sobota 5. novembra 2022

Svetlo v okne (Recenzia)

Autor: Marion Kummerow

Originálny názov: A Light in the Window

Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2022
Séria: Margarete´s Journey
Diel: 1/3
Počet strán: 288
Žáner: vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Margarete sa predrala z trosiek zbombardovaného domu. Prach víril okolo nej ako sneh. Zo zrúcaniny jej pomohol dostať sa príslušník SS. Ten ju považoval za dcéru mŕtveho majiteľa domu. Spýtal sa jej, či pre ňu môže niečo urobiť. Margarete sklopila zrak, pozrela sa na hruď, kde predtým nosila žltú hviezdu, a odvetila: „Áno.“

Berlín 1941: Margarete Rosenbaumová pracuje ako slúžka u vysokopostaveného nacistického dôstojníka, keď jeho dom zasiahne bomba. Živá vyviazne len ona. Po útoku ju považujú za jeho dcéru a Margarete vie, že je to jej priepustka na slobodu… S novými dokladmi a slobodou, ktorú získala, sa dostane do relatívneho bezpečia. To sa však zmení, keď na ňu natrafí syn bývalého zamestnávateľa, príslušník SS Wilhelm Huber.

Z dôvodov, ktoré pozná len on sám, neprezradí jej totožnosť a trvá na tom, aby bývala uňho v Paríži. Je odhodlaný ukrývať ju, má však podmienku: musí aj naďalej predstierať, že je jeho sestra. Jeho plán sa zdá priveľmi riskantný a Margarete sa bojí, že ich odhalia. Desí ju aj to, čo od nej Wilhelm bude chcieť na odplatu. Keď nacisti začnú v Paríži zatýkať Židov a Résistance stupňuje svoju činnosť, nebezpečenstvo hrozí všetkým odporcom nacistického režimu. Margarete si uvedomuje, že šancu prežiť bude mať, len ak zostane v úkryte.

Môže však zveriť nacistickému príslušníkovi všetko, čo jej zostalo… bezpečie, život, či dokonca srdce?

***

Častokrát sa mi zdá, že akonáhle ide o vojnový príbeh, ale nie je podľa skutočnosti a navyše je písaný ľahšou a odpočinkovejšou formou, nie je u čitateľov až tak pozitívne hodnotený. Pritom, ak by bol podobný dej zasadený do iného obdobia, určite by si tento román užili. A s takýmto názorom som sa stretla aj pri tejto knihe. Ja sa s ním nezhodujem a musím povedať, že mi veľmi dobre padol príbeh, ktorý je síce písaný jednoduchším štýlom, ale práve vďaka nemu sa v knihe neustále niečo deje a kniha sa číta skutočne veľmi dobre. 

Príbeh je založený na zámene totožností, čo ho postupne značne komplikuje a vďaka tomu autorka ponúka stále nové problémy a zápletky. V deji sa veľmi ľahko orientuje, je tu len pár hlavných a dôležitých postáv, medzi ktorými prebiehajú neustále dialógy, takže na zdĺhavé opisy tu nie je priestor. Dej má ten správny náboj, páčili sa mi neustále nedorozumenia, ktoré vznikali vďaka zámene postáv a tiež romantická linka, ktorá musela čeliť viacerým problémom. 

Margarete je Židovka, ktorá je, samozrejme, poznačená aktuálnou vojnovou situáciou. Stratila celú rodinu a Nemcov, hlavne vojakov a členov SS, sa bojí. Wilhelm patrí do rodiny, ktorá u Hitlera zastáva vysoké funkcie a je vystavený jej tlaku. Sympatizuje s Hitlerovými názormi na vyčistenie Nemecka, ale nesúhlasí s príliš tvrdými a drastickými opatreniami. Obaja sa ocitajú v ťažkej situácií. Potrebujú sa navzájom, ale nedokážu si veriť. Navyše sa medzi nimi vyvinie niečo oveľa väčšie, ako by si vedeli predstaviť. 

Svetlo v okne je fiktívny vojnový príbeh odohrávajúci sa striedavo v Paríži a v Nemecku. Miesta a mnohé udalosti, ktoré sa tu spomínajú vychádzajú zo skutočnosti, ale hlavné postavy a ich príbeh je vymyslený. Vôbec mi to ale neprekážalo, knihu beriem ako veľmi príjemné, ba až odpočinkové čítanie. Spracovanie je síce jednoduché, ale zápletky pútavé. Prekvapil ma koniec, ktorý bol možno trochu uponáhľaný, ale úplne postačujúci vzhľadom na tempo v celej knihe. Ak by som mala k dispozícií druhý diel, okamžite by som sa doň pustila, lebo autorka skončila v tom "najlepšom". 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára