väčšina blogerov si vybrala túto knihu na recenziu z jedného prostého dôvodu. Tým dôvodom je jej zaujímavý námet - kniha o knihách. Čo môže byť pre pravého knihomoľa lepšie a vábivejšie? Samozrejme, nebola som výnimkou a knihu som si nenechala ujsť ani ja. Autora Kaia Meyera som si vždy spájala s literatúrou pre deti. Všetky knihy, ktoré od neho poznám sú vhodné skôr pre deti okolo 10 rokov, nie viac. Preto som sa obávala, či nie som už pristará na Stránky světa. Ale ten námet! Nedalo sa mu odolať...škoda, radšej som mala, pretože JA a STRÁNKY SVĚTA sme si vôbec nesadli.


Už od začiatku som mala problém začítať sa. Od knihy som stále odbiehala, myšlienky mi utekali a oči blúdili po ďalších neprečítaných knihách na poličke, ktoré ma aktuálne lákali oveľa viac. Nebolo to tým, že by sa v knihe nič nedialo. Práve naopak. Postavy nám boli pekne predstavené, súvislosti a zápletka postupne odhalované, dej vygradovaný, „knižný svet“ krásne vysvetlený a napriek tomu si kniha nedokázala udržať moju pozornosť.

Samozrejme, kniha má mnoho plusov. Jedným z nich je predovšetkým neuveriteľná fantázia autora. Miesta a bytosti aké dokázal vymyslieť sú obdivuhodné. Veď si len predstavte, že by niekde na svete existoval Libropolis – miesto, kde nájdete všetky knihy sveta, milión kníhkupectiev a antikvariátov, jednoducho svet, ktorý má vlastné pravidlá a to najdôležitejšie, čomu sa všetko podriaďuje sú knihy. Keď som o ňom čítala, predstavila som si ako Harry Potter prvýkrát vstúpil do šikmej uličky a bol úplne ohromený :)
Ďalším veľkým lákadlom tejto knihy je tá nádherná obálka. Už keď som si knihu pozerala na internete bola krásna, ale keď som ju doma rozbalila a našla jej miesto v knižnici, krásne sa tam vynímala. Okrem toho v nej bola vložená záložka - vstupenka do Libropolisu! Škoda, že ju v reálnom svete nie je kde použiť :) 

Napriek originálnemu magickému knižnému svetu nedávam knihe dobré hodnotenie. Je mi to ľúto, lebo mám pocit, že táto kniha si moju kritiku nezaslúži. Možno som na ňu pristará alebo som ju jednoducho čítala v nesprávnom čase. V globále ju hodnotím ako dobrú originálnu knihu, ktorá si určite získa všetkých mladších čitateľov. Subjektívne jej, žiaľ, dávam dve hviezdičky, pretože si nedokázala udržať moju pozornosť a do čítania som sa musela nútiť.


Moje hodnotenie:

 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Ellie

1 komentár:

  1. Ja som niekde za polovičkou a zrejme ma to baví o niečo viac ako teba, ale tiež som si všimla, že nemám problém knihu hocikedy odložiť a ísť robiť niečo iné. Možno aj preto mi jej prečítanie trvá tak dlho.

    OdpovedaťOdstrániť