streda 8. januára 2020

Pekelné vynálezy (Recenzia)

Autor: Philip Reeve
Originálny názov: The Silent PatientInfernal Devices
Vydavateľstvo: CooBoo 2019
Séria: Smrteľné stroje
Diel:  3/4
Počet strán: 336
Žáner:  YA, fantasy, steampunk
Moje hodnotenie obálky: 2/5


Anotácia:
Motory povesťami opradeného mesta Anchorage sa zastavili v nekonečnom tichu Mŕtveho kontinentu, kde sa kedysi rozkladala prosperujúca veľmoc menom Amerika. Tom Natsworthy a Hester Shawová si po dobrodružstvách vo vzduchu, pod hladinou i na rozheganých palubách mobilných miest užívajú zaslúžené chvíle šťastia a pokoja na pevnej zemi. Ich dcéra Wren však dňom i nocou sníva o vlastných dobrodružstvách. Jej chvíľa nastane, keď sa na brehu mesta vynorí záhadný pirát so žiadosťou o pomoc s hľadaním vzácneho artefaktu. Wren chytí príležitosť za pačesy – netuší však, že tým len rozdúcha nový plameň v neutíchajúcom konflikte, ktorý by mohol nadobro spáliť celý svet na popol.

***

Pekelné vynálezy predstavujú už tretí diel zo štvordielnej série Smrteľné stroje. Každý jeden som netrpezlivo očakávala, pretože táto séria má pre mňa nevysvetliteľné čaro. Veľmi sa mi páči tento mobilný dystopický svet, ktorý aj keď celkom nedáva zmysel, určite vie zaujať. Popri všetkých tých novinkách, ktoré v posledných rokoch vo fantasy žánri vychádzajú, si táto séria dokáže obhájiť svoje postavenie, aj keď už je celkom stará. Začala vychádzať už v roku 2001, kedy u nás podobné knihy neboli vôbec rozšírené a pritom to na jej celkovom prevedení vôbec nie je cítiť.

V prvých dvoch dieloch sme mali možnosť sledovať našich hlavných hrdinov Toma a Hester. V tejto časti spoznávame ich dcéru Wren, ktorá po nich preberá žezlo a púšťa sa do prvého dobrodružstva, ktoré sa jej ponúka. Musím povedať, že sérii naozaj prospela nová hlavná hrdinka, ktorá ju takto uchránila od stereotypu, do ktorého pomaly ale isto skĺzavala.

Wren má komplikovaný vzťah so svojou matkou. Medzi nimi nie je typické puto matky a dcéry. Skôr sa obe navzájom len trpia a znášajú, ale väčšiu náklonnosť si neprejavujú. Wren sa za matku hanbí pre jej škaredú jazvu a Hester Wren nemôže vystáť, pretože sa s ňou musí deliť o svojho milovaného Toma.  Naopak, Tom má Wren nekonečne rád a splnil by jej každé prianie.

Aj keď sú Hester s Tomom v pozadí príbehu, stále v ňom zohrávajú dôležitú úlohu. Hester je protivnejšia, ako v prvých dvoch dieloch dohromady a Tom je skrátka starý dobrý Tom, ktorý radšej ticho počúva a pritakáva, a len veľmi zriedka protirečí. Ak ste si Hester neobľúbili v predchádzajúcich dieloch, tak vám ručím za to, že tu sa to určite nezmení. Ak ste Toma ľutovali, tu ho budete ľutovať možno ešte viac. Wren je celkom sympatické dievča. Zo začiatku možno mierne naivná a ľahkovážna. S pribúdajúcimi problémami však dozreje a stane sa z nej bystré dievča, ktorému len tak niekto neprejde cez rozum.

Na tejto sérii je zaujímavé, ako sa určité postavy stále vracajú do deja. Preto, aj keď niekto zomrie, netreba hneď roniť potoky sĺz, pretože je celkom ľahko možné, že v ďalšom dieli sa nejakým zázrakom opäť objaví :)  Samotný dej ponúka zaujímavú zápletku s množstvom prekvapení. Nechýbajú ani úsmevné situácie a postavy, ale taktiež ani nebezpečenstvo a napätie.

Neviem celkom vysvetliť, prečo sa mi táto séria tak páči. Baví ma celkové prevedenie a ten nápad s mobilnými mestami. Nechýbajú skvelé zápletky a postavy, ku ktorým sa stále rada vraciam. Aj keď celkovo tento diel bol pre mňa "najslabší", stále je u mňa táto séria na vysokom mieste v obľúbenosti. Ak chcete niečo milé, pri čom si príjemne oddýchnete, môžem ju len a len odporučiť.


Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

Evie

2 komentáre:

  1. Zatiaľ som čítala iba prvé dva diely a páčili sa mi, k tejto trojke som sa ešte nedostala lebo tuším nejako posúvali vydanie a potom som sa k nej nedostala :D Ale mám ju na zozname som celkom zvedavá ako to bude pokračovať :-)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Myslím, že ak sa ti páčili predchádzajúce diely, tak s týmto budeš určite tiež spokojná :)

      Odstrániť