streda 22. mája 2019

Zlato predátora (Recenzia)

Autor: Philip Reeve
Originálny názov: Predator's Gold
Vydavateľstvo: CooBoo 2019
Séria: Smrteľné stroje
Diel:  2/4
Počet strán: 336
Žáner:  YA, fantasy, steampunk
Moje hodnotenie obálky: 3/5

Anotácia:

"Druhý diel kultovej dystopie Smrteľné stroje."
Dva roky po zničení Londýna zažívajú Tom a Hester dobrodružstvá v exotických končinách Vtáčích ciest. Keď ich vzducholoď núdzovo pristane v polárnom mestečku, nájdu na jeho palube len hŕstku zbedačených obyvateľov. Ich neskúsená panovníčka Freya uverila rozprávkam o stratenom zelenom kontinente a vydá sa ho so svojím mobilným mestom hľadať. Je to však nebezpečná cesta a netušia, že v pätách sa im valí nenásytné veľkomesto Archangeľsk. Maj sa na pozore, ulicami mestečka totiž kráča nečakaný zradca.

***

Vzhľadom na to, že mám veľmi rada "steampunk" (nie, ani ja nerozumiem, prečo to tak je, keďže sa technike a strojom vôbec nerozumiem:D ) a na našom trhu je steampunkových kníh žalostne málo, netrpezlivo očakávam každú, ktorá sa tomuto žánru čo i len trochu priblíži. Preto bolo jasné, že si nenechám ujsť sériu od Philipa Reevea - Smrteľné stroje. Vždy mám trochu obavy, keď si kupujem prvý diel zo série, ktorý sa mi navyše po prečítaní veľmi páčil, že ďalšie diely sa u nás nedovydávajú. Som naozaj rada, že som sa dočkala tohoto druhého, a to navyše v pomerne krátkom čase a pevne verím, že CooBoo bude v tejto sérii aj naďalej pokračovať. 

Mám pocit, že o týchto knihách sa veľa nehovorí, ale verím, že si čitateľov napriek tomu našli. Určite si to totiž zaslúžia. Fascinuje ma, že séria začala v originále vychádzať už v roku 2001 a aj teraz dokáže konkurovať súčasným fantasy bestsellerom. Na mňa pôsobí veľmi nadčasovo a ak sa nebudete zamýšľať nad tým, či je niečo také reálne alebo nie, dokážete si ju pekne užiť. Je jasné, že niečo podobné by zrejme nikdy nemohlo fungovať a nikdy by niečo také nemohlo nastať, ale vymyslené je to perfektne. 

Štýlom, akým je kniha napísaná, mi veľmi pripomína sériu Leviatan od Scotta Westerfelda, ktorá je, mimochodom, mojou srdcovou záležitosťou. Zaradila by som ho medzi rozprávkový štýl. Je presne taký, ktorý potrebujete na zlepšenie nálady, kedy sa chcete oslobodiť od reality a necháte sa unášať na vlnách fantázie. Pretože tento autor jej má na rozdávanie a navyše ju vie aj dobre spracovať do perfektného príbehu. 

Samotný príbeh sa odohráva 2 roky po zoznámení našich hlavných hrdinov Toma a Hester. Napriek tomu, že je Hester škaredá, Tom ju má rád a ona tomu konečne uverila. Všetko vyzerá dokonale až pokým nenaberú jedného pasažiera, vďaka ktorému sa začne všetko komplikovať. Tom a Hester sa ocitnú na odľahlom mieste, kde musia čeliť rôznym prekážkam. Dokonca je Hester nútená od Toma utiecť a na chvíľu má pocit, že ho úplne stratila. Ale ako to už na konci rozprávok býva, všetko nakoniec dobre skončí, aj keď cesta k šťastnému koncu nie je vždy jednoduchá. Pre Toma a Hester je pripravených veľa nebezpečných situácií a prekvapení, ktorým však odvážne dokážu čeliť. 

Páči sa mi, ako autor postupne rozohráva príbeh súčasne na viacerých miestach s rôznymi postavami a ako ich nakoniec prepojí v jeden celok a v jedno vyústenie. Síce v tomto dieli to tak na začiatku ani veľmi nevyzeralo, postupne sa dej začal zamotávať a pribúdali zápletky. Jedna nová postava sa autorovi mimoriadne podarila a ak ste si obľúbili profesora Lockharta z Tajomnej komnaty, tu nájdete podobne strelenú a zábavnú postavičku. 

Pre mňa je táto séria ukážkou originality v súčasnej knižnej sfére. Sme zahltení množstvom retellingov a navzájom si veľmi podobných príbehov, ale je naozaj skvelé, keď medzi toľkými možnosťami objavím niečo takéto. Je to predovšetkým INÉ, zábavné, prekvapivé a aj napínavé. Veľmi mi vyhovuje autorov ľahký a prirodzený štýl, ktorý dokáže čitateľa vtiahnuť do deja a úplne sa zžiť s postavami. Za trošku pomalší začiatok stŕham jednu hviezdičku, ale inak to bolo opäť výborné. 

Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

Ellie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára