pondelok 3. júla 2023

V zóne smrti (Recenzia)

Autor: Amy McCulloch

Originálny názov: Breathless
Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 400
Žáner:  thriller
Moje hodnotenie knihy: 2*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*


Anotácia:

Mladá novinárka a amatérska horolezkyňa Cecily Wong sa spolu so skupinou skúsených horolezcov vydáva do Himalájí – má tam podniknúť svoj doteraz najnebezpečnejší výstup na ôsmu najvyššiu horu sveta - Manaslu. Jej ambíciou je získať interview od slávneho horolezca Charlesa McVeigha, ktorý chce výstupom na túto horu úspešne zavŕšiť svoj pokus o zdolanie štrnástich osemtisícoviek za jediný kalendárny rok, navyše bez prídavného kyslíka. Cecily, ktorá na dosiahnutie svojho cieľa obetovala vzťah s priateľom aj úspory, si uvedomuje, že podobná šanca sa jej tak skoro nenaskytne. Úspech by znamenal prelom v jej kariére, no ak sa jej nepodarí získať od McVeigha exkluzívny rozhovor, zlyhá na celej čiare – v práci i v celom svojom živote. Keď však jeden z horolezcov zahynie naoko nešťastnou náhodou, Cecily sa začne obávať, že ich expedícii hrozí nebezpečenstvo. A keď príde o život ďalšia horolezkyňa, je už príliš neskoro na návrat. Mladá žena, uväznená na nebezpečnej hore v jednej z najodľahlejších končín sveta, bude musieť zviesť nielen boj s prírodnými živlami, ale aj s neľútostným vrahom, ktorý si vyberá jednu obeť za druhou...

***

Ako veľká milovníčka prírody a turistiky a obdivovateľka horolezcov zdolávajúcich najvyššie hory sveta, som si tento thriller z Himalájí nemohla nechať ujsť. Mám veľmi rada filmy a dokumenty o odvážlivcoch, ktorí zvládli tieto nebezpečné výstupy, ale aj o tých, ktorí toto dobrodružstvo neprežili. Kniha V zóne smrti prichádza s veľmi originálnym námetom. V života ohrozujúcom úseku cesty, kedy sú horolezci už na dosah víťazstva a kde je už len veľmi málo kyslíka, zomierajú. A nie v dôsledku neprajnej prírody, ale sú zavraždení. Samozrejme, vo výške 8 000 m nad morom to nikto nikdy nevyšetrí. A tak môže vrah vyčíňať takpovediac bez obmedzení. 

Páčilo sa mi spojenie hlavnej hrdinky Cecily ako novinárky, ktorá sa zúčastní výstupu na ôsmu najvyššiu horu sveta, ktorá sprostredkuje príbeh slávneho horolezca Charlesa McVeigha a k tomu bude môcť pridať aj svoje vlastné skúsenosti. Už menej sa mi páčila samotná hlavná hrdinka. Jej prístup k práci, k príprave na nebezpečnú výpravu, samotný jej prejav a reakcie, všetko na mňa pôsobilo akosi umelo. Správanie mala plné rozporov, ľutovala sa a zo začiatku bola úplne paranoidná. Jasné, dôvod mala, ale to ona v tej chvíli nemala ako vedieť a ani indícií k takému upodozrievaniu nemala dostatok.  

Neviem si pomôcť, ale atmosféra, akú som od knihy očakávala, sa dostavila až na posledných 100 stranách. Tam na mňa naozaj číhalo nebezpečenstvo prírody, hrozba smrti a nepriazeň počasia. Takto nejako si predstavujem výstup/zostup so všetkými nástrahami. To, ako bolo prostredie opísané skôr, mi pripadalo ako od laika. Váhala som, či autorka niečo také zažila, alebo či čerpala len z dostupných zdrojov a na vrchole v skutočnosti nikdy nebola. Nakoniec ma prekvapilo, že tento výstup aj sama absolvovala, pretože niektoré scény mi pripadali naozaj nevierohodné.

Samotná zápletka a jej vysvetlenie boli v určitom okamihu prekombinované. Niečo do seba pekne zapadlo, ale niečo absolútne nedávalo zmysel. Celkovo som z knihy trochu rozčarovaná. Určité veci sa mi veľmi páčili a kniha sa celkovo nečítala zle, ale niečo tomu chýbalo. Alebo možno by som to aspoň o niekoľko desiatok strán skrátila a záverečnú dynamickú atmosféru by si tak kniha udržala po celý čas. Knihu si môžete kúpiť tu

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára