utorok 18. júna 2019

Je to absolútne fenomenálne (Recenzia)

Autor: Hank Green
Originálny názov: An Absolutely Remarkable Thing
Vydavateľstvo: Lindeni 2019
Séria: An Absolutely Remarkable Thing
Diel:  1/2
Počet strán: 360
Žáner:  sci-fi, contemporary
Moje hodnotenie obálky: 1/5

Anotácia:
April Mayová je typická dvadsiatnička. Vyštudovala umelecký smer, žije v malom byte v New Yorku a pracuje v startupe. Keď sa raz o tretej ráno vracia domov z práce, na ulici narazí na podivnú sochu, o ktorej natočí youtube video. Z April sa z večera do rána stane celebrita. Jej video je okamžite virálne a zarába desaťtisíce dolárov. Na svete sa totiž zjavilo 64 takých sôch. April by rada zo svojej popularity vyťažila čo najviac, no musí zistiť, kto alebo čo tie sochy vlastne sú. Prečo sem prišli a o čo im ide.

***

Asi každý z nás už čítal aspoň jednu knihu od Johna Greena. Ak ho máte radi a sledujete všetko, čo je s ním spojené, určite neušla Vašej pozornosti knižná novinka jeho brata Hanka Greena. Celý knižný svet ich porovnáva a asi je to prirodzené, ale ja mám pocit, že minimálne, čo sa týka ich tvorby, sú neporovnateľní. Ak sa teda rozhodujete, či si túto knihu prečítať preto, lebo chcete a čakáte klasickú "Greenovku", treba sa mať na pozore a uvedomiť si, že to nemusí tak byť (to je len malé upozornenie, aby ste neboli po prečítani tejto knihy zaskočení :) ).

Je ťažké vôbec zadefinovať žáner tejto knihy. Určite to nie je YA a vyložene by som to neoznačila ani ako sci-fi, aj keď sa tu vyskytujú zvláštne prvky v podobe sôch, ktorých pôvod je zahalený tajomstvom a všetko nasvedčuje tomu, že pôjde o niečo z iného sveta. Sú z materiálu, ktorý sa na našej planéte nenachádza a taktiež majú priveľký dosah na našu myseľ, aby sa to dalo naším skúmaním vysvetliť. Disponujú niečím, čo je nad naše chápanie a naša hlavná hrdinka April Mayová sa to snaží odhaliť. Keď sa v noci vracala z práce, socha Carla (ako ho sama nazvala) sa z ničoho nič zjavila v New Yorku a ona nezaváhala a spravila z neho senzáciu na sociálnych sieťach. Takpovediac zo dňa na deň sa stala slávnou. Stala sa tvárou všetkých 64-och Carlov a bola známa po celom svete.

Knihu som si všimla u zahraničných čitateľov a veľmi som si priala, aby bola preložená aj u nás. Preto, keď som ju videla v edičnom pláne Albatrosmedia, nevedela som sa dočkať, kedy knihu budem držať v rukách. Naozaj úprimne som sa na ňu tešila a mala som od nej vysoké očakávania. Hneď, ako mi prišla, som sa do nej natešene pustila. Žiaľ, hneď prvé strany ma schladili ako studená sprcha. Absolútne mi nesadol preklad. Slang, ktorý sa prekladateľka rozhodla použiť bol rečou, ktorou ja nerozprávam a ani nemám rada, keď ňou rozpráva moje okolie. Ale aby som nekrivdila pani prekladateľke, pozrela som si originál a skúsila si pár strán prečítať priamo z neho. Je fakt, že niektoré výrazy, resp. celé vety sú naozaj ťažké na preloženie. Najmä tie slangové a hovorové. Ale prečo boli aj na miestach, kde bola v originále normálna spisovná angličtina? Pre niekoho to možno je "MEGA (bez ďalšieho prídavného mena)", mne to trhalo uši.

Okrem toho, nie, že som si neobľúbila hlavnú hrdinku, ale doslova mi išla na nervy. Sebecké, rozmaznané dievča (vlastne už žena), ktorému záležalo len na vlastnej výnimočnosti a popularite. Bol to zrejme autorov zámer, zobraziť takto dnešnú dobu. Ako človek príde k sláve a na výslnie, ani vlastne nevie ako a prečo, a potom ako nezvláda vyrovnať sa s toľkým bohatstvom a tým, že ho všetci na ulici spoznávajú, hodnotia. Ľudia sledujú takéto "celebrity" na sociálnych sieťach a nechajú sa nimi ovplyvňovať alebo naopak ich nekompromisne súdia, ba až nenávidia. Naozaj, dnešná doba je zrejme taká, ale ja sa takémuto davovému šialenstvu vyhýbam a v podstate ide mimo mňa. Preto ma naozaj nebavilo celú knihu čítať o tom, čo dnes April natočí, tweetne alebo povie v televízii. Ako hľadá spôsoby,  ako zaujať a zostať na výslní čo možno najdlhšie. Nevadí, že tým ubližuje dokonca aj svojim najbližším, hlavne že ju milujú státisíce cudzích ľudí.

Čo sa týka príbehu samotných sôch, ten mal pre mňa potenciál, ale bol veľmi málo využitý. Priestor riešenia hádaniek, ktoré Carlovia pripravili bol až ku koncu knihy, kedy sa konečne niečo dialo, kniha začala byť napínavá a moja zvedavosť rástla. Samotný koniec bol zvláštny, nemôžem povedať, že by sa mi nepáčil, ale ani to, že sa mi výrazne páčil. Skrátka si pripravil pôdu na druhý diel a po dočítaní zostala vo mne zvedavosť, ktorá ma dokonca možno prinúti siahnuť aj po pokračovaní, napriek môjmu celkovému negatívnemu pocitu z tejto knihy.

Musím teda veľmi smutne skonštatovať, že toto nebola kniha pre mňa. Žiaľ som ju zle odhadla a toto je čisto môj problém, že mi nesadla. Po jej dočítaní som si prechádzala viaceré komentáre a ľudia  z nej boli naozaj unesení. Preto, ak pôsobíte na sociálnych sieťach, sledujete dianie a baví vás tento virtuálny svet, určite nebudete sklamaní. Mnohým sa určite zapáči aj April a jej skupina priateľov. Som zvedavá na ďalšie názory na knihu a napriek nízkemu hodnoteniu, ako som už písala, stále zvažujem aj čítanie ďalšej časti. To je známka, že v podstate kniha má čo ponúknuť a dokáže si udržať čitateľa, či nie? :)


Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

Ellie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára