piatok 20. novembra 2020

Žiarivá hodinka (Recenzia)


Autor:
Iona Grey
Originálny názov: The Glittering Hour
Vydavateľstvo: Lindeni, 2020
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 384
Žáner: historický román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:
Román o vášni, zármutku, strate a tajomstvách, zasadený do obdobia búrlivých zmien medzi dvoma svetovými vojnami.

Je lepšie žiť a milovať alebo prežívať v bezpečí? Selina Lennoxová patrí k zlatej mládeži. Jej život je reťaz nekonečných večierkov plných alkoholu a škandálov, ktorý má jediný cieľ: oslobodiť sa od prísnych pravidiel a nudného života, ktorý jej naplánovali rodičia. Lawrence Weston je chudobný maliar a fotograf, ktorý jednej noci nečakane vstúpi do Selininho života. Hoci si uvedomuje, že dievča s jej postavením nikdy nemôže byť jeho, nedokáže sa do nej nezamilovať. Láska, ktorú objavia, je skutočná. Selina sníva o šťastnom živote po jeho boku, potom však dôjde k tragédii, ktorá všetko zmení... Román o vášni, zármutku, strate a tajomstvách, zasadený do obdobia búrlivých zmien medzi dvoma svetovými vojnami....

***

Z prvej autorkinej knihy Listy, ktoré nikto nečítal som bola absolútne nadšená, a preto sa jej nová kniha automaticky dostala na môj wishlist. Listy sa odohrávali v dvoch časových rovinách, jedna linka sa odohrávala v súčasnosti a druhá v období druhej svetovej vojny. Žiarivá hodinka sa takisto odohráva v dvoch časových linkách, ale s rozmedzím len 10 rokov - v roku 1925, kedy sa odohráva príbeh Seliny a jej búrlivého života, ktorý je spomínaný v anotácii a v roku 1936, kedy sa dej sústreďuje na Selininu dcéru, pre ktorú jej matka pripravila "hľadanie pokladu", pokým bude ona aj s otcom na pracovnej ceste v Ázii.

Mám veľmi rada príbehy, ktoré sa odohrávajú vo viacerých časových líniách a vždy sa teším na to, akým spôsobom do seba zapadnú. Niekedy je evidentné hneď od začiatku, ako sa jednotlivé roviny prepoja, inokedy ste napnutí až do úplného konca. Napriek tomu, že som isté okolnosti v Žiarivej hodinke odhadla správne (aj keď si myslím, že práve pri tých sa autorka ani nesnažila nejako zavádzať), koniec ma dokázal prekvapiť, čo vždy hodnotím ako veľké plus. 

Obe linky sa čítali veľmi dobre a nemala som pocit, že by jedna bola slabšia ako tá druhá. Linka so Selininou dcérou mi trochu pripomínala obľúbenú detskú klasiku Tajná záhrada, keďže aj v nej malé dievča objavuje záhady veľkého, starého panstva. V prípade Žiarivej hodinky malá Alica pátrala po príbehu svojej mamy, ktorá jej postupne odhaľovala, ako vyzeral jej život pred 10 rokmi, tesne pred tým, než sa Alica narodila. 

Napriek tomu, že sa mi kniha veľmi páčila, musím jej vytknúť jednu vec, a to fakt, že Alica bola taká malá. Samozrejme, je vysvetlené, prečo sa Selina rozhodla podeliť o svoj príbeh a je to úplne pochopiteľné, ale podľa môjho názoru by sa v knihe vôbec nič nezmenilo, keby je Alica už na začiatku príbehu aspoň o 5 rokov staršia. Alicin príbeh by sa síce odohrával už počas druhej svetovej vojny, ale tým, že Alica žila na osamelom panstve u príbuzných a tým, že autorka sa v tejto knihe vojnám a "svetu okolo" až tak veľmi nevenovala, ničomu by to neprekážalo. Takto mi neprišlo uveriteľné, že by nejaká matka vyrozprávala svojej dcére takýto príbeh, keby tá mala len 10 rokov. 

Celkovo sa mi však kniha veľmi páčila. Spôsob, akým Iona Grey píše mi veľmi vyhovuje a medzivojnové obdobie považujem za skvelú kulisu pre romány akéhokoľvek žánru. Myslím si, že na autorkine knihy treba mať náladu a jesenné/zimné obdobie je ideálny čas na siahnutie po jej knihách, keďže ide o silné príbehy s melancholickou náladou. 

Do Listov, ktoré nikto nečítal som sa absolútne zamilovala a bola to jedna z najlepších kníh za minulý rok. Žiarivá hodinka ma síce nezasiahla až do takej miery, ale stále to bola vynikajúca kniha, ktorá ma presvedčila o kvalitách autorky. Viem, že sa k jej knihám budem vždy rada vracať a rovnako sa budem tešiť na všetky jej nasledujúce. 
 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie

2 komentáre:

  1. Dlhšie ju už obzerám, ale ešte som sa k nej neodhodlala. Ale ako vidím, znie to ako zaujímavé čítanie a toto obdobie ma dokáže vždy očariť a upútať. Pekná recenzia :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ďakujem :) Určite odporúčam obe jej knihy. Myslím, že s Ionou Grey nemáš čo pokaziť :)

      Odstrániť