pondelok 17. októbra 2022

Dievča v jeho tieni (Recenzia)

Autor: Audrey Blake

Originálny názov: The Girl in His Shadow

Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria:  Nora Beady
Diel: 1/2
Počet strán: 400
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 4,5/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Nasledovať sen si vyžaduje odvahu

Píše sa rok 1832 a pandémia cholery tvrdo zasiahla Londýn. Nora Beadyová počas nej prišla o celú rodinu a nebyť doktora Horacea Crofta, neprežila by ani ona. Excentrický a brilantný chirurg sa rozhodne ujať mladého dievčaťa, a tým sa pre ňu otvorí nový svet. Nora sa stáva nielen jeho chránenkyňou, ale aj pomocníčkou a žiačkou. Kým iné dievčatá sa učia vyšívať a maľovať akvarely, ona zašíva rany a pripravuje anatomické nákresy. Napriek tomu, že ženy majú vykonávanie lekárskej praxe zakázané, Croftova klinika je pre Noru bezpečným miestom. Až do chvíle, keď sa na jej prahu objaví doktor Daniel Gibson – nový sekundujúci chirurg.
Daniel netuší, že schopnosti mladej ženy ďaleko prevyšujú jeho vlastné. Najmä keď Nora hrá rolu poslušnej mladej dámy, aby ochránila povesť svojho dobrodinca. Držať sa bokom je ťažšie, než sa zdá. Nepomáhajú ani vzájomné sympatie, ktoré sa medzi nimi napriek všetkému vyvinú. A tak Nora stojí pred neľahkou voľbou. Ostane aj naďalej neviditeľná a dovolí iným prevziať zásluhy za jej výskum, alebo ukáže svetu, kým naozaj je?

***

Historických kníh zameraných na začiatky medicíny nie je veľa a keď sa už konečne nejaká objaví, je isté, že si ju nenechám ujsť. Okrem toho má kniha naozaj veľmi peknú a lákavú obálku, ktorá milovníčky historických románov určite zaujme na prvý pohľad. 

Príbehy so silnými a inteligentnými hrdinkami patria k mojim najobľúbenejším, takže v tomto príbehu som si rozhodne prišla na svoje. Hlavná hrdinka Nora Beadyová mi bola svojou usilovnosťou a snahou sa niečo naučiť a dokázať veľmi sympatická a to isté môžem povedať aj o jej mužských spoločníkoch. Jej mladí kolegovia Daniel a Harry boli jej medicínskymi schopnosťami najskôr šokovaní a zhrození, rýchlo sa však dokázali prispôsobiť a brali ju ako seberovnú. Pre jej opatrovníka Horacea Crofta, kontroverzného, ale napriek všetkým výstrelkom uznávaného doktora, predstavovala Nora veľkú pomoc a oporu. 

V príbehu sledujeme častokrát veľmi primitívne medicínske metódy a postupy, ktoré napriek svojej jednoduchosti, dokázali zachraňovať ľudské životy. Máme tu pokrokových vedcov, ktorí sú otvorení "moderným" metódam výskumu, ale aj zastaraných tradičných doktorov, ktorí by najradšej navždy lepili na ľudí pijavice a púšťali žilou. Začiatky medicíny a chirurgie boli určite ťažké a vyžadovali si také odvážne osobnosti, akými boli aj naši hlavní hrdinovia, ktorí sa nebáli kradnúť a následne pitvať mŕtvoly, aby na základe nových pozorovaní a zistení, mohli pomáhať živým. 

Aj keď sme v 21. storočí, mám pocit, že žena si svoje postavenie v spoločnosti stále musí vydobíjať ťažšie ako muži. A v roku 1845, kedy sa odohráva tento príbeh, bolo absolútne nepredstaviteľné, že by ženu prijali ako doktorku. Podľa vtedajšej spoločnosti sa žena nebola schopná vzdelávať a vôbec sa nehodila na také dôležité povolanie, ako boli napríklad doktori. A pritom Nora Beadyová všetkým ukázala, aká je inteligentná a aký by mohla mať prínos pre spoločnosť, ak by dostala šancu. 

Okrem medicínskej témy a problematike postavenia žien v spoločnosti nám kniha prináša aj veľmi jemnú romantickú linku, ktorá príbeh príjemne oživila a dala mu iskru. Páčilo sa mi, že mu nedominovala, ale ostávala až do konca na pozadí. Záver príbehu bol veľmi pekný, myslím, že by bol uspokojujúci aj takýto, ale keďže viem, že nás čaká druhý diel, tak sa naň veľmi teším, lebo k týmto sympatickým postavám sa určite rada vrátim.                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára