piatok 14. januára 2022

Dum v zátoce (Recenzia)

Autor: Mary Ellen Taylor

Originálny názov: Winter Cottage
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 368
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Jaké to je přijít poprvé v životě domů?

Lucy plní poslední přání své matky a vrací se do rodného města ve Virginii. Cesta přes celé Státy pro ni znamená šanci na nový, lepší život. Získala totiž nečekané dědictví v podobě nemovitosti jménem Zimní vilka. Není to polorozpadlý domek, jak očekávala, ale velký dům, na němž se podepsal zub času. Sídlo s mnoha zákoutími, která skrývají tajemství, vášně a zrady několika generací. A Lucy doufá, že právě tady by mohla najít odpověď na otázku, kterou matka nikdy nezodpověděla. Kdo je její otec?

Dědictví dostane, jen když splní několik podmínek, jinak přijde na řadu další z řady dědiců, charismatický Hank. Je proto odhodlaná udělat cokoliv, aby si dům udržela. Pomáhá jí v tom celé městečko, které si ji rychle oblíbí. Lucy postupem času zjišťuje víc o historii své rodiny, ale hlavně o sobě samé. Během pátrání po svých předcích totiž najde něco, co dosud neměla; domov, rodinu a lásku.

***

Zrejme mnohí z vás siahnu po tejto knihe už len vďaka nádhernej obálke a to bez toho, že by ste si vôbec prečítali anotáciu. A v podstate urobíte dobre, pretože tá sľubuje trochu iný príbeh, ako v skutočnosti dostanete a mohla by vás iba zmiasť. Každopádne, ak vás kniha upúta zvonku, určite nebudete sklamaní ani jej obsahom. 

Veľmi originálne vyrozprávaný príbeh, v ktorom sa striedajú tri časové roviny odvíjajúce sa v priebehu viac ako sto rokov. Spoznávame päť generácií jednej rodiny, ktorej osudy ich jednotlivých členov sa navzájom zaujímavo a častokrát aj veľmi neočakávane a prekvapivo poprepletajú. Nebyť rodokmeňa na začiatku knihy, vo vzťahoch a v jednotlivých vetvách rodiny by som mala zmätok, ale vďaka tomu, že som sa k nemu aj počas čítania častokrát vracala, veľmi rýchlo som sa v postavách zorientovala. Veľmi mi pomáhali aj roky narodenia a úmrtia, ktoré sú pri menách uvedené. 

Knihu môžeme rozdeliť na súčasnú a historickú linku. Rozprávanie sa zaujímavo prelína z jedného obdobia do druhého a okrem toho, že sa postupne dozvedáme všetky tajomstvá v minulosti, sledujeme, ako ovplyvňujú životy v súčasnosti. Za seba musím povedať, že ma oveľa viac bavila historická linka, v ktorej vzťahy a postavy boli vykreslené veľmi realisticky a uveriteľne. Vzhľadom na obdobie, v ktorom sa dej odohráva (pred a počas prvej svetovej vojny), nebol život ideálny a pre hrdinov príbehu si autorka pripravila nejedno sklamanie a trápenie. Bolo potrebné sa vysporiadať nielen so spoločenskými rozdielmi, ale aj finančnými problémami, zakázanou láskou a vojnovými útrapami. 

Aj keď bola historická linka oveľa zaujímavejšia, tajomnejšia a viacej spletitá, o dosť viac priestoru bolo venovaného súčasnej linke, ktorá napriek svojmu väčšiemu rozsahu celý príbeh len dopĺňala. Vyvíjala sa veľmi zidealizovane a vzťahy postáv neboli tak dobre prepracované. Ich prehlbovanie a vzájomná vrelosť prichádzali akosi veľmi rýchlo. Za pár dní sa hlavní hrdinovia zaľúbili, odhalili všetky tajomstvá a vyriešili všetky problémy. 

Príbeh ako celok sa čítal veľmi dobre a ako odpočinkové čítanie ho môžem len a len odporučiť. Milovníčky historických románov a ság ocenia viac práve tú historickú linku a milovníčky súčasnej romantiky, zasa naopak, tú súčasnú linku. Každý si v ňom nájde to svoje, odhalí pár starých tajomstiev, spozná dvoch sympatických ľudí, ktorí si k sebe nájdu cestu a spolu vyriešia problém s dedičstvom a pomôžu tak celému upadajúcemu mestečku. S autorkou Mary Ellen Taylor určite nekončím a teším sa na jej ďalšiu knihu Staré sídlo. 

  
                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára