pondelok 1. apríla 2024

Trnová královna (Recenzia)

Autor: Gina Chen

Originálny názov: Violet Made of Thorns
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2024
Séria: Violet Made of Thorns
Diel: 1/?
Počet strán: 344
Žáner: new adult fantasy
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Země rudě rozkvete krví, růžemi a válkou. Princovo srdce se stane zkázou, nebo spásou. Jeho volba nás může všechny zachránit. Jeho nevěsta – na té to všechno závisí!

I když je věštkyně Violet oddanou služebnicí krále, v žádném případě nemá na růžích ustláno. Mazaná manipulátorka je trnem v oku zejména pohádkově krásnému, ale také neskutečně otravnému princi Cyrusovi. Následník trůnu přitom stojí ve středu strašlivého proroctví Violetiny předchůdkyně. Lid Slunečního kontinentu totiž zanevřel na své bohyně, a ty si za trest žádají jeho krev.
Na maškarním plese, kde si má princ vyvolit svoji nastávající, všechny okouzlí tajemná dívka v masce motýla. Hovoří snad věštba o ní? Anebo je vše úplně jinak?

NEKTERÉ POHÁDKY SNAD ANI NEMOHOU MÍT ŠŤASTNÝ KONEC

***

Trnová královna ma v prvom rade zaujala obálkou, v druhom rade tým, že ide o new adult fantasy a naopak, odrádzala ma nízkym hodnotením na GR. Ale ako som sa už veľakrát presvedčila: to čo sa páči iným, mňa neohúri a to, čo sa páči mne, mnohým nie je až tak po chuti; sa mi aj tu potvrdilo. Preto bola táto kniha pre mňa veľmi milým prekvapením. Mix Popolušky a Šípkovej Ruženky, ale trochu naopak. Zachraňovať nepotrebuje princezná, ale princ!

Ocitáme sa vo vymyslenom svete plnom víl, veštkýň, sudičiek, čarodejníc a netvorov. Mne absolútne vyhovovalo ako sa nám ho autorka rozhodla predstaviť. Dostatočne na to, aby sme vedeli pochopiť jeho fungovanie a zoznámili sa s dôležitými postavami. Tými hlavnými boli veštkyňa Violet a princ Cyrus. Violet mala rôzne vízie, ktoré boli vždy zahalené tajomstvom a nie vždy som chápala, čo majú predstavovať, ale aj vďaka nim si príbeh udržiaval napätie a záhadnosť. 

Violet bola trochu netradičnou hlavnou hrdinkou. Zväčša sme pri tomto žánri zvyknutí na odvážne hrdinky, ktoré počúvajú najmä srdce pred logickým rozumom, vrhajú sa do nebezpečenstva aj napriek hrozbe smrti, len aby zachránili iných. NIE! Violet k takým rozhodne nepatrí. Tá dáva prednosť rozumu, na prvom mieste je jej prospech a jej záujmy. Postupne sa, samozrejme, aj do jej života dostane láska a aj ju samotnú prekvapí, že vyhráva nad rozumom, ale aj to patrí k vývoju jej postavy a táto romantická linka v new adult fantasy (oproti young adult) je naozaj veľmi príjemná. Nie je presladená a naivná, ale počíta sa s tým, že niekedy je lepšie sa jednoducho príliš neviazať :D 

Vôbec by som nepovedala, že je to autorkin debut. Jej štýl mi prišiel skúsený a vypísaný, kniha sa mi veľmi dobre čítala a postavy a dialógy medzi nimi boli veľmi prirodzené, nenútené a reálne. Vzájomné podpichovanie a také tie ironické poznámky, ktoré si pomyslíte v priebehu rozhovoru boli častokrát veľmi vtipné a trefné a mňa naozaj bavili. Autorka zrejme plánuje ďalší diel, ale nenechajte sa tým odradiť. Tento bol ukončený uspokojivo, to hlavné sa uzavrelo a síce to nefunguje úplne ako samostatná kniha, lebo, samozrejme, sú tam načrtnuté veci, ktoré sa budú riešiť ďalej, ale to hlavné sa dorieši. Musím povedať, že mne kniha veľmi sadla a páčila sa mi viac ako mnohé iné podobné série, s oveľa vyšším hodnotením. 


                          Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára