sobota 29. januára 2022

Ztracené klenoty (Recenzia)

Autor: Kirsty Manning

Originálny názov: The Lost Jewels
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2021
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 320
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*


Anotácia:

Současnost: Když historička Kate Kirbyová z Bostonu obdrží lákavou nabídku napsat článek o „pokladu z Cheapside“ objeveném při stavebních pracích v Londýně na počátku 20. století, tuší, že dostala životní šanci. Nikdo neví, jak nebo proč se šperky a cennosti nedozírné hodnoty dostaly pod povrch zemský.

Cesta do Londýna však Kate přinutí zapátrat i v minulosti její vlastní rodiny. Po návratu do rodného Bostonu najde v zápiscích a skicách své prababičky, jež pocházela z rodiny chudých irských imigrantů, náčrtky zlatého knoflíku vykládaného drahými kameny, který se až podezřele podobá knoflíkům z pokladu. Mohla by Kate s pomocí těchto vodítek zjistit něco o životě své prababičky Essie Murphyové, která kdysi ve spěchu opustila Londýn a už se tam nikdy nevrátila?

Léto 1912: Essie navštíví svého bratra na staveništi, kde za mizernou mzdu pracuje jako kopáč, právě ve chvíli, kdy krumpáče dělníků prorazily podlahu starého domu. Užaslí muži objeví přenádherný poklad – od otomanských přívěsků přes klenoty z alžbětinské Anglie až po staré šperky, perly, drahokamy… Je možné, že tyto šperky – a především jeden z nich – pomohly Essie a jejím sestrám změnit svůj osud?

Kate se spolu s fotografem Marcusem Holtem pustí do pátrání. Obzvlášť ji zajímá příběh malého prstenu zdobeného technikou champlevé s diamantem a zlatých knoflíků vykládaných drahými kameny. Jakou pravdu tyto cennosti skrývají, co se Kate o své rodině dozví? Zdá se, že Katiny představy o vlastním původu i o sobě samé se už brzy ocitnou v ohrožení.

***

Pri niektorých knihách mám občas pocit, že anotácia prezrádza zbytočne veľa a presne to je prípad aj Ztracených klenotov. Pri knihách Kirsty Manning si môžete byť istí, že kniha bude skvelá a žiadnu anotáciu v podstate ani nepotrebujete. Po jej knihe Nefritová lilie som si povedala, že ťažko ju táto môže prekonať. Síce som mala pravdu, lebo Nefritová lilie bola naozaj skvelá, ale Ztracené klenoty zaostávajú za ňou naozaj len minimálne. Kvalitou sú obe výborné a každá vyniká inak. 

Autorka nás prevedie zaujímavými krajinami, ako je napríklad India, moja milovaná Srí Lanka, Anglicko, Francúzsko, Amerika, a z každej jednej môžete nasať ich typickú atmosféru. Jej živé opisy prostredia podnecujú vašu predstavivosť a vy sa ocitáte v príbehu spolu s hrdinami. V jej skvelom beletristickom štýle je aj veľa faktov a informácií z histórie, takže sa veľmi príjemnou formou dozvedáte vždy niečo nové, o čom si ďalej chcete googliť a zisťovať viac. 

K historickým faktom autorka vymyslela krásny príbeh, ktorý v súčasnosti postupne odhaľuje naša hlavná hrdinka Kate. Počas jej pátrania sledujeme príbeh jej prastarej mamy Essie v roku 1912. V tomto období boli odhalené klenoty z Cheapside a Kate tuší, že toto tajomstvo sa týka aj jej rodinnej histórie. Keď dostane ponuku napísať o týchto šperkoch článok, využíva ju aj na vlastné osobné pátrania a postupne sa dozvedá celú pravdu o Essienom živote. 

Ako to u mňa väčšinou vždy býva, viac ma bavili kapitoly z histórie. Súčasnosť som brala len ako doplnok k Essienmu príbehu, ktorý bol strhujúci od úplného začiatku. Neľahké podmienky vtedajšej doby, zakázaná láska a krásne šperky, ktoré ju sprevádzali, boli hlavným ťahačom celej knihy. Ako to už býva, šperky väčšinou symbolizujú v živote ľudí významnú udalosť. Darujú sa pri zvláštnych príležitostiach a každý jeden so sebou prináša svoj vlastný príbeh. Tu sa ich spojilo niekoľko a my máme možnosť sledovať ich cestu od úplného začiatku, kedy boli v sedemnástom storočí objavené v Indii. V súčasnosti tieto klenoty môžeme obdivovať na špeciálnych výstavách a prehliadkach a ich pôvod a cestu si ľudia môžu len domýšľať. Kate sa z veľkej časti podarilo odhaliť ich tajomstvá a tento príbeh nedojal len ju, ale určite aj každého čitateľa. 

Opäť musím vyzdvihnúť autorkin neopísateľný rozprávačský talent a fantáziu na príbehy. Aj keď som zo začiatku mala menší problém s orientáciou v postavách, nakoľko sa ich najmä v súčasnosti objavovalo pomerne veľa, postupne sa ustálili a v príbehu sa opakovali už len niektoré. Čím viac sa z tajomstiev odhalilo, tým väčšiu chuť som mala čítať stále ďalej a ďalej. Od polovice už nebolo možné pustiť knihu z rúk a ako inak, vychutnala som si ju naozaj až do poslednej stránky. Ak máte radi podobné príbehy, kde sa strieda prítomnosť s minulosťou a odhaľujú sa dávne tajomstvá, táto autorka je presne pre vás. Ja veľmi dúfam, že sa dočkáme aj jej ďalších kníh. 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

piatok 28. januára 2022

Staré sídlo (Recenzia)

Autor:
Mary Ellen Taylor
Originálny názov: Honeysuckle Season
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 384
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Libby má špatné období a po smrti otce si připadá osamělá. Jediné, co ji drží nad vodou, je přítelkyně Sierra a práce svatební fotografky. Ta ji zavede do historického sídla Woodmont, jehož majitelkou je Elaine Grantová.

Snaží se sídlo obnovit, vrátit mu někdejší půvab a otevřít ho co nejdřív veřejnosti. Mladá fotografka se jí hned zalíbí, a tak jí zadá úkol udělat fotodokumentaci oprav. Libby na první pohled okouzlí starý skleník obrostlý zimolezem i dávné příběhy, které jsou s ním spojené.

Když nakonec dokáže posbírat odvahu, aby vyklidila kancelář svého otce, najde dopis, který převrátí naruby vše, co si dosud myslela, že ví o svých rodičích, o sobě i o sídle Woodmont.

***

Po knihe Dům v zátoce, ktorá bola veľmi príjemným čítaním som sa s nadšením pustila do ďalšej autorkinej knihy. V prvom rade musím opäť pochváliť nádhernú obálku, ktorá už sama o sebe pôsobí veľmi príjemne a oddychovo. Som veľmi rada, že vydavateľstvo Grada sa rozhodlo pre vlastne obálky na knihy od Mary Ellen Taylor, pretože sa naozaj podarili a pokope v knižnici vyzerajú krásne. 

Príbeh Starého sídla má veľmi podobnú štruktúru ako aj Dům v zátoce - prelínajú sa dve časové roviny, pričom v každej nám autorka predstaví pomerne dosť postáv. Tentokrát sa jedna príbehová linka odohráva počas druhej svetovej vojny v Amerike a druhá zasa v súčasnosti, kde hlavná hrdinka postupne odhaľuje udalosti z minulosti, ktoré významne ovplyvňujú prítomnosť.. 

Svadobná fotografka Libby sa vracia do svojho rodného mesta, kde sa po viacerých osobných tragédiách snaží dať svoj život dokopy. Príbeh začína veľkou svadbou na úžasnom starom sídle, kde sa Libby stretáva s jeho majiteľkou, s ktorou si hneď padnú do oka. Tá jej ponúkne prácu fotografky sídla počas jeho nadchádzajúcej rekonštrukcie a Libby túto ponuku príjme. Počas tejto práce však natrafí na vodítka dokazujúce, že staré sídlo toho skrýva oveľa viac. 

Už som viackrát spomínala, ako veľmi mám rada príbehy písané vo viacerých časových linkách alebo z rôznych uhlov pohľadu. Pokiaľ sa jedná o rôzne časy, mávam tendenciu ich porovnávať a v tomto prípade je za mňa opäť jednoznačne lepšie zvládnutá historická linka. Tá sa totiž odohrávala počas vojny, ale vôbec sa nemusíte báť, ak túto tému v knihách neobľubujete - malého mestečka v Amerike sa dotýka naozaj len veľmi okrajovo a nijako nesúvisí s hlavnou zápletkou. V historickej časti sa rozprávanie sústreďuje na príbeh Sadie a Olivie - žien, z ktorých sa stanú priateľky na život a na smrť, aj napriek tomu, že ich spoločenské postavenie už nemohlo byť odlišnejšie. Táto linka veľmi realisticky opisovala zaujímavý príbeh, ktorý sa dotýkal aj vážnych tém a to sa mi veľmi páčilo.

Na druhej strane príbeh Libby v súčasnosti ma až tak veľmi nezaujal. Áno, mala dosť veľa problémov, s ktorými sa musela vysporiadať, ale občas mi prišlo, že sa až veľmi utápa v sebaľútosti. A keďže väčšia časť knihy sa odohrávala práve v súčasnosti, asi v polovici mi Libby začala liezť svojim správaním celkom slušne na nervy. V prípade Starého sídla by som privítala, keby autorka zmení rozsah jednotlivých príbehov - keby sa tomu historickému venuje vo väčšine knihy, naplno ho rozvinie a prepracuje do hlbších detailov a súčasnosť s Libby do príbehu primotá skôr ako nástroj na vyrozprávanie príbehu Sadie a Olivie. Výsledný efekt by bol v podstate rovnaký, ale autorka by sa týmto spôsobom mohla vyhnúť zaužívaným klišé a veľkej miere predvídateľnosti a Libby by ako vedľajšia postava bola znesiteľnejšia. Chápem ale, že týmto spôsobom by sa z toho stal oveľa temnejší, možno až znepokojivý príbeh, čo asi nie je úplne autorkin štýl. 

Celkovo však stále platí, že sa kniha čítala veľmi dobre, možno trochu pomalšie než Dům v zátoce, ale stále príjemne. Ako oddychové romantické čítanie môžem túto knihu a pravdepodobne aj celú autorkinu tvorbu odporučiť. Pokiaľ máte náladu na ľahkú, jednoduchú romantiku s obzvláštnením v podobe tajomstva z rodinnej histórie, určite po tejto knihe siahnite. 

  
                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 23. januára 2022

Kým Paríž spal (Recenzia)

Autor: Ruth Druart
Originálny názov: While Paris Slept
Vydavateľstvo: Ikar 2021
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 392
Žáner:  vojnový román
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Nezabudnuteľný príbeh o viere a vzdore počas jedného z najpochmúrnejších období v dejinách.

Santa Cruz, 1953. Jean-Luc sa snaží zabudnúť na dávne udalosti. Jazva na tvári je len malá cena za hrôzy, ktoré prežil počas nacistickej okupácie Francúzska. Teraz má nový život v Kalifornii a rodinu. Nikdy nečakal, že mu raz minulosť znova zaklope na dvere.
Paríž, 1944. Mladá židovská žena nastupuje do vlaku smerujúceho do Osvienčimu s drobným uzlíkom v náručí. Vo chvíli zúfalstva vtisne to najvzácnejšie, čo má, do rúk cudzieho človeka. Zostáva jej iba nádej.

Na tmavom nástupišti sa prepletú dva ľudské osudy, ktoré obom aktérom navždy zmenia život.
Román Kým Paríž spal je príbeh o odhodlaní a odvahe, keď sa človeku zdá, že všetko stratil. No predovšetkým je to príbeh o tom, čo znamená ľúbiť.

***

Vojnové romány z vydavateľstva Ikar patria k mojim najobľúbenejším, preto ma nemohol minúť ani tento príbeh. Najmä keď sa odohráva v mojom milovanom Paríži, ktorý keď sa objaví čo i len v názve knihy, automaticky pridávam na zoznam kníh, ktoré nevyhnutne potrebujem. 

Príbeh sa odohráva v roku 1953 v Amerike, kde Jean-Luc so svojou manželkou Charlotte vychovávajú "svojho" syna Sama. Tieto kapitoly striedajú tie z minulosti, odohrávajúce sa v roku 1944 vo Francúzsku. Tu Jean-Luc, aj keď veľmi nerád, pracuje na železnici, z ktorej vypravujú vlaky plné Židov. Pri pokuse o sabotáž sa zraní a dostáva sa do nemocnice, kde spoznáva Charlotte. Na prvý pohľad sa do nej zamiluje a spoločne si začnú budovať nový vzťah. Pri jednej nočnej službe Jean-Lucovi odovzdá zúfalá matka - Židovka - svojho syna, aby ho zachránil. Spoločne so Charlotte sa rozhodnú z Francúzska utiecť a začať nový život v Amerike. Na minulosť chcú zabudnúť, a tak pretrhnú všetky rodinné zväzky a vydávajú sa nebezpečnú cestu. Postupne sa v Amerike udomácnia, sú šťastní a aj keď nemajú vlastné dieťa, Sam je pre nich všetkým. Ich (takmer) dokonalý život sa však skončí, keď Jean-Luca začnú vyšetrovať...

Dej príbehu sa zaujímavo prelína z roku 1953 do spomienok z roku 1944, a to nielen tých Jean-Lucových, ale aj spomienok Sarah, matky, ktorá bola nútená odovzdať svoje novorodeniatko úplne cudziemu človeku, aby mu takýmto spôsobom dala šancu na život. Je jej jasné, že v pracovnom tábore by neprežilo, veď ledva ona a jej manžel sa udržali na žive. 

Z prvej polovice knihy je cítiť, že ide o vojnový román. Aj keď sa dej sústreďuje skôr na to, ako vojna ovplyvňuje správanie jednotlivcov počas napätej atmosféry, ako na samotný jej priebeh, stále je prítomná a zúfalstvo cítiť z každej stránky. Začína sa odhaľovať, čo sa v skutočnosti deje so Židmi a Francúzi sú nespokojní. Mnohí sa búria, rebelujú, iní, napriek tomu, že im je to proti srsti, pracujú pre Nemcov, aby sa postarali nielen o seba, ale aj o svojich najbližších. Ľudia sú nútení robiť rýchle, ale za to ťažké rozhodnutia, nemajú čas nad nimi premýšľať a ich dôsledky ich potom sprevádzajú celý život. 

Druhá polovici príbehu skĺzla skôr do rodinnej drámy, v ktorej dve rodiny bojujú o jedno dieťa. Sledujeme, ako sebeckosť každej z nich vplýva na malého chlapca, ktorý je bezmocný a danej situácii sa musí prispôsobiť. Každá z rodín si myslí, že je v práve a je ťažké rozhodnúť, kto z nich má na dieťa väčší nárok. Na jednej strane rodina, ktorá obetovala všetko, aby zachránila cudzie dieťa a na strane druhej rodičia, ktorí boli nútení vzdať sa malého dieťaťa preto, aby mu dali šancu na život. 

Trochu netypický vojnový román, ktorý sa sústredí skôr na psychiku postáv než na samotný príbeh a prostredie. Smer, ktorým sa kniha postupne vydala ma prekvapil a určite je to opäť niečo nové v danom žánri, s čím som sa ešte nestretla. Mám ale radšej príbehy, ktoré aspoň z časti čerpajú zo skutočnosti a viac sa orientujú na vojnu a prinášajú častokrát aj nové informácie. Kým Pariž spal by som určite odporučila aj tým, ktorí vojnovú tematiku až tak neobľubujú, ale za to majú radi psychologické romány zamerané na problémy v rodine a materstvo. Myslím si, že rodičia, obzvlášť matky, budú tento príbeh prežívať zrejme veľmi intenzívne, pretože druhá polovica kniha dá im materinským citom určite zabrať. 



Knihu si môžete kúpiť tu


sobota 22. januára 2022

Kaviareň U anjela: Nové časy (Recenzia)

Autor: Anne Jacobs

Originálny názov: Eine neue Zeit
Vydavateľstvo: Aktuell 2021
Séria: Café Engel
Diel:  1/3
Počet strán: 368
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Wiesbaden 1945.
Mladá Hilda nevie uveriť svojmu šťastiu. Vojna sa skončila a kaviareň U anjela zostala ako zázrakom neporušená. Napriek všetkým prekážkam chce, aby sa tento rodinný podnik znovu stal obľúbeným miestom stretávania významných osobností, ako to bolo v minulosti. Čoskoro sa však vyskytnú prvé konflikty.
Keď do kaviarne príde krásna mladá žena a predstaví sa ako jej sesternica Luisa, vzbudí to u Hildy nedôveru. Kto je táto záhadná Luisa, ktorá sa do Wiesbadenu pretĺkla až z Východného Pruska? Narastajúca rivalita medzi obidvoma ženami narúša harmonickú atmosféru v kaviarni. Napokon však Hilda a Luisa zistia, že majú čosi spoločné: tajomstvo z vojnových čias, ktorého sa neprestali obávať...

***

Strhujúca rodinná sága zasadená do zaujímavého prostredia nemeckého mestečka Wiesbaden na konci 2. svetovej vojny. To, že sa mi Kaviareň U anjela bude páčiť som akosi tušila, ale že ma až tak upúta a vtiahne do deja, som vážne nečakala. Od prvej stránky som si veľmi obľúbila nielen prostredie, ale aj postavy. Atmosféra tesne po skončení vojny bola skvele vykreslená a s ňou aj všetky pridružené problémy, ktoré sme sledovali s nadhľadom a nekončiacim optimizmom a vierou v lepšie časy. 

V tomto príbehu sledujeme striedavo osudy viacerých postáv, a tak sa, aj keď pomalším tempom, stále niečo deje:
- spoznáme hlavnú hrdinku Hildu Kochovú, dcéru majiteľov kaviarne, ktorá sa ťažkým povojnovým pomerom rýchlo prispôsobila a naučila sa obchodovať na čiernom trhu, aby kaviareň mohla byť znovu otvorená. Veľmi pomáhala celej rodine a priateľom a bola ich vodcom v ťažkých časoch. 
- Hildin otec Heinz, večný milovník umenia a rojko, by najradšej všetkým rozdával zadarmo. Vo vojne prišiel o nohu, ale je rád, že sa mohol vrátiť k svojej milovanej rodine. Trochu ťažšie sa vyrovnáva s povojnovými časmi a má zidealizované predstavy o živote, ale Hilda s matkou ho rýchlo uvedú do obrazu a jemu nič iné neostane, len sa prispôsobiť.
- židovka Julia, ktorú Hildina rodina ukryla vo svojom dome a tam sa skrývala niekoľko mesiacov, má pocit, že z nej zostal iba tieň. Koncu vojny sa nesmierne teší a verí, že sa môže vrátiť k svojmu predchádzajúcemu životu. 
- niekoľko kapitol je venovaných aj Jean-Jacquesovi, francúzskemu vojakovi, s ktorým mala Hilda krátky pomer. Zaľúbili sa do seba, ale okolnosti im nepriali. Okrem toho mal Jean-Jacques doma vo Francúzsku manželku a mal dediť rodinný majetok - vinárstvo, s ktorým nemal v úmysle sa ani kvôli Hilde rozlúčiť. 
- no a poslednou, ale nemenej zaujímavou postavou je Hildina sesternica Luisa. Narodila sa ako nemanželské dieťa do bohatej rodiny, ktorá ju ale nikdy neprijala. Po smrti svojho otca boli spolu s matkou z panstva vyhnané a museli sa pretĺkať, ako len vedeli. Pri úteku pred nebezpečenstvom vojny jej matka zahynula a ona ostala sama. Šťastnou náhodou sa dostala do Wiesbadenu a rodina Kochových ju zobrala k sebe. Aj keď sa Hilde zo začiatku vôbec nepáčila a bola na ňu pekne protivná, na koniec sa nedorozumenia medzi nimi vysvetlili a aj keď sa ich vzťah nedal nazvať ideálnym, bol aspoň priateľský.

Rozprávanie každej postavy ma veľmi bavilo, pretože každý charakter bol špecifický niečím iným a okrem toho, že sme sledovali ich vlastné príbehy, spoznávame aj veľa iných vedľajších postáv, ktoré príbeh a atmosféru skvele dopĺňali. Objavujú sa miestami aj romantické linky, ktoré dej spríjemňujú, ale nedominujú mu. Páčilo sa mi rozprávanie o bežných každodenných problémoch tejto sympatickej rodiny. Rozoberali sa vážne témy, ale nechýbal ani humor a triezvy nadhľad na celú situáciu. 

Aj keď boli časy po vojne stále ťažké, všetkého bolo málo, mnohí stratili domovy, prácu, svojich blízkych, ľudia sa už aspoň nebáli hroziacich náletov a situácia sa postupne upokojovala. Všetci sa snažili vrátiť k svojim predchádzajúcim životom, aj keď s mnohými obmedzeniami. Ľudia si ale vzájomne pomáhali a boli si oporou. Postavy si uvedomovali, že napriek hrôzam, ktorým čelili, všetci prežili a majú strechu nad hlavou. Sú vďační a vedia, že všetky problémy, ktoré majú teraz, nie sú nič v porovnaní s tým, čo už majú za sebou. 

Skvele zvládnutý príbeh, či už po obsahovej stránke, vykreslením postáv alebo prostredím. Neviem sa dočkať pokračovania, pretože atmosféru tejto kaviarne a s jej všetkými členmi som si veľmi obľúbila a budem sa tešiť, čo si pre nich autorka pripravila v ďalšej časti.  


Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  Aktuell.
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 16. januára 2022

ŠMAK ! (Recenzia)

Autor: -

Originálny názov: -
Vydavateľstvo: Lindeni 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 424
Žáner: kuchárska kniha
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 2*/5*

Anotácia:

Radi varíte? Uprednostňujete rýchlu akciu bez zbytočných rečí? Chcete sa stravovať zdravo a za rozumnú cenu? Táto kuchárska kniha v sebe dokonale spája všetko, čo potrebujete vedieť. Objavte s nami množstvo jednoduchých receptov, ktoré vám nezaberú veľa času a ktoré si môžete bez výčitiek dopriať každý deň. Rozmaznávajte svoje chuťové poháriky, ohromte svojich hostí! Stačí skutočne málo – vybrať tie správne ingrediencie a dobre ich skombinovať.

NÁVOD JE JEDNODUCHÝ: postupujte podľa obrázkov, ktoré tvoria celý recept. Vitajte v kuchyni jednoduchosti!

***

Musím povedať, že ma nikdy nenapadlo zobrať si na recenziu kuchársku knihu, ale akonáhle som si pozrela ukážku z tejto, vedela som, že toto je niečo presne pre mňa. Jednoduché, rýchle a predovšetkým bez zbytočného zdržovania a študovania postupov. Keďže varenie nepatrí k mojim obľúbeným činnostiam a beriem ho len ako nutnosť v domácnosti, potrebujem niečo rýchle, inšpiratívne a chutné. A táto kniha mi s tým určite pomáha. 

Táto kuchárka prináša 195 receptov a ku každému je ilustrácia hotového jedla a tiež obrázkový postup s ingredienciami. Krok za krokom máte nakreslené, čo všetko a v akej postupnosti potrebujete a vám stačí jeden pohľad a viete, čo vás čaká. Pri každom je tiež uvedené, pre koľko osôb je recept vhodný, koľko trvá príprava a tiež tepelná úprava. Všetky recepty sú jednoduché, v podstate v nich nemáte čo pokaziť a nezaberú vám vôbec veľa času. Nielen, že vyzerajú veľmi lákavo,  ale aj skvele chutia. 

Recepty sú zoradené postupne za sebou od predjediel, cez šaláty, polievky, mäsité jedlá, jedlá z hydiny, rýb, zeleninové pokrmy až po záverečné dezerty. Na začiatku máte obsah s názvami jedál a na záver máte tiež rekapituláciu receptov s vypísanými požadovanými ingredienciami. Posledné stránky obsahujú aj abecedný zoznam, ktorý vám pri vyhľadávaní vie tiež pomôcť.  
 
Netvrdím, že vyskúšam úplne všetky recepty, ale prevažná väčšina vyzerá naozaj dobre a použiteľne. Mnohé zrejme zaradím do pravidelných príprav a udomácnia sa u nás. Niektoré možno budú sprevádzať aj nejaké inovácie, ale dôležité je, že máme odkiaľ čerpať základ a drobnosti si každý vie prispôsobiť podľa vlastných chutí a preferencií. Mne sa táto kuchárka veľmi páči hlavne vďaka svojej jednoduchosti a už spomínaným inšpiráciám.


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 15. januára 2022

Proti vetru (Recenzia)

Autor:
Kristin Hannah
Originálny názov: The Four Winds
Vydavateľstvo: Lindeni 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 320
Žáner: historická fikcia
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Strhujúci román z čias Veľkej hospodárskej krízy!
Od autorky bestsellerov Slávik a Veľká samota prichádza silný epický román o láske, hrdinstve a nádeji.

„Ak sa započúvate, moja pôda vám porozpráva svoj príbeh. Príbeh našej rodiny.“ Od autorky bestsellerov Slávik a Veľká samota prichádza silný epický román o láske, hrdinstve a nádeji, zasadený do čias veľkej hospodárskej krízy, keď Amerika bojovala sama so sebou, milióny ľudí boli bez práce a aj pôda akoby sa obrátila proti nim. Texas 1921. Čas hojnosti. Vojna sa skončila, pôda je štedrá a Amerika je na pokraji novej, optimistickej éry. Elsa Wolcottová sa v časoch, keď jedinou možnosťou ženy je manželstvo, považuje za starú a vidí pred sebou pochmúrnu budúcnosť. Všetko sa však zmení, keď sa zoznámi s Rafom Martinellim a jej život naberie úplne iný smer. Keďže má zničenú povesť, jediným riešením je svadba s mužom, ktorého ledva pozná…

Do roku 1934 sa svet veľmi zmenil; milióny ľudí sú bez práce a sucho zničilo Veľké planiny. Farmári bojujú o svoju pôdu a živobytie, úroda je čoraz biednejšia, voda vysychá a zem praská. Na planinách neľútostne zúria prachové búrky. Všetko na farme Martinelliovcov hynie vrátane Elsinho chabého manželstva. Každý deň zvádzajú zúfalý boj proti prírode, boj za to, aby udržali pri živote svoje deti. V týchto neistých a nebezpečných časoch si Elsa – tak ako mnohí jej susedia – musí vybrať jednu z dvoch rovnako bolestných možností: ostať a bojovať za milovanú pôdu, alebo ísť na západ do Kalifornie hľadať lepší život pre svoju rodinu.

Proti vetru je strhujúci román, ktorý nám pripomína časy veľkej hospodárskej krízy a ľudí, ktorí ju prežili – tvrdú realitu, ktorá rozdelila národ a nútila ľudí bojovať o prežitie. Je to svedectvo o nádeji, odolnosti a sile ľudského ducha prežiť navzdory nepriazni osudu. Nezmazateľný portrét Ameriky a amerického sna videný očami nezlomnej ženy, ktorej odvaha a obeta definuje celé generáciu.

***

Kristin Hannah je veľmi známa autorka mnohých obľúbených románov, napriek tomu som sa k jej tvorbe dostala až teraz a to rovno k jej najnovšej knihe. Knihu Proti vetru som netrpezlivo očakávala a siahla som po nej hneď, ako vyšla. 

V pomerne rozsiahlej anotácii sa dozviete, že sa jedná o román z obdobia Veľkej hospodárskej krízy v Spojených štátoch. Hlavná hrdinka Elsa je rodinou odstrkovaná a prahne po každom náznaku lásky od kohokoľvek, kto je ho ochotný prejaviť. Hneď v úvode knihy sa zoznamuje s Rafom a toto stretnutie jej zmení život od základov. Vydá sa, porodí deti, dostane sa do rodiny, v ktorej nie je len tolerovaná čierna ovca. Avšak po období búrlivých 20. rokov, po období hojnosti, prichádza ekonomická kríza spojená s obrovskou ekologickou katastrofou, ktorá väčšinu ľudí zastihne nepripravených a prežiť dokážu len tí najodvážnejší. 

"Zničiť zem znamená zničiť svoje deti."

Kniha je rozdelená na viacero častí. V prvej časti (rok 1921) sa príbeh pomerne rýchlo rozbehne - Elsa sa stretne s Rafom, vydá sa, porodí prvé dieťa, presťahuje sa. Elsa mi prišla veľmi dobre opísaná, vedela som si ju živo predstaviť. Bola taká presvedčená svojím okolím, že je škaredá a nezaslúži si lásku, že do Rafa sa okamžite slepo zamilovala po prvom náznaku záujmu, ktorý jej prejavil. Od druhej časti (1934) sa príbeh odohráva  už počas krízy a situácia v Amerike a v Elsinej rodine sa postupne čoraz viac zhoršuje. 

Proti vetru predostiera veľmi zaujímavý pohľad na Veľkú hospodársku krízu, ktorú väčšina ľudí pozná skôr ako pád burzy a zlyhanie ekonomického systému na celom svete, primárne však v USA. Kristin Hannah sa však zamerala na toto obdobie aj z inej strany, keďže v tomto období začalo aj najväčšie sucho v dejinách, ktoré prakticky zničilo štáty rozkladajúce sa na území Veľkých prérií. Zvláštne bolo aj to, ako niektorí Američania premýšľali - po rokoch blahobytu akoby si ani nepripúšťali, aká katastrofa sa na nich valí a ich hrdosť (na pôdu, na rodinu, na dosiahnuté úspechy) im nedovoľovala akokoľvek riešiť čoraz horšiu situáciu a mnohí si radšej vybrali istú smrť. Z tohto pohľadu ide naozaj o veľmi dobrú, prepracovanú knihu, ktorá mi poskytla mnoho informácií, ktoré som nevedela a "donútila" ma si aj dodatočne rozšíriť obzory o celej téme.

Obdivuhodné bolo aj to, aké množstvo ľudí sa vybralo pešo - bez majetku, mnohí aj bez topánok - do Kalifornie dúfajúc, že tam nájdu prácu, bohatstvo alebo aspoň nejakú šancu na prežitie. A čo mi prišlo zaujímavé asi najviac je fakt, že mnohí z utečencov (a nielen tí) sa začali utiekať k myšlienkam komunizmu, napriek tomu, že Američania sú asi najviac kapitalistický národ na svete.

Čo ma bavilo menej bol samotný príbeh a hlavné postavy. Ani jedna mi nebola nijako zvlášť sympatická a v podstate ma všetky viac či menej rozčuľovali. Od druhej časti (od začiatku krízy) sa príbeh začal pomerne dosť opakovať - situácia začala byť neúnosná, prišla nádej na aspoň nejaké riešenie a následne sa situácia ešte viac zhoršila. Udalosti sa síce líšili, ale nabaľovanie sa problémov začalo byť od polovice knihy veľmi repetitívne. 

Autorka ma však presvedčila, aby som sa vrhla aj na jej ďalšej knihy - minimálne ma na poličke čaká Slávik. Proti vetru som sa rozhodla ohodnotiť priemerne - na jednej strane ma veľmi bavilo prostredie, reálie, zaujímavosti, ktoré som o tomto období netušila, no na strane druhej, som si neobľúbila postavy a prišlo mi, že autorka zhrnula všetky tragédie tej doby a Elsu vystavila každej nepriazni osudu, ktorú vedela do príbehu napasovať. Každopádne, ak máte radi tragické príbehy odohrávajúce sa na pozadí významných historických udalostí, Proti vetru je kniha presne pre vás a čo sa týka historickej stránky knihy, môžem ju len odporučiť. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu

piatok 14. januára 2022

Dum v zátoce (Recenzia)

Autor: Mary Ellen Taylor

Originálny názov: Winter Cottage
Vydavateľstvo: Grada/Cosmopolis 2021
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 368
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Jaké to je přijít poprvé v životě domů?

Lucy plní poslední přání své matky a vrací se do rodného města ve Virginii. Cesta přes celé Státy pro ni znamená šanci na nový, lepší život. Získala totiž nečekané dědictví v podobě nemovitosti jménem Zimní vilka. Není to polorozpadlý domek, jak očekávala, ale velký dům, na němž se podepsal zub času. Sídlo s mnoha zákoutími, která skrývají tajemství, vášně a zrady několika generací. A Lucy doufá, že právě tady by mohla najít odpověď na otázku, kterou matka nikdy nezodpověděla. Kdo je její otec?

Dědictví dostane, jen když splní několik podmínek, jinak přijde na řadu další z řady dědiců, charismatický Hank. Je proto odhodlaná udělat cokoliv, aby si dům udržela. Pomáhá jí v tom celé městečko, které si ji rychle oblíbí. Lucy postupem času zjišťuje víc o historii své rodiny, ale hlavně o sobě samé. Během pátrání po svých předcích totiž najde něco, co dosud neměla; domov, rodinu a lásku.

***

Zrejme mnohí z vás siahnu po tejto knihe už len vďaka nádhernej obálke a to bez toho, že by ste si vôbec prečítali anotáciu. A v podstate urobíte dobre, pretože tá sľubuje trochu iný príbeh, ako v skutočnosti dostanete a mohla by vás iba zmiasť. Každopádne, ak vás kniha upúta zvonku, určite nebudete sklamaní ani jej obsahom. 

Veľmi originálne vyrozprávaný príbeh, v ktorom sa striedajú tri časové roviny odvíjajúce sa v priebehu viac ako sto rokov. Spoznávame päť generácií jednej rodiny, ktorej osudy ich jednotlivých členov sa navzájom zaujímavo a častokrát aj veľmi neočakávane a prekvapivo poprepletajú. Nebyť rodokmeňa na začiatku knihy, vo vzťahoch a v jednotlivých vetvách rodiny by som mala zmätok, ale vďaka tomu, že som sa k nemu aj počas čítania častokrát vracala, veľmi rýchlo som sa v postavách zorientovala. Veľmi mi pomáhali aj roky narodenia a úmrtia, ktoré sú pri menách uvedené. 

Knihu môžeme rozdeliť na súčasnú a historickú linku. Rozprávanie sa zaujímavo prelína z jedného obdobia do druhého a okrem toho, že sa postupne dozvedáme všetky tajomstvá v minulosti, sledujeme, ako ovplyvňujú životy v súčasnosti. Za seba musím povedať, že ma oveľa viac bavila historická linka, v ktorej vzťahy a postavy boli vykreslené veľmi realisticky a uveriteľne. Vzhľadom na obdobie, v ktorom sa dej odohráva (pred a počas prvej svetovej vojny), nebol život ideálny a pre hrdinov príbehu si autorka pripravila nejedno sklamanie a trápenie. Bolo potrebné sa vysporiadať nielen so spoločenskými rozdielmi, ale aj finančnými problémami, zakázanou láskou a vojnovými útrapami. 

Aj keď bola historická linka oveľa zaujímavejšia, tajomnejšia a viacej spletitá, o dosť viac priestoru bolo venovaného súčasnej linke, ktorá napriek svojmu väčšiemu rozsahu celý príbeh len dopĺňala. Vyvíjala sa veľmi zidealizovane a vzťahy postáv neboli tak dobre prepracované. Ich prehlbovanie a vzájomná vrelosť prichádzali akosi veľmi rýchlo. Za pár dní sa hlavní hrdinovia zaľúbili, odhalili všetky tajomstvá a vyriešili všetky problémy. 

Príbeh ako celok sa čítal veľmi dobre a ako odpočinkové čítanie ho môžem len a len odporučiť. Milovníčky historických románov a ság ocenia viac práve tú historickú linku a milovníčky súčasnej romantiky, zasa naopak, tú súčasnú linku. Každý si v ňom nájde to svoje, odhalí pár starých tajomstiev, spozná dvoch sympatických ľudí, ktorí si k sebe nájdu cestu a spolu vyriešia problém s dedičstvom a pomôžu tak celému upadajúcemu mestečku. S autorkou Mary Ellen Taylor určite nekončím a teším sa na jej ďalšiu knihu Staré sídlo. 

  
                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

nedeľa 9. januára 2022

Sedem slonov (Recenzia)

Autor: Nancy Mehl

Originálny názov: Mind Games
Vydavateľstvo: i527.net 2021
Séria: -Kaely Quinn Profiler
Diel:  1/3
Počet strán: 328
Žáner:  detektívka
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Behaviorálna analytička FBI Kaely Quinnová používa vskutku netradičné spôsoby pri zostavovaní profilov páchateľov, avšak o jej výnimočnom talente sa nedá pochybovať. Po tom, čo o nej jeden novinár napíše článok a odhalí skutočnosť, že je dcérou neslávne známeho sériového vraha, úrad FBI ju preradí na nižšiu pozíciu a prevelí ju do St. Louis. Ten istý novinár o čosi neskôr dostane v pošte list s básňou, ktorá upozorňuje na niekoľko plánových vrážd. Poslednou obeťou by mala byť práve Kaely, a tak sa zdá, že ju minulosť opäť raz dobehla.

Čoskoro nato objavia telo, ktoré niekto zavraždil presne tak, ako to naznačovala výhražná riekanka. Kaely prekonáva prvotný skepticizmus svojho nového pracovného partnera, špeciálneho agenta Noaha Huntera. Spolu musia prísť na to, aký odkaz im vrah chcel svojimi veršami naháňajúcimi hrôzu odovzdať.

Noah a Kaely sa musia poponáhľať, aby tohto bezočivého vraha, ktorý vôbec nezapadá do typických vzorcov správania masových vrahov, chytili skôr, než príde o život niekto ďalší. A napokon i samotná Kaely.
***

Nová detektívna séria odohrávajúca sa v prostredí americkej FBI určite zaujme milovníkovej dobrej krimi. Sérioví vrahovia určite fascinujú davy ľudí a musím priznať, že aj ja veľmi obľubujem príbehy, v ktorých sa nepátra po "obyčajnom" vrahovi, ale po absolútne vyšinutom vraždiacom monštre. Kniha má vtedy perfektné tempo, pretože na každej ďalšej stránke číha zlo a smrť. Nad vyšetrovateľmi visí neustále nebezpečenstvo objavenia ďalšej mŕtvoly a to čitateľovi nedovoľuje knihu odložiť. Dosť často sa mi stáva, že takéto knihy prečítam na jedno otvorenie a  Sedem slonov radím presne do tejto kategórie kníh. 

Aj keď je podobných detektívok už veľa, vždy sa nájde aj taká, ktorá je obohatená o prvok, s ktorým som sa ešte nestretla. Hneď sa mi kniha zdá originálna a veľmi ľahko zapamätateľná aj do budúcna. Tu sa presne takýto efekt autorke podaril, a okrem toho, že vytvorila nevšednú hlavnú hrdinku s temnou minulosťou zameriavajúcu sa pri vyšetrovaní výlučne na profilovanie páchateľov, používa tu aj veľmi neštandardné postupy, ktoré mnoho jej kolegov odsudzuje. Stala sa pre to tŕňom v oku pre nadriadených a vďaka dotieravému novinárovi, ktorý ju má pod drobnohľadom, aj pre verejnosť. 

Ďalším veľmi zaujímavým prvkom tejto krimi je báseň, ktorú páchateľ napísal hlavnej hrdinke Kaely o siedmych slonoch. Čaká ich 6 vrážd až kým sa nedostanú k tej siedmej, ktorej obeťou má byť samotná Kaely. Rozbieha sa naháňačka, v ktorej je páchateľ vždy o krok napred a všetko má dokonale pripravené do najmenších detailov. Bolo veľmi zaujímavé sledovať podrobné analýzy a profilovanie páchateľa, s ktorými sme sa mali možnosť stretnúť predovšetkým pri prvých troch vraždách. Následné tri boli viac-menej spojené a časové prelínanie sa jednej cez druhú pôsobilo trochu zmätočne, pretože už bolo spomínaných veľa mien a možných scenárov, v ktorých som sa začala trochu strácať. Veľmi rýchlo prišiel záver básne a s ním aj Kaelyno odhalenie páchateľa. 

Napriek tomu, že som páchateľa uhádla už v prvej polovici knihy, autorka sa snažila predostrieť čitateľovi zavádzajúce stopy a smerovala vyšetrovanie rôznymi smermi. Nevedela som však odhadnúť samotný motív, ktorý bol pre mňa v závere jednoznačne prekvapením. Aj keď potlačené spomienky a traumy z detstva v príbehoch až tak neobľubujem, tu to bolo podané znesiteľnou formou, takže som s tým nemala až taký problém. Viac ma zarazila téma viery a kresťanstva, ktorá sa v knihe pomerne dosť rozoberala. Veľmi sa mi to k tomuto žánru nehodí a narúšalo to dynamiku príbehu, ktorý bol inak naozaj veľmi dobre vystavaný. Celkovo som si knihu naozaj užila. Postavy boli sympatické, samotná zápletka s básňou a sériovým vrahom originálne a vyšetrovacie postupy nevšedné. Teším sa na ďalší prípad Kaely a aj na to, či sa dozvieme niečo aj z vývoju jej osobného života. 
   
Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  i527.net.
Knihu si môžete kúpiť tu

štvrtok 6. januára 2022

Zimné kúzlo s vôňou škorice (Recenzia)

Autor: Ruth Kvarnström-Jones
Originálny názov: Julstök i Halleholm
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2021
Séria: Halleholm
Diel: 2/2
Počet strán: 368
Žáner: román
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Do Halleholmu, malebného pobrežného mestečka na štokholmskom súostroví, prichádza rozprávková zima s krásnou predvianočnou atmosférou. Lovisa Lindegrenová nikdy nebola šťastnejšia: plánuje vianočné prekvapenie v pekárni s vôňou škorice a život s Axelom je sladký ako jej škoricové slimáky.

Lovisu však stále prenasledujú spomienky na liečbu rakoviny a smrť jej sestry Cecilie. Keď Axelova matka Désirée ochorie, vo vzťahu Lovisy a Axela sa začínajú objavovať prvé vážne nedorozumenia. Keďže sú však Vianoce už takmer predo dvermi a strechy Halleholmu sú posypané mäkkým snehom, je potrebné nájsť odpovede na mnohé ťaživé otázky skôr, ako sa ich láska a s ňou aj pravá sviatočná atmosféra zrúti ako domček z karát. Čo skrýva Lovisina najlepšia priateľka Rebecca? A dokáže Lovisa konečne prekonať Ceciliinu smrť a pohnúť sa dopredu spolu s Axelom?

***

Veľmi ma teší, že na ďalší príbeh z Halleholmu sme vôbec nemuseli dlho čakať. Krátko po Pekárni s vôňou škorice, prichádza Grada so Zimným kúzlom, ktoré nás opäť prenesie do čarovného mestečka plného milých obyvateľov v tom najkrajšom období roka, počas Vianoc. 

Stretávame sa so všetkými postavami, ktoré sme mali možnosť spoznať v predchádzajúcej časti. Napriek tomu, že ich je pomerne veľa, v tomto prípade som medzi nimi už mala jasno a užívala som si sledovanie ich nových osudov, prehlbovanie vzájomných vzťahov a utužovanie rodinných zväzkov. Lovisa a Axel tvoria opäť ústrednú dvojicu, ale veľa priestoru je venovaného aj členom ich rodín a najbližším priateľom. 

Celý Halleholm pôsobí ako jedna veľká rodina, ktorej srdečnosť a ochota pomôcť vás častokrát dojme a vy budete radi, že môžete byť súčasťou ich príbehu. Veľmi sa mi páčili prípravy dobročinného predvianočného večera v spojení s oslavou 85-tich narodenín obľúbeného Lovisinho priateľa - starého Algota. Spraviť radosť nielen sebe, ale predovšetkým druhým, je častokrát ten najkrajší pocit, najmä počas Vianoc. 

Zaskočil ma úvod knihy, ktorý sa niesol pomerne v depresívnom duchu. Lovisino spomínanie na smrť svojej sestry, ktorá bojovala v detstve s rakovinou a vyrovnávanie sa Axelovej matky s touto chorobou, ktorá jej bola práve diagnostikovaná, navodilo smútok a veľa sporných situácií a názorov. Lovisina trauma z detstva postavila medzi ňu a Axela bariéru, ktorá ničila ich vzťah. Zbrklé rozhodnutia a nedostatok komunikácie častokrát spôsobovali problémy, ktoré sa ale našťastie postupne vyriešili a v druhej polovici knihy sme sa mohli na plno tešiť z predvianočných príprav, sladkých koláčikov, horúcej čokolády a niekoľkých príjemných prekvapení, ktoré si pre nás autorka pripravila. 

Napriek tomu, že záver bol ako z rozprávky pre dospelých, plný klišé romantických momentov a gest, páčil sa mi. V zimnom období ma takéto zidealizované príbehy tešia oveľa viac ako tie depresívne a myslím si, že v nás zanechajú veľa dobrého a prinesú pokoj do častokrát hektických dní. Musím povedať, že autorkin štýl mi veľmi vyhovuje a aj keď k niektorým pasážam v knihe mám výhrady, jej mestečko aj so všetkými obyvateľmi som si veľmi obľúbila. Ak ste Zimné kúzlo nestihli prečítať tieto Vianoce, nezabudnite si ho pripraviť na tie budúce, ale určite si ho lepšie užijete, ak si predtým prečítate prvý diel - Pekáreň s vôňou škorice. 

                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu

streda 5. januára 2022

Vojvoda z Montgomery (Recenzia)

Autor:
Evie Dunmore
Originálny názov: Bringing Down the Duke
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2021
Séria: A League of Extraordinary Women
Diel: 1/4
Počet strán: 368
Žáner: historical, romance
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:
Anglicko 1879. Svetoznáma univerzita v Oxforde otvára prvé kolégiá pre ženy a Annabelle Archerová sa chopí šance na lepší život. Štúdium si môže dovoliť len vďaka politickému štipendiu, no na revanš musí aktívne podporovať hnutie sufražetiek, ktoré chce presadiť volebné právo žien.

Jej úloha: nájsť vplyvného a bohatého muža, ktorý bude hájiť záujmy žien.

Jej cieľ: Sebastian Devereux, na prvý pohľad chladný a vypočítavý vojvoda z Montgomery, jeden z najmocnejších mužov v krajine, ktorý z poverenia kráľovnej riadi britskú politiku.

Jej výzva: nepoddať sa príťažlivosti, ktorú cíti k Sebastianovi i napriek tomu, že odmieta všetko, za čo ona bojuje.

Sebastian Devereux pochádza z jednej z najstarších rodín v britskej monarchii. Je si vedomý svojho poslania i záväzkov a hľadá ženu, ktorá by sa mu vyrovnala postavením aj šarmom. Keď si cestu do jeho domu, ba čo je horšie, i do jeho srdca, nájde neurodzená, no mimoriadne inteligentná, odvážna a krásna Annabelle, otrasie to základmi celého jeho života. Jeden škandál síce už prežil, ale ďalší by mohol znamenať jeho koniec. Nielenže by mu hrozil posmech, no prišiel by aj o politické postavenie a zničil by prastarú rodovú líniu. Bude ochotný riskovať svoje celoživotné úsilie pre obyčajnú vidiečanku? A dokáže nerovná láska Annabelle a Sebastiana prekonať takú veľkú prekážku, akou sú spoločenské rozdiely?

***

Na záver roka som si nemohla vybrať lepšiu knihu než Vojvodu z Montgomery. Knihu registrujem už od jej vydania v origináli a veľmi som sa na ňu tešila. Po dlhom čakaní som sa k nej konečne dostala a musím povedať, že sa jej čítanie určite vyplatilo. 

Ide o nie až tak typickú historickú romancu, ktorej hlavné postavy sú Annabelle a Sebastian, dvaja absolútne odlišní ľudia. Annabelle má veľmi nízke postavenie, je dcérou kňaza a v domácnosti, v ktorej žije, zastáva v podstate miesto slúžky. Napriek nie príliš nádejným vyhliadkam túži po lepšom živote a najmä túži po vzdelaní. Veľké univerzity konečne začali poskytovať vzdelanie aj ženám a Annabelle si je istá, že to je miesto presne pre ňu. Nakoniec sa na univerzitu dostane pod podmkienkou, že sa pridá do spolku sufražetiek a bude sa aktívne angažovať v jeho aktivitách, aby si udržala štipendium. Sebastian je vojvoda, jeden z najmocnejších mužov v krajine a už len z jeho postavenia vyplýva, že je veľmi chladný, rezervovaný a neprístupný. 

Obaja hrdinovia majú svoj plán - Annabelle potrebuje získať Sebastiana na svoju stranu boja za ženské práva. Konkrétne chce spolok dosiahnuť úpravu zákona o majetku vydatých žien (aby ženy neboli v podstate otrokyne, ktorých celé veno alebo majetok pripadne manželovi), a tým by dosiahli aj volebné právo, keďže voliť mohol ten, kto mal nejaký majetok. Na druhej strane chce Sebastian získať svoj stratený majetok späť do svojho vlastníctva. Kráľovná mu ho prisľúbi pod podmienkou, že vojvoda podporí konzervatívnu stranu v nadchádzajúcich voľbách a do vlády sa nedostanú žiadne nebezpečné myšlienky. Osud Annabelle a Sebastiana sa po náhodnom stretnutí na proteste sufražetiek začne prepletať a obaja si skôr či neskôr uvedomia, že ich ten druhý nesmierne priťahuje. 

Dalo by sa povedať, že je to veľmi podobný príbeh ako Pýcha a predsudok, akurát s modernejším nádychom a otvorenejším feminizmom. Obaja majú zo začiatku voči sebe predsudky, napriek tomu si dajú šancu a rozhodnú sa ignorovať spoločenské a zároveň aj ich osobné rozdiely. Sebastian veľmi dôstojne zastupuje postavu Darcyho a Annabelle je rovnako sympatická postava ako Elizabeth. 

V knihe sa striedajú pohľady, a tak máme možnosť sledovať príbeh z oboch strán, čo ja veľmi obľubujem. Pri tomto type rozprávania je však v niektorých prípadoch problém, že jedna z postáv je zvládnutá lepšie ako druhá (často sa to stáva v prípade, že autorka-žena dokáže priblížiť lepšie pohľad ženskej hrdinky a mužský pohľad je jej vzdialenejší), čo môže knihe v konečnom dôsledku uškodiť. V tomto prípade však môžem povedať, že ma oba pohľady bavili rovnako, v niektorých kapitolách sa mi Sebastianove kapitoly páčili dokonca viac. 

Najväčším lákadlom knihy je boj sufražetiek za spravodlivosť a rovnoprávnosť a napriek tomu, že kniha je v prvom rade romantická a sústredí sa na vzťah ústrednej dvojice, ako pozadie príbehu to fungovalo skvelo. Evie Dunmore priniesla osvieženie do žánru historckých romancí a ja už sa neviem dočkať pokračovaní, ktoré sa budú sústrediť na Annabelline kamarátky a spolubojovníčky, s ktorými sme sa v tejto časti zoznámili. 

Už sa mi dávno nestalo, že by som knihu prečítala na jedno otvorenie a že by som pri nej zostala do druhej ráno, pretože som ju musela jednoducho dočítať. Stálo to naozaj za to a rozhodne ju môžem vrelo odporúčať. Ak ste fanúšikom žánru, nemusíte sa báť, že by feministickejší nádych uškodil príbehu, práve naopak - pri čítaní sa aspoň nemusíte až tak rozčuľovať nad všeobecnou nespravodlivosťou. Knihe nemám čo vytknúť - výborná zápletka, sympatické postavy, skvelá romantika. Určite neváhajte nad jej prečítaním. Odo mňa si vyslúžila plný počet hviezdičiek a určite si jej čítanie rada zopakujem, napr. pred tým než sa pustím do ďalšej časti. :) 


                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu