streda 3. júla 2019

Továreň na bábiky (Recenzia)

Autor: Elizabeth Macneal
Originálny názov: The Doll Factory
Vydavateľstvo: Lindeni 2019
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 352
Žáner:  historický román
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

"Vášnivý príbeh o láske a zároveň desivý príbeh ženy, ktorá sa túži oslobodiť." 

Londýn, 1850

V Hyde Parku sa práve koná najdôležitejšia udalosť, ktorú mesto kedy zažilo. V dave, ktorý sa tu zhromaždil, sa náhodne stretne Iris, nádejná maliarka, s čudákom Silasom. Pre Iris je to len chvíľka, na ktorú hneď zabudne, ale pre zberateľa Silasa, ktorého uchvacuje zvláštnosť a krása, znamená nový začiatok.

Keď prerafaelistický umelec Louis Frost požiada Iris, aby sa stala jeho modelkou, súhlasí, ale s podmienkou, že ju zároveň bude učiť maľovať. Zrazu sa jej svet začína rozširovať, stáva sa svetom umenia a lásky. No Silas od osudného stretnutia s ňou myslí len na jednu vec a jeho posadnutosť je čoraz temnejšia…

Továreň na bábiky je román plný vzrušenia a zobrazuje pestrý život vo viktoriánskom Londýne. Je to vášnivý príbeh o láske a zároveň desivý príbeh ženy, ktorá sa túži oslobodiť.

***

Ak radi utekáte zo súčasnosti do histórie, obzvlášť do viktoriánskeho Anglicka, táto kniha je presne pre vás. Predovšetkým v prípade, ak preferujete aj trošku vážnejšie témy a autentické spracovanie spomínaného obdobia. Ja osobne sa stretávam zväčša s tým, že príbehy odohrávajúce sa v tomto období sú radené skôr do červenej knižnice. Čo, samozrejme, nie je zle ak potrebujete vypnúť a máte chuť na niečo romantické a nenáročné. Továreň na bábiky však ponúka oveľa viac. Aj keď krásna romantická obálka môže symbolizovať nežný, jemný, možno až rozprávkový príbeh, nie je to celkom tak.

Elizabeth Macneal je mladá sympatická autorka a Továreň na bábiky je jej prvotina, čo však z knihy vôbec nie je poznať. Tento príbeh je naozaj precízne a viacvrstvovo vyskladaný a úplne prirodzene spája viaceré literárne žánre. Z toho, čo všetko prináša, by sa mohlo zdať, že bude dej prekombinovaný, ale vôbec to tak nie je. Všetko je krásne zosúladené a ja som iba žasla, čo všetko môže jedna kniha ponúknuť. 

Takže, keď už o tom toľko píšem, čo všetko táto kniha v sebe ukrýva?:

Historický román: Dej je situovaný do Londýna do roku 1850 a autorka vystihla prostredie naozaj veľmi dobre. Dokázala ho predostrieť veľmi uveriteľne a počas čítania som mala pocit, akoby som bola ja sama v špinavých uličkách mesta, cítila smrad odpadkov a neumytých tiel. Táto kniha nezobrazuje bohatstvo šľachty, ale ťažký život obyčajných ľudí, ktorí častokrát nemali čo do úst a aj napriek túžbe patriť niekde inde, vykonávali bezútešné práce, len aby nejako prežili. 

Psychologický román:  Počas čítania máme možnosť podrobne nahliadnuť do psychiky viacerých postáv. Stretávame sa s Iris, ktorá má od malička zdeformovanú postavu a bola často terčom mnohých posmeškov a nepriateľstva. Spoznávame aj jej sestru, kedysi krásne dievča, ktoré kvôli chorobe zostalo navždy poznačené a z krásky sa zrazu stal človek, od ktorého každý odvracia zrak. Rieši sa tu závisť medzi sestrami, ich ciele a sny. Jedna, ktorá sa odovzdala osudu a druhá, ktorá z celého srdca túži odísť a stať sa maliarkou. Iris očarí Silasa, narušeného muža, ktorý celý život pitve zvieratá, preparuje ich a skladá ich kostry. Rozpráva sa sám so sebou, presviedča sa o pravde, ktorá neexistuje, je len v jeho hlave a neustále prenasleduje Iris. Je ňou úplne posadnutý. Náhľad do Silasovej mysle  zobrazuje nebezpečenstvo, ktorému musí čeliť okolie psychicky narušeného a nestabilného človeka. Sledujeme, ako sa jeho šialenstvo prehlbuje a čoho všetkého je schopný.

Detektívny román: Aj keď kniha zo začiatku plynie pokojným tempom, postupne skĺzava do nebezpečnej hry a Iris sa ocitá vo vážnom nebezpečenstve. Druhá polovica knihy je napínavým pátraním po nezvestnej osobe. Budete netrpezlivo otáčať stránky a dúfať, že všetko nakoniec dobre dopadne, lebo postavy (teda aspoň väčšinu z nich) si určite obľúbite, tak ako ja. 

Romantika: V neposlednom rade kniha ponúka aj dostatočnú dávku romantiky. Sledujeme chudobné, nie až tak pekné dievča, ako sa postupne zamiluje do bohatého umelca. A, samozrejme, ako si postupne získa jeho obdiv a lásku. Nehľadia na rozdiely v spoločenských vrstvách a idú si svojou cestou. Je tu krásne vyobrazený kontrast medzi chorou posadnutosťou a naopak, pravou láskou. Láska tu má rôzne podoby, či už ide o lásku medzi mužom a ženou, súrodeneckú lásku alebo silné priateľstvo. 

Umenie: V historických románoch je obľúbenou témou aj umenie. Ako všetci určite vieme, umelci, ktorých diela majú v súčasnosti takpovediac nevyčísliteľnú hodnotu, to nemali počas života vždy jednoduché. Boli odsudzovaní, nepochopení a mnohí z nich chudobní. Bolo ťažké sa presadiť a obstáť pri konkurencii. Zaujímavé je tiež sledovať, ako si umelci hľadali inšpirácie a nápady pre svoje diela. 

Továreň na bábiky má naozaj čo ponúknuť. Je vidieť, že autorka si dala záležať na zobrazení doby, podaní faktov a pripravila príbeh pre široké spektrum čitateľov. Každého na knihe môže zaujať niečo iné. Mne sa ako celok veľmi páčila a dúfam, že autorkine ďalšie diela budú písané v podobnom duchu. 

Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

Ellie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára