utorok 29. decembra 2020

Rozhovory s priateľmi (Recenzia)

Autor: Sally Rooney

Originálny názov: Conversations with Friends
Vydavateľstvo: Lindeni, 2020
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 296
Žáner: román, svetová beletria
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Dvadsaťjedenročná Frances je chladná pozorovateľka. Emócie veľmi nevyjadruje, na rozdiel od jej najlepšej kamarátky lesbičky Bobbi, s ktorou istý čas chodila. Študuje na dublinskej univerzite, píše poéziu a spolu s Bobbi vystupujú na večeroch hovoreného slova. Keď ich jedného dňa objaví známa novinárka Melissa, vydatá za herca Nicka, ocitnú sa vo svete luxusných domov, divokých večierkov a prázdnin v Bretónsku a vytvoria s o desaťročie staršími manželmi zvláštnu nerozlučnú štvoricu. Frances s Nickom sa však nečakane zblížia, a tak sa musí citovo uzavretá intelektuálka prvý raz postaviť tvárou v tvár svojej vlastnej zraniteľnosti.

Inteligentný debut od autorky oceňovaného románu Normálni ľudia je neobyčajným príbehom o netradičných podobách ľúbostných vzťahov a ich dôsledkoch, o nežnosti, krutosti, vyrovnávaní sa so zložitosťou života a citovom dozrievaní...


***

Písanie recenzie na knihu Rozhovory s priateľmi som odkladala veľmi dlho, pretože som vopred vedela, že sa bude písať veľmi ťažko. Ťažko totiž napísať recenziu na knihu, ktorá je vo svojej podstate o ničom (alebo o všetkom), ale ak sa vám zrovna trafí do nálady, tak z nej budete nadšení. To isté platilo aj pri Normálnych ľuďoch, predchádzajúcej knihe, ktorá u nás od autorky vyšla. Mám pocit, že pri knihách od Sally Rooney musíte mať presne tú správnu náladu - trochu depresívnu a veľmi melancholickú. Keď sa v takejto nálade chcete ešte riadne povŕtať, knihy od Rooney sú rozhodne tým správnym rozhodnutím (aspoň u mňa to platí). 

Podobne ako pri Normálnych ľuďoch, aj Rozhovory s priateľmi majú ústrednú dvojicu, okolo ktorej sa točí celý príbeh. Tentokrát sú to dve kamarátky Frances a Bobbi, ktoré sa venujú prednesu modernej poézie. Práve vďaka tomu sa zoznámia s Melissou a Nickom, manželmi, s ktorými sa postupne čoraz viac zbližujú. Okrem toho sa na pozadí kniha venuje aj zázemiu Frances, našej hlavnej postavy, jej rodine a detstvu.

Rozhovory s priateľmi mi presne sadli do nálady a som rada, že som si knihu prečítala, aj keď som z Normálnych ľudí nebola až tak nadšená (tu sa mi potvrdzuje moja teória, že na autorkine knihy, musíte mať presne to správne rozpoloženie). Po viacerých stránkach je kniha veľmi stotožniteľná, aj keď sa nemusíte nájsť hneď v hlavnej dejovej linke. To, akým spôsobom rozmýšľajú postavy a častokrát aj akým konajú, je podľa mňa veľmi výpovedným opisom súčasnosti. 

Knihu som čítala čiastočne v slovenskom vydaní a čiastočne počúvala ako anglickú audioknihu a musím povedať, že ma oveľa viac bavila v origináli. Štýl Sally Rooney je veľmi strohý a napriek tomu, že je pomerne jednoduchý, myslím, že je dosť náročné ho preložiť do iných jazykov bez toho, aby vyznela kniha strojene alebo trápne. Pravdepodobne preto, že v texte autorka nedáva veľa priestoru pre voľné preklady a tým pádom už kniha v akejkoľvek sekundárnej verzii nebude pôsobiť tak úderne ako v origináli. 

Som veľmi rada, že Lindeni začalo vydávať knihy od autorky v takých krásnych obálkach, pretože práve vďaka tomu som si tieto knihy všimla (a určite nie som jediná). Po oboch knihách môžem s istotou povedať, že sa k nim zasa vrátim, keď budem mať na ne presne tú správnu náladu. Som veľmi zvedavá, čo ďalšieho nám autorka ponúkne a ja si to určite nenechám ujsť. 
 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára