pondelok 11. marca 2024

Mihnutím oka (Recenzia)

 Autor: Jo Callaghan

Originálny názov: In The Blink of An Eye
Vydavateľstvo: Lindeni 2024
Séria: Kat and Lock
Diel: 1/2
Počet strán: 352
Žáner: detektívka
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 2*/5*

Anotácia:

Hlavná inšpektorka Kat Franková vie o stratách veľa. Ovdovelá Kat je vyšetrovateľka, ktorá dôveruje svojim inštinktom. Vybrali ju, aby viedla pilotný program, do ktorého je zapojený aj asistent v podobe umelej inteligencie Lock. Katine inštinkty často narazia na Lockovu logiku, no keď sa Katin nadriadený rozhodne znova otvoriť dva odložené prípady nezvestných osôb, Lock je jediný, kto dokáže Kat pomôcť čo najrýchlejšie získať potrebné informácie.

V stávke sú ľudské životy. Dokáže nevšedná dvojica spojiť sily, skôr než sa niekto stane ďalším číslom v štatistike?

Oslnivý debut novej autorky, ktorý kladie otázku, čo znamená byť človekom.

***

Umelá inteligencia vo vyšetrovaní zmiznutých osôb? To znie ako niečo presne pre mňa! A naozaj, po dočítaní potvrdzujem, že toto je niečo, čo ma naozaj baví. Drobné sci-fi prvky - ktoré už možno ani nie sú až také sci-fi - zapracované do detektívky, je skvelý mix niečoho mimoriadne originálneho a moderného. Síce som sa trochu bála, či kniha nebude priveľmi technická, zložitá a pre mňa ťažko pochopiteľná, tento nápad ma však veľmi lákal. Nakoniec musím povedať, že všetky obavy boli zbytočné, pretože autorka sa túto tému rozhodla podať veľmi jednoducho a zrozumiteľne pre každého. Snažila sa vychádzať z faktov, ale - ako sama píše v poďakovaní - niečo prispôsobila potrebám príbehu. 

Pre mňa je táto kniha v detektívnom žánri opäť niečo nové a originálne, čo ide s dobou a dokáže zaujať. Oddelenie, ktoré je zriadené na testovanie pomoci umelej inteligencie pri riešení odložených prípadov je skvelý nápad. O to viac, ak autorka postavila oproti sebe dva prípady. Jeden vybrala hlavná vyšetrovateľka, druhý umelá inteligencia. Ktorý sa podarí vyriešiť? 

Príbeh sa postupne uberá smerom, ktorý významne zasahuje aj do súkromia hlavnej postavy - inšpektorky Kat Frankovej. Musím povedať, že týmito prípadmi, ktoré sa priamo týkajú hlavných postáv som v poslednej dobe presýtená, ale tu to autorke musím prepáčiť, pretože to malo zmysel a aj tragédia v jej rodine, bola s príbehom výborne prepojená, a preto som nemala ani v najmenšom pocit, že sa autorka snaží ísť po citoch čitateľa. (Určite si prečítajte aj záverečné poďakovanie a lepšie pochopíte, prečo si Jo Callaghan zvolila práve túto tému a kde nabrala inšpiráciu na príbeh).

Úprimne, nepovedala by som, že je to autorkina prvotina. Podľa mňa má už teraz skvelý štýl, jej príbeh postupne graduje a je napísaný presne tak, ako si predstavujem prácu na vyšetrovaní. Sledujeme postupné stopy, všetky výsluchy, spoločné porady, možné motívy a smery vo vyšetrovaní. Dúfam, že má autorka v hlave ďalšie skvelé zápletky, pretože vytvorila postavy, v ktorých spoločnosti by som si ešte pár príbehov rada vychutnala. Určite si všetky postavy hneď obľúbite a ľahko zapamätáte. No a, samozrejme, si určite zamilujete Locka - umelú inteligenciu, ktorá do príbehu prináša to, čo mám rada. Racionalitu, fakty, štatistiku, pravdepodobnosť a nadhľad, ktorý detektívovia často strácajú kvôli zaujatosti, predsudkom a osobným preferenciám. 

Malé drobnosti a nezrovnalosti vo vyšetrovacích postupoch prepáčim, autorka to bohato vynahradila skvelým nápadom, postavami, samotnou zápletkou a aj svojím spisovateľským štýlom. Bavilo ma to, užila som si to a odporúčam! 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára