nedeľa 18. decembra 2022

Krajčírka z Paríža (Recenzia)

Autor: Georgia Kaufmann
Originálny názov: The Dressmaker of Paris
Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2022

Séria: -
Diel: -
Počet strán: 400
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Rosa Kusstatscherová vybudovala svetoznáme módne impérium vďaka schopnosti vytvoriť dokonalé oblečenie na každú príležitosť. Ale dnes večer, keď sa pripravuje na najdôležitejšie stretnutie svojho života, ju jej zvyčajná sebaistota opúšťa. Čo ju priviedlo k tomuto momentu?

Zatiaľ čo sa snaží vybrať si vhodné šaty a správny odtieň rúžu, začína rozprávať svoj neuveriteľný príbeh. Príbeh chudobného vidieckeho dievčaťa z dediny vysoko v talianskych Alpách. O nacistickej okupácii a úteku pod rúškom noci. O nádeji a zlomenom srdci vo Švajčiarsku, o noblese a láske v Paríži. O ambíciách a žiali v Riu de Janeiro a o úspechu a sebapoznaní v New Yorku. O živote strávenom na úteku. Rosa však už viac utekať nebude.

***

Tak toto sa mi páčilo. Veľmi dobre vystavaný príbeh odohrávajúci sa na troch kontinentoch mal neustále čo ponúknuť a zaujímavý štýl rozprávania hlavnej hrdinky Rosy si určíte získa každú milovníčku dobrých románov. Tento príbeh mal eleganciu a noblesu, atribúty neodmysliteľne spojené s módnym priemyslom. Nechýbali však ani smútok a starosti, ktoré zasa neodmysliteľne patria k sláve a popularite. Pretože zväčša platí "niečo za niečo". Čo musela obetovať Rosa, aby dosiahla úspech svetových rozmerov a stala sa uznávanou módnou návrhárkou a ikonou sa dozviete v tomto trochu tajomnom a noblesnom príbehu. 

Štýl, akým sa autorka rozhodla vyrozprávať príbeh ma hneď od začiatku vtiahol do deja. Rosa sa pripravuje na najdôležitejšie stretnutie svojho života. Pri tom, ako sa chystá a skrášľuje, berie do ruky rôzne predmety, ktoré jej pripomínajú udalosti z minulosti. Na základe nich rozpráva príbeh osobe, ktorú oslovuje "moja drahá" a vy tak máte pocit, akoby sa prihovárala rovno vám. V závere sa dozviete, kto táto osoba bola a aké stretnutie ju čaká. 

Každá kapitola sa začína krátkym úsekom o tom, ako správne použiť kozmetické produkty, ako si vybrať správne šaty a ako sa správne chovať v každej príležitosti. Z každej stránky na vás dýcha elegancia a ženskosť. Rosu musíte obdivovať. Možno pre vás niektoré jej rozhodnutia budú nepochopiteľné, možno jej budete závidieť, ale na konci určite uznáte, že viedla pozoruhodný život. 

Toto je presne moja šálka kávy, čo sa týka románov. Zaujímavé prostredie, riešenie problémov z minulosti, silná a cieľavedomá hlavná hrdinka a jej pokrokové zmýšľanie a odvážne životné rozhodnutia. Určite odporúčam. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri. 

                                                              Knihu si môžete kúpiť tu 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára