sobota 17. júla 2021

Jej Veličenstvo vyšetruje: Windsorský uzol (Recenzia)

 Autor: S. J. Bennett

Originálny názov: The Windsor Knot
Vydavateľstvo: Lindeni 2021
Séria: Her Majesty the Queen Investigates 
Diel: 1/2
Počet strán: 296
Žáner: cozy-crime, detektívka
Moje hodnotenie knihy: 2*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Prvá kniha veľmi originálnej a neskutočne múdrej detektívnej série, v ktorej kráľovná Alžbeta II. sama rozrieši zločin popri svojich kráľovských povinnostiach.

Je začiatok jari roku 2013 a kráľovná Alžbeta II. sa na Windsorskom hrade pripravuje na oslavu svojich deväťdesiatych narodenín. No prípravy sa prerušia, keď v jednej z hradných spální objavia mŕtve telo. Scéna nasvedčuje tomu, že mladý ruský klavirista sa obesil sám, ale uzol nebol poriadne dotiahnutý. Vyšetrovania sa chopí bezpečnostná služba MI5, aby odhalila, čo sa vlastne stalo. Kráľovná necháva vyšetrovanie na profesionálov, až kým nezistí, že ich podozrenia vedú nesprávnym smerom.

Z celej udalosti je veľmi nešťastná a ľutuje svoje služobníctvo, ktoré tiež patrí medzi podozrivých. Preto sa rozhodne vziať veci do vlastných rúk. S pomocou asistentky svojho súkromného tajomníka Rozie Oshodiovej, ktorá má korene v Nigérii a slúžila aj v Kráľovskej jazdeckej artilérii, kráľovná potajomky začne vyšetrovať prípad na vlastnú päsť. Svoje kráľovské povinnosti si plní dôstojne a pokojne ako vždy, takže nikto v kráľovskej domácnosti, vo vláde ani na verejnosti netuší, že Alžbeta využíva svoj bystrý um, dôvtip a pokojnú povahu na to, aby sama učinila spravodlivosti zadosť.

***

Windsorský uzol mal všetky predpoklady na to, aby do bodky splnil očakávania, ktoré sľubuje pravá cozy-detektívka. Amatérske vyšetrovanie, nenáročná zápletka, sympatické postavy a kopec humoru k tomu. Jednoducho pohodové čítanie na horúce letné dni. Také boli moje predstavy a očakávania od tejto knihy. Práve preto to bola u mňa jedna z najočakávanejších kníh roka. Tento štýl mám veľmi rada, ale žiaľ, u nás zatiaľ nie je až taký rozšírený a obľúbený. 

Vo Windsore nájdu obeseného hosťa a všetko nasvedčuje tomu, že ide o samovraždu. Pri bližšom skúmaní však vyšetrovatelia zistia, že muselo ísť o vraždu. Rozbiehajú sa mnohé konšpiračné teórie, ktoré podozrievajú nielen služobníctvo a kráľovniných hostí, ale dokonca samotného Putina. Kráľovná Alžbeta nechce nič nechať náhode a sama sa pustí do malého prieskumu, ktorý postupne začne prinášať želané výsledky. 

Windsorský uzol sa čítal naozaj veľmi ľahko a ako nenáročné letné čítanie je ideálny. Dokonalý relax pri bazéne alebo odreagovanie po náročnom dni v práci. Dej sa ani tak nevenuje vyšetrovaniu, ako skôr samotnej kráľovskej rodine, ich zvykom a životu. Približuje kráľovnú v tom najlepšom svetle a zobrazuje viacero podrobností z bežného života aristokracie. Taktiež sledujeme ich okolie a oddanosť zamestnancov. Toto všetko tvorí základ, na pozadí ktorého sa odohrala vražda, ktorú je potrebné vyriešiť. Vyšetrovanie je viac-menej náhodné, jednotlivé kroky častokrát prichádzajú na základe nejasných pohnútok. Ide skôr o inštinkt, ktorý vedie kráľovnú k želanému výsledku. 

V texte je spomínaných dosť veľa postáv, ktoré nie vždy majú súvis s hlavným dejom a zmienky o nich sa objavujú dosť náhodne. Niekedy som mala trochu problém orientovať sa, najmä keď sa o nich hovorilo, akoby to mali byť čitateľovi starí známi. Častokrát som mala pocit, že mi pri čítaní niečo ušlo a tak som sa vrátila o pár stránok, ale nenašla som tam želané vysvetlenie. 

Celkovo sa hlavnej zápletke a vražde intenzívnejšie autorka venuje až pri konci. Odhaľovanie vraha, prepojenie vyšetrovaní a celkové vyústenie sa mi veľmi páčili. Pre mňa mohla byť kniha písaná v tomto duchu od začiatku do konca a bola by perfektná. Nakoľko je autorka Britka, čakala som ich klasický suchý humor, ktorý mám tak rada. Žiaľ, týmto smerom sa autorka nerozhodla uberať. Kniha je smerovaná skôr ako pocta a obdiv kráľovskej rodine, ktorou sa S. J. Bennett naozaj dosť intenzívne zaoberá. Informácie čerpá od ľudí, ktorí s kráľovnou prišli do styku a tak má informácie priamo "zo zákulisia" a pri písaní ich aj naplno využíva.

Nakoľko sa môj názor na aristokraciu nestotožňuje s tým autorkiným a nezdieľam jej nadšenie, bola táto kniha pre mňa trochu sklamaním. Všetkými desiatimi ju však odporúčam Alžbetiným fanúšikom a obdivovateľom. Tým, ktorí očakávajú, tak ako som očakávala od knihy aj ja, dobrú cozy-mystery odporúčam porozhliadnuť sa po inom titule. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára