pondelok 15. novembra 2021

Zoznam vecí, ktoré sa nezmenia (Recenzia)

Autor: Rebecca Stead

Originálny názov: The List of Things That Will Not Change
Vydavateľstvo: Fragment 2020
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 272
Žáner: detské
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Láskavý a nežný príbeh, čo pohladí detskú dušu.

Po rozvode rodičov sa Bein život zmenil mnohými spôsobmi. Vždy sa však môže pozrieť na zoznam, ktorý má zapísaný vo svojom zelenom zápisníku, aby si pripomenula veci, ktoré sa nikdy nezmenia. Najdôležitejšou z nich je: Mama a ocko ťa budú vždy ľúbiť najviac na svete.

Keď jej ocko oznámi, že sa chce oženiť, Bea je nadšená. Má rada Jesseho, a navyše konečne (konečne!) získa vytúženú sestru. Aj keď sa s Jesseho dcérou Soniou nikdy nestretla, s istotou vie, že si budú rozumieť. Ako sa svadobný deň blíži, Bea zisťuje, že vytvorenie novej rodiny prináša mnohé otázky, prekvapenia, radosti aj starosti.

***

O existencií tejto knihy u nás som, pravdupovediac, vôbec netušila. Aj keď je fakt, že v detskej literatúre nemám veľký prehľad, zaujímavé knihy si všimnem. No táto mi úplne unikla. Našťastie, si ku mne prednedávnom našla cestu a ja som veľmi rada, že som si ju mohla prečítať, aj keď dieťa už rozhodne nie som :D 

Bea je spokojné dieťa. A to aj napriek faktu, že sa jej rodičia rozviedli. Jej otec zistil, že je gay a rozhodol sa oženiť s Jesseom. Touto svadbou Bea získa vytúženú sestru a dvoch milujúcich otcov. Od rodičov dostala zápisník, do ktorého si zapisuje veci, ktoré sa nikdy nezmenia. Upokojuje ju a cíti sa vďaka nemu a vďaka slovám, ktoré obsahuje, v bezpečí a milovaná. Aj ona má však svoje detské problémy a starosti, s ktorými sa musí vysporiadať. V tom jej pomáha jej terapeutka Miriam, ktorú si postupne Bea veľmi obľúbi. Sledujeme, ako sa s tým všetkým Bea vyrovnáva a ako sa naučí chápať veci, ktoré ani mnohí dospelí nikdy nedokážu pochopiť. 

Autorka s veľkým citom opisuje zmýšľanie malého dievčatka. Jej úvahy sú častokrát úsmevné a prináša pohľad, na ktorý sme už my, dospelí, zabudli. Niekedy nad veľa vecami mávneme rukou, pretože sú už pre nás nepodstatné, ale malé, úprimné dieťa sa nad nimi môže trápiť dlhé mesiace. 

Dlho som premýšľala, či je kniha naozaj vhodná už pre deti od 10+, ako sa uvádza na obálke. Bea na svoj vek niekedy mala úvahy ako oveľa mladšie dieťa a naopak, niekedy prekvapila veľmi hĺbavou úvahou, ktorá môže byť poučná aj pre dospelých. Ale vzhľadom na to, že do deja bola zapojená aj terapeutka, ktorá jednotlivé problémové situácie dokázala veľmi dobre podať a vysvetliť, myslím si, že aj mladý čitateľ ich určite bude vedieť bez problémov pochopiť. 

Páči sa mi, ako autorka do príbehu zasadila partnerstvo rovnakého pohlavia, ktoré je u nás toľko diskutované a kontroverzné. Myslím si, že je veľmi fajn, ak to už deti budú brať ako úplne prirodzenú vec presne tak, ako je to zobrazené v tejto knihe. A že dieťa môže častokrát vyrastať s takýmito ľuďmi oveľa šťastnejšie, ako to je v "tradičných" rodinách s matkou a otcom. 

Ak si chcete prečítať niečo milé, pekné a citlivé, toto bude určite správna voľba. Ak máte vo svojom okolí deti, ktoré rady čítajú a chcete im spraviť radosť, rozhodne túto knihu odporúčam ako pekný darček. Myslím si, že je to moderný príbeh s pridanou hodnotou, ktorý dokáže potešiť mladých, ale aj dospelých. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára