pondelok 1. apríla 2024

Tajomné dedičstvo (Recenzia)

Autor: Abigail Wilson

Originálny názov: Twilight at Moorington Cross
Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ 2024
Séria: Regency Mysteries
Diel: 2/3
Počet strán: 400
Žáner: historická romanca
Moje hodnotenie knihy: 4/5
Moje hodnotenie obálky: 3/5

Anotácia:

Po Manželskej pretvárke ponúkame milovníkom kvalitnej historickej romance ďalší román z pera úspešnej americkej autorky Abigail Wilsonovej – pútavý romanticko-dobrodružný príbeh zasadený do regentského Anglicka.

Kent 1819. Život mladej vdovy a pacientky Cluettovej nemocnice Amelie Pembrokovej sa obráti naruby, keď sa nečakane stane dedičkou panstva Moorington Cross. Ameliin lekár a otcovský priateľ doktor Cluett sa rozhodol zmeniť svoju poslednú vôľu a ustanovil ju za hlavnú dedičku. O podobnej príležitosti získať finančnú nezávislosť by sa žiadna žena v tých časoch neodvážila ani snívať, tobôž nie žena s ochorením, ktoré spôsobuje, že môže kedykoľvek, aj v tej najnevhodnejšej chvíli, upadnúť do hlbokého spánku. Testament navyše obsahuje záhadnú podmienku: Amelia sa musí vydať za jedného z dvoch mužov, ktorých vôbec nepozná. Ibaže ako ju má splniť, keď cíti čoraz väčšiu náklonnosť k príťažlivému advokátovi Hawkinsovi? Situácia sa hrozivo vyostrí, keď doktora Cluetta nájdu mŕtveho v jeho spálni sotva niekoľko hodín po tom, čo zverejnil svoju novú poslednú vôľu. Amelia má tridsať dní na to, aby sa rozhodla, za ktorého muža sa vydá. Nebojácna mladá žena si však zaumieni, že s pomocou pána Hawkinsa odhalí pravdu o smrti svojho dobrodinca. Tento náhly zvrat udalostí predsa nemôže byť náhoda – alebo áno?

***

Po prvej autorkinej knihe som si rozhodne túto jej novinku nemohla nechať ujsť! Abigail Wilson kombinuje to, čo mám najradšej. Regentské Anglicko s mystery prvkami a detektívnou zápletkou. Naozaj sa mi páči, keď tieto historické romance majú pridanú hodnotu v podobe nejakej dobrodružnejšej zápletky, či už nejakého toho špióna, alebo ako je to v tomto prípade, vraha. 

Celá kniha je v rámci žánru mimoriadne originálna. Či už samotným nápadom, zápletkou, prostredím nemocnice, alebo aj vyšetrovaním vraždy. Amelia Pembroková je sympatická hlavná hrdinka, vdova ktorá trpí zvláštnou chorobou, na ktorú sa lieči na panstve u známeho hypnotizéra. Toho ale za zvláštnych udalostí nájdu mŕtveho hneď po tom, čo zverejnil svoju poslednú vôľu. Amelia so svojím advokátom chce nájsť vraha a tiež chce zistiť, prečo si musí do tridsiatich dní vybrať manžela, ak chce po mŕtvom lekárovi dediť. 

V úvode sa hneď zoznamujeme s postavami, ktorých nie je veľa, takže veľmi rýchlo každú spoznáte a dostanete sa do deja. Stane sa vražda a dobrodružstvo začína. Najskôr všetko nasvedčuje tomu, že dej sa bude uberať práve týmto smerom, vyšetrovať a nájsť vraha. Rýchlo sa to však zvrtne na honbu na manžela a rozpútava sa milostný štvoruholník. Amelia si musí vybrať medzi suchopárnym, rezervovaným, ale za to zrejme spoľahlivým pánom Lymingtonom a zhýralým, ale veľmi príťažlivým pánom Montaguom. Ju ale stále viac priťahuje jej advokát Hawkins. 

Tento žáner je charakteristický tým, že už od začiatku viete, ako sa všetko skončí. Tu ale musím povedať, že okrem toho, že je jasné, ktorého džentlmena si Amelia vyberie, som neuhádla takmer nič a záver ma veľmi prekvapil. Samozrejme, je napísaný za veľmi zidealizovaných podmienok a následkom mnohých náhodných a nepravdepodobných stretnutí, napriek tomu to autorka pekne vymyslela a zápletku len tak ľahko neodhalíte. 

Dobrodružná linka bola výborná, prekvapivý záver potešil, len v strede by som vytkla zbytočné točenie sa stále okolo vydaja a rozoberania, ktorý nápadník je najvhodnejší a prečo. Inak ale veľmi vydarená kniha v rámci žánru a na ďalšie autorkine knihy sa, ako inak, teším.  
   
          Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Ikar/Slovenský spisovateľ.

                                                           Knihu si môžete kúpiť tu   

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára