nedeľa 26. februára 2023

Jej skrytá genialita (Recenzia)

Autor: Marie Benedict

Originálny názov: Her Hidden Genius
Vydavateľstvo: Lindeni 2022
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 304
Žáner: fikcia
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Svojím objavom zmenila svet. Cenu však získali traja muži.

Rosalind Franklinová bola múdra, krásna, ale vždy tak trochu iná. Či už pracovala v laboratóriu v Paríži, ktoré zbožňovala, alebo na univerzite v Londýne, medzi chladnými a odmietavými mužmi, jej najväčšou láskou bola veda. Tie nemenné zákony fyziky a chémie, ktorými sa riadia jej experimenty.

Keď je poverená prácou na výskume štruktúry DNA, verí, že dokáže odkryť jej tajomstvá. Ešte pár röntgenových snímok a odhalí stavebné kamene života. Už nikdy nebude musieť počúvať, ako sa na ňu sťažujú jej kolegovia, najmä Maurice Wilkins, ktorý by radšej spolupracoval s Jamesom Watsonom a Francisom Crickom, než s ňou.

A potom sa to konečne stane – dvojitá špirálová štruktúra DNA sa jej odhalí s dokonalou jasnosťou. Ďalší priebeh udalostí však Rosalind nikdy nemohla predvídať.

Silný román o žene, ktorá obetovala svoj život, aby objavila podstatu našej DNA, a ktorej obrovský prínos muži okolo nej zamlčali.

***

Marie Benedict je pre mňa mimoriadne sympatická autorka už len z toho dôvodu, že pre svoje knihy a príbehy si vyberá silné a inšpirujúce ženy, ktoré sa častokrát počas svojho života nedočkali uznania, ale určite by si ho zaslúžili. Takto nám približuje a pripomína výnimočné osobnosti a ich život. Vyberá si ich z rôznych oblastí a veľmi obdivujem, ako si každú musí naštudovať a zorientovať sa v nej. Tu musela získať poznatky z fyziky, chémie a biológie, čo určite nebolo ľahké a sprostredkovať ich čitateľovi vo vyhovujúcej forme tak, aby si udržala jeho pozornosť a neunudila ho na smrť tým, že im neporozumie.

Veľmi nenútenou a príjemnou formou nám autorka vyrozprávala príbeh úžasnej a mimoriadne inteligentnej osobnosti, ktorá celý svoj život zasvätila vede. Rosalind Franklinová mi bola od prvej stránky veľmi sympatická, rozumela som jej nadšeniu a túžbe po poznaní. Páčilo sa mi, ako vyčnievala z davu, zariadila si život po svojom aj napriek námietkam rodiny a aj keď bola úspešná a z veľmi dobre situovanej rodiny, stála nohami pevne na zemi. Nešlo jej o slávu, ale vždy len o nové informácie a zistenia. Výskum nikdy neurýchlila, aj keď jej hrozilo, že jej uznanie vyfúknu a sláva jej pretečie pomedzi prsty. Najdôležitejšie bolo vždy poznanie.

Kniha je rozdelená do troch častí. Prvá je optimistická. Zoznamujeme sa s Rosalind a jej pôsobením v laboratóriách v Paríži. Sú to zrejme jej najšťastnejšie roky, na ktoré vždy rada spomína. S kolegami trávila čas nielen v práci, ale aj v súkromí. Navzájom sa mali všetci radi a pomáhali si. Avšak nešťastne sa zamilovala a to ju prinútilo zmeniť pôsobisko, a vrátiť sa do Anglicka. Tam začína druhá časť, kedy Rosalind začína pracovať na štruktúre DNA. Jej výskum je pomalý a precízny. Neuvedomuje si, že je tu niekto, kto ho chce využiť pre svoje účely a predbehnúť ju so zverejnením prevratných objavov. So zradou kolegov sa vyrovnáva ťažko, preto opäť zmení miesto a v tretej časti knihy sa začína sústrediť na oblasť vírusov. Bohužiaľ, jej zdravotný stav sa náhle zhoršuje a ona vie, čo ju v blízkej dobe čaká. 

Záver knihy je emotívny, a keď si uvedomíte, čo všetko Rosalind dokázala a ešte by dokázať mohla, bude vám z neho smutno. Všetko znášala so skromnosťou, nesťažovala sa, vždy jej išlo len o vedomosti. Keď mohla bádať a skúmať, bola šťastná. Nešlo jej o preteky, ktoré často medzi vedcami prebiehali. Ona chcela spolupracovať a objavovať. Musela to byť úžasná žena. 


Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu.

sobota 25. februára 2023

Ďaleko od hlučného davu (Recenzia)

Autor: Thomas Hardy

Originálny názov: Far from the Madding Crowd

Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 472
Žáner:  historický román
Moje hodnotenie knihy: 1*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Príbeh emancipovanej ženy vo viktoriánskych časoch

Krásna Batšeba Everdenová je sebavedomá a slobodne zmýšľajúca mladá dáma a také ženy to vo viktoriánskom Anglicku nemajú ľahké. Manželstvo je to posledné, po čom túži, lenže skostnatená spoločnosť a konvencie ju sústavne tlačia do zväzku. Jedného dňa zdedí rozľahlú farmu a rozhodne sa o ňu starať sama, bez mužskej pomoci. Na statku sa zamestná Gabriel Oak, ktorý prišiel po nešťastnom incidente o vlastné hospodárstvo.
V minulosti požiadal Batšebu o ruku, no tá jeho žiadosť odmietla. Zdržanlivý Gabriel sa tak na farme stáva nechceným svedkom Batšebinho flirtovania so svojím susedom pánom Boldwoodom, čo v ňom rozpúta nečakanú posadnutosť. Oboch nápadníkov však zatieni príchod mladého vojaka Franka Troya, ktorý sa do Batšeby zamiluje a rozdúcha v triezvo uvažujúcej žene nespútanú vášeň. Jeho prítomnosť na farme prebudí v Boldwoodovi chorobnú žiarlivosť, čím vyvolá dramatický sled udalostí.
Román Ďaleko od hlučného davu je nezabudnuteľným portrétom vidieckeho života, ktorý upadá vplyvom nemilosrdnej industrializácie, príbehom modernej ženy uväznenej v spoločenských tradíciách, a zároveň jedným z najvzácnejších klenotov anglickej literatúry.

***

Milujem historické romány, obzvlášť tie z viktoriánskej doby. Mojou srdcovkou je, samozrejme, Jane Austen a čakala som, že sa k nej pridá aj Thomas Hardy. Obaja žili v dobe, o ktorej písali, preto sú ich romány autentické a čitateľ si vďaka tomu môže dokonale vychutnať atmosféru. Na knihu Ďaleko od hlučného davu som čítala nespočetne veľa pochvalných recenzií, preto ma ani len nenapadlo, že by sa mi kniha nepáčila. Musím ale skonštatovať, že sa mi nečítala dobre, a to najmä kvôli výhradám k hlavnej hrdinke. 

Hneď od prvých stránok je jasné, že autorov štýl je iný ako štýl súčasných autorov a treba si naň zvyknúť. Má rád podrobné opisy so zložitými súvetiami. Častokrát som mala pocit, že je skôr komentátorom určitých udalostí, ktoré v knihe opisuje. Zaoberá sa maličkosťami a kým sa dostane k podstatným dejovým záležitostiam, zaberie to určitý čas. Napriek tomu, že mám veľmi rada knihy z tohto obdobia a historický štýl spisovateľov mi nevadí, Hardy mi nesadol. 

Nakoľko som si chcela príbeh už dlho prečítať a zachytila som aj jeho filmové spracovanie, mala som o knihe určité predstavy. Môžem ale povedať, že tie boli úplne odlišné a príbeh ma v tomto smere (nemilo) prekvapil. Očakávala som naozaj príbeh o emancipovanej silnej ženskej hrdinke, ktorá je sebavedomá, nenechá sa ovplyvňovať mužmi, je rozhodná a obdivuhodná. Že sa vymyká vtedajším pravidlám a robí veci po svojom. Hardy nám tu ale predstavil veľmi povrchnú, nestálu, impulzívnu a nie veľmi inteligentnú hlavnú hrdinku a z celého jej prejavu som mala skôr pocit znechutenia ako obdivu. Akoby si autor robil z nežnejšieho pohlavia skôr posmech než to, že by ich obdivoval a vyzdvihoval. 

Zápletka bola skôr tradičná, ale vôbec nie zlá. Žena a traja muži okolo nej. Každý iný a ona si môže vyberať. Ideálne do Austenovskej knihy, ktorá by z danej témy určite vyťažila maximum. Hardy dobrú dejovú linku zakopal pod zdĺhavé opisy a nezaujímavé rozhovory. Keďže sa autor zameral na statkárov,  ich vzájomné doťahovanie bolo dosť prízemné a mne chýbali milé, zdvorilostné, síce častokrát povrchné, ale mnohokrát aj intelektuálne rozhovory vyšších tried. A znova musím zdôrazniť, že správanie hlavnej hrdinky a jej zbrklé zmeny názorov mi vyslovene vadili. 

Sto ľudí, sto chutí. Komu vyhovuje Austenová alebo sestry Bronteové, nemusí sa páčiť Hardy a naopak. Pri tejto knihe si myslím, že buď vám vyslovene sadne, alebo absolútne nesadne. Ja patrím k druhej skupine, ale každopádne, ak ste na ňu zvedaví, treba ju vyskúšať. Už po pár stránkach vám bude určite jasné, do ktorej skupiny sa zaradíte vy :) 



Knihu si môžete kúpiť tu

pondelok 20. februára 2023

Krásny svet, kdeže si (Recenzia)

Autor:
Sally Rooney
Originálny názov: Beautiful World, Where Are You
Vydavateľstvo: Lindeni, 2023
Séria: -
Diel: -
Počet strán: 304
Žáner: fikcia
Moje hodnotenie knihy: 5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 5*/5*

Anotácia:

Spisovateľka Alice sa zoznámi s Felixom, ktorý pracuje v sklade, a požiada ho, aby ju sprevádzal na služobnej ceste do Ríma. V Dubline sa jej najlepšia priateľka Eileen spamätáva z rozchodu a začína opäť flirtovať so Simonom, s ktorým sa pozná od detstva. Alice, Felix, Eileen a Simon sú stále mladí – no život ich pomaly dobieha. Túžia po sebe a navzájom sa klamú, dávajú sa dokopy a rozchádzajú sa. Majú sex a trápia sa nad ním, strachujú sa o svoje priateľstvo a znepokojuje ich svet, v ktorom žijú. Dokážu uveriť v krásny svet?

KRÁSNY SVET, KDEŽE SI sa venuje rôznym témam – kráse, sláve, sociálnym sieťam, duševnému zdraviu, priateľstvu, láske, prerodu priateľstva na lásku aj tomu, aká je príťažlivosť premenlivá. Autorkine postavy hľadajú lásku a vlastnú identitu aj kultúrnu triedu, do ktorej by mohli patriť alebo sa v nej schovať. Hľadajú nádej vo svete, ktorý sa často zdá beznádejný.


***

V poslednej recenzii na knihu od Sally Rooney som písala, že som veľmi zvedavá, čo nám autorka prinesie nabudúce. Po dvoch rokoch sme sa konečne dočkali ďalšej knihy aj u nás. Musím sa priznať, že ja som sa už nevedela dočkať a knihu  Krásny svet, kdeže si som si vypočula takmer okamžite po jej vydaní v origináli. Väčšinou však obľúbené knihy, ktoré vyjdú aj u nás, čítam dvojmo, aby som mala komplexný zážitok, a tak som veľmi rada, že som si teraz mohla Krásny svet prečítať ešte v predstihu. 

Podobne ako v Rozhovoroch s priateľmi, aj tu máme ústrednú dvojicu kamarátok, Alice a Eileen, ktoré majú na rozdiel od Frances a Bobbi v podstate samostatné príbehové linky. Medzi jednotlivými kapitolami sú kapitoly e-mailov, ktoré si medzi sebou dopisujú a prepájajú tak svoje príbehy a životy. Alice je spisovateľka, ktorá sa kvôli psychickým problémom  presťahovala do malého mesta z Dublinu, kde sa stretne s Felixom. Viac-menej náhodne pozve Felixa na služobnú cestu do Ríma a on s návrhom súhlasí. Eileen ostala  po škole žiť a pracovať v Dubline, spamätáva sa z rozchodu a neustále sa vracia k Simonovi, priateľovi z detstva, s ktorým sa jej stále krížia cesty. 

Ako som písala už aj pri predchádzajúcich dvoch knihách od autorky - na Sally Rooney treba mať jednoznačne náladu. Má naozaj svojský štýl, strohý a úsporný, ale dokáže ním vyjadriť všetko, čo potrebuje. Svojská je aj čo sa týka samotných príbehov a postáv - myslím si, že mnohí ľudia sa v jej knihách nájdu, ale veľa ľuďom určite nebudú hlavní hrdinovia po chuti. Zväčša ide o dosť nesympatické postavy s mnohými chybami, ktoré sa často správajú iracionálne. Inak tomu nie je ani v Krásnom svete, kde budete mať určite veľakrát chuť hlavnými hrdinami zatriasť a prefackať ich, nech sa spamätajú. Osobne mám však rada práve takéto knižné charaktery ako pripomienku, že aj v reálnom svete nikto nie je pozitívnou alebo negatívnou postavou, ale každý človek je nejaký a nejako inak vnímaný druhými. 

Krásny svet, kdeže si mal oproti predchádzajúcim knihám od autorky ešte jeden aspekt, ktorý sa mi naozaj veľmi páčil a vďaka ktorému je práve toto moja najobľúbenejšia kniha od autorky. Sú to práve spomínané e-maily, ktoré si píšu Eileen a Alice. Okrem svojich osobných životov v nich rozoberajú spoločenské, politické, ekonomické a ekologické témy, o ktoré sa zaujímam a ktoré posunuli túto knihu na intelektuálnejšiu úroveň. Aj keď tieto témy boli načrtnuté aj v predchádzajúcich knihách, predsa len išlo len o pozadie ústredného príbehu. Alice a Eileen však o týchto témach aktívne diskutujú, čo sa mi naozaj veľmi páčilo. Trápili ich veci, nad ktorými sa často zamýšľam aj ja a ich debaty o týchto témach mi pripomínali moje vlastné myšlienkové pochody.  

Za mňa je Krásny svet zatiaľ najlepšou autorkinou knihou, ktorej čítanie si určite ešte viackrát zopakujem a už teraz sa teším, čo ďalšie nám Sally prinesie. 
 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Albatrosmedia.
Knihu si môžete kúpiť tu.

sobota 18. februára 2023

Temný oheň (Recenzia)

Autor: C. J. Sansom
Originálny názov: Dark Fire
Vydavateľstvo: Aktuell 2022
Séria: Matthew Shardlake 
Diel:  2/7
Počet strán: 480
Žáner:  historická detektívka
Moje hodnotenie knihy: 3*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*

Anotácia:

Píše sa rok 1540. Henrich VIII. je na tróne už tridsaťdva rokov, keď právnik Matthew Shardlake, známy ako „najbystrejší hrbáč anglického súdnictva“, musí neodkladne pomôcť priateľovej mladej neteri, ktorú obvinili z vraždy.

Napriek hrozbám týrania a škripca dievča nevysvetliteľne mlčí. Shardlake takmer prehrá jej prípad, no v poslednej chvíli získa odklad – taký, ktorý ho opäť zapletie do intríg Thomasa Cromwella, Henrichovho obávaného generálneho vikára. Výmenou za dva týždne navyše, ktoré dostane na vyriešenie vraždy, prijme Shardlake Cromwellovu úlohu nájsť tajné zásoby Temného ohňa – starovekej zbrane hromadného ničenia. Cromwell, ktorý je v kráľovej nemilosti, odkedy sprostredkoval Henrichovo katastrofálne manželstvo s Annou Klévskou, sa spolieha, že Shardlakov objav mu udrží miesto na dvore hemžiacom sa sprisahaniami.

***

Viac ako rok sme museli čakať na nový historický príbeh s nadaným právnikom Matthewom Shardlakeom. Určite ste sa, rovnako ako ja, o to viac tešili a čítanie si užili. Historických detektívok je naozaj žalostne málo a ak máte tento žáner radi, je potrebné využiť každú príležitosť. A s týmto autorom rozhodne nešliapnete vedľa. 

Musím povedať, že tento druhý diel si ma nezískal tak ako ten prvý, ktorý som naozaj nemohla pustiť z rúk. Napriek tomu sa ale nesie v podobnom duchu a všetky tie pozitíva, ktoré som vyzdvihla v Zániku, má určite aj Temný oheň. V prvom rade neuveriteľne skvelo vystihnutá a zachytená atmosféra tudorovského Anglicka v polovici šestnásteho storočia. Pach a špina ulíc, zanedbaná hygiena, choroby a chudoba. Keď sa začítate, akoby ste sa v deji ocitli spolu s postavami. 

Prostredie tudorovského dvora dej sprevádza len okrajovo, ale kráľove rozmary s manželkami výrazne ovplyvňujú politickú situáciu a napätie v krajine. V cirkvi prebiehajú reformy, každým dňom môže byť pri moci niekto iný. Cromwell je v ohrození a v kráľovej nemilosti a do popredia sa dostáva nenásytný vojvoda z Norfolku. Shardlake má pomôcť vyriešiť tajomný prípad s temným (gréckym) ohňom, ktorý by mohol Cromwellovi vrátiť jeho moc a slávu. 

Zo začiatku je Matthew Shardlake požiadaný pozrieť sa na nejasný prípad odsúdeného dievčaťa. Jej strýko neverí, že spáchala vraždu z ktorej je obvinená a poprosí Matthewa, aby zistil pravdu. K tomu je požiadaný samotným Cromwellom, aby vypátral, kde sa stratil grécky oheň, nebezpečná zbraň, ktorá by Anglicku výrazne pomohla v bojoch proti nepriateľovi. Pri vyšetrovaní získava nového spojenca, prostorekého Baraka, ktorý mu nielen pomáha pri plnení nebezpečných úloh, ale ho aj ochraňuje. Matthew sa zaplieta do intríg vysoko postavených ľudí a čas mu neúprosne uteká. 

Páči sa mi autorov pomalý štýl rozprávania, máte čas splynúť s príbehom a skutočne si ho vychutnať a spoznať postavy. Veľmi atraktívne je aj obdobie, v ktorom sa tieto detektívky odohrávajú a taktiež, ako autor dokáže skĺbiť skutočné osudy postáv s vymysleným detektívnym príbehom. Aj keď ma zápletka s temným ohňom až tak nezaujala ako vraždy v kláštore v predchádzajúcej časti, netrpezlivo očakávam ďalší diel a veľmi dúfam, že vyjde.  
 

Za poskytnutie recenzného výtlačku veľmi pekne ďakujem vydavateľstvu  Aktuell.
Knihu si môžete kúpiť tu


streda 15. februára 2023

Mačka, ktorá zachránila knihy (Recenzia)

Autor: Sósuke Nacukawa

Originálny názov: 本を守ろうとする猫の話

Vydavateľstvo: Ikar 2022
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 224
Žáner:  fikcia
Moje hodnotenie knihy: 4*/5*
Moje hodnotenie obálky: 4*/5*

Anotácia:

Rintaró Nacuki je len stredoškolák, no na pleciach mu už leží zodpovednosť za tisíce príbehov. Po milovanom starom otcovi totiž nezdedil len lásku ku knihám, ale aj antikvariát. S antikvariátom je však viac starostí ako radostí, a tak sa ho rozhodne zavrieť. Vtedy sa pred ním zjaví hovoriaca mačka a požiada ho, aby jej pomohol knihy zachrániť. Mnohé z nich sú opustené a zdá sa, že vyslobodiť ich z rúk nedbanlivých majiteľov dokáže iba táto netradičná dvojica. A tak sa mačací knižný ochranca a Rintaró vydávajú na úžasnú výpravu do sveta fantázie, do spletitých bludísk, kde na nich čaká nejedno dobrodružstvo. Stretávajú muža, ktorý necháva knihy hynúť na poličkách, neuvedomelého mučiteľa kníh, ktorý z nich vystrihuje časti, aby iným uľahčil čítanie, alebo riaditeľa vydavateľstva, ktorý je posadnutý vydávaním bestsellerov. Ostáva posledná úloha – bludisko vedúce do ríše, kam sa odvážia vstúpiť len tí najudatnejší. Dokáže to aj Rintaró?

***

Napriek tomu, že japonská literatúra mi vyhovuje a mám ju veľmi rada, nesiaham po nej často. A to z dvoch jednoduchých dôvodov. Japonských kníh u nás nevychádza veľa a na tento špecifický "magický" štýl musím mať tú správnu náladu. Preto som sa k Mačke, ktorá zachránila knihy dostala až teraz, aj keď ju mám už nejaký ten týždeň doma. 

Ide o jednoduchú dejovú linku rozdelenú do 4 kapitol, v ktorých Rintaró musí rozlúsknuť 4 problémy. V podvedomí si spomína na rady a múdrosti svojho starého otca, ktorý mu zanechal krásny antikvariát a pri odpovediach mu pomáha nielen ryšavá rozprávajúca mačka, ale aj predsedníčka jeho triedy, sympatická Sajó. 

V tejto knihe sa skrýva výnimočný príbeh pre všetkých milovníkov kníh, ktorí si kladú bežné knihomoľské otázky a radi rozmýšľajú nad ich odpoveďami. Je potrebné čítať veľké množstvo kníh? Treba hľadieť na kvalitu alebo na kvantitu? Prečo sú populárne braky a klasiku už nikto nečíta? Budú ma odsudzovať za to, že čítam len populárne novinky? 

Rintaró vám pri plnení svojich úloh v knižných labyrintoch na tieto otázky pomôže nájsť odpovede a možno vám dá aj nové podnety na premýšľanie. Spolu s ryšavou mačkou vás prevedie knižnými problémami a obklopí vás kopami kníh, takže pri čítaní sa budete určite cítiť veľmi komfortne. Je to nenáročné krátke dielo, ktoré zvládnete prečítať za pár hodín a určite vám po ňom zostane príjemný pocit a veľká chuť pustiť sa do mnohých nových príbehov. 




Knihu si môžete kúpiť tu

sobota 4. februára 2023

Záhada rukopisu (Recenzia)

Autor: Kirsty Manning

Originálny názov: The French Gift
Vydavateľstvo: Grada/Metafora 2022
Séria: -
Diel:  -
Počet strán: 304
Žáner:  román
Moje hodnotenie knihy: 4,5*/5*
Moje hodnotenie obálky: 3*/5*


Anotácia:

Vězení Fresnes, rok 1940: Margot, bývalá komorná z luxusní vily na Riviéře, skončí ve vězeňské cele s novinářkou Joséphine. První dostala trest smrti za vraždu, druhá je členkou protinacistického odboje. Když později společně strádají v pracovním táboře, vzájemná náklonnost a důvěra jim pomohou přečkat nejhorší okamžiky. Domů se však vrátí jen jedna z nich.

Paříž, současnost: Evie žije s dospívajícím synem v Paříži, kde provozuje obchůdek s vzácnými knihami a botanickými tisky. Život by byl skvělý, jenže ona právě oplakává lásku svého života. Z truchlení ji vytrhne příprava výstavy o manželově pratetě Joséphine Murantové, slavné autorce detektivních románů.

Evie se zalíbí myšlenka strávit poslední krásné léto se synem, a tak spolu odjíždějí do Joséphininy vily na Azurovém pobřeží, kterou zdědili. Tam Evie začne rozplétat nitky dávné vraždy a s nimi i málo známý příběh Francouzek, které byly během nacistické okupace vězněny v Německu.

Román, který umně splétá minulost s přítomností, je zároveň něžný a jímavý příběh ženského přátelství, obětí, ztrát, ale i příslibů nových lásek.
***

Toto je už tretia kniha od Kirsty Manning, ktorú som prečítala a opäť som si potvrdila, že od tejto autorky chcem čítať úplne všetko. Jej ľahký, nevtieravý štýl so zaujímavými zápletkami a vždy neuveriteľne sympatickými postavami si ma vie získať od prvých strán. Okrem toho sa autorka snaží poukázať na dôležité a častokrát zanedbávané udalosti z histórie a taktiež vždy vyzdvihuje silu ženských hrdiniek. 

Záhada rukopisu má oproti predchádzajúcim autorkiným knihám možno trochu roztržitejší úvod. Máme tu tri hlavné hrdinky. Margot a Joséphine v minulosti, ktoré sa spoznávajú vo väzení počas druhej svetovej vojny a Evie, ktorá sa snaží v súčasnosti odhaliť ich dávne tajomstvo. Časové linky sa striedajú a aj keď sa celý dej točí okolo strateného rukopisu slávnej spisovateľky, jednoznačný smer dej naberie až niekde v strede knihy. Po tom, čo postavy lepšie spoznáme, zoznámime sa s ich charaktermi a situáciami, ktoré ich doviedli tam, kde sa aktuálne nachádzajú, si dej môžete začať naplno vychutnávať. 

Veľmi sa mi páči, akým štýlom autorka píše. Napriek vážnejším témam, píše veľmi srdečne a láskavo. Jej postavy sú vždy mimoriadne osobnosti, ktoré si musíte obľúbiť a zrejme ich aj obdivovať. Margot a Joséphine k takým určite patria. Silné a odvážne hrdinky, ktoré nezlomí ani dlhý pobyt v neľudských podmienkach v nacistickom väzení. 

Kniha sa volá Záhada rukopisu, ale vy zrejme veľmi rýchlo odhalíte, o aké tajomstvo ide. Myslím, že autorke nešlo o to, aby čitateľa napínala. Zrejme chcela, aby vedel výsledok a tajila len cestu k nemu, ktorú postupne odhaľovala. Tak vniesla do "obyčajného" románu aj náznak detektívnej linky, ktorý ho určite ešte viac zatraktívnil. Záver si ponechal istú dávku tajomnosti a páčilo sa mi, ako to autorka celé ukončila. Nevytýčila presné odpovede, ale vďaka záhadnému rukopisu si každý mohol urobiť vlastný koniec. 

Výborný nápad, ktorým sa autorka inšpirovala zo skutočnej udalosti zasadený do obdobia, v ktorom mohla vytvoriť silné ženské postavy a vyzdvihnúť tak ich silu a poukázať na neľudské zaobchádzanie počas vojny. Tak skĺbila dobrý príbeh, sympatické postavy a dôležitý odkaz všetkých, ktorí bojovali za slobodu. 

                        Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu  Grada.
Knihu si môžete kúpiť tu