utorok 28. novembra 2023

Knihomoli (Recenzia)

Autor:
Emily Henry
Originálny názov: Book Lovers
Vydavateľstvo: Aktuell 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 360
Žáner: romance

Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:
Jedno leto. Vzájomní rivali. Dejový zvrat, ktorý nečakali…

Život Nory Stephensovej sa točí okolo kníh – prečítala ich všetky – no nevyrovná sa hrdinke ani jednej z nich. Nie je tá odvážna, ani vysnívané pohodové dievča a už vôbec nie zlatíčko. V skutočnosti jedinými ľuďmi, pre ktorých je Nora dôležitou hrdinkou, sú jej klienti, ktorým ako drsná literárna agentka uzatvára obrovské zmluvy, a jej milovaná mladšia sestra Libby. Nikoho iného nemá.

Preto keď ju tehotná sestra poprosí o spoločný výlet do Sunshine Falls v Severnej Karolíne, napriek pracovnej vyťaženosti súhlasí. Netuší ale, že okrem utužovania sesterského vzťahu je ďalším z Libbiných cieľov letného pobytu dať Norin život do poriadku – nájsť jej poriadneho chlapa a docieliť, aby bola konečne hrdinkou svojho vlastného príbehu. Nora však namiesto piknikov na lúkach alebo stretnutí s príťažlivým vidiečanom či namakaným barmanom neustále naráža na Charlieho Lastru, uznávaného (a protivného) redaktora, s ktorým ju spája nielen vášeň ku knihám, ale aj milovaný New York. A boli by to milé stretnutia, nebyť toho, že sa v minulosti stretli už veľakrát, a nikdy to nebolo milé.

Ak je Nore jasné, že nie je ideálna hrdinka, Charlie vie, že nie je hrdinom pre nikoho. Ale keď sa znova a znova stretávajú – v sérii náhod, ktoré by každý schopný editor z rukopisu vyškrtal – zisťujú, že sú možno hrdinami (sami) pre seba.
***

S čisto romantickými knihami zo súčasnosti mám veľmi komplikovaný vzťah a páči sa mi tak 1 zo 100. To ma však neodrádza od toho, aby som raz za čas po nejakej siahla a skúsila, či to práve nebude tá, ktorá v mojej knižnici ostane navždy. Keďže romantika nepatrí k mojím obľúbeným žánrom, väčšinou sú to knihy, ktoré majú okolo seba veľký hype a obrovskú reklamu a k takým rozhodne patria aj knihy od Emily Henry. 

Od autorky som už dávnejšie čítala Letnú stávku a musím sa priznať, že to všeobecné nadšenie ma akosi minulo. Bola to fajn kniha, ale za mňa čisto priemerná, možno som mala len veľké očakávania alebo nesprávnu náladu, ale nejako ma nepresvedčila. Ďalšia kniha Ty, ja a naše výlety už išla úplne mimo mňa, a keď vyšli Book Lovers v origináli, tiež to so mnou nejak nepohlo. Avšak potom som videla zopár recenzií, ktoré zdôrazňovali, že táto novinka je predsa len trochu iná, najmä čo sa týka postáv, a tak nejako ma nalákali na to, aby som Emily Henry dala ešte jednu šancu. 

Hlavná hrdinka Nora si uvedomuje, že nie je typickou kladnou knižnou hrdinkou, o ktorých číta dennodenne v práci a pre jej tvrdú, nekompromisnú povahu sa jej vo vzťahoch veľmi nedarí. Jediný človek, pre ktorého by urobila čokoľvek na svete je jej mladšia sestra Libby. Práve Libby ju prehovorí, aby s ňou odišla na mesačnú dovolenku do zapadákova, ktorý je presným opakom všetkého čo predstavuje New York a Norin život. A navyše jej pripraví zoznam, ktorého sa má držať, aby zažila tú pravú malomestskú dovolenku. Všetko skomplikuje Charlie, Norin nepriateľ z knižnej brandže, na ktorého v malom meste neustále naráža.

Pre mňa sú najväčším pozitívom knihy postavy. Všetky sú napísané reálne, uveriteľne a ich charaktery mi jednoducho sadli. Neboli tam žiadne vyhrotené, neprimerané reakcie, ale ľudia sa rozprávali tak, ako sa ľudia rozprávajú aj v skutočnosti. Niekedy s trochou väčšou iróniou, ale k Nore a Charliemu sa to veľmi hodilo. Príbeh sa zameriaval ako na ich vzťah, tak aj na vedľajšie linky a celkovo to vytvorilo veľmi príjemný, oddychový príbeh, ktorý vás príjemne zahreje a ja som ho prečítala prakticky na jedno posedenie.

Nedá mi však nespomenúť jednu vec, ktorá ma pri čítaní trochu rušila. Celková atmosféra knihy mi veľmi pripomínala Gilmore Girls, ktoré milujem, takže to by mi ani tak neprekážalo. Ale tri či štyri scény boli vyslovene okopírované scénky zo seriálu, a keďže Gilmorky poznám naspamäť, vždy ma to vytrhlo z deja. Nepovažujem to za natoľko dôležité negatívum, aby som knihe znižovala hodnotenie, ale každopádne mi to príde trochu zvláštne. Ale je pravda, že v žiadnej recenzii som zmienku o prípadnom kopírovaní nevidela, tak možno som to tam videla len ja. 😀

Ale celkovo mi kniha presne sadla do nálady a môžem ju len a len odporučiť. Je to určite jedna z najlepších romantických kníh, ktoré sa ku mne tento rok dostali a určite sa k nej rada vrátim. Okrem toho ma kniha navnadila, aby som sa jednak vrátila k predchádzajúcim knihám a dala im ešte šancu a taktiež, aby som mala v hľadáčiku aj jej novinky. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  Aktuell.
Knihu si môžete kúpiť tu

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára