sobota 4. novembra 2023

Hotel plný tajomstiev (Recenzia)

Autor: Diana Biller

Originálny názov: Hotel of Secrets
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 432
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 3/5
Moje hodnotenie obálky: 4/5

Anotácia:

Viedeň – veľkolepé, podmanivé a dekadentné mesto, kde život plynie vo svižnom rytme Straussových valčíkov a kde sa majitelia prepychových hotelov predbiehajú, kto usporiada najkrajší ples sezóny. A práve do jedného z takýchto noblesných hotelov vás pozývame prostredníctvom pôvabnej romance Diany Billerovej, plnej horúcich citov, napínavých zápletiek a šokujúcich tajomstiev.

Vo Viedni sa práve začala plesová sezóna roka 1878 a Mária Wallnerová má pred sebou jediný cieľ: obnoviť rodinný hotel Wallner v celom jeho bývalom lesku a sláve. Nedá sa odradiť žiadnou prekážkou – ani škandalóznym, tridsať rokov trvajúcim pomerom svojich rodičov, ani zdanlivo náhodnými útokmi maskovaných zabijakov, a už vôbec nie príťažlivým Američanom, tajným agentom, ktorý jej už dvakrát zachránil život.

Aj Eli Whittaker má jediný cieľ: vypátrať zločinca, ktorý Európe predáva americké tajné kódy, zatknúť ho a vrátiť sa k usporiadanému životu vo Washingtone. Ihneď po príchode do Viedne sa však ocitne uprostred rušnej plesovej sezóny, a navyše mu cestu skríži záhadná majiteľka hotela, ktorej, ako sa zdá, takmer na každom kroku hrozí nebezpečenstvo. Elimu je všetok ten viedenský chaos proti srsti, ibaže krásna Mária ho čoraz väčšmi priťahuje, a tak mu pomaly začína byť jasné, že jeho životné zásady čaká ťažká skúška...

***

Hotel plný tajomstiev ma zaujal na prvý pohľad, nielen veľmi peknou obálkou, ale aj zasadením deja, keďže ide o historickú romancu odohrávajúcu sa vo Viedni ku koncu 19. storočia. Ide o príbeh Márie Wallnerovej, ktorá vedie pomerne zchátraný rodinný hotel a jej jediným cieľom je jeho obnova. Popritom jej cestu skríži americký tajný agent, ktorý práve pricestoval do Viedne, aby odhalil, kto "obchoduje" s tajnými kódmi a po ničom netúži viac, než po návrate domov. 

Aj keď sa to nezdá, kniha má viac ako 400 strán, ale vďaka veľmi príjemnému formátovaniu, ktoré je pre Slovenského spisovateľa typické, sa číta veľmi rýchlo a príbeh mi príjemne ubiehal. Ani neviem prečo, ale tou atmosférou a "náladou" celého príbehu sa mi veľmi hodí do jesenného počasia, ktoré konečne naplno začalo.

Hotel plný tajomstiev je zmes historickej romance s prvkami špiónskeho thrilleru, čo v spojení s prostredím Viedne predstavuje originálny príbeh. Najmä zo začiatku som však nabrala pocit, že autorkine tempo ide trochu prirýchlo, jedna dramatická udalosť striedala druhú, ale zároveň nešla vôbec do hĺbky, postavy sa otriasli akoby sa nič nestalo a nikto sa nad ničím poriadne ani nezamyslel. Rovnako na tom bola aj romantická linka, prišlo mi, že medzi postavami vzájomná chémia a príťažlivosť nemala kedy vzniknúť. Práve preto som nemala poriadne čas si  k postavám vytvoriť nejaký hlbší vzťah. 

Na druhej strane pokiaľ hľadáte niečo fakt nenáročné, oddychové, s trochou napätia a poriadnou dávkou romantiky Hotel plný tajomstiev môžem odporučiť. Autorka využila aj zopár netradičných tém, ktoré ju rozhodne odlišujú od záplavy historických romancí a ak vám sadne jej štýl, určite budete s knihou spokojní. Príjemná kniha, ktorá ma síce úplne nenadchla, ale ani významne nesklamala a na dlhé jesenné večery bola výbornou voľbou. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar/Slovenský spisovateľ.

                                                           Knihu si môžete kúpiť tu   

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára