piatok 31. decembra 2021

Mexická gotika (Recenzia)

Autor: Silvia Moreno-Garcia
Originálny názov: Mexican Gothic
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 320
Žáner: horor, mystery
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Očarujúce 50. roky 20. storočia v horúcom Mexiku. Vzrušujúca atmosféra nabitá večierkami.

Mladučká Noemí, dcéra z bohatej rodiny, si naplno vychutnáva život plný zábavy a nevinného flirtovania. Jedného dňa však neočakávane dostane záhadný list s prosbou o pomoc od svojej milovanej sesternice Cataliny. A tak sa vydáva na cestu do osamoteného sídla na vzdialenom mexickom vidieku, ktorý pripomína atmosférou skôr hmlisté Anglicko než horúce Mexiko.

Catalinina nová rodina Noemí od začiatku prijíma veľmi rozpačito. Sesternicin manžel je príťažlivý, no súčasne chladný. Jeho otec je typický patriarcha, fanúšik eugeniky, a Catalinu zasa prenasleduje zvláštne šialenstvo. Noemí sa snaží svojej sesternici pomôcť, no sama sa pritom nebadane prepadá čoraz hlbšie do tajomstiev a histórie plnej násilia a šialenstva. Zhypnotizovanej a paralyzovanej desivým, no zvodným svetom tajuplného sídla Noemí zostáva jediné – požiadať o pomoc najmladšieho syna tejto skazenej rodiny. On jediný jej môže pomôcť vyviaznuť zo záhadného domu, ktorý nie je ani zďaleka také ľahké opustiť, ako si pôvodne myslela.

***

Najväčším knižným objavom tohto roka je u mňa jednoznačne juhoamerická literatúra. Dostala som sa k viacerým knihám z tohto prostredia a všetky sa mi naozaj veľmi páčili. Juhoamerický spisovatelia majú unikátny a nezameniteľný štýl písania (asi niečo podobné, ako majú napr. japonskí alebo severskí autori), ktorý mne mimoriadne vyhovuje. Často sú pre ich príbehy charakteristické bizarné, miestami až nechutné momenty, bohato opísané prostredie a temperamentné postavy. 

Od Silvie Moreno-Garcia som čítala už knihu Gods of Jade and Shadow (v češtine ako Bohové jadeitu a stínů). Tá sa mi veľmi páčila a o to viac ma nalákala na Mexickú gotiku, na ktorú som sa z autorkinej tvorby tešila najviac. Veľmi ma potešilo, že sa Grada autorky "ujala" a predstavila ju aj slovenským čitateľom. Musím oceniť aj fakt, že dve autorkine knihy, ktoré som zatiaľ prečítala boli veľmi odlišné žánrovo aj príbehovo a zároveň sa mi obidve veľmi páčili, čo len potvrdzuje kvality autorky.

Hlavnou hrdinkou Mexickej gotiky je bezstarostná Noemí, ktorá sa vyberie navštíviť sesternicu do odľahlej časti Mexika. Vysočina, ako sa dom volá, spolu s rodinou, do ktorej sa Catalina vydala, je od začiatku prinajmenšom zvláštna a Noemí ma neustále zlý pocit, že sa tam deje niečo abnormálne. Čím viac odhaľuje tajomstvá anglickej aristokratickej rodiny, tým viac sa zamotáva do neistoty. Čoraz ťažšie sa  jej rozoznáva, čo je len sen a čo realita a začne mať pocit, že prepadáva šialenstvu podobne ako Catalina. Zdá sa, že jediný komu môže okrem seba aspoň trochu veriť je Francis - bratranec Catalininho manžela, ale ani ten jej nemôže nijako pomôcť. 

V prvom rade musím povedať, že hororové príbehy zvyčajne nečítam (ani nepozerám horory ako filmy), keďže som dosť veľký strachopud a nerada sa bojím. Pri Mexickej gotike som sa ale rozhodla spraviť výnimku a urobila som veľmi dobre. Vyzerá to tak, že toto bol horor presne pre mňa - vôbec nie strašidelný, občas dosť nechutný (čo mne vôbec nevadí, ale ak vyslovene nemáte radi nechutné a násilné scény, asi trochu pozor) a s dôležitou príbehovou linkou mimo tej hororovej. Keďže nemám s čím porovnávať, ťažko sa mi hodnotí kniha v rámci žánru, ale sama o seba si ma absolútne získala.

Veľmi sa mi páčila hlavná hrdinka Noemí a jej charakter. Bola temperamentná, drzá, vymykala sa konvenciám mexickej spoločnosti 50. rokov, kedy ženy nemali rovnocenné práva, bola márnivá a rozhodne si bola vedomá svojich "ženských zbraní", ktoré veľmi často využívala. Napriek tomu však túžila po vzdelaní a dosiahnutí niečoho viac, než len uzavretie výhodného manželstva a nebála sa postaviť sama za seba. Vďaka tomu vôbec nevyznievala hlúpo alebo jednoducho a v mnohých momentoch som sa s jej správaním vedela stotožniť, a tak mi bola o to viac sympatická. Vzhľadom na to, že bola celý život veľmi spoločenská ju upnutá a depresívna atmosféra Vysočiny ubíjala a aj vďaka tomu začala pátrať, čo sa v tej divnej rodine vlastne odohráva. 

Trochu som sa obávala vysvetlenia, čo sa vo Vysočine deje a ako sa z toho autorka vymotá. Bála som sa, že záver mi pokazí celú knihu, ako sa mi to už zopárkrát stalo najmä pri thrilleroch a na základe niektorých recenzií som si myslela, že toto bude podobný prípad. Ukázalo sa však, že som sa bála zbytočne. Záver mi prišiel úplne prirodzený a skvelo zakončil celú knihu. 

Výraznou črtou príbehu bol aj fanatický rasizmus a povýšenectvo v rodine Doylovcov - do Mexika sa rozhodli odísť len za bohatstvom a celá Vysočina musela byť čisto anglická - vrátane pôdy do záhrady, pretože v mexickej pôde by určite nevyrástli žiadne rastliny. To, čo sa dialo vo Vysočine bolo podľa mňa skvelou metaforou  na tieto choré úvahy, ktoré boli hororové a strašidelné samy o sebe. 

V neposlednom rade musím ešte pochváliť preklad, kniha sa čítala úplne prirodzene a veľmi oceňujem poznámky prekladateľa, ktorý pridal vysvetlenie španielskych slov, ktoré boli v texte občas použité. Naozaj dúfam, že si budeme môcť prečítať aj ďalšie autorkine knihy. Zatiaľ siahnite po Mexickej gotike a užite si jej čítanie minimálne tak ako ja. 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

utorok 28. decembra 2021

Navždy v decembri (Recenzia)

Autor: Emily Stone
Originálny názov: Alway, in December

Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 368
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 3/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Každý rok v decembri posiela Josie list rodičom, ktorých stratila v jednu vianočnú noc pred mnohými rokmi. Píše doň vždy rovnaké slová: Navždy mi budete chýbať. Tento rok jej však pravidelnú cestu k poštovej schránke prekazí sympatický Max, ktorý plánoval tráviť sviatky s rodičmi v New Yorku, no všetky lety zrušili. Aby neboli na vianočné sviatky sami, Josie a Max sa dohodnú, že ich strávia spolu a poriadne si ich užijú.

Korčuľovanie sa na ľade, varené víno, nakupovanie darčekov aj bozk pod imelom. Josie verí, že je to len začiatok niečoho špeciálneho... Lenže Max zrazu bez rozlúčky zmizne a Josie nezanechá žiadnu možnosť, ako ho kontaktovať. Na to, čo urobil, má síce závažný dôvod, no ani on nevie na Josie zabudnúť. Napriek presvedčeniu, že sa už nikdy nestretnú, osud ich cesty znova spojí... A nielen raz...

***

Nádherná, jemná a romantická obálka sľubuje nežný a krásny vianočný príbeh, ktorý vám navodí tú správnu atmosféru pri stromčeku. Avšak pri tejto knihe je nutné upozorniť, že sa nejedná o klasický ľahký a nenáročný príbeh, ale je v ňom zapracovaných plno emócií a smutných momentov, ktoré vám môžu spôsobiť nostalgickú a sentimentálnu náladu, sprevádzanú potokom sĺz, takže citlivejšie povahy by si mali pripraviť aj vreckovky. 

Josie sa pred Vianocami rozíde so svojím priateľom, ktorý ju podviedol s ich spoločnou kolegyňou. Vyrovnáva sa s tým ťažko, najmä v tomto vianočnom období, pretože takto pred dvadsiatimi rokmi jej zomreli rodičia. Okrem toho si jej spolubývajúca naplánovala dovolenku do Južnej Ameriky, takže to vyzerá tak, že bude na sviatky sama. Náhodou narazí na okúzľujúceho Maxa, ktorému odložili let New Yorku a tak strávia Vianoce spolu. Na druhý sviatok vianočný však Max zmizne bez akéhokoľvek vysvetlenia a tak sa ich spoločné dni skončia. Josie čaká ešte veľa náhodných stretnutí a prekvapení, ktoré zažije nielen so svojím bývalým, ale aj so zmiznutým Maxom. 

Príbeh je pomerne obsiahly, ale v podstate sa na väčšine stránok nič nedeje. Zaujímavý je začiatok a koniec, odohrávajúci sa v dvoch po sebe idúcich decembroch, ale dej odohrávajúci počas roka medzi tým by mohol byť z môjho pohľadu skrátený a určité momenty a opisy by som pokojne vynechala. V niektorých chvíľach som mala pocit, že náhodné situácie a stretnutia sa stále opakujú, akurát sa odohrávajú na iných miestach a príbeh pozostáva len s opätovných stretnutí a odchodov. 

Max a Josie neboli ideálne hlavné postavy a so svojimi problémami sa vyrovnávali po svojom. Max mal od začiatku charizmu, ktorá Josie priťahovala a kritické situácie vedel zachrániť s humorom a suverénnosťou. V závere ale moje sympatie strácal, pretože jeho správanie mi akosi nedávalo zmysel. Josie bola od začiatku trochu zakríknutá, utiahnutá a ničím výrazná. Celkom neviem, čím Maxa tak upútala, každopádne, bezhlavo sa do nej počas Vianoc zamiloval. Josie sa celý čas hľadala a bojovala sama so sebou. So svojím trápením z detstva, ktoré ešte aj po dvadsiatich rokoch stále ovplyvňovalo jej život a rozhodnutia. V závere veľa vecí pochopila a po tridsiatke konečne dozrela. 

Musím povedať, že to bol pre mňa netypický vianočný príbeh, ktorý ale určite nemusíte čítať len na Vianoce. Navštívite v ňom viaceré očarujúce mestá a nasajete ich jedinečnú atmosféru. Pripomenie vám silu a podporu rodiny a hodnotu priateľstva. Záver ma zaskočil, najmä to, ako sa všetko rýchlo ukončilo a vysvetlilo. Po pomalom rozuzľovaní to bol pre mňa celkom šok, ale nie veľmi príjemný. Ocenia ho najmä citlivé duše, ktoré si rady prečítajú horkosladký príbeh, plný rozchodov a návratov. Nemusí naplniť očakávania pragmatických duší (ako som aj ja), ktoré chcú dostať buď oddychovku, alebo drámu. Toto bolo niečo medzi tým a súbeh oddychovky, ktorou bol príbeh po väčšinu strán, s drámou, ktorá nastala na konci, nemusí sadnúť každému. 
 

                          Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

streda 22. decembra 2021

Vianočný chlapec Nikolas (Recenzia)

Autor: Matt Haig

Originálny názov: Father Christmas and Me
Vydavateľstvo: Albatros 2021
Séria: Christmas
Diel: 1/3
Počet strán: 272
Žáner: pre deti
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Verte, nič nie je nemožné!

Ak stále trváte na tom, že niektoré veci naozaj nemožné sú, radšej pustite túto knihu z rúk. Je totiž plná neuveriteľných vecí!

Tento príbeh je o Vianočnom otcovi.

Možno preňho máte iné mená, napríklad Santa či Mikuláš. Ale ak by ste boli elfovia, nevolali by ste ho inak ako Vianočný otec. No nech už ho nazývate akokoľvek, poznáte ho a to je najdôležitejšie.

Viete si však predstaviť, že kedysi ho nikto nepoznal? Bol obyčajným chlapcom, ktorý dostal meno Nikolas a žil uprostred ničoho, presnejšie uprostred Fínska. Veľa toho o svete nevedel, poznal však chuť hubovej polievky, chlad severského vetra a príbehy, ktoré mu rozprávali rodičia. A na hranie mal iba jedinú bábiku. S mágiou ho spájalo len to, že v ňu veril.

A v jeho živote sa mali čoskoro udiať zázraky, ktoré si nevedel ani predstaviť...

***

Máte vianočný príbeh, ktorý čítate každý rok stále dookola? Ja som ten svoj práve našla. Nájdete v ňom všetko to, čo symbolizuje najkrajšie a najobľúbenejšie sviatky v roku - nekonečnú dobrotu, štedrosť a hlavne lásku a vieru v zázraky. Ak už tento malý chlapec vo vás neprebudí tú pravú vianočnú atmosféru, tak potom ste na tom horšie ako samotný Grinch. :D 

Nikolas býva s otcom v malej chatrči v ďalekom fínskom lese. Sú takí chudobní, že častokrát nemajú vôbec čo jesť. Napriek tomu, že Nikolas nemá žiadne hračky a na Vianoce nedostáva žiadne darčeky, je šťastný. Otec to však vidí inak a rozhodne sa zarobiť peniaze tým, že sa vydá hľadať stratenú krajinu elfov. Nikolas zostáva so svojou neznesiteľnou tetou, ale strach o otca je taký veľký, že aj keď nevie, kde presne ho má ísť hľadať, rozhodne sa vybrať sa za ním na sever. Na svojej ceste šíri dobrotu a vďaka nej si nájde nových priateľov, otca, naučí sa ovládať mágiu a započne krásny zvyk obdarúvať všetky deti darčekmi. 

Poučný, ale zároveň vtipný príbeh o malom chlapcovi, z ktorého vyrastie náš milovaný Santa Claus. V príbehu sa dočítate, ako vzniklo chodenie cez komín, lietajúce soby, časový zázrak, vďaka ktorému Santa stihne za jednu noc obdarovať všetky deti na svete a v neposlednom rade jeho nesmrteľnosť a dlhovekosť. Zoznámite sa s kúzelnými bytosťami, ktoré privodia vtipné a úsmevné situácie, ale zažijete aj smutnejšie okamihy, kedy sa Nikolas musí lúčiť so svojím otcom. 

Veľmi pekne napísaný a vymyslený príbeh o pôvode Santa Clausa. Knihu by som odporučila najmä deťom na prvom stupni ZŠ, ale určite sa pri ňom krásne pobavia aj rodičia. Ja som veľmi rada, že sa mi kniha dostala do rúk a už rozmýšľam, koho by som ňou mohla tieto Vianoce obdarovať. Pevne verím, že sa u nás dočkáme aj pokračovania, pretože vianočných príbehov je veľa, ale máloktorý je takýto výnimočný. 
 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 19. decembra 2021

Hlad / Smäd (Recenzia)

Autor: Jozef Karika

Originálny názov: Hlad/Smäd
Vydavateľstvo: Ikar 2021
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 248 + 216
Žáner:  mystery
Moje hodnotenie kníh: 3*/5*
Moje hodnotenie obálok: 4*/5*

Anotácia:

Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd.
Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy.

Neprirodzene vysoký muž s kufrom, v ktorom sa ukrývajú tie najhoršie nočné mory, brutálny vrah v žltej vetrovke, strašidelná maska zo starej vrecoviny...
Mrazivé rozprávanie zachytáva storočie prízračnej histórie vrchu Čebrať a blízkeho Ružomberka. Autor ho podáva cez majstrovsky vyskladanú mozaiku príbehov, ktoré sa preplietajú v priestore aj v čase.

„Táto dvojkniha vznikla inak než moje predchádzajúce romány. Chcel som zostaviť zbierku svojich starších aj nových mysterióznych noviel. Pri práci som si všimol, že vytvárajú súvislé rozprávanie. Podvedomie mi ho dávkovalo dvadsať rokov. Tento objav ma prekvapil, s údivom som odkryl najdesivejší príbeh, s akým som sa doteraz stretol.“

***

Konečne som sa dostala k tomu, aby som si prečítala niečo od jedného z najobľúbenejších slovenských autorov. Avšak nie som si istá, či práve jeho novinky - dve poviedkové knihy - sú to, s čím som mala začať. Možno by bolo lepšie siahnuť po niektorom z jeho starších mystery príbehov a spoznať tak jeho klasický štandardný štýl a tieto dve knihy vsunúť medzi ne, ako spestrenie jeho tvorby. Každopádne, Hlad a Smäd boli dobré, z môjho pohľadu majú veľa plusov, ale aj nejaké tie mínusy. 

Na začiatok môžem povedať, že štýlom mi Jozef Karika sadol. Jeho spôsob rozprávania je nenáročný, poskladaný z jednoduchých, ale zato úderných viet, ktoré navodia napätú a dramatickú atmosféru, z ktorej vám naskakujú zimomriavky. Vie vystihnúť a skvele opísať ľudské pocity, najmä strach a pôvod všetkého zlého. Vyslovene som sa pri čítaní nebála, ale ak by som miesta spomenuté v knihe išla navštíviť, asi by som sa necítila úplne príjemne. :D 

Hlad sa skladá zo štyroch a Smäd z troch poviedok. Pri čítaní si postupne začnete všímať, že sú jednotlivé poviedky navzájom prepojené maličkými detailmi, a tak sa vám začnú pomaly spájať do jedného príbehu so spoločným ZLOM. Poviedky v prvej knihe sa mi páčili, boli drastické, napínavé a krvilačné. Veľmi sa mi páčila najmä tá vo vlaku a na Štrbskom plese. Druhá kniha však bola pre mňa o niečo slabšia. Z poviedok sa mi páčila najmä tá záverečná, ktorá všetko ukončila a vysvetlila. Trik s textom hore nohami bol dobrý nápad a do záveru sa naozaj hodil. Prvá bola tiež fajn, ale bohužiaľ, prostredná poviedka, ktorej bola venovaná podstatná časť knihy mi vôbec nesadla. Bolo v nej spojeného veľmi veľa, akoby aj ona sama bola poskladaná ešte z viacerých príbehov, ktoré sa navzájom striedali a preskakovali. Nehodilo  sa mi tam vloženie autorových poznámok, ani zmienka o súčasnej covidovej situácii. Pre mňa by to bolo prijateľnejšie v inej forme, napr. na konci  knihy ako samostatná kapitola "Autorove poznámky". 

To, že Jozef Karika používa na vysvetlenie zla a rôznych záhad nadprirodzené mystery prvky som vedela. V malej miere nemám nič proti tomu, dokonca to môže navodiť takú príjemnú strašidelnú atmosféru, že je niečo medzi nebom a zemou. Tu toho ale na môj vkus bolo až príliš a v niektorých častiach to bolo podané veľmi odbornou až filozofickou formou. Metafyzika a avatari nie sú práve témy, ktorú by som v tejto knihe očakávala. 

Celkovo môžem zhodnotiť, že sa mi to páčilo. Páčilo sa mi hlavne, že každá poviedka bola iná a predsa ich stále niečo spájalo. Keďže bolo potrebné si všímať aj maličkosti, myslím si, že je fajn, keď sa knihy čítajú hneď za sebou a bez zbytočných prestávok. Osobne by som trochu ubrala tej nepravdepodobnosti a metafyzikálnych opisov a vynechala, resp. veľmi zjednodušila druhú poviedku v Smäde. V takom prípade by som knihám dala v kľude plný počet hviezdičiek. Takto som sa rozhodla pre priemerné hodnotenie, ale na autorovu tvorbu rozhodne nezanevriem a skúsim siahnuť po jeho starších dielach. Okrem toho si viem predstaviť tieto dve knihy aj filmovo spracované - možno niečo na spôsob seriálu Stranger Things. V rukách Netflixu by tieto poviedky určite zažiarili.  



Knihu si môžete kúpiť tu

streda 8. decembra 2021

Zasnežený Notting Hill (Recenzia)

Autor: Jules Wake

Originálny názov: Notting Hill in the Snow
Vydavateľstvo: Aktuell 2020
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 352
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Náhodné stretnutie v londýnskom metre privedie Viole do cesty muža, ktorý musí byť konečne ten pravý. Nielenže bývajú v tej istej štvrti, ale majú spolupracovať na rovnakom vianočnom predstavení pre deti, a to predsa nemôže byť náhoda!
Hráčka na violu túži po sviatkoch plných lásky, a preto by príbuzných, ktorí si už navykli na to, že bude naveky nezadaná, rada vymenila za niekoho, kto ju skutočne miluje. A hoci Nate má bonus v podobe rozkošnej dcérky, aj tak nie je ideálnym adeptom - ich rozvíjajúci sa vzťah komplikuje skutočnosť, že je ženatý. Jeho manželka síce uprednostnila kariéru v zahraničí, no kedykoľvek sa môže vrátiť domov.
Vysnívala si Viola príliš nereálny darček? No sú Vianoce, magický čas splnených prianí... aj tých najodvážnejších. A keď na Londýn začne padať sneh, uviaznu v nejednej ošemetnej situácii.

Tento povznášajúci a svieži vianočný román úžasným prostredím londýnskej zimy a vianočnou atmosférou poteší všetkých milovníkov romantických príbehov i kultového filmu Notting Hill :)

***

Zrejme viacerí viete, že Jules Wake je tá istá autorka ako Julie Caplin, ktorá napísala veľmi obľúbenú sériu Romantických útekov, ktorej knihy sa odohrávajú v rôznych krajinách sveta. Tento príbeh nás zavedie do zasneženého Anglicka, do známej štvrti Notting Hill, ktorá žije a dýcha vianočnou atmosférou. Prejdete sa ulicami, zoznámite sa so zaujímavými obchodmi a reštauráciami a nasajete všetky emócie, ktoré Vianoce sprevádzajú. Veľa lásky, priateľstva a dobrosrdečnosti, ale aj zmätky, chaos a na všetko nedostatok času. 

Viola pracuje ako profesionálna hráčka na viole v orchestri a je v tom naozaj dobrá. Okrem svojich obvyklých pracovných povinností jej bolo pridelené postarať sa o vianočné predstavenie v neďalekej škole. Pri tejto príležitosti spoznáva príťažlivého Nata a jeho roztomilú dcéru Grace, ktorých matka opustila a odišla za kariérou do New Yorku. Nielen malá Grace, ale aj Nate si Violu veľmi obľúbi. Medzi nimi to iskrí, ale Nate sa aktuálne nemá záujem púšťať do nového vzťahu. Osud ich ale stále privádza k sebe a navzájom sa stále viac spoznávajú a zbližujú. Aké je ale ich prekvapenie, keď sa zrazu v ich idylickej predvianočnej atmosfére objaví prísna a zásadová Nateova manželka? 

Ak máte chuť na typický vianočný príbeh plný klasickej romantickej zápletky, klišé dialógov a predvídateľným a nenáročným dejom, je táto kniha ako stvorená pre vás. Zrejme od začiatku uhádnete kam príbeh smeruje, ale pripomínam, keď sa do takejto knihy púšťate, nič iné ani očakávať nemôžete, takže predvídateľnosť by vám určite nemala prekážať. Príťažlivosť medzi hlavnými hrdinami je nepopierateľná, aj keď prezentovaná veľmi zidealizovaným a naivným spôsobom. Trochu by som autorke vytkla, ako sa po celý čas vyhýbala problému Nateovej manželky a Viola nemala záujem zistiť, či k nej Nate ešte vôbec niečo cíti a či s ňou ráta do budúcna. Trochu nelogické nadväzovanie novej vážnej známosti :D 

Nate bol úspešný športový právnik s nádherným domom a krásnou dcérou Grace. Tá Natea a Violu spoločne spájala a v istom zmysle aj rozdeľovala. Dávala ale celému príbehu pocit domova a rodinnej pohody. Viola bola veľmi ovplyvniteľná a naivná hlavná hrdinka, ktorá všetkým chcela vyhovieť a častokrát zabúdala sama na seba a svoje pocity. Na konci si veľa vecí uvedomila a našťastie prehodnotila určité svoje postoje, čo príbeh na konci pekne osviežilo. Páčila sa mi atmosféra príprav divadelného predstavenia a jeho samotné prezentovanie v závere knihy. Rýchlo sa vyriešili aj nastolené problémy a na koniec to s našimi zaľúbencami dobre dopadlo :) 

Musím povedať, že mi chvíľu trvalo sa do príbehu začítať a najmä v strede knihy mi pripadalo, že je stále o tom istom. Pokojne by som príbehu v tejto časti pár strán ubrala a dostala sa tak rýchlejšie k záveru, v ktorom sa stále niečo dialo a dej rýchlo napredoval a odsýpal. Určite sa mi druhá polovica páčila oveľa viac ako prvá a tešila som sa, ako to autorka celé ukončí. Jules Wake alias Julie Caplin má dar, že aj keď niektorú z jej kníh neohodnotím plným počtom hviezdičiek, ale len priemerom, vždy mám chuť sa pustiť aj do jej ďalších kníh. Štýlom mi vyhovuje vždy, len zápletky sú niekedy pre mňa zaujímavejšie a inokedy trochu fádne. V každom prípade sa určite chystám aj na Zasneženú Covent Garden, ktorá by mala byť o Violinej priateľke Tilly.  

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  Aktuell.
Knihu si môžete kúpiť tu
Evie

nedeľa 5. decembra 2021

Stratená apatekárka (Recenzia)

Autor:
Sarah Penner
Originálny názov: The Lost Apothecary
Vydavateľstvo: Fortuna Libri 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 320
Žáner: román, historická fikcia
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Napínavý príbeh o tajomstvách, pomste a sile ženskej spolupatričnosti.

1791

Po celom meste si ženy šepkajú o záhadnej apatekárke Nelle, ktorá namiesto liekov predáva jedy, aby svoje zákazníčky oslobodila od tyranských a zradných mužov. Osud apatekárky však ohrozí fatálny omyl jej dvanásťročnej priateľky, ktorého následky sa tiahnu ďaleko do budúcnosti.

Súčasnosť

Nádejná historička Caroline uteká pred manželskými problémami a desiate výročie svadby trávi sama v Londýne. Pri potulkách mestom natrafí na starodávnu fľaštičku, ktorá ju privedie k sérii nevyriešených vrážd spred vyše dvoch storočí. Nečakaný objav v nej prebudí dávno zabudnuté ambície a navždy zmení smer, akým sa uberá jej život.
***

Stratená apatekárka ma zaujala na prvý pohľad - zaujímavý, trochu tajuplný názov a nádherná obálka (naživo ešte 100x krajšia). K tomu pridajte mapu, dve časové roviny so striedaním pohľadov a samotný príbeh, ktorý už podľa anotácie znie skvelo a máte recept na výbornú knihu.  

Príbeh v roku 1791 sa zameriava na Nellu, apatekárku, ktorá pomáha ženám riešiť ich rôznorodé problémy. Okrem klasickej pomoci pri všelijakých chorobách sa však na ňu môžu ženy spoľahnúť aj v prípade, že sa chcú zbaviť násilníckeho manžela či neverného milenca. Dejová linka, ktorá sa odohráva v súčasnosti sleduje Caroline, ktorá po manželovej zrade odchádza sama na dovolenku do Londýna, kde v podstate náhodou začne vyšetrovať osud vraždiacej apatekárky. 

Už dlhšie sa mi nestalo, že by som knihu prečítala na jedno posedenie, ale pri Stratenej apatekárke to asi ani inak nešlo. Sarah Penner píše veľmi pútavým štýlom a striedanie dvoch, neskôr troch pohľadov a dvoch časových rovín napomáhalo tomu, že som sa od knihy nemohla odtrhnúť. Hneď od začiatku ma kniha vtiahla a ani som nevedela ako, už som bola na konci. 

Najväčším lákadlom knihy je určite historická linka, ktorá je veľmi zaujímavá a originálna. Napriek tomu, že nemám nejaké odborné znalosti o tom, ako Londýn vyzeral v 18. storočí, veľmi sa mi páčilo, ako bol práve tu opísaný. Živo som si vedela predstaviť zapadnuté, ošarpané uličky, tajný vchod do apatéky a živý ruch veľkomesta. Príbeh Nelly bol naozaj skvelý, veľmi sa mi páčilo, ako si uvedomovala, že pomáha ženám (a vždy len ženám), ktoré často nemali iné východisko zo zúfalej situácie, ale zároveň ju ťažké bremeno sprostredkovaných vrážd veľmi trápilo, tým pádom nevyznieval príbeh bizarne. Ako veľké pozitívum hodnotím aj ukončenie tejto príbehovej linky, ktoré uspokojilo moje očakávania. 

Súčasná linka s Caroline a jej manželom Jamesom, ma bavila o niečo menej, ale stále bola veľmi pútavo napísaná. James bol absolútne toxický a celú dobu som dúfala, že sa Caroline Nellou inšpiruje :D. Každopádne za menšie negatívum hodnotím až príliš veľa náhod, ktoré Caroline doviedli k jej objavu. Na druhej strane je pravda, že neviem, ako presne funguje archeologický/historický výskum, čiže možno sú takéto náhody kľúčové a bez nich sa pohnúť v pátraní ani nedá. Avšak celkové uzavretie príbehu Caroline ma mierne vyviedlo z rovnováhy, pretože to dopadlo naozaj neuveriteľne a nakoniec spôsobilo, že som knihu neohodnotila plnými piatimi hviezdičkami. 

Pri Carolininom pátraní a postupnom odhaľovaní Nellinho osudu sa mi veľmi páčilo načrtnutie toho, že nech sa v dnešnej dobe akokoľvek snažíme odhaliť minulosť, či už pátraním na vlastnú päsť alebo používaním postupov a techniky od výmyslu sveta, nikdy sa nedozvieme úplnú skutočnosť. Presne, ako v prípade Caroline - síce sa jej podarilo odhaliť časť zabudnutej minulosti, predsa len sa nemohla dopátrať k absolútne celej pravde. 

Celkovo knihu hodnotím veľmi pozitívne a trúfam si povedať, že aj prevýšila moje očakávania. Odporúčam ju aj ako vianočný darček a určite pod stromčekom poteší každú čitateľku (možno aj čitateľa, ale usudzujem, že apatekárka, ktorá zachraňuje ženy vraždením mužov, nemusí byť potenciálnym obetiam sympatická :D). Kniha je nominovaná aj ako najlepšia historická fikcia na Goodreads Choice Awards za tento rok, takže ak si vás získa, môžete za ňu aj zahlasovať a posunúť ju do ďalšieho kola. 
 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Fortuna Libri
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 4. decembra 2021

Pekáreň s vôňou škorice (Recenzia)

Autor: Ruth Kvarnström-Jones
Originálny názov: Halleholm - Lovisas val
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2021
Séria: Halleholm
Diel:  1/2
Počet strán: 384
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Jedného dňa sa Lovisa rozhodne vrátiť z Londýna do rodného mestečka, malebného švédskeho Halleholmu. Po starých rodičoch tu zdedila krásnu historickú budovu z 18. storočia, bývalú pekáreň s kaviarničkou, kde jej dedko Johan piekol svoje vychýrené škoricové slimáky a babička Amelia mala na poschodí krajčírsky ateliér. Bez dlhého premýšľania sa Lovisa rozhodne budovu zrekonštruovať a voňavú pekáreň znovu otvoriť. V tej chvíli však ešte netuší, že okrem pekárne zdedila aj trpké nepriateľstvo medzi dvoma vetvami rodiny.

Najväčšie ťažkosti jej spôsobuje Reuben Halleholm, ktorý ju priam neznáša a intrigami sa ju snaží primäť k tomu, aby v podnikaní neuspela a pekáreň mu predala. Lenže Lovisa sa tak ľahko nevzdáva a je odhodlaná bojovať nielen za svoje sny, ale aj za odkaz svojej milovanej babičky. Podarí sa jej nakoniec zlomiť nenávisť medzi dvoma znepriatelenými rodinami? A ochráni svoje srdce pred láskou, ktorá by mala byť raz a navždy zakázaná?

***

Krásna sladká obálka sľubuje feel-good romantický príbeh, ktorý môže zlákať všetky milovníčky koláčikov, kávy a pohody. Vo vnútri je však oveľa prepracovanejší príbeh, než sa zrejme na prvý pohľad môže zdať. Prirovnanie k Rómeovi a Júlii je síce trefné, ale viac ako o romantiku tu ide o prácu a presadenie sa v podnikaní. 

Lovisa sa po nevydarenom vzťahu rozhodne z Londýna vrátiť do svojho rodného mestečka Halleholmu. Po svojej starej mame tam zdedila na námestí síce krásnu, ale trochu zanedbanú budovu, v ktorej mal jej starý otec pekáreň s kaviarňou a jej stará mama krajčírsky ateliér. Lenže od kedy starí rodičia zomreli, na námestí si ich najväčší rodinní rivali zriadili novú pekáreň, ktorá by im pri znovuotvorení mohla konkurovať a narobiť nechcené problémy. Preto Lovisa dlho váha, či sa má do svojho zamýšľaného projektu vôbec pustiť. Nakoniec sa rozhodne neustúpiť a postaviť sa nenávidenej rodine Halleholmovcov. 

Hneď v úvode sa okrem príbehu hlavnej hrdinky Lovisy dozvedáme aj osudy jej starých rodičov. Autorka si pripravila strhujúce rozprávanie o tom, ako začal spor medzi Lovisinou rodinou a Halleholmovcami. Veľmi ma bavilo spoznávať členov oboch rodín a ich vzájomné prepojenie. Nevraživosť medzi nimi sa vytvárala postupne, ale až jeden rozhodujúci incident spôsobil definitívne oddelenie rodín. Dôležitú úlohu zohrala hrdosť jednej strany a závis a neprajnosť tej druhej. 

Zrejme aj na základe obálky som si myslela, že pôjde predovšetkým o romantický príbeh, ale musím priznať, že ma veľmi príjemne prekvapilo, že viac ako na romantickú linku, sa príbeh sústreďuje na rozbiehajúce sa Lovisino podnikanie. Rozhodla sa oživiť recepty starého otca, ktoré sa ešte ako dieťa naučila, zmodernizovať pekáreň a priniesť obyvateľom Halleholmu príjemné miesto na posedenie s priateľmi a predovšetkým chutné koláčiky, na ktoré sa vám pri čítaní budú určite zbiehať slinky. 

Veľmi ma bavilo sledovať nevraživosť Lovisy a Reubena Halleholma, ktorý jej od samého začiatku robil problémy a vďaka zdedenému veľkému majetku a dostatku finančných prostriedkov jej pripravoval situácie, ktoré neustále ohrozovali jej podnikanie. Autorka má na daný žáner veľmi dynamický štýl a neustále sa niečo dialo. Hneď ako sa vyriešil jeden problém, objavil sa ďalší. Len veľmi okrajovo sa pomaly rozvíja aj Lovisin vzťah s Axelom, ktorý sa zdá byť čiernou ovcou Halleholmovcov. Jediná vec, cez ktorú som sa počas čítania nemohla preniesť, bolo rodinné puto medzi nádejným párom. Vedela by som si to predstaviť, ak by bol Axel napríklad nevlastný syn, ale ak som sa správne pochopila rozvetvené rodinné vzťahy, nebolo tomu tak. Určite by mi, aspoň na začiatku, pomohol rodokmeň, pretože som sa mala trochu problém orientovať medzi niekoľkými generáciami oboch rodín. To sú ale zanedbateľné nedostatky, ktoré autorka vynahradila veľmi dobrým spracovaním a z témy dvoch znepriateľených rodín v tomto prípade vyťažila maximum. 

Veľmi pekný príbeh z malého švédskeho mestečka, pri ktorom som mala neustále chuť na dobrú kávu a predovšetkým na sladkých škoricových slimákov. Postavy som si obľúbila a budem sa veľmi tešiť na pokračovanie ich osudov v Zimnom kúzle s vôňou škorice. 

                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

streda 1. decembra 2021

Všetky tvoje prednosti (Recenzia)

Autor: Colleen Hoover

Originálny názov: All Your Perfects
Vydavateľstvo: Lindeni 2019
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 320
Žáner: contemporary, román
Moje hodnotenie knihy: 2*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Môže prežiť veľká láska s dokonalým začiatkom medzi dvoma nedokonalými ľuďmi?

Quinn a Graham si navzájom prisahali lásku, veriac, že všetky nepriazne osudu prekonajú spoločne. To bol sľub, ktorý si dali v deň svadby. Dokonalú lásku však ohrozuje nedokonalé manželstvo. Životy manželov sa od seba vzďaľujú, sny o založení rodiny sa stávajú nedosiahnuteľnými. Obaja začínajú pochybovať o význame svojho vzťahu. Prestať či neprestať bojovať za spásu manželstva, ktoré malo trvať večne? Spomienky, chyby a tajomstvá, ktoré si vybudovali v priebehu rokov, ich trhajú od seba. Budúcnosť závisí od plnenia sľubov z minulosti.

Román o krachujúcom manželstve a jednom starom, zabudnutom sľube, ktorý by mohol byť schopný ho zachrániť.

***

Colleen Hoover mám veľmi rada a jej rozprávačský štýl mi vyhovuje. V danom žánri je to asi moja najobľúbenejšia autorka, preto knihy od nej beriem automaticky, ani nečítam anotácie. Jej tvorba sa sústreďuje na new adult romance, ale vedela som, že táto kniha je trochu iná. Hlavní protagonisti sú dospelí, manželia a majú už pár rokov spoločného života za sebou. 

Kniha je rozprávaná striedaním dvoch časových rovín - Vtedy a Teraz. Sledujeme minulosť, v ktorej sa naši hlavní hrdinovia Quinn a Graham zoznámili a dali dokopy. V súčasnosti, ale prežívajú ťažké obdobie a ich manželstvo čelí ťažkej skúške. Zo začiatku to bol ideálny, milujúci sa pár. On by jej dal modré z neba, ona mala oči len pre neho. Po rokoch márnej snahy o dieťa sa Quinn dostala do stavu, kedy na nič iné už ani nemyslí. Len na to, že je neplodná, že nikdy nebude matkou a oberá Grahama o možnosť byť otcom. 

Prvé strany príbehu boli ako inak, veľmi dobre napísané a zaujímavé. Hneď ma vtiahli do deja a veľmi ma bavilo sledovať zoznámenie hlavných hrdinov. Postupne ale stránky začali byť ako cez kopirák a dokola sa stále riešilo to isté. Ona ho miluje, ale zároveň ho nemôže zniesť. On cíti, ako sa mu vzďaľuje, ale nevie s tým nič urobiť. Minulosť sprevádza dokonalý sex na milión spôsobov, v súčasnosti má pár problém sa čo i len pobozkať. 

Keďže problém neplodnosti je ústrednou myšlienkou a hlavná hrdinka sa s ním nevie nijako vyrovnať, je mu venovaná značná pozornosť. Rozumiem, že je to pre mnoho žien závažný problém, zároveň ale vďaka riešeniu tohto problému nemusí kniha sadnúť každej čitateľke. Inak ho budú vnímať slobodné dievčatá bez záväzkov, inak matky, inak neplodné ženy a inak ženy, ktoré sa dobrovoľne rozhodli nemať deti. Mne osobne táto téma a spôsob akým bola prezentovaná vôbec nesadla a nepáčilo sa mi ani sebecké správanie hlavnej hrdinky. Jej zahľadenosť do seba, sebaľútosť a predovšetkým nevďačnosť ma nesmierne rozčuľovali. Vôbec sa nepozerala na to, čo má, len sa sústreďovala na to, čo nemá. Hlavný hrdina bol od začiatku veľmi sympatický, ale jeho zidealizované správania (najmä na konci) a bezchybná povaha boli už na mňa akosi priveľa. Alebo takýto dokonalý chlap niekde naozaj existuje? :D 

Každopádne, citlivé a romantické duše si tu prídu na svoje a príbeh si užijú. Ja som v ňom našla jednu krásnu myšlienku o partnerstve a rozchodoch, ktorú si odnášam, zvyšok akosi nebol pre mňa. Napriek tomuto sklamaniu s Colleen určite nekončím a s jej tvorbou plánujem pokračovať. 
 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu