nedeľa 2. apríla 2023

Atlas oblohy (Recenzia)

Autor: Edward Brooke-Hitching

Originálny názov: Sky Atlas

Vydavateľstvo: Ikar 2023
Séria:  
Diel: -
Počet strán: 256
Žáner:  encyklopédia
Moje hodnotenie knihy: 3/5
Moje hodnotenie obálky: 5/5

Anotácia:

Jedinečný súbor máp, príbehov, malieb a artefaktov, ktoré odrážajú predstavivosť ľudstva a objavovanie nebeskej klenby i svetov za ňou

Táto ilustrovaná pokladnica nebeskej kartografie, plná prekvapujúcich faktov a obrázkov, spája najväčšie astronomické objavy s najpodivnejšími mýtmi a so zabudnutými epizódami dejín. Ponúka príbehy o dávnych pozorovaniach UFO, o okrídlených mesačných tvoroch, o pretrvávajúcej viere v existenciu mora nad oblakmi a kuriózny príbeh aristokrata, ktorý mapoval mimozemský život na Marse.

Vydajte sa na komplexnú prehliadku kultúr posadnutých hviezdami. Od kostí drakov v Číne a nebeských pohrebov v Tibete po sibírske tanečné odevy a mongolských veštcov z hviezd. Toto je nebo, ako ho ešte nikto nikdy nezobrazil: ríša hviezd a planét, ale aj bohov, diablov, čarodejníkov s počasím, lietajúcich námorníkov, stredovekých mimozemšťanov, mýtických zvierat a zúrivých duchov.

Dnes, keď sa odvažujeme prenikať čoraz hlbšie do srdca vesmíru, nemôže byť lepší čas na knihu, ktorá je nádherná ako samotná nočná obloha a ktorá ilustruje rozsah dosiahnutých úspechov a pripravuje scénu pre objavy, ktoré nás ešte len čakajú.

Toto pozoruhodné dielo s napínavými príbehmi a krásnymi ilustráciami skúma fascináciu ľudstva oblohou v rôznych časoch a kultúrach a predstavuje mimoriadnu kroniku obrazotvornosti a objavovania kozmu.

***

Atlas oblohy láka určite už len tou krásnou obálkou, na ktorej sa nádherne lesknú desiatky zlatých hviezd, ale nebojte, aj vo vnútri nájdete na každej stránke mnoho nádherných ilustrácií, ktoré výborne dopĺňajú text. Vďaka tejto publikácii získate prehľad, ako ľudia objavovali oblohu a vesmír, od praveku až po novodobé zistenia. Informácií je veľa a aby ste ich správne pochopili, sú obšírnejšie vysvetlené v rámci doby, do ktorej sa datujú, čiže okrem astronomických poznatkov získate aj veľa z oblasti histórie, geografie, matematiky alebo fyziky. 

Keď som knihu ešte len zahliadla v edičnom pláne, musím priznať, že som si hneď spravila určitú predstavu o obsahu a spracovaní. Čakala som veľa obrázkov a málo textu, ktorý by bol písaný ľahkou a možno až vtipnou formou o tom, čomu všetkému ľudia kedysi verili a ako postupne zisťovali pravdu o Zemi a vesmíre. Ako to už ale niekedy u mňa býva, mýlila som sa. 

Kniha obsahuje veľa textu, ktorý je veľmi odborne spracovaný. Ponúka tak síce naozaj veľké množstvo informácií, ale spôsobom, kvôli ktorému boli pre mňa ťažko zapamätateľné. Preto som si čítanie dávkovala po kúskoch. Každý deň jednu - dve kapitoly, aby som mala dostatočný čas uložiť si vždy aspoň zopár informácií trvalo do pamäti.  

Poznatky sú zoradené podľa času a zároveň sú zatriedené aj geograficky. Ocitneme sa v Číne, Babylone, Egypte, Grécku, ktoré prinieslo výnimočných mysliteľov, ktorí položili základy pre rozvoj astronómie. Nikdy som si neuvedomila ako strašne dávno a v podstate len vďaka pozorovaniam a matematike, dokázali ľudia zistiť toľko pravdivých informácií o svete a vesmíre. Sledujeme aj vplyv viery a náboženstiev a tiež si uvedomíme, že veľkí myslitelia boli prevažne vždy len muži, pretože ženy sa v tých časoch nemali možnosť vzdelávať. Len veľmi zriedka a nenápadne sa objavujú až v neskorších obdobiach. Tak mi napadá, ak by mali možnosť sa viac rozvíjať a angažovať, či by niektoré objavy neboli uskutočnené už oveľa skôr :D                                                             Knihu si môžete kúpiť tu   

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára