piatok 25. októbra 2019

Listy, ktoré nikto nečítal (Recenzia)

Autor: Iona Grey
Originálny názov: Letters to the Lost
Vydavateľstvo: Lindeni 2019
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 440
Žáner:  vojnový román, dráma
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:
Dve doby, dva príbehy a jeden list, ktorý všetko spája...
Píše sa rok 1943 a vo vojnou zmietanom Londýne sa stretávajú dvaja mladí ľudia: nešťastne vydatá Stella a pilot amerického letectva Dan. V časoch, kedy si nikto nie je istý tým, čo bude zajtra, sa do seba bezhlavo zamilujú. Lenže chvíle, keď spolu môžu byť šťastní, trvajú veľmi krátko. Dan odchádza bojovať, ale sľubuje, že sa po Stellu po vojne vráti.
O sedemdesiat rokov neskôr Dan vhadzuje do schránky posledný list. Jeden z mnohých, ktorý poslal Stelle a na ktoré mu nikdy neodpovedala. Otvára ho však Jess, mladé dievča, ktoré v opustenom dome hľadá úkryt pred svojím násilníckym priateľom. Keď si prečíta Danove nádherné listy, rozhodne sa, že sa pokúsi jeho stratenú lásku nájsť...

***

Mám veľmi rada príbehy, ktoré sú písané formou listov, mailov, sms-iek, a podobne. A ako už samotný názov napovedá, aj v tomto hrajú významnú úlohu listy. Bolo mi jasné, že je to presne niečo pre mňa. K tomu téma 2. svetovej vojny, prepojenie súčasnosti a minulosti, veľa, preveľa romantiky a vzniklo niečo, čo mi prinieslo neuveriteľný čitateľský zážitok, na ktorý budem s roznežneným srdcom ešte dlho spomínať. 

ROK 1943

Stella je sirota, ale mala šťastie, že dostala vychovanie a vzdelanie, a tak mohla pracovať ako gazdiná u miestneho vikára. Po nejakom čase obe strany usúdia, že vziať sa bude výhodné a uspokojivé pre oboch. Vikár získa váženejšie postavenie ako manžel a hlava rodiny a Stella získa domov, po ktorom vždy túžila. Verí, že je medzi nimi porozumenie a láska a neskôr prídu, prirodzene, aj deti.
Dan je americký vojak v Londýne, ktorý má za úlohu absolvovať lety a útoky na nacistov. Je malá pravdepodobnosť, že prežije, ale jeho presvedčenie, že bojuje za správnu vec je silnejšie ako túžba po živote. Teda až do chvíle, kým nestretne lásku svojho života.

ROK 2011

Jess sa podarí odísť od tyrana, o ktorom si myslela, že ho miluje. Pri úteku vkĺzne do opusteného domu, kde nájde útočisko. Zo všetkých síl sa snaží začať odznova, ale niektoré prekážky sama prekonať nevie. Všetko skomplikuje choroba a listy, ktoré objaví. Píše ich Dan Stelle, svojej jedinej životnej láske. Túži ju pred smrťou ešte vidieť, ale netuší, či vôbec ešte žije. Stella sa púšťa do pátrania a snaží sa umierajúcemu človeku splniť jeho posledné prianie.
Will je čierna ovca rodiny. Nie je ani taký úspešný, ani taký okúzľujúci ako jeho brat. Nie je spokojný so životom, až kým nestretne Jess, ktorá ho zvláštnym spôsobom priťahuje. Will ju túži spoznať a šťastena je mu naklonená. Zhodou rôznych okolností je zatiahnutý do pátrania po tajomnej Stelle a postupne sa zlepšuje aj všetko v jeho osobnom živote.


Tak ako sa prepletú životy Stelly a Dana v roku 1943, tak sa prepletie aj Willov život s Jessiným v roku 2011. Nakoniec sú to listy, ktoré spoja tieto dve rôzne generácie a oživia puto, ktoré sa malo skončiť pred takmer sedemdesiatimi rokmi.

Možno sme už tak nejako zvyknutí, že príbehy z 2. svetovej vojny sú písané na základe skutočných udalostí. Tu nič nenasvedčuje tomu, že aj tento by mal reálny základ. Možno sa však mýlim a aspoň časť Stelly a Dana bola skutočná, a oni naozaj boli kedysi súčasťou tohto sveta. Veľmi by som si priala, aby to tak bolo. :) Všetko však nasvedčuje tomu, že skutočná bola len vojna na pozadí deja. Bolo tu príliš veľa náhod a nepravdepodobných situácií, ale napriek tomu to bol jeden z najkrajších príbehov, aké som s touto tematikou čítala. Tak prekrásne vyrozprávaný a zamilovaný príbeh si viete len ťažko predstaviť a ešte ťažšie je ho nájsť. Som nesmierne šťastná, že túto knihu mám doma a mohla som si ju prečítať. Ak chcete naozaj niečo pekné a romantické táto kniha je presne pre vás.

Keďže koniec knihy je vyrozprávaný hneď na začiatku, viete ako sa všetko skonči a možno by sa Vám zdalo, že Vám kniha nemá čo priniesť. Viete začiatok a viete koniec. Čo ešte potrebujete? Jednoducho musíte čítať ďalej a zistiť PREČO! Pretože chcete vedieť, čo bolo také dôležité a zlé, že dokázalo zničiť takú veľkú lásku. Kniha bola úžasná, ale ja som ju nedokázala čítať rýchlo. Musela som si ju dávkovať pomaly, pretože som sa bála, čo bude ďalej. Stále som dúfala, že všetko skončí inak, aj keď som vedela, že to nie je možné. Všetko som prežívala s hlavnými hrdinami a bol to naozaj skvelý zážitok. Táto kniha dokáže vo Vás vyvolať naraz množstvo pocitov a preto je potrebné si na všetky nechať čas a vychutnať si ich. 

P.S.: Neodporúčam čítať túto knihu na verejných miestach. Sestra túto knihu dočítavala v práci a musela si dať polhodinovú prestávku, skryť sa na toalete, a poriadne vyplakať všetky pocity, ktoré v nej kniha zanechala :)  

Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia.

Knihu si môžete kúpiť tu

Evie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára