piatok 2. septembra 2016

Následníčka (Recenzia)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt následníčka gorilaAutor: Kiera Cass
Originálny názov: The Heir
Vydavateľstvo: CooBoo 2016
Séria: The Selection
Diel: 4/5
Počet strán: 328
Žáner:  YA, dystopia
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:
Princezná Eadlyn už odmalička počúvala nekonečný príbeh o tom, ako sa jej mama s ockom zoznámili. Pred dvadsiatimi rokmi sa America Singerová zúčastnila Selekcie a získala si srdce princa Maxona. Odvtedy žili spolu šťastne... Pre Eadlyn bol ich romantický príbeh len rozprávkou. Netúžila ho napodobniť. Ako princezná si však nemôže robiť, čo chce. Neutečie pred vlastnou Selekciou – aj keď urputne namieta. Nečaká, že sa jej príbeh skončí romanticky. Možno sa však jednému mužovi podarí zmocniť sa jej srdca... a možno zistí, že jej „šťastne a naveky“ nie je len tajným želaním.


***

Ubehlo už dvadsať rokov odkedy si princ Maxon v Selekcii vybral Americu. Teraz sú z nich kráľ a kráľovná a okrem problémov v krajine, ktoré musia riešiť, sa snažia vychovávať aj svoje deti. Najstaršia Eadlyn je dedičkou trónu, avšak nikdy o to nestála. Rovnako, ako nikdy nestála o to, prežiť takú istú rozprávku, akú prežili jej rodičia. Avšak narastajúca nespokojnosť ľudu so situáciou v krajine si vyžaduje opatrenia a Maxon s Americou usúdia, že práve ďalšia Selekcia im môže pomôcť upokojiť situáciu. Eadlyn si však zaumieni, že si nevyberie nikoho a celú Selekciu odohrá len "naoko". Avšak to ešte netušila, kto všetko sa bude uchádzať o jej ruku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt the heir kiera cass
Na pokračovanie Selekcie som sa veľmi tešila. Dúfala som, že si autorka udrží svoj skvelý štýl písania a Následníčka udrží kvalitu predchádzajúcich dielov. Vzhľadom na to, že to bola po dlhej dobe kniha, od ktorej som sa nemohla odtrhnúť, si myslím, že sa jej to aj podarilo. V niektorých veciach dokonca pôvodnú Selekciu predčila, čo som vôbec nečakala.

Najdôležitejší rozdiel medzi pôvodnou trilógiou a pokračovaním je jednoznačne to, že sledujeme Selekciu z druhej strany, tým pádom nie je na prvý pohľad evidentné, s kým Eadlyn skončí. A to je najväčšie pozitívum tejto knihy. (Aj keď, samozrejme, nie je to nejaký náročný psychologický román, aby ste to neodhadli. Ja mám tiež svoj tip, koho si Eadlyn vyberie, ale dúfam, že sa nesplní, keďže môj favorit je niekto iný!)

Čo sa týka Eadlyn, tak tá rozhodne nie je America. "Princeznovská" výchova a pohodlie života v paláci vytvorili z Eadlyn sebeckého a rozmaznaného spratka, ktorého by ste veľakrát najradšej nakopali do zadku. Ale treba uznať, že si aspoň stojí za svojim slovom, je sebavedomá a nie je nerozhodná, ako bola v mnohých veciach jej matka. Vo veľa situáciach som s ňou nesúhlasila, ale neiritovala ma tak, že by mi tým znechutila celú knihu. Ostatné postavy boli super, hlavne účastníci Selekcie, ale aj postavy, ktoré sme spoznali v prvých troch knihách. Bolo fajn zistiť, ako to s nimi dopadlo.

Jedno dôležité očakávanie však kniha nesplnila, a preto som nakoniec znížila svoje pôvodné hodnotenie. Dúfala som, že sa príbeh nebude zaoberať len Selekciou, ale aj politikou v krajine a vyrieši sa tu problém kastovného systému. Dosť ma teda sklamalo, že sa dej upriamoval opäť hlavne na romantický aspekt príbehu a okrem pár zmienok o tom, čo sa deje vonku a ako Maxon nevyriešil situáciu, keď nastúpil na trón, sa autorka  vlastne vykašlala na celú dystopickú zápletku.  Navyše som trochu nepochopila, ako presne môže Selekcia pomôcť situácii v krajine. Pomohla by jedine tak, že odvedie pozornosť od nejakých krokov, ktoré by Maxon podnikol, ale keďže žiadne nepodnikol, tak nechápem, ako presne tie problémy mala Selekcia vyriešiť.

Úplne objektívne by toto znížilo hodnotenie ešte viac, ale keďže Selekciu zbožňujem a veľmi mi vyhovuje autorkin štýl písania, ktorý je veľmi čitateľný, svieži a vtipný, nemôžem byť úplne objektívna. Chápem, prečo sa viacerým ľuďom kniha (alebo celá séria) nepáči, ale na druhej strane absolútne chápem, prečo má toľko fanúšikov. Je to skvelé, oddychové čítanie, a keby autorka trochu viac rozvinie a premyslí aj to pozadie celého príbehu, bolo by to absolútne perfektné. Uvidím, možno sa to všetko vysvetlí v záverečnom diely, ktorého sa už neviem dočkať.


Moje hodnotenie:

 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Ellie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára