nedeľa 22. januára 2023

Hrad ve Skotsku (Recenzia)

Autor: Julie Caplin

Originálny názov: The Cosy Cottage in Ireland 
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2022
Séria: Romantic Escapes 
Diel:  9/9
Počet strán: 320
Žáner:  chic-lit, feel good román
Moje hodnotenie knihy: 4,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Na Skotskou vysočinu se pomalu snášejí první sněhové vločky a předvánoční závod s časem začíná.

Izzy McBrideové se ani nesnilo, že zdědí skutečný hrad. A teď se z ní díky odkazu prastrýce Billa stala hradní paní s velkými plány a mizivou hotovostí. Její excentrická matka Xanthe naštěstí sehnala první dobře platící hosty, jejichž peníze pomohou prostory zvelebit. Střechou sice stále ještě zatéká, ale počet obyvatel hradu nečekaně roste.

Zbývá už jen maličkost – během pár týdnů před Vánoci proměnit chátrající hrad v kouzelný hotel. Naštěstí má k ruce pár pomocníků, kteří se pustí do renovace spolu s ní. Jedním z nich je i Ross, na kterého Izzy myslí víc, než by se jí líbilo. Vždyť ona přece musí chystat sváteční menu, a ne dumat nad tím, co se tomu tajemnému spisovateli honí hlavou…

***

Veľmi sa teším, že Hrad ve Skotsku mám v knižnici s podpisom autorky a akonáhle bol doma, všetky ostatné knihy išli bokom. Neviem si predstaviť lepšiu autorku na vianočný čas, v ktorom som knihu čítala. Opäť to bolo skvelé čítanie, ktoré som si rozhodne maximálne užila. Úsmevné, milé a pohodové, pri ktorom sa zasmejete a ktoré vám zaručene zlepší náladu. 

Zdedený hrad v Škótsku bol na to, aby privítal hostí počas vianočných sviatkov a fungoval ako hotel, v nevyhovujúcom a zanedbanom stave. Pustiť sa do opráv a renovácie bez finančných prostriedkov a v časovej tiesni je pre Izzy nepredstaviteľné. Protikladom je jej nespútaná matka Xanthe, ktorá za premrštenú cenu sľúbila záujemcom prežiť v kľudnej a nádhernej časti Škótska na hrade nezabudnuteľné Vianoce. Z prijatej zálohy sa Izzy, Xanthe a Ross - historik a spisovateľ, ktorý reagoval na inzerát a za prehnanú cenu s vidinou kľudu a ticha pre svoju prácu prišiel na hrad dočasne bývať -  postupne pustili do opráv a zariaďovania, čo bola pre nich veľká výzva. Nápaditá a optimistická Xanthe mala talent na zariaďovanie izieb a ani na malý okamih nezapochybovala o úspechu. Žiadnu beznádejnú a neriešiteľnú situáciu nebrala ako problém. Postupne do príbehu vstupujú nové postavy a všetci naši hrdinovia prežijú spoločne tie najkrajšie Vianoce. 

Od začiatku bolo jasné, ako dopadne vzťah hlavných hrdinov Izzy a Redda. Napriek tomu sa kniha čítala veľmi dobre, bola milá, vtipná, srdečná, s dobrou zápletkou, odkrytím tajomstva so zafírmi a Reddovho spisovateľského umenia. Všetky postavy boli, ako inak, mimoriadne sympatické, najviac sa mi ale páčila postava Xanthe. Nespútaná, spontánna, priamočiara, bez zábran, miestami až excentrická, pritom veľmi citlivá, kamarátska, podnikavá a s citom pre dizajn.

Pri čítaní o kulinárskych jedlách mi tiekli slinky aj keď som bola práve po obede. Živo som si predstavovala mužov oblečených v kiltoch a užívala som si úžasné prostredie Škótska, ktoré mám v knihách veľmi rada. Je to príjemná pohodová kniha na čítanie hlavne v predvianočnom čase. Pri opisoch krajiny by som najradšej hneď zbalila kufor a vyrazila na cesty a na vlastné oči videla opísanú krajinu, ochutnala tamojšiu kuchyňu a určite by som navštívila aj prekrásne škótske hrady. Pekný zážitok pri čítaní! 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára