štvrtok 26. novembra 2020

Dilema (Recenzia)

Autor: B. A. Paris

Originálny názov: The Dilemma
Vydavateľstvo: Lindeni, 2020
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 336
Žáner: contemporary, rodinná dráma
Moje hodnotenie knihy: 2,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:
Odhalenie pravdy ju zničí.
Zachovanie tajomstva zasa zničí jeho.
Livia oslavuje 40. narodeniny, a tak usporiada obrovskú párty s cieľom vynahradiť si svadbu, ktorú nikdy nemala. Príde každý, na kom jej záleží – okrem dcéry Marnie, ktorá študuje v zahraničí. A hoci Livia svoju dcéru ľúbi, v kútiku duše je rada, že na oslavu nepríde. Musí totiž o nej Adamovi čosi povedať, no plánuje s tým počkať až do konca párty, aby si ešte užili poslednú šťastnú chvíľku. Adam chce, aby bola Liviina oslava dokonalá, a tak potajomky zariadi, aby Marnie prišla a prekvapila ju. V priebehu dňa sa však dozvie strašné správy. Musí Livii povedať, čo sa stalo, za takýchto okolností predsa nemôžu ďalej oslavovať. Ale je taká šťastná – a hostia už prichádzajú…
Stačí jediný deň – a osud celej rodiny sa zmení. Navždy.

***

B. A. Paris si u nás našla množstvo priaznivcov a mnohí ju zaradili medzi svojich obľúbených autorov thrillerov. Je to najmä pre jej jednoduchý, dynamický štýl, ktorý čitateľa rýchlo vtiahne do deja a ten so zvedavosťou hltá každú ďalšiu stránku. Tiež sa pripájam k tejto skupine čitateľov, pretože táto autorka je zárukou dobrého, rýchleho a odpočinkového čítania. Nič rozsiahle a náročné, ale za to veľmi strhujúce a zaujímavé. 

Dilema sa však od jej doterajšieho štýlu odlišuje. Mnohí to ocenia, pretože už možno majú pocit, že knihy od tejto autorky mali podobnú šablónu zvratov a prekvapení. Iní budú možno sklamaní, pretože toho, čo dostávali doteraz, sa tu nedočkajú. Ja za seba musím priznať, že jej predchádzajúce knihy ma zaujali viac. Ale, samozrejme, je to vec vkusu a preferencií žánru. Celkovo mám radšej thrillery ako psychologické rodinné drámy, ktorou Dilema určite je. 

Celý príbeh sa odohráva v podstate v priebehu 24 hodín, ale dej cez spomienky manželov plynule prechádza do minulosti a mapuje tak udalosti, ktoré celému chaosu v súčasnosti predchádzali. Livia má v sobotu narodeniny a pripravuje najväčšiu oslavu vo svojom živote, ktorá jej má vynahradiť svadobnú hostinu, ktorú nikdy nemala. Jej manžel Adam cíti, že sa k nej nie vždy choval najlepšie, najmä v začiatkoch ich spoločného života, preto chce, aby táto oslava bola pre ňu dokonalá a nezabudnuteľná. Ich dcéra Marnie sa jej nemôže zúčastniť, pretože aktuálne študuje v zahraničí, ale s otcom sa dohodnú, že matku prekvapia a Marnie na matkinu oslavu priletí. Toho sa však Adam nedočká a svojej žene Livii musí vysvetliť prečo. Livia je naopak, úprimne rada, že Marnie nepríde, pretože vie, že pri jej najbližšom príchode musí Adamovi povedať pravdu o Marninom tajomstve. Nechce, aby negatívna nálada skazila oslavu, preto jej odľahlo, že Marnie priletí až o 3 týždne. 

Začiatok knihy nás rýchlo uvádza do dilemy, ktorej čelia Livia aj Adam. Obaja si niečo taja a nevedia kedy a ako to majú prezradiť tomu druhému. Chcú jeden druhého od zlých správ čo najdlhšie uchrániť a uchovať čo možno najdlhšie pocit bezstarostnosti. Nechcú skaziť oslavu, na ktorú sa všetci už tak tešia a zároveň vedia, že vyzradenie tajomstiev už osud nezvráti, preto to obaja odkladajú ako sa len dá. Počas celej knihy sledujeme, ako hľadajú výhovorky a cesty vyhnúť sa nepopierateľnej pravde a zároveň, ako sa navzájom snažia uchrániť pred smútkom a sklamaniami. Miestami sa mi kniha v tomto smere zdala už až priveľmi naťahovaná a stále o tom istom. Časté nelogické úvahy a skutky hlavných hrdinov viedli dej k rozvláčnosti a ten pre mňa preto rýchlo skĺzol do monotónnosti. Tajomstvá boli čitateľovi vyzradené na začiatku, ten už len čakal, kedy si ich vyzradia aj manželia navzájom. To sa udialo až na konci, kedy príbeh nabral dynamiku, na ktorú sme u tejto autorky zvyknutí a ja som tak od knihy dostala aspoň na chvíľu to, čo som od nej očakávala od samého začiatku.

Myšlienka celého príbehu nebola vôbec zlá. Ako poviedka by bol príbeh výborný, ako román to bolo pre mňa zbytočne zdĺhavé a miestami nudné. Počas celej oslavy, ktorá zaberala podstatnú časť príbehu, sa všetci len navzájom uisťovali, že sú v pohode a nič sa nedeje a pritom ich čakala zrejme najväčšia tragédia v ich životoch a oni o tom vedeli. Miestami povrchné, miestami citlivé, smutné a tragické rozprávanie o jednej oslave a dvoch tajomstvách. 

Aj keď sa u mňa Dilema nezaradí medzi najlepšie autorkine knihy, určite na ňu nezanevriem. Teším sa, aká bude jej ďalšia kniha a dúfam, že sa vráti k tajomnejším námetom s väčším napätím, pri ktorých budem s netrpezlivosťou a zvedavosťou otáčať každú stránku. Ak vám ale nevadí pomalší dej a pitvanie sa v ľudských úvahách a zmýšľaní, táto kniha by určite nemala ujsť vašej pozornosti. 
   

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára