nedeľa 8. januára 2023

Hodiny (Recenzia)

Autor:
Michael Cunningham
Originálny názov: The Hours
Vydavateľstvo: Odeon 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 232
Žáner: spoločenský román
Moje hodnotenie knihy: 5/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Spisovateľ M. Cunningham, jeden z najbrilantnejších autorov svojej generácie, vzdáva románom Hodiny poctu anglickej spisovateľke Virginii Woolfovej. Tak ako autorka vo svojom slávnom diele Pani Dallowayová opísala jediný deň v živote titulnej hrdinky, aj Cunningham sa zameral na jeden deň v živote troch postáv. 
Prvou z nich je samotná Virginia Woolfová, ktorá v dvadsiatych rokoch 20. storočia zápasí s duševnou chorobu a pokúša sa písať ďalší román. Druhou je Laura Brownová, mladá žena v domácnosti v povojnovej Kalifornii, ktorá vychováva malého syna a bojuje s obmedzeniami manželstva z rozumu. A napokon je to Clarissa Vaughanová, vydavateľka a matka dospelej dcéry v New Yorku deväťdesiatych rokov. V ten deň chystá večierok pre svojho ťažko chorého priateľa Richarda, ktorý získal literárnu cenu. 
Michael Cunningham v románe plynulo prechádza dekádami 20. storočia, aby zachytil jedinečné vnútorné svety troch nezabudnuteľných žien. Výsledkom je vášnivé, hlboké a dojímavé dielo, román o umieraní, bezmocnosti, ale aj o tom, že aj hlboko nešťastný človek dokáže nájsť kratučké okamihy radosti.

***

Kniha Hodiny opisuje jediný deň v živote našich troch hlavných postáv. Prvá dejová linka z pohľadu "Pani Dallowayovej" sa odohráva v New Yorku, koncom 20. storočia. V skutočnosti sa volá Clarissa Vaughanová, ale jej najlepší priateľ Richard jej dal prezývku podľa najznámejšej postavy, ktorú vytvorila Virginia Woolf. Clarissa v tento deň usporadúva pre Richarda, ktorý je vážne chorý, večierok, pretože mu udelili významnú literárnu cenu. Druhá dejová linka sa sústredí na samotnú Virginiu Woolf v roku 1923, kedy v Londýne píše jeden zo svojich najznámejších románov Pani Dallowayová. Tretí príbeh sa sústredí na Lauru Brownovú, ktorá prežíva svoj deň v roku 1949 v Los Angeles, pripravuje narodeninovú oslavu so svojím synom pre manžela a popritom číta Pani Dallowayovú. 

Všetky tri príbehy sú prepojené práve motívom knihy Pani Dalloway, ktorému spisovateľ vzdal Hodinami poctu. Či už príbeh samotnej autorky tohto románu, ktorá sa napriek svojej postupujúcej psychickej chorobe snaží napísať svoje najlepšie dielo, ale, samozrejme, zmienky a podobnosti nájdeme aj v zvyšných dvoch linkách, či už v prezývke Clarissy, knihy ktorú Laura číta alebo v samotnom správaní postáv. 

Kniha je zdanlivo o ničom - predsa len zachytáva jeden všedný deň v životoch troch žien, ale pravdou je, že je o všetkom. O živote a o smrti, o láske, všetkých podobách lásky. O strachu a o smrti, o túžbe po smrti a strachu zo smrti. O vyslobodení, o depresii, o bolesti, o krivdách a nespravodlivosti. 

Napriek tomu, že som Pani Dallowayovú zatiaľ nečítala, Hodiny nie sú napísané tak, že by ste to k ich pochopeniu vyslovene potrebovali. Je asi fajn zhruba vedieť, o čom Pani Dallowayová je, resp. aspoň niečo o živote Virginie Woolf, ale užijete si to tak či tak. Určite si plánujem prečítať dielo Virginie Woolf, a potom by som sa rada vrátila k Hodinám, aby som si mohla vychutnať všetky detaily, ktoré mi možno teraz unikli. 

Neviem si predstaviť lepšie zakončenie knižného roka, než s touto knihou. Hlavne kvôli tomu, že Hodiny sú naozaj dokonalé a stali sa určite jednou z najlepších kníh, ktoré som čítala v roku 2022. Ale taktiež som na to mala naozaj čas a pokoj si Hodiny užiť od prvej až po poslednú stranu. Jednoznačne odporúčam a som rada, že nejaké knihy od autora mám doma a môžem v jeho tvorbe pokračovať. 
 


                                                             Knihu si môžete kúpiť tu 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára